Kas ir VIN numurs?
VIN ir saīsinājums, ko bieži lieto transportlīdzekļa identifikācijas numuram.
Tas ir unikāls katram transportlīdzeklim, tāpat kā DNS ir unikāls katram cilvēkam. Ar VIN numurs palīdzību var izveidot katalogu transportlīdzekļiem visām tirgū esošām vienībām, izmantojot universālu shēmu.
Tā autoDNA var palīdzēt atklāt jūsu automašīnas, motocikla un pat piekabes izmantošanas vēsturi.
Ražotāji saskaņā ar starptautiskās standartizācijas organizācijas (ISO) standarta normām apzīmē savus transportlīdzekļus arVIN numurs un novieto tos (parasti) noteiktās vietās uz transportlīdzekļa virsbūves. Tomēr ne vienmēr tā ir bijis.
Virsbūves numura vēsture
VIN numurs pirmo reizi tika ieviests 1954. gadā ASV. Pirmajos gados pēc tā ieviešanas līdz 1981. gadam nebija viena vienota standarta VIN numuriem (virsbūves numuriem), un transportlīdzekļu ražotāji izmantoja dažādus informācijas kodēšanas veidus. Tas tika uzskatīts par neveiksmīgu, ņemot vērā pieaugošo transportlīdzekļu skaitu. Tāpēc tika nolemts to regulēt un pielāgot VIN apzīmējumu globālajām ISO normām.
Pēc ISO normas ieviešanas ražotāji, kas ražoja transportlīdzekļus Amerikas tirgum, ļoti ātri pielāgojās šim standartam. ISO ieviesa ieteikumus VIN standarta un tā struktūras piemērošanai, virsbūves numurs tika izmantots arī Eiropā. Tomēr tajā ietvertā informācija tikai tika ieviesta pakāpeniski.
Piemēram, Volkswagen sāka kodēt lielākus informācijas datus laikā no 1995. līdz 1997. gadam, savukārt kontroles ciparu VIN numurā no 2009. līdz 2015. gadam atsevišķiem grupas modeļiem. Kontroles cipars VIN numurs netiek izmantots visiem zīmola modeļiem. Eiropas automobiļos to var atrast piemēram AUDI A1 automašīnā.
Zemāk ir norādīti zīmolu un modeļu VIN numuri, kuriem ir pieejams kontroles cipars:
No 2022. gada 6. jūlija ir spēkā Eiropas Savienības Komisijas ieviešanas regula, kas nosaka, ka Ziemeļamerikas transportlīdzekļiem kontrolciparam vienmēr jāatrodas VIN 9. pozīcijā.
VIN numurs standartizācija
Plaši izmantotais globālais transportlīdzekļu identifikācijas standarts tika ieviests 1981. gadā, un tas plaši ir pazīstams un standartizēts ar ISO 3779 (VIN numurs saturs un struktūra), ISO 4030 (VIN numurs atrašanās vieta un marķējums), ISO 3780 (globāla VIN numurs pirmās daļas apvienošana, kuru sauc par “WMI”).
Katrs VIN numurs:
sastāv no 17 rakstzīmēm
Tomēr šis standarts attiecas uz transportlīdzekļiem, kuri ražoti, sākot ar 1981. gadu.
nedrīkst sastāvēt no šādiem burtiem: I (i), O (o) un Q (q);
Standarts ir izmantot skaitli 0, lai to atšķirtu no burta O.
sastāv no informācijas, kas sakārtota pēc standartizētas shēmas
Kādu informāciju satur VIN numurs?
VIN numurs satur virkni kodētas informācijas. Pamatojoties uz šo numuru, autoDNA spēj rūpīgi identificēt transportlīdzekli un pārbaudīt transportlīdzekļa vēsturi. VIN pārbaude būtībā ir ražotāja koda, transportlīdzekļa tehnisko datu, un tā sērijas numura pārbaude, kā arī tā numura pārbaude. Katrs VIN numurs ir sadalīts trīs galvenajās sadaļās.
Sadaļas
Saskaņā ar ISO 3779 normu standarta VIN numurs sastāv no 3 sadaļām:
WMI
WMI – pirmās trīs rakstzīmes. Šajā sadaļā ir noteikts ģeogrāfiskais reģions, izcelsmes valsts un transportlīdzekļa ražotājs. Šīs sadaļas formu regulē ISO norma.
VDS
VDS – VIN numura 4. līdz 9. rakstzīme. Šajā sadaļā ir kodēti dati par transportlīdzekļa tehnisko specifikāciju (transportlīdzekļa deskriptors). Savukārt 9. rakstzīme ir kontrolcipars, kuru izmanto, lai apstiprinātu VIN numura pareizību.
VIS
VIS – VIN numurs 10. līdz 17. rakstzīme. Šī sadaļa būtībā ir transportlīdzekļa sērijas numurs (transportlīdzekļa identifikators). Šajā sadaļā var būt informācija par piedziņas veidu, dzinēja tipu, aprīkojuma versiju un pat rūpnīcu, kurā tika samontēta konkrētā transportlīdzekļa kopija.
