autoDNA iesaka
Jāmaina motoreļļa

Jāmaina motoreļļa, bet – kad? Pats gudrāks vai klausīt speciālistiem?

12 janvāra 2023

Ja degvielu var salīdzināt ar pārtiku, tad dzinēja motoreļļu varam saukt par spēkrata dzinēja asinīm. Tās kvalitātei ir tieša ietekme uz neskaitāmām motora sastāvdaļām, un tas nozīmē, ka jāmaina motoreļļa regulāri. Eļļas regulāra maiņa nodrošinās ilgstošu dzinēja resursu, bet pašam auto īpašniekam – mazāk rūpju un galvassāpju. Bet cik no jums tiešām klausa ražotāja, meistaru vai ekspertu ieteikumus un daudzām tehniskām vajadzībām seko līdzi reulāri? Vai pats auto saimnieks būs pats gudrākais, kā rīkoties? autoDNA apkopoja sešas pazīmes, kas noteikti jāņem vērā. Tās liecina, ka ar steigu jāmaina motoreļļa!

 

 

Kāpēc tagad? Var taču pagaidīt, vai ne?

Labāk negaidīt. Protams, katrs no jums ir dzirdējis sakāmo, ka jebkas, lai kalpotu ilgi un labi, ir jākopj regulāri. Jārūpējas par savu veselību, zobiem, mājokli, iekārtām, utml. Šādu sarakstu var veidot ļoti garu, vai ne? Tas attiecas arī uz automašīnu, jo katram var veidot vēl atsevišķus apakšsarakstus. Automašīnām varētu būt viens no garākajiem, šķiet.

Taču, jo garāks ir darbu saraksts, jo mazāk tā izpildei tiek atvēlēts. Ir vairāki faktori: naudas trūkums, laika trūkums, zināšanu trūkums, protams, vissliktākais no visiem ir gribas trūkums. Tas ietver sevī kā slinkumu, tā skopumu…

Tieši tādēļ šoreiz runāsim par to, kad, kā, cik bieži un kādā veidā ir jāmaina motoreļļa. Galvenokārt jau tādēļ, ka tas ir viens no galvenajiem jūsu automašīnas labas veselības faktoriem. Laika gaitā nekas īpaši nenotiks, taču pamazām autiņš sāks krāt blakus kaites. Gluži, kā cilvēks pats.

 

Lasi vēl:

 

Kāpēc vispār jāmaina motoreļļa?

Jau minējām, ka laba, kvalitatīva motoreļļa automašīnai ir kā cilvēkam veselīga asins. Motoreļļa nodrošina ne tikai motora iekšējo sastāvdaļu eļļošanu, bet arīdzan veic virkni citu uzdevumu. Piemēram, gādā par motora dzesēšanu un vienmērīgu siltuma sadalīšanu, vienlaikus arī notīrot virsmas un aizkavējot korozijas veidošanos.

Galvenais uzdevums ir mazināt berzi un nodilumu metāla detaļām un novērst to tiešu saskari. Bez labas un pietiekamā daudzumā esošas eļļas var novest pie detaļu deformēšanās.

Īpaši svarīgi tas ir mūsdienās, kad automašīnas ir aprīkotas ar jaudīgiem dzinējiem, kuri darbojas zem augsta spiediena un temperatūras. Taču tas rada motoreļļas oksidēšanos, tādējādi negatīvi ietekmējot tās molekulāro struktūru. Pretestība kļūst lielāka, arī piesārņojums un nogulsnes veidojas, kas nonāk dzinējā.

 

 

Kad jāmaina motoreļļa?

Iespējams, daudzi no jums jau paguvuši pie sevis nodomāt, ka nekur jau nav akmenī iekalts – tagad un tūlīt jāmaina motoreļļa. Kad gribēšu, tad mainīšu! Protams, var dzīvot arī ar šādu apziņu, bet daļēja taisnība šajā strīdīgajā jautājumā ir gan. Pasaulē nav vienota un noteikta perioda, tāpat arī konkrēta nobraukto kilometru skaita, kad šīs robežas sasniegšanas brīdī būtu jāķeras pie eļļas maiņas. Tas viss ir atkarīgs no automašīnas modeļa, no eļļas veida, no nobraukuma un citiem faktoriem.

Ikviens kvalificēts mehāniķis ieteiks, ka jāmaina motoreļļa ik pēc 10 000 līdz 15 000 kilometru vai arī reizi gadā. Jo tīrāka eļļa būs, jo labāk tā eļļos dzinēju un līdz ar to tas efektīvāk strādās. Jā, ir spēkrati, kuriem ražotājs norādījis obligātu motoreļļas maiņu pēc 20 000 vai atsevišķos gadījumos pat pēc 30 000 km, tomēr drošāk ir pieturēties pie augstāk minētā ieteicamās vidējās kilometrāžas.

 

Jāmaina motoreļļa

Foto: Unsplash.com

 

Cik bieži jāmaina motoreļļa?

Kā jau minējām, labi būtu to darīt reizi gadā vai attiecīgi pēc nobraukuma, taču ieklausieties arī mehāniķu pieredzē vai smelieties zināšanas uzticamos avotos tīmeklī. Arī ražotāja teiktajā vajadzētu ieklausīties.

Taču papildus visiem šiem ieteikumiem motoreļļas nomaiņas biežums ir atkarīgs arī no vēl vairākiem citiem aspektiem – gan no paša automobiļa tehniskajiem parametriem, eļļas veida, auto vecuma un “kalibra”, kā arī no braukšanas paradumiem.

Piemēram, ja pilsētā veiksiet vien nelielus attālumus un dzinējs pat lāgā nepaspēj pienācīgi uzsilt, tas radīs sarežģītus darbības apstākļus jebkurai eļļai. Šādu situāciju dēļ būs jāmaina motoreļļa biežāk. Ja ikdienā jāveic lieli attālumi, taču bez pārlieku lielas slodzes spēkratam un ar pareizu dzinēja uzsildīšanu, tas var ļaut pat pagarināt motoreļļas nomaiņas periodu. Tiem, kuriem patīk spiest gāzi grīdā un joņos pilnos apgriezienos, jāmaina motoreļļa biežāk, lai ātri vien neiedzīvotos nepatikšanās.

 

 

Kas palīdzēs neaizmirst, ka jāmaina motoreļļa?  

Taču pasaulē netrūkst gadījumu, kad par šo brīdi, kad jāmaina motoreļļa, var arī cilvēcīgi vienkārši aizmirst. Vai arī, piemēram, auto pārdevējs apgalvo, ka automobilim ir tikko kā nomainīta eļļa, lai arī patiesībā tā nemaz nav. 

Lūk, autoDNA apkopotie seši paša autiņa “padomi” jeb signāli, ka kaut kas nav kārtībā un liks jums saausīties, tā vienlaikus palīdzot izvairīties no sava automobiļa sirds veselības pamatīgas sabojāšanas.

 

Brīdinājuma indikators

Ja instrumentu panelī iedegas eļļas kannas lampiņa, tā ir visdrošākā pazīme, ka ir pienācis laiks pievērst uzmanību motoreļļai. Indikatora mērķis ir brīdināt vadītāju ne tikai par motoreļļas līmeņa samazināšanos, bet arī citām problēmām, kas saistītas ar eļļas padeves sistēmu.

 

Dzinēja pārkaršana

Ja dzinējā nav pietiekami daudz motoreļļas vai arī eļļa nav mainīta ilgāku laiku, tas neizbēgami novedīs pie paaugstinātas dzinēja temperatūras. Motoreļļas galvenā funkcija ir nodrošināt pēc iespējas mazāku berzi. Veca eļļa šo funkciju vairs nespēj tik labi pildīt un dzinējs sāk pārkarst.

Protams, ka problēma var būt arī dzesēšanas sistēmā, taču, ja eļļa nav kādu laiku mainīta, tad šis varētu būt viens no dzinēja pārkaršanas iemesliem.

 

Netipiski trokšņi

Ar laiku jāmaina motoreļļa, jo tā kļūst veca un sabiezē. Tieši tāpēc automobiļu ražotāji iesaka mainīt to ik pēc 10 000 līdz 15 000 kilometru, bet ne retāk kā reizi gadā. Jo jūsu automašīnā ir vecāka eļļa, tā kļūst netīrāka un biezāka.

Papildus slodze liek motora komponentēm strādāt ar lielāku piepūli, kas rada ne tikai paaugstinātu temperatūru, bet arī dobjus trokšņus. Varētu teikt, ka automašīnai ir “grūti” darboties. Pie šāda scenārija nekavējoties ir jāmaina motoreļļa un dzinējam visticamāk jau ir nodarīti neatgriezeniski bojājumi.

