autoDNA iesaka
pirmais auto

Pirmais auto – kādu izvēlēties jaunam autovadītājam?

27 septembra 2023

Ja esi jauns autovadītājs, ir svarīgi izvēlēties auto, kas atbilst tavam vajadzību un prasmju līmenim, un kas ir viegli vadāms un drošs. Pirmais auto – kurš būs vislabākais?  

Tikko esi nolicis braukšanas eksāmenu, esi saņēmis kāroto dokumentu un sāc pētīt kādu automašīnu iegādāties.  Jaunos autovadītājus ne vienmēr, izvēloties auto, vada veselais saprāts, bieži uzvar emocijas un vēlme parādīties draugu priekšā foršā automašīnā, bet lēmums par pirmā auto iegādi ir kārtīgi jāapdomā.

Auto jaunam autovadītājam tas pirmkārt ir lietots auto. Jāatzīst, ka reti kurš prot labi vadīt auto uzreiz pēc tiesību nokārtošanas. Lielākajai daļai jauno autovadītāju pirmajos braukšanas mēnešos ir nelieli “grēki” – nedaudz saskrāpēts sāns, jo neierakstījāmies vārtrūmē,  ieplīsusi lampa, jo nepamanījām stabiņu, salocīta numurzīme, jo braucot atpakaļgaitā autostāvvietā nepamanījām laternu. Tieši tāpēc jauna autovadītāja pirmajam auto jābūt tādam, kuru nebūs tik ļoti žēl mazliet pamocīt – uztaisīt tam dažas buktes un pāris skrāpējumus.

 

Vai zināji

autoDNA ir vadošais transportlīdzekļu vēstures tiešsaistes pārbaudes pakalpojumu sniedzējs. Pamatojoties uz jūsu VIN numuru, ar autoDNA varat pārbaudīt transportlīdzekļa vēsturi pirms tā iegādes. Daudzos gadījumos VIN pārbaude var novērst nevēlamas papildu izmaksas, kas saistītas ar transportlīdzekļa iegādi ar nezināmu vai likvidēta transportlīdzekļa pagātni.

 

Kādu pirmo auto izvēlēties?

Minimālisms izvēlē

Izvēlieties tādu automašīnu, kura ir vienkārša savā konstrukcijā un kuras remonts arī nebūtu pārāk sarežģīts. Kāpēc? Jo vieglāk remontējams auto, jo mazāka iespēja, ka negodīgs automehāniķis vēlēsies apkrāpt jūs sakarā ar remonta izmaksām. Lasot atsevišķu modeļu tehniskos raksturojumus jūs varat atrast informāciju par to vai remonts ir vienkāršs vai pieder pie sarežģītajiem, tajā pašā laikā daudz dārgākiem.

 

 

Izmēra nozīme

Izvēloties auto jaunam autovadītājam drīzāk jāizvairās pirkt bezceļniekus vai lielus universāļus. Mazāki auto ir ne tikai viegli vadāmi, bet tos ir arī viegli noparkot, kas ir īpaši svarīga īpašība dzīvojot pilsētā. Tomēr jāpiemin mazāks auto nozīmē neērtāku braucienu aizmugurējo sēdekļu pasažieriem, garākiem autovadītājiem un visiem, kuriem svarīgs bagāžnieka izmērs.

 

Skops vai prātīgs?

Iesācējam paredzētais auto nevar būt pārāk dārgs ekspluatācijā – tas attiecās, gan uz remontu, gan uz degvielas patēriņu, tāpēc izvēlēties tādas automašīnas, kuras patērē maz degvielas ,ir ar dīzeļdzinēju vai iebūvēty gāzes iekārtu ir gudrs lēmums. Lielākā daļa jauno autobraucēju savus pirmais auto iegādājas savas karjeras sākumā un ļoti maz kurš var atļauties tērēt vairākus simtus eiro uz degvielu.

