autoDNA iesaka
Kā rūpēties par auto ar dīzeļdzinēju? Padomi ilgākam mūžam

Kā rūpēties par auto ar dīzeļdzinēju? Padomi ilgākam mūžam

20 novembr 2022

Kā zināms, vēl salīdzinoši nesenā pagātnē automašīnas ar dīzeļdzinēju bija daudz ekonomiskākas degvielas patēriņa ziņā, tāpēc tās kombinācijā ar dīzeļdegvielas zemākām cenām nekā benzīnam varēja sniegt samērā būtiskus ietaupījumus. Tiesa, šobrīd dīzeļdegviela maksā jau dārgāk nekā benzīns, taču spēkrats ir arvien jūsu rīcībā. Šoreiz ne par degvielas cenām, bet gan pat dīzeļdzinēja kopšanu. Kā rūpēties par auto ar dīzeļdzinēju?

Diemžēl, dīzeļdzinēji tehnoloģiski ir sarežģītāki nekā “benzīnnieki”, tāpēc to remonts bieži vien ir ļoti dārga padarīšana. Tādēļ mums ir jāpieliek visas pūles, lai nepieļautu nevienu kļūmi tā uzturēšanā nevainojamā darba kārtībā.

Rūpējies par sprauslām un pildi labu degvielu

Ieteikums par kvalitatīvas degvielas uzpildi bieži būs pirmā lieta, kuru mums nāksies dzirdēt no dīzeļdzinēju ekspertiem. Degvielas kvalitāte mūsu automašīnas bākā visdrīzāk atspoguļosies uz sprauslu kvalitāti, jo sprauslas ir vienas no jutīgākajām mūsu transportlīdzekļa sastāvdaļām.

Dzinēja nomaiņa var izmaksāt pat vairākus simtus eiro par vienu sprauslu vien, atjaunošana, protams, mazāk. Diemžēl, visbiežāk šīs summas būs jāreizina ar četri, jo mēs būsim spiesti atjaunot vai nomainīt visu komplektu. Visbiežākās pazīmes, ka ar sprauslām kaut kas nav kārtībā, ir izteikti balti vai ļoti melni dūmi no izpūtēja, kā arī arī automašīnas raustīšanās vai “sitieni” dzinējā.

Lasi vēl: Beigtas sprauslas – kas pie tā ir vainīgs?

Turbokompresora aizsardzība

Vēl jutīgāka un dārgāka dīzeļdzinēju automašīnu sastāvdaļa ir turbokompresors. Lai tas ilgāk mums kalpotu un neapdraudētu mūs ar dārgajiem remontiem (no 300 eiro kā minimums), ir būtiski ļaut tam pēc katras braukšanas atdzist. Eksperti iesaka, lai transportlīdzeklis pēc apstāšanās un pirms dzinēja izslēgšanas darbojas tukšgaitā vēl apmēram no 20 sekundēm līdz divām minūtēm.

Cik bieži jāmaina eļļa?

Tāpat braukšanu no vietas jāuzsāk mierīgi, bez spolēšanas un pirmajos desmit kilometros nebraukt pārāk dinamiski, bez straujiem paātrinājumiem un bez pēkšņām bremzēšanām. Kā arī, lai turbokompresors vienmēr būtu labā stāvoklī, regulāri jāmaina eļļa. Tas jādara ne retāk kā ik pēc 15 000 km vai reizi gadā. 

Kādas pazīmes liecinās, ka turbokompresors ir jāmaina?

Tā būs gaudošana, auto jaudas zudums, zilgani dūmi no izpūtēja un/vai arī lielāks degvielas patēriņš.

Neuzsāciet braukšanu spolējot 

Spolēšana nav ieteicama ne tikai tāpēc, ka var sabojāt ne tikai pašu turbokompresoru, bet arī divmasu spararatu, kas parasti ir uzstadīts dīzeļdzinēju automašīnās, bet nu jau pēdējā laikā arī “benzīnniekos”. Tas pasargā ātrumkārbu no raustīšanās. Divmasu spararatu parasti maina kopā ar sajūgu. Izmaksas? No 300 līdz pat 800 eiro.

