autoDNA iesaka
Testa brauciens pirms auto pirkšanas

Testa brauciens pirms auto pirkšanas – kam pievērst uzmanību?

21 jūnija 2015

Testa brauciens ir būtiska un obligāta jauna auto iegādes sastāvdaļa. Nav svarīgi vai mēs iegādājamies automašīnu no ģimenes locekļa, drauga, vai autoplacī mums pašiem vajadzētu izmēģināt un pārliecināties par auto iespējām. Ja pārdevējs nav gatavs mums sniegt tādu iespēju tad pastāv varbūtība, ka tas ir nopietns brīdinājuma, ka ar automašīnu kaut kas nav kārtībā. 


Lai pareizi novērtētu auto testa brauciena laikā pirms tam ir pienācīgi jāsagatavojās. Pirms tam visu izrunāt ar īpašnieku, paņemt līdzi draugus, kā arī pirms tam izlasīt internetā vai autožurnālā dotā modeļa biežākos defektus un to cēloņus, kā arī saplānot testa brauciena plānu.

Sagatavošanās

Pirms dodamies testa braucienā telefoniski ar īpašnieku jāvienojās par šī brauciena detaļām. Jāpabrīdina īpašnieks, ka vēlamies apmēram 30 minūšus laikā izmēģināt pabraukt ar auto pa parastiem ceļiem, pa šoseju un pa bedrainiem ceļiem. Tādā veidā dodot īpašniekam iespēju sagatavoties mūsu prasībām pārdomājot braukšanas maršrutu. Būtu labi arī palūgt, ka gribam testa braucienu uzsākt ar ”aukstu dzinēju”, jo dažas nepilnības var parādīties darbinot aukstu dzinēju un dzinējam uzsilstot tās izzūd. Ja sagaidām to, ka auto tomēr apmierinās mūsu cerības un iekļausies ieplānotajā budžetā būtu vērts testa brauciens apvienot ar vizīti servisā. Tas protams aizņems vairāk laika nekā 30 minūšu testa brauciens, tāpēc par šadu nodomu būtu vērts pabrīdināt auto īpašnieku. Protams, ka ”klientam vienmēr taisnība”, taču pārdevējam arī jāizrāda neliela cieņu , jo mēs paši kādreiz varam atrasties arī viņa vietā. Tāpēc vislabāk respektēsim savu laiku un viens otru.

Vai zināji

autoDNA ir vadošais transportlīdzekļu vēstures tiešsaistes pārbaudes pakalpojumu sniedzējs. Pamatojoties uz jūsu VIN numuru, ar autoDNA varat pārbaudīt transportlīdzekļa vēsturi pirms tā iegādes. Daudzos gadījumos VIN pārbaude var novērst nevēlamas papildu izmaksas, kas saistītas ar transportlīdzekļa iegādi ar nezināmu vai likvidēta transportlīdzekļa pagātni.

 

Testa brauciens ne vienmēr jādara vienam, vislabāk ir paņemt kādu līdzi – ideāli būtu onkuli automehāniķi, bet dažreiz pietiktu arī ar kādu, kurš mūsu draugu lokā ar auto ir uz TU. Testa brauciena laikā mēs varam būt mazliet aizņemti ar starpību kāda ir starp testa auto un auto ar kuru braucam ikdienā un visa uzmanība var būt pievērsta tam, lai pielāgotos testējama auto. Jūsu paziņa vienlaicīgi var mierīgi klausīties kā darbojas dzinējs, vai ”negrab piekare”, sajust vai ”nemētā aizmuguri” un pēctam uzdot pārdevējam kādu jautājumu, par kuru mēs paši būsim piemirsuši. Vērts ir paņemt līdzi arī uz testa braucienu kādu no ģimenes locekļiem, kuri bieži braukās kopā ar jums. Tādā veidā mēs dodam viņiem iespēju pārbaudīt vai pasažieru sēdekļos ir ērta sēdēšana. Jo var gadīties tā, ka vadītāja sēdeklī ir ērta braukšana, bet aizmugurē sēdošiem ir ļoti maz vietas.

Pirms testa uzsākšanas

Auto testēšanu varam uzsākt ar to vai ērta ir iekāpšana un izkāpšana. Kārtīgi pieregulējam arī sēdekli, stūri un spoguļus. Jāpieregulē līdz tādam stāvokli ar kādu arī turpmāk visticimāk jūs arī braukātu ikdienā. Tas ļaus mums pārbaudīt cik ietilpīgs ir salons un vai ģimenes locekļiem vispār būs vieta aiz vadītāja sēdekļa.

