autoDNA iesaka
auto mīti

Septiņi līdz smiekliem absurdi mīti par automašīnām

16 jūlija 2019

Mēs visi esam dzirdējuši vienu vai otru mītu par automašīnām, kurš nodots no pauadzes paaudzē. Lai arī lielai daļai ir ticams vai pat saprotams pamatojums, taču beigu beigās tie ir tikai mīti bez zinātniska pamatojuma.

Aviācijas degviela sniedz vairāk jaudas automašīnas dzinējam

Auto mīti 2

Ja arī jums brīnumainā kārtā parādās iespēja iegādāties aviācijas degvielu, nekādā gadījumā nelejiet to savas automašīnas degvielas tvertnē. Nedz “dīzelis”, nedz “benzīnnieks” nespēs petroleju pārvērst enerģijā un nāksies pielikt lielas pūles, lai iztīrītu sava auto degvielas padevas sistēmu.

Iespējams, ka ne pārāk jauns un smalks dīzelis vēl tiktu uz priekšu, bet jaudas trūkums būtu acīm redzams.

Šāviens pa degvielas tvertni uzspridzinās automašīnu

auto mīti

Asa sižeta filmās, sprāgstošas automašīnas ir “bojeviku” piens un maize. Jo vairāk eksploziju, jo labāk. Tas gan neattiecas uz automašīnām un jo sevišķi, ja šauj pa degvielas tvertni. To pierādīja arī “Mythbusters” un “I didn’t know that” veidotāji.

Vienīgais izņēmums, ja tiek šauts ar trasējošām (tracer rounds) vai pilnapvalka (full metal jacket) lodēm. Tad pastāv iespēja, ka degviela var aizdegties, bet arī tad eksplozija nebūs tik izteiksmīga kā Holivudas filmās.

Telefons var izraisīt uzliesmojumu, uzpildot degvielu

Mobilie telefoni jau ilgus gadus biedē cilvēkus ar dažādām baumām – tie izraisa audzējus, tie nogāž lidmašīnas utt. Lai arī statiskā elektrība var izraisīt degvielas uzliesmojumu, paša telefona lietošana pie DUS ir absolūti droša un nav reģistrēts neviens gadījums, kad sēdēšana soc. Tīklos vai runāšana radītu ugunsbīstamību.

Lasiet vēl:

No rītiem un pa nakti var ieliet vairāk degvielas

auto mīti

Loģika ir pareiza – pie zemākām temperatūrām degviela kļūst blīvāka, kā rezultātā vienā litrā degvielas ir vairāk benzīna vai dīzeļa molekulu. Viss jau būtu labi, taču degviela tiek uzglabāta pazemes tvertnēs, kurās tiek uzturēta vienmērīga temperatūra. Attiecīgi gan ziemas aukstumā, gan vasaras karstumā blīvums sevišķi nemainās.

Hibrīdiem ir sliktāks degvielas patēriņš nekā sporta automobiļiem

Ar šo sensāciju 2009. gadā klajā nānca populārais britu auto humora šovs “Top Gear”. Viņi uz trases salīdzināja Toyota Prius un BMW M3 degvielas patēriņu. Kamēr “Prius” kaukdams veica 10 apļus, tikmēr M3 bez piepūles turējās līdzi.

Rezultātā patiešām tika panākts rezultāts par labu sporta auto ar V8 benzīna dzinēju. Taču “Prius” un lielākā daļa citu hibrīd automobiļu nav paredzēti sportiskai braukšana, kas uzliek milzu slodzi dzinējam. Pilsētā, sastrēgumā jebkurš hibrīds uzrādīs ievērojami labāku degvielas ekonomiju par M3.

Regulāra eļļas maiņa ir lieka naudas izšķēršana

Daudzi uzskata, ka regulāra eļļas maiņa ir eļļas ražotāju lobija un mārketinga veidots stereotips, taču tā nebūt nav. Ikviens auto mehāniķis jums teiks vienu un to pašu – regulāra motoreļļas maiņa pagarinās dzinēja darbības  mūžu.

Jo ilgāk eļļa paliek motorā, jo vairāk tanī uzkrājas dažādi netīrumi un piedegušas daļiņas, kas samazina eļļas lubricējošās īpašības. Rezultātā rodas lielāka berze un karstums, kas bojā dzinēja detaļas.

Netīrai automašīnai ir zemāks degvielas patēriņš

auto mīti

Šim mītam saknes stiepjas golfa industrijā. Golfa bumbiņām ir vidēji no 300 līdz 500 mazas bedrītes. Tās ir speciāli veidotas, lai golfa bumbiņai piešķirtu labākas aerodinamiskās īpašības, un tā varētu tālāk aizlidot.

Šī pati teorija vairākiem liek domāt, ka nelīdzenumi, kurus rada netīrumi, piešķir automašīnai labāku aerodinamiku. Taču tā nav! Vēja tuneļos ir pierādīts, ka netīra automašīna palielina degvielas patēriņu.

Mītiem ir apbrīnojama tendence palikt cilvēku atmiņā pat vairākus gadus pēc tam, kad tie ir apgāzti kājām gaisā. Šie un daudzi citi ir cēlušies no cilvēku neizpratnes gan par tehnoloģisko procesu, gan arī vienkāršiem fizikas un ķīmijas likumiem.