autoDNA iesaka
Kas izmaksā vairāk, jauna vai lietota?

Kas izmaksā vairāk – lietota vai jauna automašīna?

3 jūnija 2020

Plānojot iegādāties automašīnu, aktuāls ir jautājums – dot priekšroku jaunam vai tomēr lietotam spēkratam. Lai uz to gūtu iespējami precīzu atbildi, abas iespējas ir vērts salīdzināt.

Kas izmaksā vairāk, jauna vai lietota automašīna? Jauns auto no salona ir dārgāks, tam ir ražotāja noteiktā garantija un kādu laiku vārēsiet būt drošs, ka tas regulāri nebūs jāremontē. Lietots auto būs krietni lētāks, taču atkarībā no tā ekspluatācijas vēstures var nākties veikt lielākus vai mazākus remontdarbus.

Atšķirīgas ir ne tikai jaunu un lietotu automašīnu cenas, bet arī uzturēšanas izmaksas. Pilnīgākam priekšstatam piedāvājumam vairāku kategoriju salīdzinājumu.

Straujā vērtības samazināšanās

lietota vai jauna automašīna - Kādu auto iegādāties - jaunu vai lietotu?

lietota vai jauna automašīna – Kādu auto iegādāties – jaunu vai lietotu?

 

Pirmās nakts tiesības jums izmaksās vidēji 30% no auto vērtības. Atkarībā no automašīnas markas, modeļa un aprīkojuma līmeņa, automobilis pirmā gada laikā zaudē vidēji 30% no savas sākotnējās salona vērtības. Tā ir diezgan prāva naudas summa, sevišķi ņemot vērā faktu, ka triju līdz piecu gadu laikā auto vērtība samazināsies par vidēji 50%.

Ņemsim par piemēru tautā visiem zināmo Volkswagen Passat B8 automobili. Šobrīd Moller Krasta salonā jauns labi nopakots Volkswagen Passat B8 ar 2,0 TDI 190 zs dzinēju maksā 43 297 eiro. Šobrīd lietotu auto sludinājumu portālos ir gana labs piedāvājums ar šādiem automobiļiem, kas maksā 18 000 līdz 19 000 eiro. Tātad četru gadu laikā auto vērtība ir kritusies par 56% jeb 24 297 eiro!

 

Vai zināji

Arī lietotiem auto vērtība turpina ar gadiem samazināties, taču vairs ne tik strauji. Straujākais vērtības kritums ir pirmajos 3-5 gados, pēc tam vērtība krītas par vidēji 10% gadā.

 

 

Līzinga maksājumi

Kādu auto iegādāties - jaunu vai lietotu?

Kādu auto iegādāties – jaunu vai lietotu?

 

Ņemot vērā jaunu automašīnu cenas, reti kurš to var atļauties iegādāties no saviem uzkrātajiem līdzekļiem. Te var palīdzēt līzings, taču, kā zināms, tādā gadījumā jārēķinās ar procentu maksājumiem. Attiecīgi auto vērtība kritumam būtu tikai racionāli pievienot arī līzinga procentu summas.

Jaunām automašīnām līzinga nosacījumi ir izdevīgāki un ar zemāku procenta likmi. Parasti pircēji izvēlas operatīvo līzingu, kas pēc savas būtības ir ilgtermiņa auto noma.

Operatīvo līzingu var izvēlēties ar lietota auto iegādei. Te gan kredītiestādēm ir var būt dažādi nosacījumi. Viens no izplatītākajiem, ka auto līzinga nomaksas beigās auto nedrīkst būt vecāks par 10 gadiem. Respektīvi, ja vēlaties paņemt 2011. gada auto uz nomaksu, tad līzinga maksājums nevar būt garāks par vienu gadu.

Tāpēc 10 un vairāk gadus veciem auto finanšu iestādes piedāvā auto kredītu, kas pēc savas būtības ir līdzīgs patēriņa kredītam ar salīdzinoši augstāku procentu maksājumu un paredzēts tikai un vienīgi auto iegādei. Banka jāinformē, ka nauda ir samaksāta par auto iegādi un automobilis noteiktā laikā ir jāreģistrē CSDD.

 

 

Nereti naudu lietotas automašīnas iegādei izdodas sakrāt pašam, tādejādi iztiekot bez līzinga noformēšanas un sekojoši – arī papildus izmaksām. Izvērtē vai lietotas automašīnas iegāde uz nomaksu

 

Lasi vēl:

 

Rezerves daļu un automašīnas remonta izmaksas

lietota vai jauna automašīna - Regulārās auto apkopes

lietota vai jauna automašīna – Regulārās auto apkopes

 

Iegādājoties jaunu automašīnu, saņemsi tās garantiju – tas nozīmē, ka, atkarībā no garantijas nosacījumiem, kādu laiku par bojājumiem, kas radušies pie normālas auto lietošanas, no savas kabatas jāmaksā nebūs. Nereti auto ražotāji vai dīleri piedāvā arī bezmaksas palīdzību uz ceļa, gan arī dažādas citas priekšrocības. Autoražotāji piedāvā dažādas garantijas gan laika, gan arī nobraukuma.

Šī arī ir vislielākā jauna auto priekšrocība, taču kā mēs to iepriekš jau noskaidrojām – par to arī ir attiecīgi jāmaksā. Taču neaizmirstiet par regulārajām apkopēm pie dīlera, par kurām tāpat nāksies šķirties no dažiem desmitiem līdz dažiem simtiem eiro atkarībā no veicamo darbu saraksta.

Izvēloties lietotu auto, garantija visbiežāk būs jau beigusies. Tiklīdz automašīnai beidzas garantija, tā bieži vien nonāk uz plača vai izsolēs, vai arī atpakaļ pie dīlera. Parasti tās ir uzņēmuma automašīnas pēc operatīvā līzinga beigām.

Mazlietotam automobilim, piemēram, 3-5 gadus vecam rezerves detaļas maksās to pašu, ko jaunam automobilim. Vienīgā atšķirība ir tā, ka jūs varēsiet izvēlēties OEM vai lētāku analogu.

 

Vai zināji

Vecākiem automobiļiem, kuriem nobraukums tuvojas 200 000 kilometru robežai ir ārkārtīgi svarīgi uzzināt pēc iespējas vairāk par tā ekspluatācijas vēsturi, lai varētu rēķināties ar nākotnes izmaksām.

 

Pie šāda nobraukuma var salūzt visdažādākie sīkumi – sākot ar durvju aizslēgšanas mehānismu un logu pacēlājiem līdz turbīnas vai ātrumkārbas maiņai. Jo rūpīgāk tiks ievākta informācija par automašīnas vēsturi, jo drošāks varēsi būt par noskatīto auto.

Lasiet vēl:

Degvielas patēriņš

lietota vai jauna automašīna

Visai būtiskas izmaksas saistās ar degvielas patēriņu.  Jaunām automašīnām ir moderni dzinēji, kuri ir tapuši zem milzīgā CO2 izmešu un degvielas ekonomijas spiediena no Eiropa Savienības puses.

Kādu iespaidu tas ir atstājis uz dzinēja ilgtspējību ir atsevišķs temats, taču fakts ir skaidrs – jaunām automašīnām ir ievērojami zemāks degvielas patēriņš nekā 10 un vairāk gadus veciem auto.

Jaunām automašīnām ir zemāks degvielas patēriņš ne tikai pateicoties modernākiem dzinējiem, bet arī tāpēc, ka pats motors ir tīrāks, detaļas ir pilnīgi jaunas un tas strādā vienā harmonijā ar visu pārējo automašīnu. Lietotiem auto degvielas patēriņš būs nedaudz, taču lielāks.

 

 

Tehniskās apskates izmaksas un  ceļa nodoklis

Ko pārbauda tehniskajā apskatē?

Foto: CSDD

Uz tehniskās apskates stenda gan jaunai, gan vecai automašīnai ir vienlīdzīgs statuss. Abas kārtīgi pārbaudīs, izkratīs un ielīmēs logā attiecīgo uzlīmi. Atšķirība ir servisa apmeklējumā pirms tehniskās apskates veikšanas.

Ar jaunu auto uz tehnisko apskati var braukt bez bēdām. Kas notiek tehniskajā apskatē? Mazlietotu auto pircējiem nevajadzētu raizēties. Sliktākajā gadījumā būs jānomaina kaut kas piekarei.

Savukārt ceļa ekspluatācijas nodokļa izmaksas gan atšķiras. Te protams ir viss atkarīgs no automašīnas ražošanas gada, motora tilpuma un CO2 izmešu daudzuma. Ja esat noskatījis auto, kas ir ražots pēc 2008. gada 31. decembra, tad būtisks ir vienīgi motora tilpums un CO2 izmešu daudzums.

