Viss
pārdot auto autoDNA

Laiks pārdot auto? Ar ko sākt?

13 jūlija 2023

Laiks pārdot auto? AutoDNA ir apkopojis veiksmīgu auto pārdošanu soli pa solim. Vienkāršākais veids, kā atbrīvoties no auto, būtu to pārdot auto uzpircējiem, bet rēķinies, ka pārdošanas cena nebūs tik patīkama. Izdevīgākais risinājums ir darījums ar privātpersonu. Lasi tālāk – kā tad droši pārdot automašīnu? 

Sagatavo automašīnu pārdošanai

Pārdot auto

Foto: Antoni Shkraba

Lai gan mēs visi parasti uzskatām, ka automašīna ir absolūti mūsu uzliktās cenas vērta, pircējs gan par to varētu pašaubīties. Vēl jo vairāk tāpēc, ka auto pārdošanas nozarē joprojām ik dienu sastopamies ar negodīgu praksi. Tāpēc tavs uzdevums ir rūpīgi aprakstīt un uzrādīt automašīnas datus un ievietot sludinājumu īstajā vietā. Arī labas fotogrāfijas ir no svara. Tomēr pirmkārt tev ir jāsagatavo automašīna parādīšanai potenciālajam pircējam. Kā to izdarīt? 

Auto pārdošana prasa zināmas pūles. Nepietiek tikai ieņemt galvā, ka vēlies pārdot auto un uzreiz braukt to rādīt interesentiem. Pirms tam nepieciešams veikt noteiktus soļus. Potenciālajam pircējam vissvarīgākais ir auto tīrība. Pat vislabākajā tehniskajā stāvoklī esoša automašīna var neatstāt labu iespaidu, ja tā ir netīra un izskatās, ka bijusi atstāta novārtā. Tāpēc vispirms tev jāpievērš uzmanība tieši šim punktam- tīrībai. Kur sāksim? 

 

 

Aizved mašīnu uz automazgātavu

Obligāti! Netīras automašīnas rādīšana interesentiem var tikt uztverta kā labu manieru trūkums, un tas arī rada iespaidu, ka esi īpašnieks, kas nav rūpējies par savu automašīnu. Pircējs varētu pieņemt, ka, ja neesi ievērojis pat elementārākās higiēnas prasības, tad, iespējams, esi atstājis novārtā arī automašīnas tehnisko pusi. Nomazgā mašīnu, jo tā arī izskatīsies daudz labāk, ja būs tīra.

Saistīti raksti: 

 

Kārtīgs salons

Vēl viena svarīga lieta, kam pievērst uzmanību. Notīri sēdekļus un paneļus, un pārliecinies, ka salonā patīkami smaržo. Pārbaudi, vai nav palikuši atkritumi cimdu nodalījumā. Ja kādi elementi (piemēram, pedāļu uzlikas vai grīdas paklāji) ir stipri nolietojušies, nomaini tos pret jauniem. Iztērējot dažus eiro auto uzlabošanai, tu vari palielināt savas iespējas veikt izdevīgu darījumu. Dažkārt ir labi paskatīties, vai ir tīrs arī zem motora pārsega. Tomēr dari to prasmīgi, lai neko nesabojātu.

 

Sagatavo nepieciešamos dokumentus

Kad esi saņēmies pārdot automašīnu, tev jābūt tiešām labi sagatavotam. Var gadīties, ka cilvēks, kas interesējas par tavu automašīnu, vēlas to iegādāties uzreiz. Tāpēc vislabāk nepieciešamos dokumentus sagatavot, kad esi izlēmis uzsākt pārdošanu, nevis meklēt tos tikai tajā brīdī, kad pircējs pasaka, ka pirks mašīnu. 

 

Esi gatavs atbildēt uz piņķerīgiem jautājumiem

Ir tikai dabiski, ka potenciālajam pircējam, apskatot automašīnu, rodas daudz un dažādi jautājumi.  Esi sagatavojies un mēģini uz tiem faktiski atbildēt. Ja izrādīsies, ka nezini dzinēja parametrus vai neatcerēsies citas detaļas par to, kā esi lietojis automašīnu, pircējam var rasties iespaids, ka esi negodīgs un nezinošs pārdevējs. Komunikācijas prasmes ir ļoti svarīgas, un tev kā pārdevējam ir jāsaglabā profesionāla un draudzīga pieeja.  

 

Apsver iespēju vienoties par cenu

Esi gatavs, ka pat tad, ja piedāvāsi, tavuprāt, pievilcīgu cenu, pircējs tāpat gribēs kaulēties. Kā pārdot automašīnu un nezaudēt naudu? Parasti pārdevēji piedāvājumā nedaudz paaugstina cenu, lai, ja pircējs vēlētos runāt par citu cenu, to būtu iespējams pazemināt. 

 

Kā izveidot automašīnas pārdošanas sludinājumu?