ISO 3779 norma definē un nosaka VIN numurs 17 zīmju garumu transportlīdzekļiem, kas ražoti pēc 1981. gada. Transportlīdzekļiem, kas ražoti līdz šim datumam, var būt VIN numurs vai sērijas numurs, kurš sastāv no 5 līdz 13 rakstzīmēm. Turklāt transportlīdzekļiem, piemēram, amerikāņu muskuļu auto, klasiskajām automašīnām, bieži vien VIN numurs atšķiras no 17 zīmju standarta.
Tagad, kad zināt, kas ir VIN numurs, sazinieties ar mums, lai pārbaudītu savu transportlīdzekli. autoDNA palīdzēs iegūt informāciju par transportlīdzekļa vēsturi, kas var nebūt pieejama citās datu bāzēs.
Katram VIN numura simbolam ir sava nozīme, un tā nav nejauši izmantota.
Pārbaudi transportlīdzekļa vēsturiNozīme
Apskatīsim 17 rakstzīmju VIN numurs sastāvdaļas
1
ražotāja apzīmējums
2-3
markas un transportlīdzekļa tipa apzīmējums
4-8
modelis, virsbūve, dzinējs un aprīkojums
9
kontrolcipars, kas apstiprina pareizību
10
ražošanas gada apzīmējums
11
rūpnīcas apzīmējums
12-17
transportlīdzekļa sērijas numurs
Kur atrast VIN numurs?
Latvijā reģistrētiem transportlīdzekļiem VIN numurs ir atrodams transportlīdzekļa reģistrācijas apliecībā ailē “E”. Citu valstu, piemēram, Vācijas, Nīderlandes, Beļģijas, Francijas, Itālijas, un Lietuvas transportlīdzekļu reģistrācijas apliecībā tas var atšķirties.
VIN numuram reģistrācijas dokumentā ir vienmēr jāatbilst VIN numuram norādītajam uz transportlīdzeklī dažādās vietās iespiestās plāksnītes. Šis lauks Jūsu transportlīdzekļa reģistrācijas apliecībā nekad nedrīkst būt tukšs, jo VIN numura uzrādīšana ir nepieciešama, lai reģistrētu transportlīdzekli.

Svarīgi - pārbaudiet, vai VIN numurs transportlīdzekļa apliecībā sakrīt ar to, kas ir iespiests jūsu transportlīdzekļa identifikācijas plāksnītē.
Pasažieru transportlīdzekļos:
VIN numurs ir iespiests uz rāmja vai fiksētas transportlīdzekļa daļas.. Mūsdienās daudzos automašīnu modeļos virsbūves numurs tiek novietots arī vējstikla lejas daļā, vadītāja pusē. Tā ir ļoti noderīga vieta, kas ļauj ātri piekļūt šim svarīgajam automašīnas elementam.
Šeit mēs esam uzskaitījuši tikai populārākas vietas, kur var atrast likumā noteiktās plāksnītes. Dažu ražotāju automašīnās tās var atrast citās vietās, piemēram, plāksnē uz bagāžnieka grīdas vai uz kāda no aizmugurējiem statņiem. Situācijā, kad nevarat atrast VIN numurs, lūdziet palīdzību transportlīdzekļa zīmola pārstāvim.

Reģistrācijas dokumentos (transportlīdzekļa reģistrācijas apliecībā, transportlīdzekļa kartē) ierakstītajam transportlīdzekļa identifikācijas numuram ir jābūt tādam pašam kā identifikācijas numuram, kas iespiests atsevišķos transportlīdzekļa elementos. Pirms transportlīdzekļa iegādes ir labi par to pārliecināties, lai izvairītos no krāpniecības.
Biežāk uzdotie jautājumi (BUJ)
Kas ir VIN numurs?
VIN numurs (transportlīdzekļa identifikācijas numurs) ir unikāls transportlīdzekļa numurs, kuru izmanto transportlīdzekļu identificēšanai.
Kādu informāciju satur VIN numurs?
VIN numurs satur visu nepieciešamo informāciju, lai identificētu konkrētu transportlīdzekli, jo īpaši informāciju par ražotāju, ražošanas vietu un gadu, aprīkojumu un virsbūves veidu.
Kā pārbaudīt automašīnu pēc VIN numura?
Jūs varat pārbaudīt transportlīdzekli pēc VIN numura, izmantojot valsts pārvaldes iestāžu piedāvātos pakalpojumus vai izmantojot datubāzi, kurā ir miljardiem ierakstu ar autoDNA palīdzību.
Vai ir iespējams bez maksas pārbaudīt VIN numuru?
Ir valsts pārvaldes datu bāzes, kurās varat pārbaudīt VIN numuru, parasti tās ir bez maksas. Tomēr pieejamās informācijas apjoms var būt lokāls, kas nozīmē, ka tās var neiekļaut starptautiskus datus. Tādēļ mēs iesakām katru reizi pārbaudīt VIN numuru ar autoDNA starptautiskajā datubāzē.
Kas ir “automašīna citrons”?
Termins “automašīna citrons” tiek bieži lietots, lai apzīmētu automašīnas ar slēptām problēmām, nopietniem bojājumiem pagātnē vai citām sekām, kuras pārdevējs varētu vēlēties ļaunprātīgi izmantot, lai palielinātu transportlīdzekļa vērtību.