autoDNA iesaka
auto no Lietuvas

Auto no Lietuvas – pirkt vai nepirkt un ar ko ir jārēķinās

2 jūnija 2021

Ikvienam no mums ir kāds draugs, paziņa vai radinieks, kurš ir iegādājies automašīnu Lietuvā. Un nav jau arī nekāds brīnums – auto no Lietuvas ir vilinošs pirkums, jo izvēle kaimiņos ir lielāka un cenas arī zemākas. Par ēsmu zina visi, bet kur ir āķis un kā uz tā neuzķerties?

Mūsu kaimiņzemes auto tirgotāji ir iemantojuši visai bēdīgu slavu, taču ne jau visi auto ir sametināti kopā no vairākiem vienas markas modeļiem gluži kā tāds Frankenšteina briesmonis. Daudziem lietuviešiem automašīnu pirkšana, remontēšana un pārdošana ir “asinīs” un respektabls rūpals.

Dodamies ceļā pēc mašīnas Lietuvā

auto no Lietuvas

Kāpēc pirkt auto Lietuvā?

Latvijas lielākajā sludinājumu portālā uz doto brīdi ir iespēja izvēlēties kādu no teju 21 000 vieglajām automašīnām. Lietuvas populārākajā portālā to ir nepilni 40 000. Lai arī salīdzinoši ar Latvijas tirgu Lietuvā automašīnu skaits ir divas reizes lielāks, to pašu nevarētu teikt par iedzīvotāju skaitu.

Lietuvā, gluži tāpat kā Latvijā, ir vairākas pilsētas kurās ir vēsturiski izveidojušies lieli auto plači. Vislielākā izvēle būs Šauļos, Kauņā un Viļņā. Tā kā automašīnu ir ļoti daudz, no kurām izvēlēties, jums nebūs laika rūpīgi pārbaudīt visas pēc kārtas. Ja esat bijuši Viļņas tirgū, tad sapratīsiet par ko ir runa.

Sagatavošanās darbi pirms došanaš ceļā

Rūpīga automašīnas apskate, izmēģinājuma brauciens, dokumentu pārbaude, auto vēstures pārbaude un citas nianses aizņems vismaz 30-45 min laika. Tāpēc uz Lietuvas auto placi ir jābrauc ar skaidru mērķi un pēc iespējas labāk jāsagatavojas jau iepriekš.

Izcili, ja:

 • Auto vēsture ir tīra;
 • Noskrējiens nav pārāk piekoriģēts;
 • Nav bijušas smagas avārijas;
 • Automobilim nav piemetināts klāt siāmas dvīnis.

Ar šādu info jau var zvanīt uz sludinājumā norādīto tālruņa numuru un mēģināt rezervēt noskatīto auto. Kaulēšanās ir neatņemama procesa sastāvdaļa, kad jūtat aizvainojumu vienā vai otrā pusē, tad arī zināsiet, ka esat tuvu zelta vidusceļam un optimālajai gala cenai. Atliek vien nokārtot pāris formalitātes un doties atpakaļ uz Latviju.

Lasiet vēl:

 

Nepieciešamie dokumenti un kārtība

auto no Lietuvas

auto no Lietuvas

Ja jau pērkam auto no Lietuvas, tad līdzi jāņem derīga pase un autovadītāja apliecība. Starp pircēju un pārdevēju vēlams noslēgt pirkuma līgumu. Tā nav obligāta prasība, taču pasargās no nevēlamiem riskiem. Pirkuma līguma paraugu var lejupielādēt no Regitra, kas ir analogs Latvijas CSDD.

Ja noskatītais auto nav reģistrēts Lietuvā:

Ar aizpildītu līgumu un automašīnas dokumentiem ir jādodas uz jau iepriekš minēto Regitra, kur jāveic:

 • Datu pārbaude un salīdzināšana;
 • Jāiegādājas jāiegādājas OCTA polise.

 

Uzmanību

Ja viss ir kārtībā, tad tiek izsniegtas tranzīta numura zīmes, kas ir derīgas 30 dienas. Tehniskās apskate šajā periodā nav nepieciešama, taču auto ir jāpaspēj piereģistrēt Latvijā.

Nekādā gadījumā neuzķeraties uz pārdevēja piedāvājumu neķēpāties ar datu pārbaudi un tranzīta numuriem. Tā vietā piedāvājot aizpildīt fiktīvu līgumu starp pārdevēju, piemēram, Francijā un jauno pircēju. Tas ir milzīgs sarkanais karogs, ka ar auto kaut kas nav labi un no tā cenšas pēc iespējas ātrāk tikt vaļā. Jā, cena būs zemāka, bet vai ir vērts riskēt ar to, ka tas varētu būt, piemēram, zagts?

Ja auto ir reģistrēts Lietuvā

auto no Lietuvas

Ja auto jau ir reģistrēts un tam ir Lietuvas numura zīmes, tad pirkšanas process ne ar ko daudz neatšķiras. Arī šajā gadījumā ir ieteicams:

 • Aizpildīt pirkšanas līgumu;
 • Jāveic pagaidu reģistrācija;
 • Jāsaņem tranzīta numura zīmes;
 • Jāiegādājas OCTA polise.

Pārdevējam līgumā jānorāda avārijas, ja auto tādos cietis, nobraukums, bojājumi vai defekti, ja tādi ir bremžu sistēmā, stūres iekārtā, balstiekārtā, kā arī vadītājam un pasažieriem paredzētajā drošības aprīkojumā. Šādi fakti jāmin arī par izplūdes sistēmu un lukturiem.