Ja vēlies ātri un izdevīgi pārdot lietotu automašīnu, visa pamatā ir uzrakstīt piesaistošu sludinājumu. Paturi prātā, ka lietotu mašīnu tirgus ir ļoti plašs. Cilvēks, kuru interesē konkrēts auto modelis vai mašīnas iegāde noteiktā cenu diapazonā, noteikti skatās arī daudzus citus pārdošanas piedāvājumus. Tāpēc tev ir jāspēj izcelties, jābūt pietiekami interesantam, lai piesaistītu potenciālo pircēju uzmanību. 

Mūsdienās tu vari ievietot pārdošanas piedāvājumu internetā, kas ir ļoti ērta opcija. Tev nav obligāti (ja vien pats nevēlies) jālaiž automašīna biržā, jo visu svarīgo informāciju vari uzrādīt online sludinājumā. Kā tam vajadzētu izskatīties? 

 

Kāds modelis, dzinējs, gads un vairāk?

Sludinājumā ir jāiekļauj visa svarīgākā informācijas no pircēja skatupunkta. Sākumā mini, kuru modeli tieši pārdod. Uzraksti par mašīnas aprīkojumu un dzinēja tipu. Liela nozīme ir arī nobraukumam un vispārējam tehniskajam stāvoklim. 

Ir vērtīgi norādīt, kādi remontdarbi automašīnai veikti. Vari arī iekļaut informāciju par apdrošināšanu un tās derīguma termiņu, kā arī pirmo reģistrācijas datumu. Un, protams, ieliec cenu, pa kuru būtu gatavs pārdot. Vari minēt, ka cena ir runājama.

 

Bildes

Jo vairāk informācijas ieliksi sludinājumā, jo lielāka iespēja automašīnu ātri pārdot. Sludinājumi, kuros ir tikai fotogrāfijas un skops apraksts, nerada uzticību. Tāpēc tev tiešām ir jāpieliek visas pūles, lai izveidotu sakarīgu piedāvājumu. 

Nepietiek ar to, ka tikai pasaki, ka automašīna ir teicamā tehniskā stāvoklī, jo tas visticamāk nepārliecinās klientus. It īpaši, ja runa ir par automašīnām, kuras lietotas jau ilgu laiku. 

 

 

Kā droši pārdot auto – formalitātes

Lai pārdotu automašīnu legāli, ir jānokārto noteiktas formalitātes. Pirmkārt, tev ir jāzina, kādus dokumentus nodot pircējam. Tev ir jānoformē pirkšanas un pārdošanas līgums,  tā piemēru var atrast zemāk. Tas ir pierādījums notikušam darījumam un uz tā pamata var tikt aprēķināts Iedzīvotāju ienākuma nodoklis (IIN), ja vienā periodā esi pārdevis vairākas automašīnas vai ieņēmumi no pārdošanas pārsnieguši Likuma par “Par iedzīvotāju ienākuma nodokli” noteikto summu. Vairāk likuma 11.pants.

Nododot automašīnu jaunajam īpašniekam, ar to kopā jānodod arī transportlīdzekļa identificējošie dokumenti, piemēram, transportlīdzekļa reģistrācijas grāmatiņa un transportlīdzekļa karte, kā arī visi atslēgu komplekti. Neaizmirsti par OCTA līgumu.

 

 

Pirkšanas un pārdošanas līguma paraugs

Pirkšanas un pārdošanas līgums ir ļoti svarīgs dokuments, jo uz tā pamata pircējam ir pienākums samaksāt tev noteiktu naudas summu, savukārt tev – nodot preci pircējam. Ir svarīgi pārliecināties, ka līgums ir sastādīts (vai parakstīts) pareizi, un pats galvenais – vai tas ir likumīgs, saskaņā ar likumu. Kam jābūt šādā līgumā?

  • līgumā jāiekļauj precīzi abu darījuma pušu personas dati, piemēram, vārdi, uzvārdi, dzīvesvietas adreses, personas kodi utt.
  • Vēl viens svarīgs elements ir pirkšanas un pārdošanas darījuma objekta apraksts, kas šajā gadījumā ir lietota automašīna. Līgumā skaidri jāapraksta, kas ir pārdots, automašīnām tiek norādīts VIN numurs.
  • Pēdējā, bet ne mazāk svarīgā lieta ir cena. Ja tā nav iekļauta, pārdošana klasificējas kā ziedojums saskaņā ar likumu, kas ietver precīzas prasības, kam jābūt līgumā, lai tas skaitītos pirkšanas un pārdošanas līgums. 

 

Vai zināji

autoDNA ir vadošais transportlīdzekļu vēstures tiešsaistes pārbaudes pakalpojumu sniedzējs. Pamatojoties uz jūsu VIN numuru, ar autoDNA varat pārbaudīt transportlīdzekļa vēsturi pirms tā iegādes. Daudzos gadījumos VIN pārbaude var novērst nevēlamas papildu izmaksas, kas saistītas ar transportlīdzekļa iegādi ar nezināmu vai likvidēta transportlīdzekļa pagātni.