Viss
Automašīnas no Zviedrijas. Kā tas notiek un kas ir jāzina?

Automašīnas no Zviedrijas. Kā tas notiek un kas ir jāzina?

22 novembr 2022

Lietotas automašīnas no Skandināvijas valstīm pamazām gūst arvien lielāku popularitāti pircēju vidū Latvijā. Galvenie ieguvumi – perfekta cenas un kvalitātes attiecība. Šoreiz rakstu sērijā pastāstīsim par svarīgām niansēm, kuras nepieciešams zināt, ja savu nākamo spēkratu esat nolūkojuši Zviedrijā. Kā tas notiek un kas ir jāzina, lai atvestu automašīnas no Zviedrijas.

Kam jāpievērš uzmanība?

Iegādāties automašīnu no Skandināvijas valstīm (šajā gadījumā, no Zviedrijas) parasti izvēlas tie, kas meklē kvalitatīvu spēkratu par pieņemamu cenu. Tomēr pirms tā iegādes ir nepieciešams veikt atbilstošus sagatavošanās darbus. Svarīgākais ir atrast sev interesējošu reklāmu vai sludinājumu, kā arī lūgt pārdevējam norādīt VIN un reģistrācijas numuru. Tos varēsiet izmantot, lai precīzi noskaidrotu, vai automašīna ir darba kārtībā, kā tā ir aprīkota. Ne mazāk svarīga informācija ir par to, cik šai automašīnai ir īpašnieki.

Ievēro

Latvijā 2021.gadā no Zviedrijas tika ievestas 1200 automašīnas. Vienmēr pārbaudi automašīnas VIN numuru ar autoDNA pirms to iegādājies.


Lasi vēl:

Kur meklēt automašīnu Zviedrijā?

Ja vēlēsieties iegādāties automašīnu Zviedrijā, jums ir jāzina, kur to meklēt. Izsoļu vietnes noteikti būs noderīgas. Zemāk mēs piedāvājam sarakstu ar tīmekļa vietnēm, kurās atrodamas pārdošanā izliktās lietotās automašīnas Zviedrijā. Tieši šīs tīmekļa vietnes ir labākā vieta, kur meklēt un noskatīt automašīnu vēl pirms došanās to aplūkot klātienē šajā Skandināvijas valstī.

Lūk, četras populārākās tīmekļa vietnes, kuras ir vērts apmeklēt, meklējot automašīnu: tradera.com, bytbil.com, kvd.se un blocket.se. Tā kā Zviedrija ir liela valsts, mūsu ieteikums ir meklēt automašīnu galvenokārt valsts dienvidu daļā. Galvenokārt tāpēc, ka dienvidu daļa ir plašāk apdzīvota un ar lielām pilsētām, turklāt tuvāk Latvijai. Braukšana līdz valsts ziemeļiem var krietni dārgāk izmaksāt, tāpat arī jāņem vērā, ka ziemeļos automobiļiem būs zemāka iegādes rentabilitāte.

Vēl viens vērā ņemams ieteikums: ja ir iespējams, meklējiet automašīnu ar pēc iespējas mazāku nobraukumu. Labāk ir samaksāt vairāk par automašīnu iespējami labākā stāvoklī, nevis vēlāk ieguldīt sliktā stāvoklī esoša spēkrata uzturēšanā un pat remontēšanā.

Kas ir jāzina?

Kad esat izvēlējušies iegādāties automašīnu no Zviedrijas, ir svarīgi pārbaudīt vairākus svarīgus faktus. Vissvarīgākais no tiem ir, lai automašīna būtu labā tehniskā stāvoklī. Kā to pārbaudīt? Pavisam vienkārši, izmantojot automašīnas reģistrācijas un VIN numuru, kas ir unikāls katram transportlīdzeklim.

Kādu informāciju nepieciešams zināt

 • nobraukums;
 • transportlīdzekļa vēsture;
 • juridiskais stāvoklis;
 • tehniskais stāvoklis;
 • izlaiduma gads;
 • aprīkojums;
 • derīga civiltiesiskās atbildības apdrošināšanas polise;
 • ziņas, vai automašīna ir reģistrēta.

Zviedrijas automašīnas reģistrācijas apliecības paraugs

Paraugs nr.1.

Paraugs nr.2.

Automašīnas nobraukums

Nobraukums jeb kilometrāža bieži vien var norādīt, kā automašīnu līdz šim izmantoja tāds līdzšinējais īpašnieks. Šī iemesla dēļ ir ļoti ieteicams to pārbaudīt pirms konkrēta piedāvājuma izvēles.

Lai to izdarītu, mums jāpieprasa pārdevējam automašīnas VIN numurs, pēc kura jūs varēsiet pārbaudīt ne tikai nobraukumu, bet arī citu svarīgu informāciju par automašīnas tehnisko stāvokli. Šie ir svarīgi dati, kas ir būtiski, lai pieņemtu galīgo lēmumu par automašīnas iegādi un paši būtu droši, ka esat patiesi iegādājies kvalitatīvu un drošu automašīnu, kas nesagādās liekas galvassāpes pēc nonākšanas Latvijā.

Automašīnas līdzšinējais īpašnieks vai īpašnieki

Ļoti būtiski, lai iespējamā darījuma brīdī klāt būtu visi īpašnieki, kuri ir devuši arī savu parakstu kā apliecinājumu. Īpaši svarīgi, ja īpašnieki bijuši vairāki. Pretējā gadījumā darījums var tikt atzīts par spēkā neesošu. Jāpārbauda arī tas, vai darījuma līgums ir uzrakstīts pareizi.

Automašīnas tehniskais stāvoklis

Sludinājumos parasti jau ir iekļauta pamatinformācija par transportlīdzekļa tehnisko stāvokli, tomēr labāk uz to nepaļauties. Arī Skandināvijā ir cilvēki, kuri mēdz krāpties ar patieso informāciju un vēsturi, noklusējot svarīgas ziņas. Tieši tādēļ vēlreiz atgādinām, ka visu ieteicams pārbaudīt, izmantojot norādīto automašīnas VIN numuru un reģistrācijas numuru autoDNA. Tādā veidā jūs uzzināsiet visu patieso informāciju par automašīnas pamatparametriem, piemēram, ātrumkārbas vai dzinēja stāvokli, kā arī pārbaudīt remonta vēsturi. Nobraukums nav galvenais izejas punkts, jo labs tehniskais stāvoklis var būt pie lielāka nobraukuma, vai slikts pat pie salīdzinoši nelielas kilometrāžas.

Automašīnas aprīkojums

Viena modeļa automašīnām var būt dažādas sastāvdaļas. Piemēram, transmisijas stāvoklis dažiem var būt īpaši nozīmīgs faktors. Arvien biežāk patērētāji izvēlas automašīnas ar automātisko ātrumkārbu tieši ērtākas vadīšanas dēļ. Protams, jāpārbauda arī dzinēja tilpums, jo tas ietekmēs akcīzes nodokļa apmēru.

ievest automašīnas no Zviedrijas?

Foto: Pixabay.com

Nogādāt automašīnu Latvijā no Zviedrijas ir salīdzinoši viegli, galu galā abas valstis savieno tieša prāmju līnija starp Ventspili un Nīneshamnu Stokholmas pierobežā. Taču jebkurā gadījumā gan pats pirkums, gan ceļojums uz Latviju ir jāplāno jau ļoti savlaicīgi. Jautāsiet, kā rīkoties un ko jāņem vērā, ja automašīnas iegādi vēlaties veikt Zviedrijā? Lūk, īss ceļvedis divos gadījumos: automašīnu vedīsiet pats vai arī izvēlēsieties starpnieka pakalpojumus.

Individuālā ceļā: brauc pats jaunais saimnieks

Protams, ir visas iespējas un tiesības Zviedrijā iegādāto automašīnu pārvest uz Latviju jaunā īpašnieka paša spēkiem. Taču jāņem vērā tas, ka automobilis ir pilnībā ekspluatējams un drošs, kliedējot jebkādus riskus pēkšņi palikt uz ceļa. Tāpat jābūt derīgai Zviedrijas tehniskajai apskatei. Tomēr, lai izvestu transportlīdzekli no Zviedrijas, šajā valstī ir jānokārto vairākas obligātas formalitātes.

Nepieciešamie dokumenti:

 • pārdošanas līgums vai rēķins;
 • reģistrācijas dokumenti;
 • numura zīmes.

Pirms izbraukšanas no Zviedrijas, automašīnai ir jābūt izņemtai no šīs valsts reģistrācijas. Pretējā gadījumā iepriekšējam īpašniekam būs jāturpina maksāt civiltiesiskās atbildības apdrošināšanas iemaksas. Šim nolūkam būs nepieciešama reģistrācijas dokumenta dzeltenā daļa.

Ja izvēlaties vest automašīnu mājās no Zviedrijas personīgi, ir jāveic vēl viens svarīgs darbiņš. Pirms izbraukšanas jums ir jāinformē pārdevējs, ka esat no citas valsts un jums nav personas kods jeb numurs tāds, kāds ir Zviedrijā. Tā sauktais Personnummer, kas ir Zviedrijas valsts personas identifikācijas numurs.

Ja nav šī numura, ir daudz grūtāk iegādāties automašīnu. Zviedrijas pārdevējam ir nepieciešams izņemt automašīnu no reģistrācijas un ziņot par īpašnieka maiņu. Par laimi, ir veidi, kā iegādāties automašīnu bez šāda numura. Pirmkārt un galvenokārt, ir jāinformē pārdevējs, ka jums nav personas numura. Lai atceltu reģistrāciju, ir nepieciešama reģistrācijas dokumenta dzeltenā daļa. Ja tā nav, pārdevējam ir jāveic pārbaude Zviedrijas transportlīdzekļu apskates stacijā, jāiegādājas apdrošināšanas polise un jāsamaksā ceļa nodoklis.

Automašīnu piegādā starpnieks

Ir arī iespēja jauno spēkratu stūrēt nevis pašam, bet uzticēt šo darbu starpniekiem. izmantot starpnieka palīdzību. Tas jums būs arīdzan ērtāk, jo nevajadzēs doties garā ceļojumā, turklāt visus nepieciešamos dokumentus un formalitātes nokārtos tieši nolīgtie zviedru starpnieki. Ieteicams izmantot profesionālus uzņēmumus, lai tādējādi varētu ietaupīt līdzekļus. Dokumentu kārtošana paša spēkiem var prasīt ilgāku laiku un, visdrīzākais, arī nerunājat zviedru valodā.Turklāt ilgāka uzturēšanās Zviedrijā būtiski sadārdzinās jūsu izdevumus.

Spēkrats tiek novietots uz borta kravas transportlīdzekļa un tādā veidā nogādāts Latvijā. Tātad, tā ir iespējams pārvadāt pat neekspluatējamu automašīnu, kuru ievešana ir saistīta ar mazāku formalitāšu apjomu.

Kā notiek automašīnas reģistrācija Latvijā: soli pa solim

Kad atgriezīsieties Latvijā ar nupat Zviedrijā iegādāto automašīnu, jūsu rīcībā būs tikai piecas dienas, lai spēkratru reģistrētu mūsu valstī. Tas nekas, ja automašīnai bija derīga Zviedrijas tehniskā apskate – Latvijā jāveic obligāti un – bez kavēšanās.

Ņemiet vērā to, ka nebūs jābaidās no kādiem “pārsteigumiem” – visdrīzākais, ka jūs apskati pārvarēsiet ātri un pirmajā piegājienā, ņemot vērā to, ka auto atceļojis no Skandināvijas, kur tie parasti ir uzturēti labā līmenī. Turklāt jūs paši būsiet pārbaudījuši tā faktus un vēsturi attiecīgajā datu bāzē.

Nepieciešamie dokumenti

Lai reģistrētu lietotu automašīnu no Zviedrijas, Ceļu satiksmes drošības direkcijā (CSDD) ir jāiesniedz konkrēti dokumenti (jāuzrāda arī Zviedrijas reģistrācijas numurs):

 • reģistrācijas apliecinājums – transportlīdzekļa apliecība;
 • reģistrācija par agregāta numuru salīdzināšanu;
 • pirkuma/pārdošanas līgums;
 • personu apliecinošs dokuments – pase vai ID karte.

Reģistrēšanas izmaksas Latvijā

Kopumā reģistrācijas procesā ir jārēķinās ar trim CSDD pamata pakalpojumu izmaksām (tās var nedaudz pieaugt, jo dažkārt cilvēki mēdz izvēlēties īpašas numurzīmes ar sev vēlamiem skaitļiem vai burtiem un kombinācijām, kas ir papildu pakalpojums):

 • par reģistrāciju, reģistrācijas apliecību un valsts reģistrācijas numura zīmēm 43,93 eiro;
 • par agregātu numuru salīdzināšanu 4,90 eiro;
 • par katra nodokļa iekasēšanu, veicot nodokļa maksājumu CSDD kasē 1,20 eiro.

Tāpat arī jāveic trīs nodokļu iemaksas:

 • transportlīdzekļa eksplautācijas nodoklis;
 • uzņēmumu vieglo transportlīdzekļu nodoklis (tikai juridiskajām personām);
 • dabas resursu nodoklis kravas automašīnām ar pilnu masu līdz 3500 kg, vieglām automašīnām, tricikliem vai kvadricikliem.

Lasi vēl: 

Izsaki viedokli

Vai Jums patika raksts? Iespējams, Jums ir kādi jautājumi vai komentāri? Mēs aicinām Jūs dalīties savā viedoklī un izteikties zem raksta. Kā arī atcerieties – vienmēr pirms iegādāties automašīnu, motociklu vai pat piekabi – pārbaudi tā vēsturi ar autoDNA pēc VIN numura. VIN pārbaude ir viena no svarīgākajām lietām, kas ir jāizdara, pirms pieņemt lēmumu par lietotas automašīnas iegādi. autoDNA ar transportlīdzekļa vēstures atskaiti palīdzēs Jums pieņemt informētu lēmumu.