autoDNA iesaka
Personas informācija autoDNA

Personas dati automašīnā – ko par tevi var uzzināt citi?

22 maija 2019

Pavisam drīz apritēs gads kopš spēkā stājās Vispārīgā datu aizsardzības regula. Kāds gan tai sakars ar auto pasauli? Neaizmirstiet, ka mūsdienu automašīnas arī uzkrāj jūsu personīgo informāciju, kurai var itin viegli piekļūt citi autovadītāji.

Datu izdzēšana no datoriem, telefoniem un planšetēm pirms pārdošanas liekas pašsaprotama. Šim digitālo ierīču sarakstam varam pievienot arī automašīnas un tajās uzkrāto informāciju par pasažieriem.

Automašīnas multimediju sistēma uzkrāj dažādu informāciju – adreses, telefona numurus, maršrutus, dažādu online servisu kontu informāciju, paroles, balss pastu un atsevišķos gadījumos pat bankas konta numurus un kredītkaršu datus, bluetooth un WIFI savienojuma datus, kā arī virkni citu lietu.

Ja jūs tirgojat, maināt vai dāvināt kādam savu auto, tad ir vērts padomāt vai tā neglabā sensitīvu informāciju. Pat, ja kāds, piemēram, dīleris apsola datu dzēšanu izdarīt jūsu vietā un sagatavot no datiem “tīru” auto priekš nākamā pircēja, padomājiet vai jūs uzticētu savu telefonu vai datoru servisa meistariem, kas patiešām izdzēsīs līdz galam tanī esošo informāciju.

Ar ko sākt?

Viss ir atkarīgs no jūsu automašīnas modeļa, markas un izlaiduma gada. Jauniem premium segmenta automobiļiem būs krietni vairāk dažādu datu uzglabāšanas un pieslēguma vietu. Savukārt vecākiem modeļiem var pietikt ar navigācijas sistēmas maršrutu izdzēšanu un bluetooth savienojumu nodzēšanu.

  • Izdzēsiet adrešu grāmatiņu;
  • Izdzēsiet maršrutus un citu informāciju no navigācijas sistēmas;
  • Izdzēsiet piereģisrētos Bluetooth un WIFI savienojumus;
  • Ja jūsu automašīnai ir iebūvēts cietais disks, tad nodzēsiet arī visu tur esošo informāciju (mūzku, video u.c.);
  • Ja jūsu auto ir USB, SD vai citi pieslēguma veidi, pārliecinieties, ka neesat aizmirsis tur atstātu USB zibatmiņu vai SD karti;
  • Atvienojat jebkādus online servisus un rīkus, piemēram, Google kontu;
  • Atvienojat automašīnas aplikācijas, kas ir savienotas ar jūsu telefonu;
  • Uzstādiet rūpnīcas iestatījumus.

Drošības labad varat pāršķirstīt automobiļa rokasgrāmatu, lai pārliecinātos, ka visa personīgā informācija ir nodzēsta no jūsu automobiļa. Atkarībā no jūsu auto markas, modeļa un izlaiduma gada, šis process var aizņemt sākot no dažām minūtēm līdz vairākām stundām.

Lasiet vēl:

Nomas auto

Ja jūs izmantojat nomas auto, tad personas datu transfērs uz pagaidu auto ir neizbēgams. Par nomas auto mēs bieži aizmirstam, jo tas taču nav “mans” auto un piedevām tas ir svešs, un interfeiss var būt sarežģīts vai nesaprotams, vai vēl labāk svešā valodā.

Atgriežot auto nomas punktā, palūdziet, lai no tās tiktu izdzēsta visa jūsu atstātā informācija. Parasti tie ir maršruti navigāciajs sistēmā un Bluetooth savienojumi. Neaizmirstiet, ka jums ir arī visas tiesības pieprasīt, lai jūsu personīgie dati tiktu dzēsti arī no pakalpojuma sniedzēja datubāzes.

Ieskats tuvākajā nākotnē

Automašīnas integrācija ar viedajām ierīcēm un online pakalpojumiem tikai pieaugs. Jau šobrīd Google un Amazon kaļ plānus, kā piedāvāt iespēju iepirkties internetā neizkāpjot no automašīnas, piemēram, pa ceļam uz mājām.

Personas informācijas nonākšana datu apstrādes milžu rokās, nākotnē jums atgādinās pa ceļam iebraukt veikalā un nopirkt jaunu riepu komplektu, automātiski apmaksās stāvvietu un piedāvās virkni citu iespēju kā atvieglot jūsu ikdienu, pie reizes iztērējot kādu eiro tiešsaistes pasaulē.