 

Eļļas smarža

Katrai eļļai ir savs specifiskais aromāts. Rapsis smaržo pēc pankūkām, bet, ja sajūtat motoreļļas smaku salonā, tad tas liecina par steidzamu servisa apmeklējumu. Parasti tas nozīmē, ka motortelpā notiek eļļas noplūde, kura sadeg uz pārkarsušā dzinēja.

 

 

Izplūdes dūmi

Modernām automašīnām, tai skaitā arī dīzeļiem, izplūdes gāzes var redzēt vienīgi lielos mīnusos. Taču, ja siltā vasaras dienā parādās pamatīgi dūmi, tas liecina par eļļas klātbūtni degvielā. Problēmas cēloņi var būt vairāki, sākot no nodilušas blīves līdz sprauslu maiņai.

 

Jāmaina motoreļļa

Foto: Unsplash.com

 

Krāsa

Laiku no laika ir ieteicams pārbaudīt eļļas līmeni dzinējā. Ja uz mērstieņa ir redzama izteikti melnas krāsas motoreļļa, tad ir pienācis laiks to nomainīt. Tumša tā var palikt jau pēc dažām dienām, jo dzinējs ir pilns ar sadegušām mikrodaļinām, taču melna tā kļūs tikai pēc vairākiem tūkstošiem kilometru.

Katrā ziņā, autovadītāj, liec aiz auss, ka ir tiešām vērts regulāri pārbaudīt ne vien eļļas līmeni un laiku, kad tas iepriekšējo reizi ir darīts, bet arī sekot līdzi arī citām niansēm, kas ir ne mazāk svarīgas, lai jūsu autiņš darbotos pilnīgi vesels. Ieteikums? Lūdzu! Viens variants: ierakstiet sava viedtālruņa kalendārā atgādinājumus, it īpaši, ja kāda pārbaude jāveic pēc vairākiem mēnešiem. Otrs: izveidojiet atgādinājuma sarakstu, kuru turiet savā automašīnā redzamā vietā, piemēram, piespraustu pie nolaižamā aizsega virs stūres. Tad pats varēsiet skaidri zināt, kad arī jāmaina motoreļļa.

 

Ieteikums

Cilvēkiem ir niķis sevi uzskatīt par pilnīgu ekspertu visās dzīves jomās, kā arī apgalvot, ka “mans čoms” teica, ka labāk darīt tā un tā. Var jau būt, un tomēr vislabākais būs nomainīt motoreļļu nevis paša spēkiem, bet gan pie prasmīga auto mehāniķa. Ja jāmaina motoreļļa, šķiet, tas ir viegls uzdevums, ko var izdarīt pašrocīgi.

Tam tomēr ir nepieciešami vairāki darba rīki un, kas ir pats galvenais, arī itin labas zināšanas. Katram modelim ir savas īpatnības un atšķirības, tādēļ labāk to darīt sertificētā autoservisā.

Vēl viens labums no mehāniķa ir tas, ka meistars noteikti pievērsīs uzmanību iespējamām eļļas noplūdēm, ko jūs pats praktiski nevarēsiet pamanīt (ja vien akurāt jau nav galīgi viss salaists dēlī…), ja nomaiņu veiksiet paša rokām.

Turklāt oficiālā un sertificētā auto servisā eļļas maiņa tiks fiksēta arī tehniskās uzturēšanas vēsturē. Tā arī noskaidrosiet, kad iepriekš tika veikta eļļas maiņa. Kāds varbūt to uzzinās pirmoreiz vispār, ja gadījumā nesen iegādājies lietotu automašīnu.

 

Lasi vēl:

 

Izsaki viedokli

Vai jums patika raksts? Iespējams, jums ir kādi jautājumi vai komentāri? Mēs aicinām jūs dalīties savā viedoklī un izteikties zem raksta. Kā arī atcerieties – vienmēr pirms iegādāties automašīnu, motociklu vai pat piekabi – pārbaudi tā vēsturi ar autoDNA pēc VIN numura. VIN pārbaude ir viena no svarīgākajām lietām, kas ir jāizdara, pirms pieņemt lēmumu par lietotas automašīnas iegādi. autoDNA ar transportlīdzekļa vēstures atskaiti palīdzēs Jums pieņemt informētu lēmumu.