autoDNA iesaka
pie stūres reibumā

Vai kādreiz pienāks tā diena, kad pilnībā aizliegs sēsties pie stūres reibumā?

28 decembr 2022

It kā šķiet pašsaprotami, ka pie stūres reibumā  nedrīkst sēsties. Nekādā, pat ja mazlietiņ, it īpaši nākamajā dienā, ja vēl moka paģiras, vai ne? Kur nu vēl ķēmā dienā, kad dzerts pāri mēram… Un tomēr arvien atrodas liels skaits tukšpaurainu subjektu, kuriem par to nospļauties. Pat bargi sodi viņus neaptur no bravūrības, un aizvadītie Ziemassvētki nav izņēmums. Bail pat iedomāties par Jaunā gada brīvdienām, kāda atkal var būt statistika… Paldies Dievam, ka vismaz svētku brīvdienas aizvadītas bez traģiskām sekām. Bet vai kādreiz pienāks tāds laiks, kad vispār pilnībā aizliegs sēsties pie stūres  reibumā? Pat, ja viena glāzīte malkota? 

 

 

Pie stūres reibumā virs 1,5 promilēm

Līksmot vēlas ikviens, it īpaši, ja ir Ziemassvētki, gadu mija vai Līgo svētki. Diemžēl, bet gana daudziem “intelektuāļiem” (attiecībā pret pieķertajiem dzērājšoferiem kopējais iereibušo autovadītāju skaits visdrīzāk ir daudzkārt lielāks – red.) tomēr tas lifts līdz galam saprašanā neuzvelk līdz pēdējam stāvam… Un to kārtējo reizi apliecināja aizvadītie Ziemassvētki.

autoDNA uzzināja Valsts policijā, trīs brīvdienu laikā ceļu policisti aizturēja 50 autovadītājus, kuri bija nosprieduši, ka “spriegums” nav nevienā acī un nu tik dosies turp, kur bija nodomāts. Vienalga, mājup, ciemos vai uz bodi pēc kārtējā grādīgā. Statistika salīdzinoši bēdīga, it īpaši tādēļ, ka braukšanas apstākļi arī nebija tie labākie – daudzviet brauktuves bija slidenas, it īpaši reģionālie autoceļi.

Viens izrādījās lietojis narkotiskās vielas, bet pārējie 49 aizturētie – reibumā, turklāt 33 no tiem bija krietnā ķitē jeb ar alkohola koncentrāciju organismā virs 1,5 promilēm. Lieki atgādināt, ka par to iestājas kriminālatbildība un garantētas nepatikšanas uz ļoti ilgu laiku. 13 no aizturētajiem automašīnas tika atņemtas, pārējiem 20 likumpārkāpējiem nāksies maksāt tik lielu naudu valstij, cik maksā viņu rīcībā bijušais spēkrats.

Traki bijis arī pirmajā pēcsvētku dienā – 27. decembrī, kad no desmit dzērājšoferiem astoņi bija reibumā virs 1,5 promilēm.

 

 

Lasiet vēl:

 

Vai var apturēt citu drošību apdraudošos dzērājšoferus?

Diez vai. Kāpēc? Pirmkārt jau tas paradokss, ka šie dzērājšoferi to labi apzinās – kriminālatbildība garantēta, taču tāpat viņu vienaldzību un pārdrošību nekas nevar apturēt. Ne milzīgās summas, kas ekvivalentas automašīnas vērtībai, pat ne draudošais cietumsods un tiesību neredzēšanu gadiem ilgi. Vistrakākais ir tad, ja šāds nejēga ved līdzi citus cilvēkus, jo sevišķi, ja mašīnā ir arī bērni. Bet par to sāk domāt tikai tad, kad nelaime jau ir notikusi. Starp citu, vai neesat kādreiz ievērojuši sakritību, ka bieži vien dzērājšoferu izraisītās avārijās bojā gājušo vidū ir citi cilvēki, taču ne pats ķēmā esošais stūrmanis?

Par striktāku soda mēru pieņemšanu šī gada oktobra beigās nolēma Saeimas deputāti.

Grozījumos Krimināllikumā, kas ir šobrīd spēkā, teikts, ka par minēto pārkāpumu piemēros reālu brīvības atņemšanu uz laiku līdz vienam gadam, īslaicīgu brīvības atņemšanu, probācijas uzraudzību, sabiedrisko darbu vai naudas sodu, atņemot transportlīdzekļa vadīšanas tiesības uz pieciem gadiem.

Tam cilvēkam, kurš vadījis transportlīdzekli reibumā vai atteicies no alkohola, narkotisko, psihotropo, toksisko un citu apreibinošu vielu ietekmes pārbaudes, konfiscēs tam piederošo spēkratu.

