autoDNA iesaka
braukšana negaisa laikā

Braukšana negaisa laikā. Ko der zināt?

25 maija 2018

Šogad maijs mūs ir palutinājis ar netipiski labiem laikapstākļiem. Taču karstās vasaras dienas var itin ātri pārvērsties negaisā un pārsteigt mūs uz autoceļiem. Šādās situācijās automašīnas interjers parasti ir droša vieta, taču braukšana šādos laika apstākļos joprojām var būt ļoti bīstama.

Negaiss un zibens – labāk vienkārši nogaidīt

Zibens ir viens no negaisa pavadošajiem dabas elementiem. Lai arī biežāk tas iesper kokos, tas mēdz trāpīt arī automašīnām. Par laimi tās ir izgatavotas no metāla un, lai cik neticami tas neizklausītos, ir diezgan droša patvēruma vieta. Tiesa, ja spēkratam trāpīs zibens spēriens, tad visticamāk tai tiks nodarīti elektrobojājumi.

Vajadzības gadījumā autovadītājam jābrauc uz drošu patvēruma vietu prom no lieliem kokiem vai elektrības stabiem, apstādiniet automašīnu, ieslēdziet avārijas signālu un gaidiet, kamēr vētra ir beigusies. Vētras laikā nevajadzētu pieskarties metāla priekšmetiem. Vislabāk ir vienkārši novietot rokas uz kājām un pēdas pacelt nost no pedāļiem.

Lietusgāze un peļķes

Vēl viens drauds, kas saistīts ar vētru, ir lietusgāze. Spēcīgs lietus ierobežo vadītāja redzamību un padara bremzēšanas ceļu ievērojami ilgāku. Šādos laikapstākļos vislabāk būtu apstādināt automašīnu drošā vietā un nogaidīt kamēr lietus intensitāte samazinās. Ja šādas iespējas nav, piemēram, uz tilta, tad vajadzētu samazināt braukšanas ātrumu un palielināt distanci no priekšā braucošās automašīnas.

Jāuzmanās arī no dziļām peļķēm. Braucot pāri ūdenim, sevišķi ar sezonai neatbilstošām riepām vai arī nodilušu protektoru var rasties akvaplanēšana – kontroles zaudēšana pār automobili. Jūsu vadītais auto burtiski planēs pa ūdens virsmu un ļoti ātri, ļoti īsā laika sprīdī varat nonākt ceļu satiksmes negadījuma priekšā. Šādā gadījumā vajadzētu izvairīties no straujiem stūres manevriem un lēnām samazināt braukšanas ātrumu.  Atsevišķos gadījumos, braucot cauri peļķēm, var sabojāt arī automašīnas elektrosistēmas. Nevajag aizmirst, ka dzīvojam Latvijā un uz ceļiem mēdz būt bedres, kuras peļķes lieliski noslēpj.

Vislabāk peļķes ir apbraukt, taču ja nav citas alternatīvas, tad samaziniet pēc iespējas vairāk braukšanas ātrumu un pirms iebraukšanas tajā atlaidiet bremžu pedāli. Pretējā gadījumā, ja zem peļķes ir bedre, tad bojāts tiks ne tikai automašīnas ritenis, bet arī papildus slogs tiks uzliks amortizatoriem un citiem balstiekārtas elementiem.

Tāpat ir ieteicams izspiest sajūgu, lai aizsargātu pārnesumkārbu un dzinēju no trieciena enerģijas – iesaka Renault drošas vadības eksperti. Ja ceļš ir appludināts ar ūdeni no tuvējās upes vai citas ūdenstilpes, vislabākā opcija ir apgriezties un meklēt alternatīvu maršrutu.

Uzmanies no stipra vēja

Lai arī Latvijas vēji nav tik spēcīgi kā ASV viesuļvētras, taču tie var izgāzt autoceļu tuvumā esošos kokus vai arī nolauzt tiem zarus. Ar to pilnībā pietiek, lai sabojātu jūsu automašīnu vai ļaunākajā gadījumā nodarītu bojājumus jūsu veselībai.

Šī iemesla dēļ pērkona negaisa laikā drošāk ir braukt pa automaģistrāli vai āri ātrgaitas ceļu. Spēcīgas vēja plūsmas var arī ietekmēt automašīnas braukšanas trajektoriju. Apvienojumā ar peļķēm, šī var būt ļoti bīstama kombinācija. Šādas briesmas īpaši parādās uz tiltiem un atklātos ceļu posmos.

Nesacenšaties ar vēja spēku un pielāgojiet automašīnas virzienu nedaudz vēja virzienam, lai izlīdzinātu spēku. Negaisa laikā ir jāpievērš īpaša uzmanība satiksmes apstākļiem uz ceļa un samazināt braukšanas ātrumu, palielināt distanci, kā arī sliktas redzamības apstākļos neaizmirstiet par aizmugurējiem miglas lukturiem.