Auto no Lietuvas un Latvijā valdošie stereotipi

Stereotipi veidojas daudzu gadu laikā un no tiem tik vienkārši nevar atbrīvoties. Arī Lietuvas lietotu auto tirgus ir izpelnījies zināmu slavu. Vieni iesmej par Latvijas niecīgo izvēli un salīdzinoši augtām cenām, citi par katru cenu centīsies atrunāt iegādāties auto no Lietuvas plačiem, sludinājumiem Lietuvā.

Taisnība ir kaut kur pa vidu un lai arī situācija uzlabojas, vēl ir tāls ceļš ejams. Auto no Lietuvas ir:

 • Sametināti kopā no vairākiem vienas markas un modeļa lūžniem;
 • Nesen nozagti un ar dažādu shēmu starpniecību tiek iesmērēti pircējiem;
 • Sliktā tehniskā stāvoklī;
 • Ar neskaidru automašīnas ekspluatācijas vēsturi.

Šādi automobiļi ir sastopami teju ikvienā valstī, tāpēc esiet piesardzīgi, rūpīgi pārbaudiet noskatīto auto un pērciet ar prātu nevis emocijām.

Vai ir iespējams atrast uzticamu auto no Lietuvas?

Protams, ka ir iespējams, taču ir jāveic rūpīga automašīnas pārbaude. Liela daļa automašīnu, kuras nonāk līdz Lietuvas auto plačiem, tiek lēti nopirktas Eiropas izsolēs un pārdevējs var atklāti teikt, ka viņam nav ne jausmas par auto stāvokli un viņš jums nemelo.

Ja pārdevējs sāk stāstīt par baznīckungu, kurš ar auto brauca tikai svētdienās uz un no baznīcas, tas visticamāk jau ir klasisks pārdošanas stāsts un ir jābūt vērīgām.

Alternatīva ir meklēt auto no privātajiem pārdevējiem vai pavisam nelieliem auto plačiem. Jums būs vairāk laika iepazīties ar automašīnu, uzdot visus nepieciešamos jautājumus, kā arī testa brauciens būs garāks un nesteidzīgāks.

Kur pārbaudīt Lietuvas auto vēsturi?

Viena no lapām, kur var bezmaksas pārbaudīt informāciju par auto no Lietuvas ir jau iepriekš pieminētajā Regitra resursā (www.eregitra.lt/viesa/paiesk/Index.php) un Lietuvas tehnisko apskašu asociācijas lapā – www.Itais.vta.lt.

Abos reģistros tiek uzglabāta informācija vienīgi par auto ekspluatāciju Lietuvā un var uzzināt:

 • Auto nobraukuma vēsturi Lietuvā (tikai “www.vta.lt”);
 • Tehniskās apskates derīguma termiņus;
 • Vai auto neatrodas Lietuvas policijas meklēšanā.

Lai pārbaudītu šo informāciju Regitra datubāzē jums ir nepieciešams uzzināt divus no trim identifikācijas numuriem:

 • Auto reģistrācijas apliecības numurs;
 • VIN numurs;
 • Auto valsts reģistrācijas numurs.

Savukārt, lai pārbaudītu informāciju Lietuvas tehnisko apskašu asociācijas lapā, ir nepieciešams:

 • Reģistrācijas apliecības (sertifikācijas) numurs;
 • VIN numurs.

Praksē tas izskatās šādi:

Jūs atrodat auto, kas jums interesē, piemēram, šis Audi A4 2005. gada iegādāts Lietuvā jauns pārdevējs norādījis nobraukumu 191000km.

audi no lietuvas

Audi A4 no Lietuvas

 1. Copy/paste auto reģistrācijas numuru (AHO906);
 2. Copy/paste auto VIN numuru (WAUZZZ8E95A411106);
 3. Atverat vai nu Regitra, vai arī VTA lapu;
 4. Ievadāt zināmo informāciju.

Izdruka no Lietuvas Regitra reģistra:

regitra-atskaite-autodna

Šāda informācija jums sniegs nelielu ieskatu par automašīnas ekspluatāciju, marku, modeli un tās tehniskās apskates derīguma termiņu tikai un vienīgi Lietuvā.

auto-parbaude-no-lietuvas-autodna

Automašīnas A4 negadījumu vēsture Lietuvā. Atskaite autoDNA

Savukārt, ja automašīnai nav pieejams nedz reģistrācijas numurs nedz arī tehniskās apliecības numurs, bet tikai VIN numurs – Jūs variet izmantot automašīnas vēstures atskaiti autoDNA. Tur būs atrodama pilna automašīnas vēsture ar fiksētajiem nobraukumiem, apskates veikšanas vietām un fiksētajiem negadījumiem, remontdarbiem. Līdzīgi kā šim iepriekš pieminētajam Audi A4 ir fiksēti 8 remontdarbi.

Apskati pilnu Audi A4 automašīnas vēstures atskaiti no Lietuvas: šeit

Atceries
autoDNA ir vadošais transportlīdzekļu vēstures tiešsaistes pārbaudes pakalpojumu sniedzējs. Pamatojoties uz jūsu VIN numuru, ar autoDNA varat pārbaudīt transportlīdzekļa vēsturi pirms tā iegādes. Daudzos gadījumos VIN pārbaude var novērst nevēlamas papildu izmaksas, kas saistītas ar transportlīdzekļa iegādi ar nezināmu vai likvidēta transportlīdzekļa pagātni.


Lasi vēl: