autoDNA pārbauda
auto pārbaudēs

TOP-3 trakumi auto pārbaudēs: gludas riepas, tukšas baterijas, vasaras šķidrumi

12 decembr 2022

Noslēgušās ikgadējās bezmaksas automašīnu pārbaužu cikls visā Latvijā, ko tradicionāli organizē Drošas braukšanas skola un degvielas uzpildes staciju tīkls “Circle K”. Organizatori ir apkopojuši rezultātus par auto pārbaudēs Latvijā apsekotajām 350 automašīnām, un rezultāti ir uztverami divejādām sajūtām. Lai gan lielākā daļa autovadītāju tik tiešām bija pilnvērtīgi sagatavojuši savus spēkratus ziemas sezonai, tomēr katrs desmitais bija vieglprātīgi devies satiksmē neatbilstoši “ģērbts”. Lūk, secinājumi un neliels TOP-3 ar trakākajām vieglprātībām, kas atklātas pārbaužu laikā.

2022. gada ziema nudien mūs pamatīgi lutina – sniega ir ļoti daudz visā Latvijā, pat allaž siltākajā Kurzemes rietumu piekrastē. Vieniem lieli ziemas prieki, bet galvassāpes – autovadītājiem. Tas ir laiks, kad jo īpaši jāpievērš uzmanība drošai braukšanai sniegotu un slidenu laikapstākļu periodā. Un tas solās pieturēties vēl ilgāku laiku.

Katrs desmitais – ar neatbilstošām riepām

Kopumā šajās pārbaudēs eksperti pārliecinājās par 350 automašīnu gatavību ziemas braukšanas sezonai. Tehniski droši pārvietoties satiksmē bija lielākā daļa pārbaudīto spēkratu, tomēr, lai gan teju visi daļa brauca ar ziemai paredzētajām riepām, tomēr katrai desmitajai automašīnai tās izrādījās neatbilstošas noteikumiem – zem noteiktā riepu protektora līmenim, par auto pārbaudēs secināto  autoDNA pastāstīja akcijas rīkotāji.

auto pārbaudēs

Foto: Unsplash.com

Drošas braukšanas skolas vadītājs Jānis Vanks secinājis, ka šoziem autovadītāji kopumā izskatās, šķiet, laicīgāk un labāk sagatavojušies ziemas autoceļiem: “Lielākā daļa auto pārbaudēs aplūkoto spēkratu jau bija nokomplektēti ar ziemas riepām un atbilstošu protektoru līmeni, kas ir 6 līdz 7 mm. Tomēr 10% jeb katrai desmitajai automašīnai ziemas riepu protektora līmenis bija zem kritiskās robežas 4 mm. Šādos aukstuma un sniega apstākļos riepas obligāti ir jānomaina.”

UZZINI!

Ko nosaka auto pārbaudēs:

  • ziemas riepu atbilstību likumam un drošas braukšanas pamatprincipiem – tās ir darba kārtībā, ja nav vecākas par pieciem gadiem, kā arī riepu protektors seklākajā vietā nav mazāks par 4 līdz 5 milimetriem;
  • pārbauda automašīnas akumulatora darbību;
  • apseko automašīnas lukturus, lai noskaidrotu, vai tie ir atbilstoši noregulēti un neapžilbina pretim braucošos;
  • pārbauda logu slotiņu kvalitāti, lai nepieciešamas gadījumā tās varētu nomainīt;
  • sniedz konsultācijas par drošu braukšanu ziemas sezonā un veicamajiem priekšdarbiem, lai auto būtu gatavs ziemas autoceļiem.

Foto: Unsplash.com

TOP-3 trakākie atgadījumi pārbaudēs

Ziemas riepu protektora dziļums zem pieļaujamajiem 4 mm ir vēl nieks, ja salīdzinām ar atsevišķiem gadījumiem, kas tikai apliecina konkrēto autovadītāju vieglprātību un paviršību sagaidot ziemas sezonu. Šādas muļķīgas rīcības apdraud ne tikai citu satiksmes dalībnieku drošību, bet pakļauj nāvīgam riskam kā sevi, tā līdzbraucējus. Citos gadījumos draud palikšana uz ceļa.

Vareni “sagatavojies” ziemai!

Tātad, absolūts antirekorda pirmais numurs ir kāds autobraucējs, kas bija atrādījis savu ziemai sagatavoto automašīnu Jelgavā. “Sagatavojies” bija patiesi centīgi, par ko liecina “iepriecinošie” rezultāti, kas droši vien lika ieplest acis ne vienam vien līdzās esošajam. Jelgavnieka automašīna bija aprīkota ar 12 (!) gadus vecām ziemas riepām, kuru protektora dziļums bija vien… 0,9 mm!

Šādas riepas pat pie nelieliem nokrišņiem zemā temperatūrā absolūti nepildīs savu funkciju un pārvietoties satiksmē ar transportlīdzekli ir kategoriski aizliegts.

Katram desmitajam auto pārbaudēs – teju tukšs akumulators

To, ka pie zemas gaisa temperatūras arī baterijas straujāk zaudē uzlādes līmeni, šķiet, ne visiem tas ir palicis gaišā atmiņā. Par to arī pārliecinājās akcijas rīkotāji, secinot, ka 13% jeb teju katra desmitā spēkrata vadītājs ir aizmirsis parūpēties par akumulatora uzlādi. Šo auto pārbaudēs apsekoto mašīnu akumulatoru uzlādes līmenis bija zem 30%, kas ir jau zem ieteicamās minimālās robežas, lai kaut cik būtu droši par spēkrata iedarbināšanu saltajos rītos.

“Ja akumulators ir jauns, uztraukumam nav pamata, bet, ja baterija ir vecāka, karstuma vai aukstuma ietekmē tās uzlādes līmenis var ātri pazemināties. Novecojuša vai bojāta akumulatora izmantošana ir ne tikai neizdevīga un neērta, bet pat bīstama, tāpēc ziemas sezonā īpaši būtiski ir nepieļaut akumulatora izlādēšanos līdz 30%. Zemās temperatūras un sala ietekmē var rasties neatgriezeniski mehāniski bojājumi,” paskaidroja Drošas braukšanas skolas vadītājs Jānis Vanks.

Ai, štrunts – izbraukšu vēl ar veco šķidrumu!

Mjā… jelgavnieki un arī rīdzinieki izrādījušies vieglprātīgākie un paviršākie šī antitopa trešās pozīcijas sakarā. Šoreiz runa ir par logu šķidrumu lietošanu. Lai arī laukā gaisa temperatūra kā naktī, tā arī dienā pastāvīgi ir krietni zem nulles, liela daļa šoferīšu joprojām brauc ar… vasarai domāto logu tīrīšanas šķidrumu.

Kā liecina pārbaužu rezultāti, katrs trešais Jelgavā un teju katrs otrais jeb 46% Rīgā pārbaudītais spēkrats arvien izmantoja vasarai paredzēto logu šķidrumu, nevis ziemai domāto. Jūs jau paši zināt, kas par ķezu var notikt, ja ziemas spelgonī brauc ar vasaras šķidrumiem, tāpat arī degvielas ziņā.

Tāpēc eksperti un autoDNA atgādina, ka jau savlaicīgi ir vērts izlietot visu vasaras šķidrumu vēl pirms sala iestāšanās, vai arī līdz ar zemu gaisa temperatūru to izsūknēt no tvertnes. Pretējā gadījumā pastāv drauds, ka vasaras šķidrums sasalstot var pat saplēst tvertni, bet tās nomaiņa prasīs pietiekami ilgu laiku. Noteikti vajag vienu rezerves kannu vest līdzi bagāžniekā, jo ziemā logu šķidrums tiek patērēts daudz vairāk, tāpēc regulāri sekojiet līdzi tā līmenim tvertnē.

Foto: Unsplash.com

Degvielai ir tikpat liela nozīme

Ar nepareizas degvielas ieliešanu ziemā var īpaši nesatraukties, ja vien jūs neesat veidojis uzkrājumus un pats uzpildāt bāku mājas apstākļos vai garāžā. Jebkurā gadījumā, ja jūsu degvielas tvertnē ir arvien aizkavējies vasarai domātais dīzelītis, sūknējiet to laukā un lejiet iekšā arktisko dīzeļdegvielu!

To arī akcentē “Circle K” degvielas kategorijas vadītājs Gatis Titovs, norādot: “Iestājoties aukstajam laikam un salam, ieteicams pārbaudīt degvielas filtrus. Speciālists pārliecināsies, vai filtri ir tīri un labā tehniskā stāvoklī – ja nepieciešams, tie būs jānomaina. Dīzeļdzinēja automašīnām jāpārliecinās, vai filtros nav uzkrājušās vasaras degvielas paliekas – temperatūrai samazinoties zem 0 grādiem, auto bākā jābūt tikai arktiskajai dīzeļdegvielai.”

Akcija šogad noritēja laikā no 12. līdz 27. novembrim sešās Latvijas lielpilsētās – galvaspilsētā Rīgā, kā arī Jelgavā, Liepājā, Ventspilī, Daugavpilī un Valmierā.

Izsaki viedokli

Vai jums patika raksts? Iespējams, jums ir kādi jautājumi vai komentāri? Mēs aicinām jūs dalīties savā viedoklī un izteikties zem raksta. Kā arī atcerieties – vienmēr pirms iegādāties automašīnu, motociklu vai pat piekabi – pārbaudi tā vēsturi ar autoDNA pēc VIN numura. VIN pārbaude ir viena no svarīgākajām lietām, kas ir jāizdara, pirms pieņemt lēmumu par lietotas automašīnas iegādi. autoDNA ar transportlīdzekļa vēstures atskaiti palīdzēs Jums pieņemt informētu lēmumu.