Populārākais
dzērājšoferiem atņemtie auto

Kur paliek dzērājšoferiem atņemtie auto un vai tos varēs nopirkt?

2 janvāra 2023

Mēneša laikā kopš spēkā stājās grozījumi Krimināllikumā, kas paredz daudz stingrākus sodus par automašīnas vadīšanu dzērumā, no dzērājšoferiem atņemtie auto arvien vairāk piepilda Nodrošinājuma valsts aģentūras stāvlaukumus visā Latvijā. Kas ar tiem notiks tālāk? Tos vēlāk likumā noteiktā kārtībā tālāk realizēs Valsts ieņēmumu dienests (VID). Vai būs iespējams auto iegādāties VID auto izsolēs (vid auto izsole)? Vai vienkārši tos varēs nopirkt jebkura fiziskā un juridiskā persona?

 

 

autoDNA jau vēstīja, ka par striktāku soda mēru dzērājšoferiem pērnā gada oktobra beigās galīgajā lasījumā atbalstīja Saeimas deputāti.

Grozījumos Krimināllikumā, kas ir šobrīd spēkā, teikts, ka par minēto pārkāpumu piemēros reālu brīvības atņemšanu uz laiku līdz vienam gadam, īslaicīgu brīvības atņemšanu, probācijas uzraudzību, sabiedrisko darbu vai naudas sodu, atņemot transportlīdzekļa vadīšanas tiesības uz pieciem gadiem.

Tam cilvēkam, kurš vadījis transportlīdzekli reibumā vai atteicies no alkohola, narkotisko, psihotropo, toksisko un citu apreibinošu vielu ietekmes pārbaudes, konfiscēs tam piederošo spēkratu. Bet gadījumā, ja noziedzīgais nodarījums tiks izdarīts ar citai personai piederošu transportlīdzekli, no vainīgā paredzēts piedzīt pilnu vai daļēju šī transportlīdzekļa vērtību.

 

Lasiet vēl:

 

Stāvlaukums mēneša laikā strauji piepildīts

Kopš spēkā stājušies grozījumi Krimināllikumā, par pamatīgā ķitē ar “spriegumu” virs 1,5 promilēm laika periodā līdz gadu mijai Valsts policijā ir uzsākti jau 82 kriminālprocesi. Gadījumi ir dažādi, arī dzēruma pakāpes – atšķirīgas.

Aģentūras uzdevums ir četru stundu laikā kopš policijas ziņojuma saņemšanas konfiscētas mašīnas nogādāt savas pārvaldītās teritorijas speciālajā stāvlaukumā. Par automašīnas konfiskāciju lemj prokuratūra vai tiesa, un tad to nodod Valsts ieņēmumu dienesta pārziņā. Šajā iestādē notiek cenu aptauja par transportlīdzekļa realizāciju.

Tas nozīmē, ka Nodrošinājuma valsts aģentūras stāvlaukumi itin strauji piepildās ar konfiscētajiem spēkratiem. Kā Latvijas Televīzijas raidījumā “Panorāma” norādīja Ģenerālprokuratūras Krimināltiesiskā departamenta virsprokurors Arvīds Kalniņš, no dzērumā braukušajiem autovadītājiem piedzen pilnu vai daļēju transportlīdzekļa vērtību naudiskā izteiksmē. Lielākā piedzenamā summa līdz šim sasniegusi 8500 eiro. Tā piemērota kādam pamatīgā ķitē braukušam kravas automašīnas vadītajam. Mazākās summas ir niecīgas, vien pārsimt eiro apmērā. Un te ir kāda būtiska nianse – proti, kas ir automašīnas patiesais īpašnieks.

 

 

Dzērājs pie stūres auto, kas nemaz nepieder viņam

Prokuratūrā norāda uz kādu būtisku, bet tajā pašā laikā sarežģītu niansi. Proti, vairumā aizturēšanas gadījumu pamatīgi iereibušie autovadītāji pie stūres sēžas automašīnai, kas nemaz nepiedier viņam pašam.

Tādā gadījumā automašīnas konfiskācija tiek aizvietota ar naudas sodu – vainīgajam jāmaksā tāda naudas summa, kāda ir transportlīdzekļa pilnā vai daļējā vērtība.

Un te nonāk pie vēl viena klupšanas akmeņa. Kā secinājusi policija, dzērājšoferi lielākoties izmantojuši tādas automašīnas, kas ne dārgas, nedz arī jaunas, līdz ar to šādu spēkratu izņemšana no satiksmes faktiski nenotiek. 

 

Pagaidām pārsvarā naudas sodi un sabiedriskie darbi

Kā raidījumam “Panorāma” stāstīja Ģenerālprokuratūras Krimināltiesiskā departamenta virsprokurors Arvīds Kalniņš, līdz šim dzērājšoferiem tiek piemēroti pārsvarā naudas sodi un sabiedriskie darbi.

Jā, lietas var nonāk arī līdz tiesai. Bet, kā norādīja Arvīds Kalniņš, tas notiek, ja pēc prokurora ieskatiem reibumā braukušajam autovadītājam piemērojams cietumsods, transportlīdzeklis vadīts bez tiesībām vai arī persona nepiekrīt prokurora lēmumam par sodu.

Pagaidām vēl nav apkopota visa informācija par pirmo mēnesi kopš stājušies spēkā grozījumi Krimināllikumā, taču ir skaidrs, ka no 82 kriminālprocesiem itin būtisks skaits nonāks arī līdz tiesai.

 

dzērājšoferiem atņemtie auto

Foto: Unsplash.com

 

Dzērājšoferiem atņemtie auto – kurš var uz tiem pretendēt?

Kā jau minēts, automašīna tālākā realizācijā nonāk tikai pēc prokuratūras un tiesas lēmuma, kā arī pēc nonākšanas VID.

Nodokļu sistēmas pārvaldošā iestāde tad arī veiks cenu aptauju. Tajā var piedalīties jebkura fiziska vai juridiska persona, kurai nav piemērotas jebkādas sankcijas, nav nodokļu parādu un kuras nav atzītas par maksātnespējīgām.

Kā norāda Nodrošinājuma valsts aģentūras Resursu pārvaldes vadītājs Jānis Nebars, maksimāli ātrākais iespējamais process auto “iziešanai ārpus aģentūras” pārvaldības, ja prokurors pieņem priekšrakstu par soda stāšanos spēkā un VID realizācijas procesa laiks, ir aptuveni mēnesis, pusotrs.

Lasi vēl: Kā nopirkt lietotu automašīnu izsolē? Padomi drošai iegādei

Izsaki viedokli

Vai jums patika raksts? Iespējams, jums ir kādi jautājumi vai komentāri? Mēs aicinām jūs dalīties savā viedoklī un izteikties zem raksta. Kā arī atcerieties – vienmēr pirms iegādāties automašīnu, motociklu vai pat piekabi – pārbaudi tā vēsturi ar autoDNA pēc VIN numura. VIN pārbaude ir viena no svarīgākajām lietām, kas ir jāizdara, pirms pieņemt lēmumu par lietotas automašīnas iegādi. autoDNA ar transportlīdzekļa vēstures atskaiti palīdzēs jums pieņemt informētu lēmumu.