autoDNA iesaka
Lietotas automašīnas iegēde

Negodīgi auto tirgotāji – kas tiek darīts, lai pasargātu pircēju?

14 februāra 2020

Lielākajai daļai no mums automašīnas pirkšana ir rets un satraukuma pilns process ar dažādu papīru kārtošanu un zināmā mērā uzticēšanos automašīnas pārdevējam. Latvijā ir izstrādāti vairāki procesi, kas pasargā auto pircēju no dažādām krāpniecības shēmām, taču lieka piesardzība nenāks par ļaunu, kā rezultātā nenokāsiet negodīgi auto tirgotāju nagos.

Pērn mūsu video kampaņa Neļauj sevi apčakarēt. Pārbaudi pirms pēc!atklāja vairākus negodīgus auto tirgotājus. Lai arī mūsu sastaptie auto pārdevēji meloja vien par automašīnas tehnisko stāvokli, netrūkst arī tādi, kas var mēģināt “iesmērēt” arī zagtu auto vai piedāvāt to iegādāties caur dažādām krāpniecības shēmām.

Volvo V70 ar 500 000+ km, ko saka pārdevējs?

Cīņa ar negodprātīgiem auto tirgotājiem norit jau no laika gala. Taču BRC direktors un automašīnu tehniskā stāvokļa pārzinējs Matīss Mežaks uzskata, ka šādu pārdevēju īpatsvars ar katru gadu sarūk.

Latvijā ieviestās drošības pārbaudes

Negodīgi auto tirgotāji

Ja esat noskatījis tikko ievestu automašīnu, kas ir piereģistrēta Latvijā, tad varat būt drošs, ka pārdevējs ir veicis visas nepieciešamās darbības un izgājis standarta drošības pārbaudes. Te gan ir vērts pievērst uzmanību automašīnas tehniskajam stāvoklim, taču kā jau M. Mežaks komentē, ja pret auto pirkšanas procesu izturas nopietni, tad ir iespējams izvairīties no 95% krāpniecības gadījumu.

Numuru salīdzināšana

Pilnā nosaukumā agregātu numuru salīdzināšana ir transportlīdzekļa apskate, lai pārliecinātos par uzskaites un citu tehnisko datu atbilstību patiesajam stāvoklim, kā arī lai noteiktu trūkstošos datus.

Transportlīdzekļa agregātu numuru salīdzināšana ir obligāts priekšnosacījums, lai Ceļu satiksmes drošības direkcijā veiktu šādas transportlīdzekļu reģistrācijas darbības:

  • Transportlīdzekļa pirmreizējo reģistrāciju Latvijā;
  • Transportlīdzekļa uzskaites tehnisko datu maiņas reģistrāciju (tajā skaitā agregāta Numura labošanu vai papildināšanu);
  • Transportlīdzekļa noņemšanu no uzskaites izvešanai no Latvijas;
  • Tranzīta numuru zīmju saņemšanai;
  • Transportlīdzekļa reģistrācijas apliecības vai valsts reģistrācijas numura zīmju saņemšanu nozaudēto, nozagto vai bojā gājušo vietā;
  • Īpašnieka maiņas reģistrāciju, ja transportlīdzeklis netiek tieši iegūts no iepriekšējā īpašnieka (ar licencēta tirdzniecības uzņēmuma starpniecību, ar tiesas spriedumu, pārdodot ieķīlātu un neizpirktu transportlīdzekli u.tml.),
  • Citos atsevišķos gadījumos pēc CSDD darbinieka pieprasījuma, ja radušās šaubas vai aizdomas par datu neatbilstību.

Lasiet vēl:

Dokumentu pārbaude

Iegādājoties automobili ārvalstīs jaunajam īpašniekam Latvijas iestādēm ir jāuzrāda vairāki dokumenti, kas apstiprina korektu iegādes procesu. Pie reģistrācijas ir jāuzrāda iegādes rēķini, pirkšanas pārdošanas līgums, ja tāds ir, kā arī tiek piefiksēts nobraukums.

To mēs, protams, visi zinām, ka lieki kilometri pazūd pirms reģistrācijas, taču Latvijas ekspluatāciju un nobraukumam katru gadu cītīgi sekos CSDD un pie tehniskās apskates piefiksēs nobrauktos kilometrus.

Ja atklāsies nesakritība piefiksētajā nobraukumā, tad var nākties iekulties lielās nepatikšanās un piesaistīta tiks Valsts policija. Līdz ar to, ja automobilis visu savu ekspluatācijas mūžu ir pavadījis Latvijā, tad vari būt drošs, ka nobraukums, lai arī cik zems tas būtu, ir patiess.

Arī VID seko līdzi tam, lai iegādes dokumenti netiktu viltoti un arī pircēji aktīvi tiek brīdināti neiesaistīties auto pārdevēju shēmās. Daudzi to nemaz neapzinās, taču piedaloties šādā shēmā pircējs arī uzņemas kriminālatbildību. Nemaz nerunājot par to, ka pircējs paliek bez jebkādām garantijām, gadījumā, ja auto ir bijis zagts vai sliktā tehniskā stāvoklī.

Utopija

Negodīgi auto tirgotāji

VIN numurs

Lai arī katrai valstij ir savs plāns cīņai ar negodīgiem auto tirgotājiem, tas bieži vien darbojas vienīgi šīs valsts robežās. Spilgts piemērs ir CSDD un nobraukuma piefiksēšana. Lieliska iniciatīva, taču diemžēl informācija ir pieejama vienīgi par Latvijas auto vēsturi.

Lielu daļu ar negodīgiem auto tirgotājiem varētu atsijāt, ja pie pirmreizējās reģistrācijas pārdevējam nāktos uzrādīt pilnu automašīnas ekspluatācijas vēsturi. Šādā veidā problēma tiktu atrisināta jau pašā saknē un CSDD varētu fiksēt ne tikai patieso nobraukumu, kas noteikti šokētu lielu daļu Latvijas iedzīvotāju, bet arī potenciāli satiksmei bīstamus auto, kas ir bijuši norakstīti pēc smagām avārijām.

Matīsa Mežaka viedoklis