 

Ceļa ekspluatācijas nodokļa likmes

Motoriem līdz 3500 cm3 Motoriem virs 3500 cm3
CO2 / km Likme EUR CO 2/ km Likme EUR
Līdz 50 0 eiro Līdz 50 300 eiro
51 – 95 12 eiro 51 – 95 312 eiro
96 – 115 48 eiro 96 – 115 348 eiro
116 – 130 84 eiro 116 – 130 384 eiro
131 – 155 120 eiro 131 – 155 420 eiro
156 – 175 144 eiro 156 – 175 444 eiro
176 – 200 168 eiro 176 – 200 468 eiro
201 – 250 264 eiro 201 – 250 564 eiro
251 – 300 408 eiro 251 – 300 708 eiro
301 – 350 552 eiro 301 – 350 852 eiro
351 + 756 eiro 351 + 1056 eiro

 

Ja esat nolēmis iegādāties vecāku auto, tad jāmaksā atbilstoši transportlīdzekļa pilnai masai:

  • Līdz 1500 kg — 38 euro;
  • No 1501 kg līdz 1800 kg — 81 euro,
  • No 1801 kg līdz 2100 kg — 137 euro,
  • No 2101 kg līdz 2600 kg — 174 euro,
  • No 2601 kg līdz 3000 kg — 210 euro,
  • No 3001 kg līdz 3500 kg — 242 euro,
  • Vairāk par 3500 kg — 274 euro.

 

 

Apdrošināšana

Vēl viena izmaksu kategorija ir apdrošināšana. OCTA ir obligāta prasība ikvienam auto īpašniekam, taču KASKO polise ir brīvprātīga izvēle. Izņēmums ir operatīvajā līzingā pirktām automašīnām – tām KASKO polise ir obligāta prasība.

Polises cenu ietekmē virkne dažādu faktoru – automašīnas marka, automašīnas modelis, autovadītāja BM klase, automašīnas vecums, polises ņēmēja vadītāja stāžs u.c. Lietotam auto var iztikt ar OCTA polisi, kas uz gadu izmaksās vidēji 100 – 150 EUR. Cik maksā KASKO? KASKO polise jaunam auto operatīvajā līzingā būs obligāta prasība, kas ir vidēji 400 EUR papildus klāt pie gada izmaksām.

Lasi vēl: 

 

 

Rezumējums

Jauna auto izmaksas būs lielākas nekā sākotnēji jums varētu šķist. Vislielākās izmaksas sagādā tieši automašīnas straujais vērtības zudums. Arī regulārās apkopes nemaz nav tik lētas, sevišķi, kad ir jāveic “lielā apkope”, kas var izmaksāt vairākus simtus EUR.

Lasi vēl: Lietots automobilis pie dīlera – Volvo, Opel, Subaru, Škoda

Lietots auto ekspluatācijā būs lētāks vienīgi tad, ja pirms iegādes būsiet rūpīgi veikuši izpēti. Ja par automobiļiem dīlera salonā vienīgās raizes saistās ar tā piegādes ātrumu un salona apdares izvēli, tad lietots auto ir rūpīgi jāpārbauda un nevar akli uzticēties pārdevēja teiktajam.

Lietota automobiļa ikmēneša izmaksas būs zemākas un uz servisu nebūs regulāri jābrauc, ja būsiet kārtīgi pārbaudījuši tā tehnisko stāvokli un pārliecinājušies par automašīnas vēsturi. Tā var atklāt virkni dažādu atgadījumu un ar to saistītās problēmas, un gaidāmos remontdarbus.

 

 

Izsaki viedokli

Vai Jums patika raksts? Iespējams, Jums ir kādi jautājumi vai komentāri? Mēs aicinām Jūs dalīties savā viedoklī un izteikties zem raksta. Kā arī atcerieties – vienmēr pirms iegādāties automašīnu, motociklu vai pat piekabi – pārbaudi tā vēsturi ar autoDNA pēc VIN numura. VIN pārbaude ir viena no svarīgākajām lietām, kas ir jāizdara, pirms pieņemt lēmumu par lietotas automašīnas iegādi. autoDNA ar transportlīdzekļa vēstures atskaiti palīdzēs Jums pieņemt informētu lēmumu.