autoDNA iesaka
VIN koda atšifrējums – kādu informāciju tas sevī slēpj?

VIN koda atšifrējums – kādu informāciju tas sevī ietver?

6 februāra 2015

VIN koda atšifrējums nepieredzējušiem auto īpašniekiem varētu būt mīkla, ko īsti nozīmē visa burtu un skaitļu virtene. Lūk, īsi un konspektīvi paskaidrosim, kāds ir VIN koda atšifrējums, ko tieši VIN numurs sevī ietver un kādu informāciju var atkodēt no dažu burtu un ciparu kombinācijas.

VIN koda atšifrējums

VIN pārbaude būtībā ir ražotāja kodatransportlīdzekļa tehnisko datu, un tā sērijas numura pārbaude, kā arī tā numura pārbaude. Katrs VIN numurs ir sadalīts trīs galvenajās sadaļās.

WMI jeb ražotājs un valsts

Pirmās trīs vienības ir WMI jeb ražotāja indekss. Tas ir identifikācijas kods no ražotāja un valsts, kurā automašīna tika salikta kopā. Piemēram, ja VIN sākas ar burtu “J” tā tika ražota Japānā, bet tiem VIN numuriem, kas sākas ar “1”, ir ražoti ASV. Titulattēlā redzamajā piemērā WMI ar norādi “WVW” nozīmē “Volkswagen” koncernu kā ražotāju un Vāciju kā izcelsmes valsti.

Lielāko autoražotāju identifikācijas kodi

TRU – Audi
WBA – BMW
1GC – Chevrolet
VF7 – Citroen
ZFA – Fiat
1FB – Ford
1G – General Motors
JH – Honda
SAJ – Jaguar
KN – Kia
JM – Mazda
WDB – Mercedes-Benz
JN – Nissan
W0L – Opel
VF3 – Peugeot
WP0 – Porsche
VF1 – Renault
JS – Suzuki
JT – Toyota
WVW – Volkswagen

VDS jeb transportlīdzekļa veids

Otrā VIN numura daļa ietver sevī informāciju par transportlīdzekļa veidu jeb VDS. Katrs ražotājs šo koda daļu kodē savā veidā, bet tajā vienmēr ir iekļauti cipari virtenē no 4. līdz 9. rakstzīmei. Šī daļa ļauj noteikt to, vai automašīnai ir drošības jostas, drošības spilveni, kāds ir virsbūves veids un durvju skaits, kā arī automašīnas klasi (piemēram, SUV, ekonomiskā klase, utt.). Pēdējā vienība šajā sadaļā ir VIN apstiprinošais simbols: īpašs algoritms ļauj pārliecināties, ka neviena no iepriekšējām zīmēm nav nelegāli mainīta.

VIS jeb detalizēta informācija par konkrēto automašīnu

Burtu un skaitļu virtenes garākā daļa ir no 10. līdz 17. atzīmei. Pēdējie četri simboli vienmēr ir cipari. Tas ne tikai ļauj identificēt konkrēto automašīnu (šī daļa ir unikāla katram transportlīdzeklim), bet satur arī informāciju par dzinēja versiju, piedziņas veidu, aprīkojumu un cita rakstura ziņas. Šī VIN numura daļa satur arī informāciju par modeļa gadu un rūpnīcu, kurā automašīna tika ražota. Tātad, automašīnas ražošanas gads vienmēr ir novietots 10. rakstzīmē. Šajā paraugā, kas redzams titulattēlā, kā 10. rakstzīme ir skaitlis “4”. Pēc VIS skalas tas nozīmē, ka konkrētais VW automobilis ir ražots 2004. gadā.

Piemēram, ja jūs iegādātos automašīnu, kas ražota 1998. gadā, tad šis kods būtu apzīmēts ar burtu “W”, bet, ja rocība ļautu un pirktu šogad, 2022. gadā ražotu spēkratu, simbols būtu “N”.

Vai zināji

autoDNA ir vadošais transportlīdzekļu vēstures tiešsaistes pārbaudes pakalpojumu sniedzējs. Pamatojoties uz jūsu VIN numuru, ar autoDNA varat pārbaudīt transportlīdzekļa vēsturi pirms tā iegādes. Daudzos gadījumos VIN pārbaude var novērst nevēlamas papildu izmaksas, kas saistītas ar transportlīdzekļa iegādi ar nezināmu vai likvidēta transportlīdzekļa pagātni.

 

Kur var atrast VIN numuru?

Neskatoties uz to, ka VIN numurs ir ierakstīts automašīnu reģistrācijas dokumentos, tas tiek izvietots uz īpašām plāksnītēm un piestiprināts dažādās vietās automašīnā. Vieglajos automobiļos parasti plāksnītes ar VIN numuru ir atrodamas uz priekšējā kreisā amortizatora, uz motora starpsienām, kā arī salonā pasažiera pusē.

Jāatzīmē, ka VIN numurs vai obligātā izgatavotāja plāksnīte nav vienīgais informācijas avots, kas sniedz pamatinformāciju par konkrēto automašīnu. Liels informācijas apjoms ir pieejams arī uz citām automašīnas detaļām. Piemēram, ražotāji uz automašīnas logiem mēdz norādīt spēkrata ražošanas gadu. Ja sludinājumā norādītais automašīnas ražošanas gads atšķiras no tā, kas uz logiem norādīts, tātad, logi ir mainīti.

Ir vērts zināt, ka VIN numura plāksnītes var saturēt arī citus simbolus, ne tikai burtus un skaitļus. Šos simbolus sauc par atdalītājiem. Katrs ražotājs izmanto savus simbolus, lai atdalītu dažādas VIN numura daļas vai iezīmētu to sākumu un beigas. Šos atdalītājus nepielieto reģistrācijas dokumentos. Nav atļauts izmantot atstarpes vai domuzīmes.

Pārbaudi sava auto VIN numuru ar autoDNA!

Tagad, kad zināt, kas ir VIN numurs, sazinieties ar mums, lai pārbaudītu savu transportlīdzekli. autoDNA palīdzēs iegūt informāciju par transportlīdzekļa vēsturi, kas var nebūt pieejama citās datu bāzēs.

Izsaki viedokli

Vai Jums patika raksts? Iespējams, Jums ir kādi jautājumi vai komentāri? Mēs aicinām Jūs dalīties savā viedoklī un izteikties zem raksta. Kā arī atcerieties – vienmēr pirms iegādāties automašīnu, motociklu vai pat piekabi – pārbaudi tā vēsturi ar autoDNA pēc VIN numura. VIN pārbaude ir viena no svarīgākajām lietām, kas ir jāizdara, pirms pieņemt lēmumu par lietotas automašīnas iegādi. autoDNA ar transportlīdzekļa vēstures atskaiti palīdzēs Jums pieņemt informētu lēmumu.