Miglas lukturi

Miglas lukturi – sliktos laikapstākļos un ikdienas braucienos

Pievienoja 13 septembris 2018

Ja vecākiem automobiļiem miglas lukturi bija “ekstra”, tad šobrīd teju ikviens auto ir aprīkots ar tādiem. Par to lietošanu mēs atceramies vien spēcīgas miglas laikā un arī tad ne visi tos pareizi lieto.
Rudens ir laiks, kad migla uz Latvijas autoceļiem ir bieža un bīstama parādība. Ne jau tāpat vien uz atsevišķiem ceļa posmiem ir izvietotas brīdinājuma zīmes – “Miglas zona”. Nereti miglu pavada arī slideni ceļi, kas var radīt papildus bīstamību.

Kad jālieto miglas lukturi?

Lielāko daļu laika autovadītājam nav jālieto miglas lukturi, taču tos var lietot, ja nevēlaties, lai ātrāk izdeg ksenona spuldzes tuvajos lukturos. Ceļu satiksmes noteikumi paredz, ka Latvijā var braukt ar iedegtiem gabarītiem un priekšējiem miglas lukturiem.

Gaišajā diennakts laikā to var darīt un daudzi vadītāji šo iespēju izmanto, jo miglas lukturu halogēnā spuldzītes maiņa ir vairākas reizes lētāka. Taču esiet uzmanīgi ārvalstīs, jo, piemēram, Polijā miglas lukturi ir paredzēti tikai un vienīgi sliktas redzamības gadījumos. Lai arī soda kvīti visticamāk neuzrakstīs, taču brīdinājumu gan iedos.

Jūs varat tos izmantot arī spēcīga lietus laikā, sevišķi aizmugurējos. Tāpat arī citas pasliktinātas redzamības apstākļos, piemēram, spēcīgas snigšanas un puteņa gadījumā.

Ar ko atšķiras miglas lukturi?

Priekšējo miglas lukturu galvenā atšķirība ir to zemais pozicionējums uz bampera un leņķis kādā tie met gaismu. Tāpēc arī sliktos laikapstākļos redzamība vēl vairāk pasliktinās, ja tiek ieslēgti tālie lukturi.

Miglas lukturu zemais pozicionējums nodrošina to, ka radītais gaismas kūlis nestiepjas tālu uz priekšu, taču tas izgaismo pēc iespējas lielāku ceļa virsmas daļu, kas ļauj mums itin labi redzēt sliktas redzamības apstākļos.

Aizmugurējie miglas lukturi pēc savas gaismas intensitātes ir pielīdzināmi bremžu lukturiem un, ja pamanāt, ka jums kāds ir pietuvojis, tad vēlams tos izslēgt, lai lieki nežilbinātu aizmugurē esošo autovadītāju, sevišķi, ja jūsu auto ir aprīkots ar LED lukturiem.

Kādam ir jābūt miglas lukturiem?

Ja dzīvojat tuvumā lielām ūdenstilpnēm, piemēram, jūras tuvumā, tad ar miglu saskaraties itin bieži. Ideālā gadījumā jums ir specializēti lukturi, kurus var pasūtīt dažādos veikalos un/vai pie dīlera. Taču parasti tiem ir svarīgs zems leņķis un pašas gaismas krāsa – vēlams balta vai dzeltena.

Migla un ātrums

Sliktas redzamības apstākļos ātrums nekad nav nācis par labu. Arī miglas, stipra lietus un snigšanas gadījumos ātrumu vajadzētu samazināt. Kā jau iepriekš tika minēts, miglas lukturi nenodrošina tālu redzamību. Attiecīgi ātrums jāsamazina līdz tādai robežai, kad var laicīgi noreaģēt, ja uz ceļa pēkšņi parādās šķērslis.

Summa komentāri: 0

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta.