autoDNA iesaka
kas jāzin par autogāzi - lpg uzpildes

Viss, kas jāzin par autogāzi, ja dodaties uz ārzemēm

28 jūlija 2015

Kas jāzin par autogāzi pirms dodies uz ārzemēm? LPG uzpildes stacijas neviens neizplānos, kā tikai Jūs paši, ja vēlēsieties doties ceļojumā. Šo iespēju bieži izmanto transportlīdzekļu īpašnieki, kuru auto tiek darbināti ar LPG (Liquiefied Petroleum Gas) – latviski SNG (Sašķidrināta Naftas Gāze). Līdzīgi kā Latvijā, ārzemēs gāzes cenas ir salīdzinoši zemākas nekā cita veida degvielu cenas līdz ar to braucot lielākus attālumus izmaksas nebūs samērā augstas. 


Ceļojums uz ārzemēm ar automašīnu, kurai ir gāzes iekārta prasa zināmu sagatavošanos, jo ne visās valstīs šī degviela ir tik populāra un plaši pieejama kā pie mums. Pārsteigt mūs var arī pati uzpildes sistēma, jo Eiropā ir vairāki gāzes uzpildes adapteru jeb uzgaļu veidi. Tātad, kā vislabāk sagatavoties ceļojumam? Aicinam Jūs iepazīties ar iespējamo darbības plānu.

  1. Gāzes sistēmas pārbaude

2-3 nedēļas pirms ceļojuma noteikti vajadzētu pārbaudīt gāzes iekārtu, to pieregulēt un nomainīt filtru. Tas nemaksās dārgi, bet to vajadzētu izdarīt – regulēšana palīdzēs samazināt degvielas patēriņu un filtra maiņa palīdzēs uzturēt kārtībā visas sistēmas darbību. Mēs nekad nevaram būt pārliecināti par to kādas kvalitātes gāze būs ārzemēs, tāpēc ceļā labāk doties ar jaunu filtru. Gāzes sitēmas pārbaudi būtu ieteicams veikt savlaicīgi, lai būtu pietiekami daudz laika, ja gadījumā atklājas kaut kas tāds, kas prasa remontam ilgāku laiku.

 

  2.   Maršruta plānošana 

Maršruta pamatplānu vajadzētu sagatavot trīs iemeslu dēļ. Pirmkārt, Eiropā ne visās degvielas uzpildes stacijās ir pieejama autogāze. Pie mums tā ir pieejama daudzviet, bet ārzemēs ar to varētu būt sarežģījumi. Tāpēc, pirms dodamies ceļā noteikti internetā jāizpēta vai mums pa ceļam būs kāda LPG uzpildes satcija un, ja nav tad jāuzzin, kur atrodās tuvākā mūsu ieplānotajam maršrutam. Visticamāk, ka visus virzienus Eiropā neaptversim, tāpēc internetā noteikti atradīsim kāda mūsu tautieša aprakstītos piedzīvojumus par LPG uzpildes staciju meklējumiem. Tāpēc netā bez problēmām atradīsim info par to, kur populārākajās atpūtas vietās ir šādas uzpildes stacijas. 

 

Vai zināji

autoDNA ir vadošais transportlīdzekļu vēstures tiešsaistes pārbaudes pakalpojumu sniedzējs. Pamatojoties uz jūsu VIN numuru, ar autoDNA varat pārbaudīt transportlīdzekļa vēsturi pirms tā iegādes. Daudzos gadījumos VIN pārbaude var novērst nevēlamas papildu izmaksas, kas saistītas ar transportlīdzekļa iegādi ar nezināmu vai likvidēta transportlīdzekļa pagātni.