Bet gadījumā, ja noziedzīgais nodarījums tiks izdarīts ar citai personai piederošu transportlīdzekli, no vainīgā paredzēts piedzīt pilnu vai daļēju šī transportlīdzekļa vērtību.

 

 

Gana strikti vai joprojām pārāk mīksti?

Saeimā atbildīgās Juridiskās komisijas vadītājs Jānis Butāns toreiz pēc grozījumu apstiprināšanas trešajā un galīgajā lasījumā, bija pārliecināts, ka, citējot viņu, “pieņemtie likuma grozījumi, nosakot bargāku sodu par sēšanos pie stūres reibumā, liks cilvēkiem stingrāk izvērtēt savas izvēles, un, cerams, palīdzēs novērst traģēdijas, ko uz ceļiem ik gadu izraisa dzērājšoferi un apreibinošo vielu lietotāji.”

IZSAKU VIEDOKLI!

Jautājums, vai tautas kalpi ir darījuši visu, lai patiešām panāktu efektu – grozījumi ir gana strikti vai joprojām pārāk mīksti?

 

Jā, labāk ir, un tomēr jāiet vēl platu soli uz priekšu līdz galvenajam mērķim – novilkt pavisam dzelžaini striktu robežu, kuru nedrīkst pārkāpt ne par kripatu.

Kā izskanējis vairākkārt jau iepriekš, vai nu satiksmē liegt piedalīties pat tad, ja esi malkojis kaut nelielu daudzumu reibinošā dzēriena, kas diez vai tik drīz būs iespējams, vai arī maksimālā pieļaujamā robeža būtu tikai līdz 0,2-0,5 promilēm (arī tas nešķiet īsti ticami…). Pretestība no sabiedrības puses ir, gluži kā par pieļaujamā atļautā ātruma pārsniegšanas robežu, vēloties noteikt daudz striktākus soda mērus. Lieki teikt, ka tas raisīja lavīnveida efektu publiskajā telpā. Bet cik daudzu cilvēku ir tādi, kuri vienlaikus aizdomājas par citu satiksmē esošo dalībnieku drošību un dzīvību apdraudējumu?

Kas sēžas pie stūres reibumā ar 1,5 vai vairāk promiļu lielu rādījumu? Tas taču pamatīgs grādīgā daudzums! Visdrīzākais, ka tādi, kuri lieto grādīgos regulāri vai pārāk bieži un daudz, neprot apstāties (par atturēšanos vispār nerunājot). Faktiski, alkoholiķi. Normālam cilvēkam ne nāktu prātā tādā ķitē sēsties pie stūres, kur nu vēl spēt adekvāti novērtēt vispārējo situāciju un apkārt notiekošo. Drīzāk tā ir kļūda noteikt likumā šādu maksimālo robežu, jo tā ir psiholoģiskā robeža un kas šādu dzērājšoferu apziņās nosēžas kā “o, tad jau var vēl vienu ceļakāju!” vai kā citādi.

 

 

Bez šaubām, nākotnē nosakot vēl dzelžainākas prasības, statistika uzlabosies un satiksmē justies būs drošāk (ja vēl varētu to smuki salikt kopā arī ar agresīvo stūrmaņu un ātruma pārkāpēju dresēšanu…).

Jautājums ir tikai viens: par cik? Un vai tas maz spēs atturēt šādus tukšpaurus no līdzīgām aktivitātēm?

Ir ģimenes, kurās šis jautājums tiek strikti ņemts vērā un jau pirms viesībām vienojas, ka atslēgas noliksim drošā vietā uz pāris dienām, limitēti ļaut malkot kādu dzērienu ar norunu par no alkohola brīvu dienu pirms došanās ceļā. Sociālās kampaņas arī dod savu efektu, tomēr vēl ievērojamāk mainīt līdzšinējos paradumus, kas daudziem ir pat iesakņojies ne vienā paaudzē vien, nu nebūs viegli.

Mums katram pašam ir aktīvāk jākļūst par šo sociālo kampaņu. Varbūt nākamos svētkus vai ballīti sarīkot bez alkohola vispār? Vai no tā svētku noskaņojums un līksmība būs mazāka? Pamēģiniet!

 

Izsaki viedokli

Vai jums patika raksts? Iespējams, jums ir kādi jautājumi vai komentāri? Mēs aicinām jūs dalīties savā viedoklī un izteikties zem raksta. Kā arī atcerieties – vienmēr pirms iegādāties automašīnu, motociklu vai pat piekabi – pārbaudi tā vēsturi ar autoDNA pēc VIN numura. VIN pārbaude ir viena no svarīgākajām lietām, kas ir jāizdara, pirms pieņemt lēmumu par lietotas automašīnas iegādi. autoDNA ar transportlīdzekļa vēstures atskaiti palīdzēs jums pieņemt informētu lēmumu.