Nākamais solis pēc ērtās iesēšanās ir auto iedarbināšana. Dzinējam vajadzētu ”piešķilties” samērā ātri un neizdvest aizdomīgus trokšņus. Ja jums rodās kaut kādas šaubas, par tām ir nekavējoties japasaka, lai izvairītos no pārpratumiem, ja trokšņi parādās arī braukšanas laikā. Pirms uzsāksim braukšanu jāpārbauda kā darbojās rokas bremze. Tas saistīts ne tikai ar drošību , bet  arī ar to, ka pie nelielas slodzes pārbaudīsim dzinēju un to vai no izpētēja nenāk ārā ļoti tumši vai zili dūmi. Novirze no normāla izskata izplūdes gāzēm parasti vēstī par nopietnām problēmām. Un visbeidzot uz ko ir japievērš uzmanība ir dzinēja apgriezieni. Vai ieslēdzot dzinēju apgrizieni ir stabili vai arī tie ir nevienmērīgi, kas var liecināt par to, ka kaut kas nav kārtība.

Pirms uzsākam braukšanu jāpabrīdina pasažieri, ka vēlamies, lai braukšanas laika tiktu saglabāts klusums. Vens no būtiskākajiem auto pārbaudes elementiem ir ieklausīšanās auto darbībā. Skaļas sarunas vai bērnu kliedzieni uz aizmugurējā sēdekļa neļaus mums identificēt auto sastāvdaļu izdotās skaņas.

Braukšanas laikā

Pirms uzsākam braukšanu pārbaudam bremzes. Pabrīdinam pasažierus, ka veiksim strauju bremzēšanu, jo tas nebūs nekas patīkams. Bremzes obligāti ir jāpārbauda, jo tā ir mūsu drošības galvenā sastāvdaļa. Šo testu vislabak veikt, ja nav satiksmes mūsu priekšā un aiz mums. Bremzēm vajadzētu noreaģēt samērā ātri, ļaujot ātri apstāties bez pedāļa izspiešanas līdz grīdai. Jāatcerās, ka, ja automašīnai ir ABS sistēma bremžu pedālis strauji bremzējot var nedaudz drebēt.

Braukšanas laikā jāpievērš uzmanība arī pārnesumkārbai. Vai sajūgs jāizspiež līdz pašai grīdai? Vai ātrumpārslēgs slēdzās labi un vai pārnesumkārba neizdveš aizdomīgas skaņas? Kā uzvedas auto, ja slēdzam pārnesumus nedaudz ātrāk attiecībā pret apgrozieniem un arī nedaudz vēlāk? Pēc brauciena beigām mums ir jāspēj sev atbildēt uz visiem šiem jautājumiem.

 

Vēl viens svarīgs elements ir auto vadāmība. Jānovērtē vai auto labi turās pie ceļa un vai mēs to spējam kontrolēt. Jāizmēģina arī parkošanās un apgriešanās manevri izmantojot kādu no stāvvietām. Tādā veidā mēs pārbaudīsim ne tikai stūres darbību, bet arī redzēsim, kādu redzamību nodrošina mūs spoguļi un kādas ir transportlīdzekļa vispārējās konstrukcijas iespējas. Veicot pagriezienus, jo īpaši vietās, kur ir gājēju pārejas, jāpievērš uzmanība jumta balstiem, lai tie nebūtu pārak plati un netraucētu redzamībai. Jāpārbauda ir arī to cik laba ir redzamība spoguļos. Ja mūs apdzen cits ceļu satiksmes dalībnieks vai nav radies iespaids, ka bīstamā, neredzamā zona ir pārāk liela.

Braukšanas laikā jāveic arī daži dinamiski paātrinājumi. Tādā veidā, mēs pārbaudīsim vai automobiļa sniegumi atbilst mūsu prasībām un vai dzinējam nav aizdomīgi jaudas zudumi. Ātras braukšanas laikā jāpārbauda arī trokšņa līmenis salonā. Tas būs īpaši svarīgi kad automašīnā pavadīsim ilgāku laiku. 

Izsaki viedokli

Vai Jums patika raksts? Iespējams, Jums ir kādi jautājumi vai komentāri? Mēs aicinām Jūs dalīties savā viedoklī un izteikties zem raksta. Kā arī atcerieties – vienmēr pirms iegādāties automašīnu, motociklu vai pat piekabi – pārbaudi tā vēsturi ar autoDNA pēc VIN numura. VIN pārbaude ir viena no svarīgākajām lietām, kas ir jāizdara, pirms pieņemt lēmumu par lietotas automašīnas iegādi. autoDNA ar transportlīdzekļa vēstures atskaiti palīdzēs Jums pieņemt informētu lēmumu.

Nobeigumā

Pēc apstāšanās vislabāk atvērt motora pārsegu un pārbaudīt vai visi komponenti darbojas pareizi. Jāpievērš uzmanība uz jebkuru klauvēšanu, šķidruma noplūdi un dūmiem. Vizuālo pārbaudi var atkārtot ar izslēgtu dzinēju, piemēram, apskatīties vai kāda no plastmasas sastāvdaļām nav ieplaisājusi. 

Jāatcerās, ka testa brauciens neuzliek mums par pienakumu pieņemt tūlītēju lēmumu par auto pirkšanu. Tā varētu būt mums viela pārdomām un turpmāka viedokļu apmaiņa starp līdzpaņemtajiem draugiem.