autoDNA iesaka
sagatavoties ceļojumam ar auto uz ārzemēm

Kā sagatavoties ceļojumam ar auto uz ārzemēm?

28 jūlija 2023

Kā sagatavoties ceļojumam ar auto uz ārzemēm? Tuvojas augusts un noteikti arī Tev padomā ir atpūta, iespējams, ārzemēs. Kas jāplāno laicīgi un par ko var neiespringt?

Katru gadu mēs plānojam kā pavadīt vasaras bīvdienas un bieži vien kā gala mērķi izvēlamies ārzemju kūrortus. Vienīgi problēma ir tāda, ka no ārzemju atpūtas vietas mūs šķir daudzi tūkstoši kilometru. Parasti lētāk ir veikt šo attālumu ar autobusu vai lidmašīnu. Tas tomēr neļauj mums paņemt līdzi pietiekoši daudz bagāžas, jo īpaši, ja ceļojam kopā ar bērniem, kā arī ceļojot ar lidmašīnu vai autobusu tas ierobežo mūsu iespējas apskatīties pa ceļam esošos tūrisma objektus un objektus, kuri atrodas lielākā attāluma no viesnīcas vai naktsmājām. Šo iemeslu dēļ, daudzi no mums tomēr izlemj doties atvaļinājumā ar auto uz ārzemēm, tāpēc brauciens uz ārzemēm ar auto prasa no mums ievērojamas pūles, lai kārtīgi tam sagatavoties.

 

 

Rūpīgi pārbaudiet auto tehnisko stāvokli 

sagatavoties ceļojumam ar auto uz ārzemēm - auto tehniskā pārbaude

Foto: standret, Freepik

Gatavošanās braucienam ar automašīnu uz ārzemēm, ja tas nepieciešams, jāsāk ar tās rūpīgu pārbaudi autoservisā. Jāpārliecinās par auto ritošās daļas un bremžu pareizu darbību. Tāpat nevainojami ir jādarbojas visām gaismām un kondicionēšanas sistēmai, jo ceļojums pa valstī kur temperatūra ir ļoti augsta bez strādājoša kondicioniera var pārvērsties par murgu. Jāpārbauda arī visu šķidrumu līmenis. Jāpārbauda arī riepas protektora nodilumu un vai riepas ir pietiekošs gaisa spiediens. Neaizmirstam arī par rezerves riteņa esamību. 

Protams, arī pašam jāpievērš uzmanība vai nav beidzies, piemēram, logu tīrāmā šķidrums vai motoreļļas līmenis.  

Vai ir viss nepieciešamais aprīkojums?

Transportlīdzekļa aprīkojuma komplektēšanu ārzemju ceļojumam jāsāk ar obligātajiem elementiem, kuri pēc likuma ir vajadzīgi ne tikai Latvijā, bet arī visās tajās valstīs cauri, kurām būsim ieplanojuši savu ceļojumu. Automašīnā obligāti jābūt ugunsdzēšamajam aparātam un aptieciņai (abiem jābūt ar vajadzīgo derīguma termiņu), avārijas trīsstūrim, atstarojošai vestei vadītājam un visiem pasažieriem un komplektam ar rezerves spuldzēm. Rezerves spuldzes var pasargāt mūs no nevajadzīgajiem sodiem, jo policists var palūgt kādu no tām nomainīt uz vietas un neizrakstīs sodu.  Daudzām automašīnām diemžēl nav iespējams iegādāties spuldžu komplektus veikalos, tāpēc to var izdarīt internetveikalos.  Par ļaunu nenāktu parūpēties arī par neliela ugunsdzēšamā aparāta iegādi un dažas eiro monētas nodevām, piemēram, lai tiktu autostāvvietā.

Lai ceļojums uz ārzemēm būtu veiksmīgs un izdevies nepietiek tikai ar obligāto aprīkojumu. Navigācija būtu viens no tiem aprīkojumiem, kuram būtu jābūt automašīnā, lai mēs vairāk varētu koncentrēties ceļam nevis nervozi pētīt ceļa norādes. Kā zināms elektronikai arī dažreiz nevar pinībā uzticēties, tāpēc salonā jābūt arī pienācīgai, šī gada autoceļu kartei. Tā būs ne tikai izeja no situācijas, kad GPS signāls nebūs efektīvs, bet karte arī ļaus viegli uzzināt, kas atrodas tajās vietās, kurām dosimies cauri un ļaus mums ieplānot iespējas interesantām ekskursijām. Vērts būtu padomāt arī par ledusskapi vai ledus kasti, jo, gan vadītajam, gan pasažieriem vienmēr būs pastāvīga piekļuve atdzesētiem dzērieniem.  Būtu vērts iegādāties arī piepīpētāja ligzdas sadalītāju, kas ļaus vienlaicīgi pieslēgt 2 vai 3 ierīces vienlaicīgi.

Braucot ar auto uz ārzemēm vērts iegādāties arī saules sargus, gan vējstiklam, gan sānu stikliem, jo iekapjot saulē noparkotajā automašīanā sajūta būs tāda it kā jūs iekāpjat cepeškrāsnī.