 

 

Otrkārt, daudzās valstīs ir atšķirīgi gāzes uzpildes adapteri jeb uzgaļi. Varbūt kādā no uzpildes stacijām arī būs pieejami šadi uzgļi, bet, ja nē, tad brauksim nākamos 100 vai pat 200 kilomtrus ar benzīnu meklējot adapterus. Tapēc vislabāk ir laicīgi iegādāties vajadzīgos uzgaļus priekš tām valstīm uz kurām esam ieplānojuši doties. Eiropā un citviet pasaulē ir 4 adapteru veidi:

  • Itālijas standarts „Italian disch” – to lieto tādās valstīs kā Austrija, Bosnija un Hercegovina, Bulgārija, Horvātija, Čehija, Dānija, Igaunija, Francija, Grieķija, Ungārija, Itālija, Kosova, Latvija, Lietuva, Maķedonija, Malta, Montenegro, Norvēģija, Polija, Portugāle, Rumānija, Sanmarīno, Serbija, Slovākija, Slovēnija, Zviedrija, Šveice.
  • Holandiešu standarts „Dutch bayonet” – lieto Nīderlandē, Skandināvijas valstīs, Lielbritānijā, Spānija un Vācijā.
  • ACME standarts – Beļģija, Vācija, Īrija, Lihtenšteina, Luksemburga, Šveice, Lielbritānija.
  • Krievu adapteris – Krievija, Baltkrievija un Ukraina.

Treškārt maršruta plāns būs nepieciešams, lai aprēķinātu ceļojuma izdevumus. Internetā bez grūtībām atradīsim cik ir vidējā cena gāzei valstīs uz kurām esam ieplānojušī doties. Ir vērts atcerēties, ka cenas gāzei gar lielajām šosejām var būt augstākas nekā citviet.

 

3. Iepazīsimies ar apzīmējumiem 

Latvijā uzpildes stacijas kurās ir autogāze apzīmē ar LPG. Ārzemēs ir arī cita veida apzīmējumi, piemēram – GPL, Autogas vai Plin. Šādi uzraksti mums jāmeklēt kad gribam uzpildīties.

 

4. Jāpatrenējas uzpildīties 

Dažās LPG stacijās bieži uzpildīties palīdz kvalificēti darbinieki. Tagad arvien biežak LPG uzpildes stacijās ir pašapkalpošanās. Tāpēc ir vērts patrenēties uzpildīt gāzi pašiem, ja jums pirms tam nav bijusi tāda iespēja. Ārzemēs galvenokārt ir pašapkalpošanās un tāpēc gāzi mums būs jāuzpilda pašiem. Protams, ka jūs varat palūgt palīdzību stacijas darbiniekam, bet viņš noteikti nedarīs to pēc savas iniciatīvas, varbūt pat runās valodā, kuru nesaprotam, turklāt gāzes uzpilde nav no grūtajām nodarbēm, tāpēc mēs paši lieliski varam uzpildīt savu auto. 

Dodoties ceļojumā uz ārzemēm jāatceras arī par citām niansēm, kuras attiecas ne tikai uz auto ar gāzes iekārtām. Ir jāiepazītas ar tur esošiem noteikumiem, kas attiecas uz transportlīdzekļa aprīkojumu (piem. rezerves spuldzes, vai atstarojošās vestes), kā arī vai tur ir maksas ceļi un kādi ir ātruma ierobežojumi. Vajadzētu padomāt arī par papildus apdrošināšanu, ja dodamies uz valstīm, kuras nav iekļautas kopējā Eiropas apdrošināšanas polisē. 

 

Izsaki viedokli

Vai Jums patika raksts? Iespējams, Jums ir kādi jautājumi vai komentāri? Mēs aicinām Jūs dalīties savā viedoklī un izteikties zem raksta. Kā arī atcerieties – vienmēr pirms iegādāties automašīnu, motociklu vai pat piekabi – pārbaudi tā vēsturi ar autoDNA pēc VIN numura. VIN pārbaude ir viena no svarīgākajām lietām, kas ir jāizdara, pirms pieņemt lēmumu par lietotas automašīnas iegādi. autoDNA ar transportlīdzekļa vēstures atskaiti palīdzēs Jums pieņemt informētu lēmumu.

 

Protams, ka neviena pat visrūpīgākā sagatavošanās negarantē mums 100% pārliecību, ka brīvdienas paies bez nepatīkamiem pārsteigumiem, bet toties dosimies ceļā ar apziņu, ka esam izdarījuši visu, lai samazinātu jebkādus riskus.