autoDNA pārbauda
Kādu informāciju slēpj VIN numurs?

VIN numurs: Kādu informāciju tas satur?

20 jūlija 2020

Iegādājoties lietotu automašīnu, pircējam ir vairākas priekšrocības, pārbaudot iegādātās automašīnas likumību. Vissvarīgākais ir VIN numurs, taču ir arī citas identifikācijas zīmes.

Saskaņā ar Starptautisko transportlīdzekļu identifikācijas etiķešu sistēmu (VIN) katrai automašīnai ir savs unikālais identifikācijas numurs. Tas sastāv no 17 zīmēm un tajā ir iekļauti gan burti, gan arī cipari.

VIN numurs satur vairāk informācijas nekā sākotnēji varētu šķist. Aiz 17 zīmju numura ir pieejama dažāda informācija, kuru ikviens var atšifrēt, ja vien pārzina šo burtu un ciparu nozīmi. Piemēram, pēc VIN numura var noteikt automašīnas transmisijas veidu (automātiskā, manuālā), durvju skaitu (trīs vai piecas) vai salona apdari (velūrs, āda).

Kā atšifrēt VIN numuru?

autodna-vin-numura-tabula

N – cipars
B – cipars vai burts

Trīs pirmie simboli nosaka starptautisko ražotāja kodu. Pirmais simbols ir ģeogrāfiskais reģions, otrais simbols ir valsts noteiktā reģionā, savukārt trešais simbols norāda uz transportlīdzekļa ražotāju.

Piemērs Volkswagen VIN numurs: WVW ZZZAUZ GW598792

Nākamie seši simboli (no 4 līdz 9) sniedz informāciju par transportlīdzekļa veidu -konstrukciju, virsbūves tipu, motoru, transmisiju. Burtu un ciparu kombināciju ražotāji nosaka individuāli.

Pēdējais simbolu bloks (no 10 līdz 17) ir transportlīdzekļa identifikācijas sadaļa konkrētai vienībai. Simbolu nozīmi šajā sadaļā ražotāji nosaka individuāli. Parasti tas notiek šādi: 10. simbols ir ražošanas gads vai modelis, 11. simbols apzīmē autoražotāja rūpnīcu vai ražošanas gadu (Ford automašīnām), savukārt simboli no 12 līdz 17 ir vēl viens sērijas numurs.

Identifikācijas numura neizmantotās vietas ir jāaizpilda ar “0”. Daži ražotāji neievēro šo noteikumu un izmanto citus simbolus. VIN numurus parasti drukā vienā rindā, taču mēdz būt gadījumi, kad VIN numurs ir redzams divās rindās. Divu rindu marķēšanas gadījumā nevienu no trim iepriekš apskatītajām sadaļām nedrīkst pārnest uz otro rindu.

Lasiet vēl:

Kur var redzēt automašīnas VIN numuru?

Kur var atrast VIN numuru

VIN numurs

Pēc likuma automašīnas VIN numuram ir jābūt ierakstītam automašīnas tehniskajā pasē, taču to var atrast arī uz vairākām automašīnas detaļām. Parasti plāksnītes ar VIN numuru var redzēt uz automašīnas dzinēja bloka vai starpsienām, kreisā priekšējā amortizatora, uz vadītāja durvju sānmalas, kreisajā apakšējā stūrī uz paneļa un citām vietām.

VIN numuri var būt izgatavoti un uzstādīti dažādos veidos. Atkarībā no VIN numura atrašanās vietas un autoražotāja tie var būt iesisti, izliekti, izgriezti, vai pat iededzināti, izmantojot elektriskās izlādes metodi, kas sastāv no daudziem punktiem, kuru diametrs ir aptuveni 1 mm.

VIN numurs vai obligātā izgatavotāja plāksnīte nav vienīgais informācijas avots, kas sniedz pamatinformāciju par konkrēto automašīnu. Liels informācijas apjoms ir pieejams arī uz citām automašīnas detaļām.

Informācija par auto uz citām detaļām

VIN numurs uz auto detaļām

VIN numurs

Viens no piemēriem ir automašīnas logi, uz kuriem autoražotāji norāda auto ražošanas gadu. Ja sludinājumā norādītais automašīnas ražošanas gads atšķiras no tā, kas uz logiem norādīts, tad logi ir mainīti.

Uz automašīnas logiem izvietotā informācija ir kodēta. Piemēram, cipars “2” nozīmē 1992. gadu. Mēdz gadīties, ka logi ir izgatavoti nedaudz ātrāk par pašu automašīnu, kā rezultātā informācija var atšķirties, taču parasti ne vairāk par gadu.

Piemēram, logi izgatavoti 2010. gadā, taču automašīna izgatavota 2011. gadā. Divu vai trīs gadu starpība jau liecina, ka logi ir mainīti. Protams, mainīts logs ne vienmēr nozīmē, ka auto ir bijis iesaistīts ceļu satiksmes negadījumā.

Arī uz citām automašīnas detaļām ir atrodama informācija par auto izgatavošanas gadu un citi noderīgi dati. Nereti ražošanas gadu var atrast uz dažādām plastmasas detaļām vai motortelpā.

Daudz ko var mācīties arī no dokumentiem. Transportlīdzekļa reģistrācijā mēs varam pārbaudīt, vai nav izdzēsti, ierakstīti dati bez oficiālas atļaujas vai noņemšanas atzīmes. Svarīgi ir īpašnieka datu un reģistrācijas datu konsekvence. Ja tās atšķiras, mums nevajadzētu uzticēties pilnvarām vai pat notāra līgumiem. Dokumentiem jābūt nekļūdīgiem. Jums jāpieprasa atklāt transportlīdzekļa pirkuma rēķinu, muitas dokumentus vai automašīnas pirkuma līgumu, ko apstiprinājusi nodokļu iestāde.

Uzmanieties no kloniem

Auto klons

VIN numurs

Vai zagtai automašīnai var būt legāli dokumenti un identifikācijas numuri? Jā! Automašīnu var nozagt dažādos veidos. Viltoti dokumenti un VIN numuri nav nekāds jaunums. Profesionāli auto zagļi aizies pat tik tālu, ka “noklonēs” zagtu automašīnu, piešķirot tai citas automašīnas identitāti.

Kuram gan rūp norakstīts auto, kura ceļš ved uz auto kapsētu? Izrādās, ka šādus auto, ir iekārojuši auto zagļi, kuru galvenais mērķis ir dabūt iznīcībai paredzēto automašīnu dokumentus, VIN numuru plāksnītes, kā arī obligātās izgatavotāja plāksnītes.

Kad noziedzniekiem ir šāds dokumentu un identifikācijas numuru komplekts, tie nozog tādas pašas krāsas, markas, modeļa un gada automašīnu, kas bija paredzēta iznīcināšanai. Atliek tikai nozagtajam automobilim uzstādīt iepriekš iegūtos VIN numurus un obligātās izgatavotāja plāksnītes, un auto ir veiksmīgi noklonēts.

Šādus auto ir ārkārtīgi grūti identificēt kā zagtus un jāpieliek lielas pūles, lai pārliecinātos par tā izcelsmi. Ja auto ir mazlietots, tad ir vērts to aizvest pie dīlera un pārbaudīt vadības blokos pieejamo informāciju. Otrs variants ir rūpīgi pārbaudīt visas iespējamās VIN numuru atrašanās vietas un salīdzināt savā starpā. Ja VIN numuri atšķiras, tas ir milzīgs sarkanais karogs un visdrīzāk liecina par to, ka auto ir zagts!

Lielāko autoražotāju identifikācijas kodi

WMI Autoražotājs
TRU Audi
WBA BMW
1GC Chevrolet
VF7 Citroen
ZFA Fiat
1FB Ford
1G General Motors
JH Honda
SAJ Jaguar
KN Kia
JM Mazda
WDB Mercedes-Benz
JN Nissan
W0L Opel
VF3 Peugeot
WP0 Porsche
VF1 Renault
JS Suzuki
JT Toyota
WVW Volkswagen