 

 

Nepieciešamie dokumenti

Tāpat kā Latvijā ārzemēs līdzi ir jābūt autovadītāja apliecībai, transporta reģistrācijas apliecībai kā arī derīgai obligātai apdrošināšanai. Ieplānojot braucienu uz valstīm, kuras šķērsosim jāpainteresējas arī vai nav vajadzīgi vēl kādi dokumenti, kuri palīdzētu novērst nevajadzīgas nesaskaņas konflikta situācijās, piemēram, Francijā ir zonas kuras drīkst iebraukt tikai ar “Crit’Air” vinjeti. Šāds likums tika ieviests, lai mazinātu gaisa piesārņojumu no vecākiem transportlīdzekļiem.

Dokumenti, kurus labāk paņemt līdzi ceļojumā ārpus valsts :

  • Vadītāja apliecība
  • ID vai pat labāk pase
  • OCTA
  • Auto reģistrācijas polise
  • Ceļojuma apdrošināšanas polise
  • EVAK jeb Eiropas veselības apdrošināšanas karte

 

 

Izpētiet noteikumus     

Lai gan ceļu satiksmes noteikumi lielākajā daļā valstu uz kurām mēs dodamies atvaļinājumā, ir tādi paši kā Latvijā, tomēr dažās valstīs noteikumi var būtiskas atšķirties. Dažās valstīs var atšķirties ceļa zīmes no tām pie, kurām esam pieraduši Latvijā. Jāuzmanās arī ar alkohola lietošanu. Jo daudzās valstīs promiles ir atšķirīgas un nevar zināt vai pēc vīna glāzes vai alus kausa varam sēdēt pie stūres, tāpēc labāk ceļojuma laikā turēties pie principa – nulle alkohola pirms braukšanas! Ar tādu devīzi mēs noteikti būsim drošībā, un ne tikai juridiski.

Vairāk par ātruma pārkāpšanu un pārkāpēju sodīšanu:

 

Ja ceļo ar savu auto  tepat pa Eiropu, tad zini, ka Kiprā ēst un braukt vienlaicīgi  ir kategoriski aizliegts. Tāpat arī Kiprā aizliegts izmantot auto signāltauri apdzīvotā teritorijā un slimnīcu tuvumā. 

Turpretī Maltā izmantot pagriešanās signālu nav obligāta prasība, Nīderlandē riteņbraucējiem ir priekšroka uz ceļa un Šveicē pirms brauc cauri tunelim ir kārtīgi jānomet ātrums (uz to ne vienmēr norādīs  skaidras ceļa zīmes).

 

 

Kā tad ar to ātrumu? 

sagatavoties ceļojumam ar auto uz ārzemēm - ātruma pārkāpšana

Foto: vecstock, Freepik

 Ārzemēs esot bieži ir ievērots, ka vietējie autovadītāji ievēro ātruma ierobežojumus. Bieži vien, tas norāda ne tikai uz braukšanas kultūru, bet arī uz augstajiem sodiem. Īpaši ir jāuzmanās Slovākijā, Austrijā, Slovēnijā un Italijā.

Somijā sodu parasti  piešķir balstoties uz pusi no vadītāja dienas ienākumiem. Tā nu kāds turīgs vīrs saņēmis sodu 121 000€ apmērā, jo braucis ar  82km / h zonā kur maksimālais atļautais ātrums bijis 50 km /h, kā arī kungam tika aizliegta braukšana uz 10 dienām.

Lielākais sods par ātruma pārkāpšanu piešķirts 2010.gadā kādam vadītājam kurš Šveicē pārsniedzis atļauto ātruma par 170km /h  un saņēmis 1.08 miljonu franku jeb aptuveni 1.1 miljonu eiro lielu sodu.

Kā jau jūs redzat izbrauciens ar auto uz ārzemēm prasa samērā lielu sagatavošanos. Varbūt ir vērts apsvērt iespēju brīvdienu galamērķi sasniegt ar lidmašīnu vai autobusu un uz vietas nopirkt organizētu ekskursiju vai iznomāt automašīnu. Protams, ka tas ietaupīs mums daudz vairāk laika nekā auto sagatavošanu braucienam uz ārzemēm. No otras puses, lielākā daļa no tā par ko iepriekš šeit aprakstījām, kā piemēram auto tehniskā stāvokļa pārbaude vai nepieciešamā aprīkojuma iegāde, tās ir tās lietas, kuras jāveic regulāri neskatoties uz to vai dodamies tālākā ceļojuma vai

 

Vai zināji

autoDNA ir vadošais transportlīdzekļu vēstures tiešsaistes pārbaudes pakalpojumu sniedzējs. Pamatojoties uz jūsu VIN numuru, ar autoDNA varat pārbaudīt transportlīdzekļa vēsturi pirms tā iegādes. Daudzos gadījumos VIN pārbaude var novērst nevēlamas papildu izmaksas, kas saistītas ar transportlīdzekļa iegādi ar nezināmu vai likvidēta transportlīdzekļa pagātni.