Viss
auto lukturu nozīme braukšanai ziemā

Gaismas… jeb auto lukturu nozīme drošai braukšanai ziemā

7 decembr 2022

Droši vien daudzi no jums, autovadītāji, ir tā pieraduši pie savu automašīnu gaismām un to automātiskas ieslēgšanās, ka reti iedomājaties par to regulāri pārbaudi. Sak’, ja jau rāda labi, tad ko tur vairāk, it īpaši dienas laikā par to vispār nav taču jādomā! Tomēr gada tumšākie mēneši ir laiks, kad jo īpaši ir jāpadomā par to, vai mana spēkrata gaismas darbojas tā, kā tam ir jābūt. Kas ir jāpatur prātā, lai brauciens diennakts tumšajā laikā būtu maksimāli drošs un cik ļoti būtiska ir auto lukturu nozīme?

Gaismas un riepas – drošības pamatā

Automašīnu gaismām ir vienlīdz būtiska nozīme drošai braukšanā jebkurā gadalaikā tieši tāpat, kā ziemas autoriepām. Jo sevišķi gada tumšākajā laika periodā no novembra līdz pat pavasarim, kad ikdienas rītos un vakaros satiksme notiek diennakts tumšajā laikā. Turklāt ne tikai braukšanu, tā arī redzamību var būtiski apgrūtināt kā sniegs un lietus, tā arī migla. Tātad, gan pareizām un atbilstošām riepām, tā arīdzan “veselīgām” jūsu automašīnas acīm ir ļoti svarīga nozīme drošības pamatā.

Un atceraties arī to, ka uz ceļa jūs neesat viens. Ja kaut kas nav kārtībā ar jūsu automašīnu, jūs tādējādi varat kļūt par draudu citiem satiksmes dalībniekiem, jo īpaši pakļaujot briesmām arī savu un līdzbraucēju dzīvību.

Foto: Unsplash.com

Lukturus pārbauda vien 1/5 auto īpašnieku

Pirms kāda laika tirgus pētījumu kompānija “Nielsen” veiktajā pētījumā tika secināts, ka Latvijas iedzīvotāji ir kūtrākie Baltijas valstīs rūpēs par savu transportlīdzekļu gaismu tehnisko stāvokli un atbilstību drošai satiksmei. Latvijā to veic vien piektā daļa jeb 18% aptaujāto transportlīdzekļu saimnieku.

Secināts, ka tipiska parādība ir transportlīdzekļa lukturu labošana tikai pirms došanās uz tehnisko apskati, veicot pārbaudi pie sava meistara autoservisā. Tas vēl būtu labi, taču nereti problēmas ar gaismām tiek atklātas tieši tehniskās apskates laikā, kas nozīmē vienu – gribi vai nē, bet jābrauc lukturus savest kārtībā un tad atkārtoti uz tehnisko apskati.

Līdzīgi kā ar ekonomēšanu uz ziemas autoriepu iegādi, izvēloties pirkt lietotu riepu komplektu, ir arī novērota “taupīšana” pērkot lietotus vai mazcenas lukturus. Tas nozīmē tikai vienu – zemāka būs ne vien cena, bet arī kvalitāte, un te atkal nonākam par riska faktoriem visiem satiksmes dalībniekiem.

Auto lukturu nozīme: kas ir jāpatur prātā?

Tātad, kas ir jāpatur prātā jautājums par jūsu automašīnas lukturiem, lai brauciens diennakts tumšajā laikā būtu maksimāli drošs?

Pareizs augstums un spožums

Ļoti svarīgi ir pārliecināties, ka jūsu automašīnas lukturi ir noregulēti pareizā līmenī. Ja lukturi būs noregulēti pārāk zemu, rezultātā izgaismotā redzamības zona būs daudz tuvāka jeb īsāka. Ja pārāk augstu, tad gaismas var krietni apžilbināt pretī braucošos autovadītājus. Protams, arī jābūt atbilstošam spožumam. Labākais padomdevējs – jūsu autoservisa meistars!

Foto: Unsplash.com

Gaismas caurlaidība

Ja ir izdegusi kāda no spuldzītēm vai kļuvusi blāva, tā ir nekavējoties jāmaina. Taču spuldzītes nomaiņa ir jāveic ar identisku gaismas devēju, nevis censties ietaupīt uz lētākiem risinājumiem. Pārliecinieties, vai tiek ielikta pareiza spuldzīte (informāciju, kādas spuldzes jālieto, varat atrast savas automašīnas rokasgrāmatā, kas noteikti ir atrodama arī tīmeklī) un to, vai gaismas pēc nomaiņas ir vienlīdz spilgtas. Pretējā gadījumā uz ceļa būs nevienmērīgi gaismas stari. Nekādā gadījumā nebrauciet tikai ar vienu strādājošu lukturi! Tā jūs pakļaujat lielam riskam sevi un līdzbraucējus, jo ceļš būs neskaidri saskatāms – ne ceļazīmes, nedz šķēršli, pat var radīt sadursmes risku.

