autoDNA iesaka
Maksas ceļi un vinjetes Eiropā - autoDNA

Maksas ceļi un vinjetes Eiropā

19 jūlija 2023

Dažādās valstīs ceļu nodevas jautājums tiek risināts dažādos veidos. Lai gan nepieciešamība maksāt par iespēju pārvietoties pa ātrgaitas ceļiem konkrētajā valstī nekad un nevienam nav patīkama, jo prasa papildus tēriņus, vinjetes (jo īpaši elektroniskās vinjetes) ir ļoti ērts risinājums.

Kas ir vinjete un kam tā paredzēta 2023. gadā?

Vinjetes ir divu veidu – tradicionālās jeb “taustāmās” un elektroniskās. Tas ir viens no ceļu nodevu apmaksas veidiem.

No tehniskā viedokļa raugoties vinjetes ir uzlīmes, kas piestiprinātas pie automašīnas vai cita veida transportlīdzekļa vējstikla. Šādas uzlīmes esamība apliecina, ka ceļa nodeva konkrētajā valstī ir apmaksāta. Citiem vārdiem runājot, tradicionālās vinjetes ir fizisks pierādījums nodevas nomaksai uz maksas autoceļiem.

 

 

Elektroniskā vinjete

Aizvien biežāk vinjeti iespējams iegādāties elektroniski, izmantojot šim nolūkam paredzētus īpašus risinājumus. Tiesa, sistēmas katrā valstī mēdz dažkārt būt pat ļoti atšķirīgas, tādēļ katram jāiepazīstas ar kārtību individuāli. Visbiežāk vinjetes iegādes laikā tīmeklī būs jānorāda transportlīdzekļa reģistrācijas numurs, valsts, kurā transportlīdzeklis reģistrēts, tā kategorija un papildu informācija. Tāpat ir jāizvēlas vinjetes derīguma termiņš, piemēram, gads, mēnesis, nedēļa vai 7 līdz 10 dienas, atkarībā no valstī noteiktās kārtības.

 

Pirms ceļojuma sākuma katram autovadītājam ir ieteicams rūpīgi pārbaudīt konkrētās valsts kārtību, lai skaidri saprastu, kā jāmaksā nodevas uz maksas ceļiem un lai neiekultos liekās nepatikšanās. To vēlams darīt savlaicīgi, jo došanās ceļā “uz dullo” nereti var sagādāt ne visai patīkamu pārsteigumu…

 

Vai zināji

Austrija ir īpašs gadījums attiecībā uz elektroniskajām vinjetēm. Šajā valstī internetā iegādātā vinjete stāsies spēkā ne agrāk kā 18 dienas pēc tās iegādes. Tātad, tas ir jādara ļoti savlaicīgi. Līdz ar to laicīgi plānota brauciena gadījumā ar šīm neērtībām var samierināties, bet nepacietīgajiem autovadītājiem nāksies samierināties ar vinjeti, kas pielīmēta pie automašīnas vējstikla.

 

Tradicionālā vinjete jeb uzlīme uz vējstikla

Tradicionālā vinjete

Foto: driveeurope.co.uk

Vinjeti uzlīmes veidā daudzi no jums sauks par novecojušu metodi, ka tādas vairs sevi cienošs mūsdienu cilvēks taču nelieto. Tomēr daudzviet tās joprojām ir pieejamas kā alternatīva maksājumu veikšanai internetā, it īpaši svarīgi un noderīgi tas ir tad, ja esat bijis aizmāršīgs. 

Tomēr ne visur vairs šādas uzlīmes ir vēl pieejamas. Lūk, Čehija. Šajā valstī pāreja tikai uz elektroniskajām vinjetēm notika jau 2021. gadā. Ja vēlaties samaksāt nodevu par braukšanu uz Čehijas automaģistrālēm un ātrgaitas šosejām, neatkarīgi no transportlīdzekļa kategorijas, to iespējams iegādāties tikai tiešsaistē, samaksu veicot ar bankas pārskaitījumu vai kredītkarti.

Slovākijā elektroniskā nodevu iekasēšanas sistēma darbojas jau kopš 2016. gada, tādējādi aizstājot tradicionālās uzlīmes. Līdzīgi ir arī Bulgārijā, tur šāda sistēma darbojas kopš 2019. gada. Tas vienkārši ir ērtāk, jo sevišķi laikmetā, kad skaidras naudas apgrozība kļūst arvien mazāka un cilvēkiem mazāk ērta, jo arvien vairāk pierasts pie bezskaidras naudas darījumiem.

 

 

Kur jāpiestiprina uzlīme?

