Populārākais
vecās riepas

Mūžsenā problēma: kur likt vecās riepas? Nodod pārstrādei!

9 decembr 2022

Jo vairāk pasaulē cilvēku, jo straujāk pieaug patēriņš un līdz ar to – arī saražotā apmēri, visbiežāk pārmērīgi daudz un faktiski dabai nedraudzīgi. Tas ir ne vien piesārņojums gaisā, bet strauji audzē arī atkritumu apjomu. Mūžsenā problēma automašīnu īpašniekiem bijusi atbrīvošanās no vecajām riepām. Vispretīgākā rīcība ir tās “pa kluso” atstāt, piemēram, mežā… It īpaši tas ir aktuāli tagad, kad sākusies ziema un daudziem aizvadītās sezonas vecās riepas nu ir beigušas savu kalpošanas mūžu. Mūsdienās tā faktiski vairs nav problēma, jo vecās “ādiņas” var taču atdot pārstrādē vai arī speciālos savākšanas punktos! Kāpēc daudziem tas šķiet arvien tik grūti? Slinkums? Vienaldzība? Nezināšana?

Diemžēl, bet tā modernajā pasaulē ir iekārtots, ka ikdienā tiek ražots un ražots, jo to prasa pieprasījums, kā rezultātā saražots pārāk daudz. Paliek pāri daudz gan ēdamā, gan ģērbjamā un cita materiāla, kas nonāk nekur citur, kā atkritumos. Atsevišķa daļa tikai nokļūst atkārtotā pārstrādē.

105 000 tonnu veco riepu uzkrājums

Šķiet, krietni novēloti pasaule ir pēkšņi atģidusies, ka drīz slīks pašas radītajos atkritumos, no kā jau tagad cieš ievērojama daļa pasaules. Arvien tiek meklēti jauni risinājumi atkritumu otrreizējai pārstrādei, padarot tos par jaunām izejvielām un tādējādi samazinot atkritumu poligonu apgādi ar jaunām drazām. Tagad ir beidzot arī Latvijā ieviesta stikla un plastmasas pudeļu depozīta sistēma, kas jau nesis ievērojamus rādītājus. Kā liecina depozīta sistēmas uzturētāji SIA “Depozīta iepakojuma operators”, šī gada deviņos mēnešos to ir izmantojušas 93% mājsaimniecību, bet kopumā nodošanas punktos ievietoti 27,5 miljoni tukšu iepakojumu!

Kā ir ar riepām, kas ir videi īpaši bīstami atkritumi? Latvijas Riepu apsaimniekošanas asociācijā skaidroja, ka Latvijā oficiāli zināmais uzkrātais veco riepu apmērs ir vairāk nekā 105 000 tonnu. Tiesa, tas ir secināts pētījumā pirms trim gadiem, ko veica Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrija.

Foto: Unsplash.com

Joprojām liels nelegālais riepu uzkrājums

Asociācijā norādīja, ka šāds uzkrāto veco riepu apmērs ir tikai oficiāli zināmais daudzums, taču patiesībā tas ir daudz lielāks. Ir gan nelegālie riepu uzglabātāji, kuriem gan pēdējā laikā dzīve vairs nerit tik rožaini, pēc iepriekšējos gados pieredzētajiem lielajiem ugunsgrēkiem šādas krātuves uzdod likvidēt. Tad vēl daudzi vecās riepas uzglabā savās garāžās, mājās vai pat pēc vecās modes ierok dārza dobēs kā “dekoru”. Asociācija norāda, ka no tirgū ievestajām autoriepām aptuveni 35% pēc nolietošanas netiek savāktas un pārstrādātas. Tiek lēsts, ka nelegālais lietoto riepu uzkrājums ir ap 47 000 tonnām.

Lasi vēl:Vai ir iespējams pagarināt riepu izturību?

Centrālās statistikas pārvaldes dati rāda, ka riepu apjomi tirgū ir 20 000 līdz 25 000 tonnu gadā, taču apsaimniekošanas un pārstrādes izdevumi tiek segti tikai par 14 000 līdz 15 000 tonnām. Tikmēr pēc AS “AJ Power Recycling” ziņām, ik gadu Latvijas tirgū ienāk ap 36 000 tonnu kā jaunu, tā lietotu riepu. No iepriekš ievestā riepu apmēra tirgū tiek realizēti vidēji apmēram 16 000 tonnu.