Jāgādā par tīrību

Arī lukturu tīrība ir no svara, kas pretējā gadījumā var samazināt gaismu spožumu. Ne tikai pielipušas lapas vai dubļi (jo īpaši, ja tie ir sacietējuši). Īpaši viegli par lukturu tīrīšanu iespējams parūpēties tad, ja auto ir apsnidzis un to pirms braukšanas jātīra.

Jāņem vērā arī tas, ka laika gaitā lukturu virsmas dažādu ārēju faktoru ietekmē nolietojas. Nav svarīgi – lukturi ir no stikla vai plastmasas, kaut vai smilts vien ir kā tāds smilšpapīrs, kas to virsmu pamazām padara matētu.

Neapžilbini!

Pareiza gaismu izmantošanu ceļa satiksmē varētu salīdzināt ar pieklājības braukšanas kultūru. Nolamāties, ka pretī braucošais nejēga joprojām “bliež pa acīm” ar neizslēgtām tālajām gaismām, māk ikviens. Un gan jau katrs no jums ir ar ko līdzīgu kaut reizi sastapies.

Izsaki savu viedokli!

Jā, tik tiešām, zemāk zem šī raksta ierakstiet komentāros paša piedzīvotās situācijas, padalieties ar savu pieredzi! Kā jūs rīkojaties šādos gadījumos?

Cita lieta, kā un cik daudz jūs pats piedomājiet pie gaismu pārslēgšanas.

Foto: Unsplash.com

Ja traucaties pa šoseju un ar tobrīd ieslēgtām tālajām gaismām, tās jāpārslēdz uz tuvajām ne vēlāk kā tad, ja pretī braucošā automašīna atrodas ap 150-175 m tālu. Vēl pieklājīgs būsiet, ja pārslēgsiet gaismas, tiklīdz pamanīsiet pretī braucošo spēkratu. Pārāk novēlota tālo gaismu pārslēgšana var kļūt pat liktenīga pretī braucošajam, jo sevišķi, ja apžilbinātajam braucējam priekšā ir ceļa līkums. Tas ir viens mirklis, lai radītu dezorganizāciju apkārtnē, sekmējot iestūrēšanu kā grāvī vai kokā, tā pretējā braukšanas joslā.

Pareiza tuvo un tālo gaismu izmantošana ir īpaši svarīga tad, ja brauciena laikā līst lietus, snieg intensīvs un slapjš sniegs vai arī savilkusies migla – tas tikai vēl palielinās spožās gaismas intensivitāti.

Vēl var apžilbināt to autovadītāju, kurš veic apdzīšanas manevru. Ja jūsu automašīnai būs ieslēgtas tobrīd tālās gaismas, tūdaļ pārslēdziet uz tuvajām. Pretējā gadījumā jūsu spēkrata starmeši spoži atstarosies priekšā aizbraukušās mašīnas vadītāja spoguļos.

Foto: Pixabay.com

Miglas lukturu lietošana

Starp citu, par miglas apstākļiem runājot, jāatgādina arī šādu miglas lukturu izmantošanas pareizību. Par to lietošanu mēs atceramies vien spēcīgas miglas laikā un arī tad ne visi tos pareizi lieto. Proti, miglas lukturi ir paredzēti, lai jūs labi pamanītu pretī braucošais, nevis savas braukšanas redzamības uzlabošai!

Lieciet aiz auss, ka sliktas redzamības apstākļos uz ceļa ir būtiski jāpiebremzē un braukt prātīgi. Miglas lukturi nebūt nenodrošina tālu redzamību. Attiecīgi ātrums jāsamazina līdz tādai robežai, kad var laicīgi noreaģēt, ja uz ceļa pēkšņi parādās šķērslis.

Lasi vairāk:

Izsaki viedokli

Vai jums patika raksts? Iespējams, jums ir kādi jautājumi vai komentāri? Mēs aicinām jūs dalīties savā viedoklī un izteikties zem raksta. Kā arī atcerieties – vienmēr pirms iegādāties automašīnu, motociklu vai pat piekabi – pārbaudi tā vēsturi ar autoDNA pēc VIN numura. VIN pārbaude ir viena no svarīgākajām lietām, kas ir jāizdara, pirms pieņemt lēmumu par lietotas automašīnas iegādi. autoDNA ar transportlīdzekļa vēstures atskaiti palīdzēs jums pieņemt informētu lēmumu.