Lai gan tradicionālās vinjetes ir teju vai pilnīgā pagātnā, joprojām ir valstis, kurās šāds risinājums arvien tiek izmantots. Eiropā tādas ir, piemēram, Austrija un Šveice. Tieši tāpēc ir vērts zināt, kā piestiprināt tradicionālo vinjeti uzlīmes veidā. Detalizētām instrukcijām jābūt uzlīmes aizmugurē, bet, ja tādas nav, varat vadīties pēc vispārīgiem noteikumiem.

 

 • Vieglajiem automobiļiem, kuru pilnā masa ir 3,5 tonnas, vinjete jāpiestiprina pie vējstikla salona iekšpusē. Tā jāpielīmē tā, lai tā neaizsegtu transportlīdzekļa vadītāja redzamību. Tātad, vējstikla sānu malā vai līdzās atpakaļskata spogulim.
 • Tas pats attiecas uz kravas automašīnām un autobusiem.
 • Motocikliem vai citiem divriteņu transportlīdzekļiem vinjetes novietošanas vieta ir, piemēram, uz degvielas tvertnes vai dakšas kājas. Svarīgi, lai tas būtu nenomaināms transportlīdzekļa konstrukcijas elements, nevis, piemēram, bagāžnieks vai piestiprināta kravas kaste.

 

 

Kā iegādāties vinjeti 2023. gadā?

Mūsdienās vinješu iegāde notiek lielākoties tiešsaistē. Tas ir vienkārši ērtākais un mūsdienīgākais risinājums, kas vienlaikus ļauj labāk un savlaicīgāk izplānot savu ceļojumu. Zinot, cik lielas nodevas dažādos ceļojuma posmos var būt sagaidāmas. Tas arī palīdzēs izlemt ceļošanas virzienus – izvēlēties automaģistrāles vai bezmaksas vietējos autoceļus.

 

Tradicionālās vinjetes – automašīnām, kuru pilnā masa ir 3,5 tonnas, vai citiem autotransporta līdzekļiem – visbiežāk varēja iegādāties robežšķērsošanas vietās vai degvielas uzpildes stacijās, pasta nodaļās un pat lielākajos mazumtirdzniecības veikalos. 2023. gadā populārākais risinājums ir tiešsaistes platformas, kas ļauj ērti veikt samaksu.

Speciālā platformā jūs varat izvēlaties attiecīgo nodevas kategoriju, transportlīdzekļa kategoriju (par kuru ir pamatota nodevas summa), sniegt nepieciešamos transportlīdzekļa identifikācijas datus un samaksāt noteikto nodevas summu. Ir vērts paturēt saņemto ziņojumu par maksājumu, kas apliecina vinjetes iegādi vai kontroles čekus.

 

 

Kurās valstīs vinjetes ir derīgas 2023. gadā?

Kāda ir vinješu kārtība atsevišķās Eiropas valstīs? Cik maksā nodeva Horvātijā un cik jūs maksājat par automaģistrālēm Ungārijā? Lūk, piemēri ar dažām nejauši izvēlētām valstīm, kas jums jāzina, pirms dodaties ceļojumā.

 

 • Čehija. Vinjetes ir derīgas uz automaģistrālēm un ātrgaitas šosejām, vieglajām automašīnām ar pilno masu līdz 3,5 tonnām par piekabi nav jāmaksā papildus nodeva.
 • Slovākija. Vieglās automašīnas un piekabes (ja transportlīdzekļu pilnā maksa pārsniedz 3,5 tonnas).
 • Ungārija. Tiek piemērotas e-vinjetes un nodevas maksas, kuru apmērs ir atkarīgs no transportlīdzekļa kategorijas.
 • Slovēnija. Maksājums jāveic tikai tiešsaistē (kopš 2022. gada uz vējstikla vinjetes vairs nelīmē).
 • Austrija. Nepieciešamas vinjetes, tās iegādājoties tiešsaistē, un tas ir jāizdara vismaz 18 dienas pirms plānotā brauciena.
 • Šveice. Motocikliem un vieglajām automašīnām ar pilno masu līdz 3,5 tonnām ir jāiegādājas vinjetes, kurām derīguma termiņš ir viens gads.

 

Jāņem gan vērā tas, ka šādi noteikumi dalībvalstīs mēdz bieži mainīties, tādēļ ik gadu ir vērts laicīgi pārliecināties aktuālo statusu un to, vai nav stājušies spēkā grozījumi. Tas palīdzēs pasargāt sevi no nepatīkama pārsteiguma un nepieciešamības maksāt soda naudu par maksas automaģistrāles izmantošanu bez atbilstošas nodevas, sods visbiežāk ir ļoti bargs.

 

 

Kurās valstīs vinjetes 2023. gadā nav vajadzīgas?

Ne visās valstīs, piemēram, Polijā autovadītājiem ir pienākums iegādāties vinjetes. Ja nepieciešams, citviet nodevas tiek maksātas pie automaģistrāles iebraucamajiem vārtiem vai izmantojot elektronisko nodevu iekasēšanas sistēmu (alternatīva ir “biļetes” iegāde degvielas uzpildes stacijā). Taču tas, ka Polija nav ieviesusi šādas vinjetes lietošanā, nebūt nenozīmē, ka Polijas autovadītājiem tās nebūtu jāpērk citur. Piemēram, Latvijā. 

 

Poļu autovadītājiem atliek vien izbraukt uz ārvalstīm, jo gana daudzās Eiropas Savienības valstīs, tostarp arī kaimiņvalstīs, ir spēkā vinjetes. Atkarībā no konkrētas valsts, tajā darbosies tradicionālā jeb “taustāmā” vinjete vai modernā elektroniskā formā. Vinješu cenas ir atkarīgas no daudziem faktoriem, tajā skaitā arī no transportlīdzekļa tipa vai vinjetes derīguma termiņa. taču ir arī izņēmumi. Piemēram, Horvātijā vinješu nav, taču nodevas par transportlīdzekļiem, kas pārvietojas pa valsts galvenajiem autoceļiem, tiek iekasētas citādi.

 

Tātad, ja vinjetes nav jāiegādājas, tas var nozīmēt divas situācijas: vai nu ceļu izmantošana konkrētajā valstī ir bez maksas, vai arī pastāv kādi citi ceļa nodevas iekasēšanas veidi.

 

 • Nav (vispār vai pastāv atsevišķi izņēmumi): Beļģija, Bosnija un Hercegovina, Melnkalne, Dānija, Somija, Nīderlande, Lietuva (vieglie automobiļi), Lihtenšteina, Luksemburga, Vācija, Zviedrija, Apvienotā Karaliste.
 • Nav vinješu, taču ceļu nodevas tiek iekasētas, piemēram, pie īpašiem iebraucamajiem vārtiem: Horvātija, Francija, Grieķija, Spānija, Norvēģija, Serbija, Portugāle, Itālija.

 

Saistīti raksti:

 

Uzziņa: Kā to dara Latvijā?

Latvijā darbojas autoceļu lietošanas nodeva. Tā ir maksa par mūsu valsts galveno un reģionālo autoceļu izmantošanu. Nodevas maksa ir paredzēta, lai tādējādi nodrošinātu autoceļu uzturēšanu un attīstību, vienlaikus mudinot autovadītājus vairāk domāt par videi draudzīgāku transportlīdzekļu izmantošanu nākotnē. 

 

Nodevu maksā par valsts galveno un reģionālo autoceļu posmu lietošanu:

 • ar kravas transportlīdzekļiem, kuru pilna masa ir lielāka par 3000 kg;
 • ar kravas transportlīdzekļiem un to sastāviem, kuru pilna masa ir lielāka par 3500 kg.

 

Latvijā nodevas maksu var veikt dažādos veidos. Visērtāk to izdarīt eletroniski, proti, ar maksājuma karti elektronisko pakalpojumu sistēmā www.lvvignette.eu. Samaksu iespējams veikt arī skaidrā naudā vai ar maksājuma karti klātienē CSDD kasē vai pakalpojuma sniedzēja tirdzniecības vietās, vai caur bankas kontu, ja maksātājs ir reģistrēts lietotājs CSDD e-pakalpojumu vidē. 

 

Ar autoceļu lietošanas nodevu saistītās lietas nosaka Autoceļu lietošanas nodevas likums un Autoceļu lietošanas nodevas maksāšanas, iekasēšanas un administrēšanas kārtība.

Avots: CSDD

 

 

Autoceļu lietošanas nodevas apmērs Latvijā

Lūk, kādas nodevas apmēri ir jāievēro konkrēto kategoriju transportlīdzekļu vadītājiem.

Latvijā autoceļu lietošanas nodeva transportlīdzekļiem ar pilnu masu no 3001 līdz 3500 kg:

 1. dienā – 6 eiro;
 2. nedēļā – 14 eiro;
 3. mēnesī – 28 eiro;
 4. gadā – 300 eiro.

 

Transportlīdzekļiem un to sastāviem ar pilnu masu no 3501 līdz 12 000 kg (Euro 0/I/II, Euro III vai Eiro IV un vairāk):

 1. dienā – 9 / 8 / 8 eiro;
 2. nedēļā – 22 / 20 / 20 eiro;
 3. mēnesī – 44 / 40 / 40 eiro;
 4. gadā – 535 / 484 / 400 eiro.

 

Transportlīdzekļiem un to sastāviem ar pilnu masu virs 12 000 kg (Euro 0/I/II, Euro III vai Eiro IV un vairāk):

 • ar asu skaitu līdz trīs asīm attiecīgās likmes ir 12 līdz 8 eiro dienā, 30 līdz 21 eiro nedēļā, 61 līdz 43 eiro mēnesī un 611 līdz 427 eiro gadā;
 • ar četrām un vairāk asīm attiecīgās likmes ir 12 līdz 11 eiro dienā, 51 līdz 36 eiro nedēļā, 101 līdz 71 eiro mēnesī un 1018 līdz 711 eiro gadā.

Avots: lvvignette.eu 

 

 

Kā tas notiek Igaunijā un Lietuvā?

Lietuvā kopš 2018. gada tradicionālās uzlīmju veida vinjetes ir aizstātas ar elektroniskajām. Tās var iegādāties īpašajā tīmekļa vietnē https://www.keliumokestis.lt vai dažādos tirdzniecības punktos visā valstī. Arī te maksas apmērs ir atkarībā no transportlīdzekļa veida (mazie vai lielie autobusi, kravas transportlīdzekļi bez vai ar sastāviem).

 

Igaunijā no 2018. gada sākuma ir jāmaksā ceļu lietošanas nodeva par visiem smagajiem kravas transportlīdzekļiem, kas sver virs 3500 kg. Tāpat kā Latvijā un Lietuvā, lietotāja maksas likme ir atkarīga no smagā kravas transportlīdzekļa un tā piekabes maksimālās atļautās masas, asu skaita un smagā kravas transportlīdzekļa emisijas klases.

 

 

Kurš ir atbrīvots no nodevas maksas?

Jā, vai mūsdienās kas tāds ir vēl iespējams? Ir, un tam tā ir jābūt. Viss ir atkarīgs no konkrētajā valstī spēkā esošajiem noteikumiem. Visbiežāk pilnīgu atlaidi var saņemt tajā gadījumā, ja automašīna ir reģistrēta personai ar invaliditātes apliecību. Sociālo pakalpojumu sniegšanai izmantoto transportlīdzekļu vadītāji (piemēram, Slovākijā) arī ir atbrīvoti no nodevas.

 

Dažās valstīs arī elektro un hibrīdautomobiļu vadītāji ir atbrīvoti no ceļu nodevas maksas, bet ar nosacījumu, ja ir izpildīti noteiktas prasības. Tas ir papildu “bonuss” par ekoloģiskāka transporta līdzekļa izvēli ceļu satiksmē.

Taču arī šajā gadījumā ir ieteicams iepriekš rūpīgi iepazīties ar konkrētajā valstī noteikto kārtību, jo noteikumi dažādās valstīs, dažkārt pat dažādos reģionos, atšķiras un regulāri mainās.

 

 

Kā es varu iegādāties vinjetes pirms ceļojuma sākuma?

Labākā vinješu iegādes vieta ir oficiālās platformas un vietnes attiecīgajā valstī. Būtiski arī tādēļ, ka bieži vien konkrētās valsts vietnē vai platformā ir iespējams lietot versijas arī citās valodās. Piemēram, ja nerunājat vāciski vai spāniski, tad vienmēr būs pieejama arī angļu versija. Tas ir arī drošs veids, kā, pirmkārt, izvairīties no iespējamām papildu izmaksām procedūras starpniekiem. Otrkārt, plānojiet savu ceļojumu ērtāk un vienlaikus ietaupiet savu dārgo laiku.

 

 

Cik ilgi ir derīgas iegādātās vinjetes?

Tas ir atkarīgs no katras valsts individuāli, jo ir pieejami dažādi varianti. Parasti vinjetes derīguma termiņš ir atkarīgs no autovadītāja izvēlētās opcijas un maksas lieluma. Vairumā gadījumu vienas nedēļas vai 10 dienu vinjete ir īsākais derīguma termiņš. Daudziem autovadītājiem šis laiks ir pietiekams, lai pārvietotos vienā virzienā un pēc tam vēl pagūtu ar to pašu vinjeti arī doties atpakaļceļā. 

Kā jau minējām, daudzviet ir pieejamas arī mēneša, ceturkšņa, pusgada un gada vinjetes.

 

 

Kāds ir sods, ja vinjete nav iegādāta?

Jebkurā valstī, kurā tiek izmantotas vinjetes, par to neiegādāšanos un neizmantošanu var tikt piemērots naudas sods. Daudzviet tas var būt ļoti liels. Īpaši vērts atcerēties, ka dažās valstīs nodevas ir arī par vietējo autoceļu izmantošanu, ne tikai uz automaģistrālēm un vai ātrgaitas autoceļiem. Jūs varat saņemt pamatīgu naudas sodu pat ne tikai tiešas policijas pārbaudes laikā, kad esat apturēts uz šosejas. Jo…

kko ievietot

…daudzās valstīs darbojas automatizētas sistēmas ar kamerām, piemēram, uz iebraucamajiem vārtiem virs lielajiem autoceļiem, kas nolasa garāmbraucošo automašīnu reģistrācijas numurus un pārbauda datubāzē esošās vinjetes derīguma termiņu vai fiksē to neesamību.

 

Vai zināji

Vienam transportlīdzeklim vienmēr tiek iegādāta tikai viena vinjete. Nav iespējams, pat ja tās derīguma termiņš vēl nav beidzies, pārlīmēt to uz citu transportlīdzekli.

 

Vecās vinjetes uz vējstikla nevajag atstāt…

Vinjetes uz priekšējā stikla

Foto: driveeurope

Tā nudien nevajag darīt un jāsaņemas pārvarēt savu slinkumu, jo tā ir biežākā situācija, kā var saņemt naudas sodu. Gadās gan, ka atsevišķi transportlīdzekļi savāc vairāk uzlīmju vienā braucienā, salīmējot tās vienu pie otras. Tādā veidā tiek izveidota pat vesela kolekcija, kas tomēr ierobežos redzamību un būtībā rada apdraudējumu vadītājam. Un tas var dārgi maksāt… Bet ir laba ziņa, jo katru gadu arvien īsāks kļūst to valstu saraksts, kurās vēl tiks izmantotas tradicionālās uzlīmju tipa vinjetes. 

 

 

Kā noņemt veco vinjeti?

Vecās vinjetes noņemšanai nevajadzētu būt sarežģītai. Tradicionālās vinjetes gadījumā pietiek ar loga skrāpi vai kādu asu priekšmetu aizķert uzlīmes maliņu un noraut no vējstikla. Nekādām līmes atliekām vai uzlīmes formas nospiedumam nevajadzētu palikt. Vēl var palīdzēt arī pašas uzlīmes uzsildīšana, piemēram, ar fēnu. Protams, tas jādara ar piesardzību.

 

Uz stikla palikušo līmi var noņemt ar mitru drānu. To ir vērts darīt arī sava komforta un drošības dēļ, jo pārmērīgs uzlīmju skaits uz transportlīdzekļa vējstikla samazina redzamību. Ja veco vinješu noņemšana no vējstikla izrādās grūtāka, varat izmantot specializētus līdzekļus, kas izšķīdinās noturīgo līmi.

 

 

Vinješu cenas 2023. gadā

Iekasētās maksas apjoms atsevišķās valstīs ir ļoti atšķirīgs. Tas ir atkarīgs gan no transportlīdzekļa kategorijas, gan no vinjetes derīguma termiņa. Šeit ir piemēri pašlaik spēkā esošajām likmēm no trīs nejauši izvēlētām valstīm.

 

 • Čehija. Vieglās automašīnas ar pilnu masu līdz 3,5 tonnām: 310 kronas (10 dienu vinjete), 440 kronas (mēnesī), 1500 kronas (gads).
 • Slovākija. Vieglās automašīnas ar pilnu masu līdz 3,5 tonnām: 12 eiro (10 dienas), 17 eiro (30 dienas), 60 eiro (gads).
 • Ungārija. Vieglās automašīnas ar pilnu masu līdz 3,5 tonnām: 5500 forinti (10 dienas), 8900 forinti (mēnesī), 49 190 forinti (gads).

 

Kā redzams no iepriekš minētajiem piemēriem, vinješu cenas ne vienmēr ir augstas – it īpaši, ja salīdzina ar soda naudas apmēriem par to trūkumu. Ja pievienojat laika ietaupījumu un braukšanas ērtības pa automaģistrālēm un ātrgaitas šosejām, tas noteikti ir tā vērts.

 

 

Vai zināji

autoDNA ir vadošais transportlīdzekļu vēstures tiešsaistes pārbaudes pakalpojumu sniedzējs. Pamatojoties uz jūsu VIN numuru, ar autoDNA varat pārbaudīt transportlīdzekļa vēsturi pirms tā iegādes. Daudzos gadījumos VIN pārbaude var novērst nevēlamas papildu izmaksas, kas saistītas ar transportlīdzekļa iegādi ar nezināmu vai likvidēta transportlīdzekļa pagātni.