SIA “Eco Baltia vide” valdes priekšsēdētājs Jānis Aizbalts jau iepriekš ir paudis, ka realitātē liela daļa riepu aizplūst garām apsaimniekošanas sistēmai un pazūd nezināmā virzienā: “Kopumā ir sperti lieli soļi, lai sakārtotu riepu apriti valstī. Tomēr nākamais un ne mazāk svarīgais uzdevums, kas vēl jāpaveic – jāpanāk, lai kopējā riepu apjomā tiktu iekļautas arī riepas, kas tirgū nonāk uz pirmreizēji reģistrētām automašīnām. Jāveicina arī kontrole pār interneta veikaliem, kuros tiek tirgotas riepas. Tās pārsvarā tiek pārdotas jau pēc vairākkārtējas lietošanas un par to tālāku apsaimniekošanu un pārstrādi maksāts visbiežāk netiek.”

Labākais risinājums – pārstrāde

Latvijas Zaļā punkta direktors Kaspars Zakulis skaidroja, ka nolietotas riepas veido aptuveni 2-3% no kopējā atkritumu daudzuma, un tie ir vieni no videi nedraudzīgākajiem atkritumiem. Nometot riepas mežā vai jebkur citur, tā tur mētāsies vairāk nekā 100 gadu ilgi – tāds ir sadalīšanās laiks, visu šo periodu gaisā izdalot kaitīgas vielas.

Risinājumi vispārējā atkritumu pārstrādē ir dažādi, bet galvenais ir turpināt aktīvi izglītot cilvēkus par atkritumu šķirošanu un attieksmes pret dabas piesārņošanas maiņu. “Viens no iemesliem, kas ļauj citām valstīm poligonos apglabāt procentuāli mazāk atkritumu, ir tas, ka citviet plūsma, ko nav iespējams atgriezt apritē kā jaunas izejvielas, tiek izmantota arī siltumenerģijas ražošanai. Protams, tas nav galvenais un vienīgais virziens, uz kuru mērķtiecīgi iet, jo tikpat būtiski ir veicināt to, lai iespējami daudz preču tiktu ražoti no pārstrādei derīga materiāla, jāturpina strādāt pie riepu apsaimniekošanas sistēmas darbības uzlabošanas, kā arī visām iesaistītajām pusēm jāturpina izglītot sabiedrību par to, kā mainīt savus paradumus uz videi draudzīgākiem,” uzsvēra Latvijas Zaļā punkta direktors Kaspars Zakulis.

Foto: Unsplash.com

Sabiedrība par pārstrādi joprojām skeptiska

Taču par riepu nodošanu pārstrādē sabiedrība arvien vēl esot ļoti skeptiska, tā SIA ”Estonian, Latvian & Lithuanian Environment” konsultants vides aizsardzības jautājumos Raimonds Veinbergs uzsvēra nesenā sarunā Kurzemes radio.

“Protams, ja ar savām nolietotajām riepām dodamies uz autoservisu un tur mums liek par to apsaimniekošanu samaksāt, kaut arī dabas resursu nodokli esam samaksājuši jaunu riepu iegādes brīdī, tas nemotivē iztīrīt garāžas un šķūņus. Un tad vēl jācer, ka riepas patiešām tiks nodotas pārstrādei,” tā skaidroja Raimonds Veinbergs.

Tikmēr AS “AJ Power Recycling” veiktajā aptaujā parādās jau konkrētāki skaitļi. Autoservisi ir tie, kas pārsvarā veic autoriepu nomaiņu, un pēc aptaujas datiem – tikai trešdaļa nolietotās riepas pieņem bez maksas. Gandrīz ceturtdaļa respondentu, pat ja serviss nepieņem riepas bez maksas, būtu tomēr gatavi veikt samaksu, lai nolietotās riepas nodotu tur. Skaidro uzņēmuma pārstāve Ksenija Mirošņikova: “Tieši nolietoto riepu pieņemšanai servisā pie riepu maiņas ir būtiskākā loma pareizā to apsaimniekošanā. Jo aktīvāk servisi tās pieņems bez maksas, jo riepu apsaimniekošana būs ērtāka un atbildīgāka.”

Savukārt organizācijas “Zaļā josta” valdes priekšsēdētājs Jānis Lapsa akcentē to, ka vieglo auto riepu nodošanai pārstrādei “ir jābūt pieejamai ikvienam un, mūsuprāt, tai ir jābūt ierastai praksei no riepas atbrīvoties nevis tērējot resursus, vedot un izmetot tās dabā pa kluso nakts aizsegā, bet aizvedot un nododot tās legāli atļautā un pieejamā vietā”.

”Tieši tādēļ atgādinām, ka nolietotās auto riepas no fiziskām personām bez papildu maksas pieņemam visa gada garumā. Aizvest riepas pārstrādei ir lētāk, ērtāk un izdevīgāk, un ikvienam tiek sniegta iespēja jebkurā sev ērtā laikā atbrīvoties no nolietotajām auto riepām – gādājot par tīru vidi un sekmējot aprites ekonomiku, lai vecās riepas pārtaptu jaunos gumijas segumos, sporta laukumos, būvmateriālos un citās vērtīgās, atkārtoti izmantojamās lietās,” uzsvēra Jānis Lapsa.

Foto: Unsplash.com

Kāpēc riepas nodod šķirošanā tik kūtri

Lai kā dabas aizstāvji un atkritumu apsaimniekotāji cenšas rīkot akcijas, kā arī informēt sabiedrību, tomēr ieklausās arvien nepietiekoši liela sabiedrības daļa. Jā, kā minējām, depozīta sistēmu izmanto ļoti aktīvi teju jebkurš sabiedrības slānis, kamēr ar vecajām riepām situācija ir daudz bēdīgāka. Protams, par pudelēm dabūsi atpakaļ naudiņu, kamēr pa riepām – nekā, visdrīzāk, pat jāpiemaksā.

IZSTĀSTI SAVU STĀSTU!

Kā jums sokas ar atbrīvošanos no nolietotajām autoriepām? Kādā ceļā jūs tiekat vaļā no vecajām riepām? Lūdzu, dalieties savā pieredzē un ierakstiet to komentārā raksta beigās!

Slinkums

Tas ir viens no galvenajiem faktoriem, līdzīgi kā ar lielgabarīta tehniku vai mēbelēm – labāk pa kluso nakts aizsegā noliks pagalmā vai dārza stūrī, nekā aizvedīs uz speciāli tam paredzēto šķirošanas laukumu. Tādu ir patiesi daudz! Par tiem lasi nedaudz zemāk.

Negribu maksāt!

Par riepu nodošanu autoservisā, atkritumu savākšanas kompānijām vai speciālajā šķirošanas laukumā taču jāmaksā liela nauda! Kāpēc lai man būtu lieki jātērējas? Galu galā dabas resursu nodokli esmu samaksājis! Taču patiesībā tie ir tikai maldi.

Ir gan iespēja nodot bez maksas, gan samaksājot nelielu summu, piemēram, pie vides apsaimniekošanas uzņēmuma “Eco Baltia vide” šķiroto atkritumu pieņemšanas laukumos pieņem nolietotās automašīnu riepas, par to prasot vien 2,42 eiro par riepu, ieskaitot pievienotās vērtības nodokli (PVN). Turklāt tikko visu novembri līdz 9. decembrim šī uzņēmuma riepu pieņemšanas punktā Rumbulā, Rīgā, varēja to izdarīt par baltu velti.

Vienlaikus uzņēmums atgādina, ka autoriepas bez maksas tiek pieņemtas vairāk nekā 160 oficiālajās tirdzniecības vietās Latvijas riepu apsaimniekošanas asociācijas veidotajā iniciatīvā “Riepa ar rītdienu”.

Saskaņā ar AS “AJ Power Recycling” aptaujas datiem, 68% respondentu norādījuši, ka maksa ietekmē viņu vēlmi nodot riepas utilizēšanai, taču, ja būtu viegli pieejami bezmaksas pakalpojumi, tad – cita runa! Pēc uzņēmuma datiem, šobrīd tikai 1/3 no visiem autoservisiem riepu pieņemšanu veic bez maksas.

“Taču ir vēl viens apstāklis. Ir riepu importētāji un viņu partneri, kas noslēguši līgumu par riepu apsaimniekošanu un samaksājuši par tirgū realizēto riepu apsaimniekošanu. Līdz ar to riepu maiņas laikā nolietotās no iedzīvotājiem un uzņēmumiem jau tiek pieņemtas bez maksas. Savukārt tie, kas šo maksu nav samaksājuši, ieved riepas Latvijā, nenoslēdzot līgumu ar apsaimniekotāju – tiem tad šī maksa būtu jāsedz pie riepu nodošanas,” skaidroja Ksenija Mirošņikova.

Viņai piebalso Latvijas Zaļā punkta direktors Kaspars Zakulis, sakot tā: “Riepas jāiegādājas pie tāda izplatītāja, kurš ir iesaistījies nolietoto riepu apsaimniekošanas sistēmā un attiecīgi nomainīto riepu komplektu maiņas vietā pieņems bez maksas.”

Visi nevarot nodot riepas

Tāpat mīts ir arī tas, ka ne visi var nodot vecās riepas vai arī tikai minimālā apjomā, proti, ka pieņems tikai vienu vai divas riepas. Ar abām pārējām vari darīt, ko gribi. Blēņas! Patiesībā ir iespējams nodot riepas bez maksas gan konkrētos punktos, gan akciju laikā. Oficiāli bez maksas gadā viens cilvēks var nodot vienu pilnu jeb četru riepu komplektu!

Kur un kā nodot vecās riepas?

Slinkums, nezināšana un arī negribēšana ir tas, kas cilvēkus kavē rīkoties un saprast, cik svarīgi ir atbrīvoties no lietotām riepām videi draudzīgā veidā. AS “AJ Power Recycling” veiktajā aptaujā tikai 58% izvaicātie autovadītāji zināja teikt, kur var nodot nolietotās riepas. Lielākais riepu patērētājs ir Rīgā dzīvojošais autovadītājs, taču te par šādām iespējām zina tikai 45% respondentu.

Ir vairākas iespējas, kā jūs varat atbrīvoties no vecajām autoriepām drošā un veselīgā veidā.

Autoserviss

Oficiāli dati par to nav, bet, kā jau minējām, aptuveni tikai 1/3 servisu pieņem vecās riepas bez maksas. Pārējie piemēro maksu, ko varat uzzināt sazinoties ar pašu servisu. Ir servisi, kuri riepas pieņem cauru gadu, citi – tikai kādu akciju laikā.

Akcijas

Par tām informācija tradicionāli izskan visos mediju kanālos, tajā skaitā arī sociālajos tīklos. Arī šajā, 2022. gadā, novembrī dažādās Latvijas pilsētās ikviens akcijā “Dod riepām otru dzīvi” varēja nodot vecās riepas bez maksas.

Šķirošanas laukumi

Tajos var nodot nolietotās riepas visa gada garumā. Šādi laukumi vai pieņemšanas punkti ir dažādu apsaimniekotāju pārvaldībā, un konkrēti savas dzīvesvietas tuvāko punktu vari atrast šajā Atkritumi.lv veidotajā interaktīvajā kartē.

Uzņēmumi

Ir arī atsevišķi uzņēmumi, kas paši savāc un nodod visa veida nolietotas riepas no privātpersonām, uzņēmumiem un organizācijā, kas arī uzrauga to utilizāciju, taču tad jārēķinās ar izmaksām.

Izsaki viedokli

Vai jums patika raksts? Iespējams, jums ir kādi jautājumi vai komentāri? Mēs aicinām jūs dalīties savā viedoklī un izteikties zem raksta. Kā arī atcerieties – vienmēr pirms iegādāties automašīnu, motociklu vai pat piekabi – pārbaudi tā vēsturi ar autoDNA pēc VIN numura. VIN pārbaude ir viena no svarīgākajām lietām, kas ir jāizdara, pirms pieņemt lēmumu par lietotas automašīnas iegādi. autoDNA ar transportlīdzekļa vēstures atskaiti palīdzēs jums pieņemt informētu lēmumu.