autoDNA iesaka
drošības jostas

Drošības jostas nav mūžīgas! Kad tās jāmaina?

12 jūlija 2022

Automobiļa drošības jostas mūsu valstī un gandrīz visur citur pasaulē ir obligāts nosacījums, lai piedalītos kopējā ceļu satiksmē. Par to nelietošanu draud sods, taču tik un tā ļoti daudzi autobraucēji meklē brīžiem pat smieklīgus iemeslus, kāpēc jostu nelikt. Ja ieskatāmies interneta dzīlēs, redzam simtiem pamācību kā apklusināt auto datoru, kurš atgādina par nepiesprādzētu drošības jostu. Vai šī spēle ir tā vērta?

Lai kādi būtu aizspriedumi vai pašu izdomāti mīti, pie ātruma 50 kilometri stundā drošības josta nodrošinās vien nelielus ievainojumus vai tikai izbīli. Pie šāda paša ātruma bez drošības jostas diemžēl nereti vērojams pat letāls iznākums (Biežākās un smagākās ceļu satiksmes negadījumu traumas). To gadu desmitiem ilgstošos un pedantiskos pētījumos atklājuši gan vadošie pasaules automobilistu klubi, gan organizācijas, kas konkrētā reģionā atbild par ceļu satiksmes drošību. Nemaz nerunāsim par automobiļu ražotājiem, kas iegulda miljardus, lai pilnveidotu drošības sistēmas. Zaudēt dzīvību dēļ aizspriedumiem ir muļķīgi! Un tomēr katru gadu desmitiem tūkstoši autobraucēji iet bojā tieši drošības jostu dēļ. Reizēm tāpēc, ka jostas nenostrādā vai dara to nekorekti.

 

LV Portāls: Ja sēdvieta aprīkota ar drošības jostu, obligāti jāpiesprādzējas

Arī drošības jostām piemetas vecuma kaites

Bieži vien gadās, ka drošības jostas iziet no ierindas vecuma dēļ. Nekas nav mūžīgs! Vēl jo vairāk, ka Latvijas autobraucējs ietiepīgi cenšas izvēlēties pēc iespējas vecāku auto. Parasti problēmas izpaužas tā:

  • drošības josta negrib savilkties pēc tam, kad tā tiek atsprādzēta,
  • saslēgšanās mehānisks ir bojāts,
  • vai arī drošības josta neattinas līdz galam.

Tā ir pirmā pazīme, ka josta darbojas nekorekti un, ka kritiskā situācijā tā nenostrādās vai nostrādās nepareizi. Jebkurā gadījumā tā jau ir bīstamības pakāpe, jo ne velti tehniskajā apskatē tiek veikta drošības jostu pārbaude. Te nekas cits neatliek, kā konkrēto jostu nomainīt.

autodna-blogs-drosibas-jostas

autodna-blogs-drosibas-jostas

 

Lasi vairāk: Ko pārbauda tehniskajā apskatē?

Iekļuvi negadījumā – maini jostas

Jostu noteikti nāktos nomainīt arī tad, ja auto iekļuvis satiksmes negadījumā . Teiksim tā, ja nostrādājuši gaisa drošības spilveni, tad visticamāk arī josta vairs pareizi nestrādās. Te nevajadzētu jaukt jēdzienus “kaut kā strādās” un “pareizi strādās”. Ar “kaut kā strādājošu” drošības jostu sadursmes gadījumā mēs varam gūt traumas ne tikai no paša trieciena, bet arī no jostas, kura savelkas nekorekti. Parasti tas beidzas ar salauztām ribām un iekšējo orgānu savainojumiem. Nedaudz retāk, taču bojātas drošības jostas mēdz arī sažņaugties ap kaklu, radot lielus nosmakšanas draudus.

Lasi vēl:

Kā tikt pie jaunas drošības jostas

Mēģināt pašam vai doties pie meistara

Viens no variantiem ir to nopirkt un mēģināt pašam nomainīt. Teorētiski nekā sarežģīta tur nav, taču prakse liecina, ka pašu spēkiem parasti tiek diezgan jūtami sabojāts apšuvums. Ieteicamais variants – doties uz servisu pie meistara, kurš ar profesionāliem instrumentiem spēs piekļūt vietai, kur siksnas mehānisms atrodas.