Tīrīsim dīzeļa daļiņu filtru

DPF (sausais filtrs) vai FAP (slapjais filtrs) vai daļiņu filtrs – tā uzdevums ir atbrīvoties no sodrējiem no nesadegušās degvielas. Sakarā ar emisijas standartu ieviešanu tie tiek uzstādīti transportlīdzekļos ar dīzeļa dzinēju. Ja mēs netīrīsim šo dīzeļa daļiņu filtru, mēs riskējam ar tā aizsērēšanos. Tas notiek tāpēc, ka biežāk braucam pa pilsētu, bet pa šoseju pārvietojamies lēni. Filtrs attīrās tikai pie lieliem braukšanas ātrumiem.

Kad automašīnai ir uzstādīts FAP filtrs, bieži sanāk tā, ka ielejam pilnu bāku degvielas un dators izvēlas konkrētu šķidruma daudzumu, ko izmanto, lai sadedzinātu kvēpus caur filtru FAP, un tas ir attiecībā pret degvielas daudzumu bakā.

Un, ja nonākam līdz tam, ka filtrs ir aizsērējies, tad tā nomaiņa vai tīrīšana var dārgi izmaksāt. Tāpēc, lai filtrs bieži neaizsērētos un tas nebūtu jāmaina, servisā to vienkārši izņem. Tas nav arī pārāk lēts prieks, bet var izrādīties daudz ekonomiskāks nekā filtra nomaiņas vai tīrīšanas. 

Vai zināji

autoDNA ir vadošais transportlīdzekļu vēstures tiešsaistes pārbaudes pakalpojumu sniedzējs. Pamatojoties uz jūsu VIN numuru, ar autoDNA varat pārbaudīt transportlīdzekļa vēsturi pirms tā iegādes. Daudzos gadījumos VIN pārbaude var novērst nevēlamas papildu izmaksas, kas saistītas ar transportlīdzekļa iegādi ar nezināmu vai likvidēta transportlīdzekļa pagātni.

 

Kā rūpēties par auto ar dīzeļdzinēju?

Lūk, daži svarīgākie padomi, lai palīdzētu jums efektīvāk aizsargāt sava spēkrata dīzeļdzinēju.

Degviela

Pildiet kvalitatīvu degvielu zināmās degvielas uzpildes stacijās, turklāt centieties iespēju robežās piepildīt maksimāli pilnu tvertni. Kvalitatīvas degvielas cenu veido dažādi faktori gan tepat Latvijā, gan arī Baltijā. Rūpējieties par to, lai bākā nekad nebeigtos degviela. Īpaši svarīgi ir iespējami biežāk piepildīt bāku ziemas apstākļos.

Eļļa

Mainiet eļļu ne retak kā reizi gadā vai ik pēc nobrauktiem 15 000 km. Izmantojiet tikai augstas kvalitātes eļļas.

Mierīgi uzsākam, tikpat mierīgi arī baucam

Uzsāciet braukšanu mierīgi, bez strauja starta. Pie luksofora neuzsāciet braukšanu ar “kaucošām” riepām. Uzturiet dzinējam normālus apgriezienus – ne pārak augstus, bet arī ne pārāk zemus.

Laiks atdzesēt dzinēju

Pirms izslēdziet dzinēju, pagaidiet vismaz 20 sekundes, bet pēc dinamiskas un ilgas braukšanas procesu paildziniet līdz pat divām minūtēm.

Filtru maiņa

Mainiet eļļas, degvielas un gaisa filtrus regulāri! Ja pašam nav tik lielas pieredzes un gudrības, autoservisā pieredzējuši meistari uzreiz sniegs izsmeļošas atbildes un skaidrojumus, kā arī skaidri pateiks – jāmaina vai vēl var braukt.

Izsaki viedokli

Vai jums patika raksts? Iespējams, jums ir kādi jautājumi vai komentāri? Mēs aicinām jūs dalīties savā viedoklī un izteikties zem raksta. Kā arī atcerieties – vienmēr pirms iegādāties automašīnu, motociklu vai pat piekabi – pārbaudi tā vēsturi ar autoDNA pēc VIN numura. VIN pārbaude ir viena no svarīgākajām lietām, kas ir jāizdara, pirms pieņemt lēmumu par lietotas automašīnas iegādi. autoDNA ar transportlīdzekļa vēstures atskaiti palīdzēs jums pieņemt informētu lēmumu.