Vai zināji

autoDNA ir vadošais transportlīdzekļu vēstures tiešsaistes pārbaudes pakalpojumu sniedzējs. Pamatojoties uz jūsu VIN numuru, ar autoDNA varat pārbaudīt transportlīdzeļa vēsturi pirms tā iegādes. Daudzos gadījumos VIN pārbaude var novērst nevēlamas papildu izmaksas, kas saistītas ar transportlīdzekļa iegādi ar nezināmu vai likvidēta transportlīdzekļa pagātni.

Nepērc lietotu drošības jostu

Daudzi šādā situācijā noteikti dosies uz tuvējo auto kapsētu un piemeklēs līdzīgu drošības jostu. Šī ir tā reize, kad tā rīkoties noteikti nevajadzētu. Vispirms jau fakts, ka vizuāli mēs noteikti nespēsim konstatēt to, vai šī donora josta ir darba kārtībā, vai nav. Ir liela varbūtība, ka uzstādīsim drošības jostas, kuras ir tik pat bīstamas kā mūsu esošās. Tāpēc drošākais un pareizākais ceļš ir caur tirdzniecības vietu, kur var iegādāties jaunas un sertificētas drošības jostas!

Izmanto tikai sertificētas drošības jostas

Drošības jostas var iegādāties praktiski pie jebkura oficiāla auto rezerves daļu tirgotāja. Mūsdienās iegādes process ir iespējams attālināti ar interneta palīdzību, taču jebkurā gadījumā noteikti jāpārliecinās, ka šis drošības līdzeklis ir sertificēts Eiropas tirgum. Tā nav tikai kādas amatpersonas iegriba vien, ja zinām, ka dažādu reģionu tirgus vajadzībām tiek dažādi pielāgotas daudzas automobiļu sistēmas. Tieši tāpēc drošības jostām vajadzētu būt sertificētām. Vēl jo vairāk, ka šādus pirkumus nenākas veikt reizi gadā vai vēl biežāk.

Izvairies no Aliexpress drošības jostām

Plašajās interneta dzīlēs mēs par lētu naudu varam atrast ne mazums interesantus piedāvājumus. Piemēram, dažādu krāsu drošības jostas – sarkanas, dzeltenas, zilas, zaļas un pat svītrainas. Visticamāk šīs drošības jostas nebūs sertificētas un ar drošību tām būs visi maz kopīga. Glīti? Iespējams! Oriģināli? Noteikti! Droši? NĒ!

 

Šīs tā dēvētās tūninga jostas ir tas pats, kas izvēlēties rozā bremžu uzlikas no presētām zāģu skaidām. Te gan nevajadzētu sabērt visu vienā katlā, jo dabā pastāv tūninga detaļu ražotāji, kas lielu uzmanību velta drošībai. Šādu tirgotāju un ražotāju klāstā nebūs problēmas atrast drošības jostas ar Eiropas sertifikātu!

Neesi drošs – pārliecinies

Iegādājoties lietotu auto mēs akli ticam, ka šis braucamrīks ne tikai nav bijis iesaistīts ceļu satiksmes negadījumā (apdrošinātāju norakstītie auto – ko tas vispār nozīmē?), bet pat nav neko tādu savā dzīvē redzējis pa gabalu. No pārdevēja mutes Dievam ausī! Tomēr mūsu pašu, mūsu tuvinieku un apkārtējo dzīvības ir svarīgākas par visu, tāpēc daudzi satiksmes drošības eksperti iesaka līdzīgi dzinēja siksnai, eļļai vai filtriem, veikt nomaiņu arī drošības jostām!

 

Izsaki viedokli

Vai Jums patika raksts? Iespējams, Jums ir kādi jautājumi vai komentāri? Mēs aicinām Jūs dalīties savā viedoklī un izteikties zem raksta. Kā arī atcerieties – vienmēr pirms iegādāties automašīnu, motociklu vai pat piekabi – pārbaudi tā vēsturi ar autoDNA pēc VIN numura. VIN pārbaude ir viena no svarīgākajām lietām, kas ir jāizdara, pirms pieņemt lēmumu par lietotas automašīnas iegādi. autoDNA ar transportlīdzekļa vēstures atskaiti palīdzēs Jums pieņemt informētu lēmumu.