 

Reģistrācija un tehniskā apskate

Izvēlies auto, kurš ir reģistrēts Latvijā un ar iespējams nesenāku tehnisko apskati. Tā rezultātā nebūs jākārto daudzās formalitātes. Šī paša iemesla dēļ vislabāk iegādāties autom, kuram jau ir rezerves ritenis, ugunsdzēšamais aparāts, domkrats un aptieciņa. Jūs varat vienoties ar pārdevēju, lai atstāj visas šīs lietas automašīnā, it īpaši, ja pārdevējs nevēlas nomest cenu automašīnai. Ja šķiet, ka pārdevējs mēģina apslēpt kādu defektu pārbaudi to ar autoDNA atskaiti!

 

Papildus “gadžeti”

Nemaksājiet par papildus aprīkojumu kā radio kontroli uz stūres vai apsildāmiem sēdekļiem. Ja jūs līdz šim neesat vadījuši automašīnu, jūs nezināt, kuri no aprīkojuma elementiem jums būs nepieciešami, un kurus no tiem jūs izmantosiet un kurus nē. Tāpēc, ja jūs pērkat savu pirmo auto neieguldiet tajā pārāk daudz līdzekļu, vienkārši nopērciet auto, kurš brauc. Kad būsi drošs braucējs, tad varēs ieguldīt auto ar ekskluzīvām funkcijām.

 

Redzamie defekti

Izvēloties auto, kuram ir kopts salons un nav novērojamu defektu. Ja pats neesat automehāniķis vai arī jūsu ģimenē un paziņu lokā nav kāds automehāniķis, kurš par brīvu saremontēs automašīnai, gan šo, gan to, neļaujiet pārdevējam, kurš apgalvo, ka “tas ir viegli saremontējam” sevi apvārdot. Pirmais jauna autovadītāja auto ir tāds, kas darbojas uzreiz, bez papildus remonta un naudas ieguldījuma. Auto, kuram ir kopts salons padarīs braukšanu ar to patīkamu.

 

Drošs uz ceļa

Labāk meklēt tādus auto, kuri labi sevi ir parādījuši Crash testos. Gudrāk sākotnēji izvēlēties auto, kas nav pārāk ātrs, jo nepieredzējuši autovadītāji biežāk “testē” savas automašīnas pārsniedzot ātrumu, un ar nabadzīgo pieredzi tas nav pārāk droši.  Izvēlieties auto, kuram ir stūres pastiprinātājs, ABS, vēlams arī, lai tam ir vairāki drošības spilveni (Drošības spilveni – nozīme un izmaksas).

Ideāls jauna autovadītāja auto ir auto ar priekšējo riteņu piedziņu. Braukt ar aizmugures piedziņu ir jāiemācās, bet, bez vajadzīgās pieredzes tas nebūs viegli, īpaši sarežģītos apstākļos, piemēram, uz slidena ceļa.

Svarīgi atcerēties par apdrošināšanu un cik dārga tā varētu būt. Jaunam autovadītājam var būt augstākas apdrošināšanas izmaksas.

 

Izsaki viedokli

Vai Jums patika raksts? Iespējams, Jums ir kādi jautājumi vai komentāri? Mēs aicinām Jūs dalīties savā viedoklī un izteikties zem raksta. Kā arī atcerieties – vienmēr pirms iegādāties automašīnu, motociklu vai pat piekabi – pārbaudi tā vēsturi ar autoDNA pēc VIN numura. VIN pārbaude ir viena no svarīgākajām lietām, kas ir jāizdara, pirms pieņemt lēmumu par lietotas automašīnas iegādi. autoDNA ar transportlīdzekļa vēstures atskaiti palīdzēs Jums pieņemt informētu lēmumu.

 

Pat ja jūs esat autovadītājs, kurš ir labi situēts un finansiāliem apsvērumiem nav lielas nozīmes ir vērtīgi parūpēties par savām auto prasmēm pirms nopienta pirkuma.

 

Labākie modeļi iesācējiem

Pirmo auto vislabāk meklēt starp tādiem modeļiem, kā: 

  • Toyota Yaris
  • Ford Fiesta
  • Honda Jazz / Fit
  • Volkswagen Polo
  • Volkswagen Golf
  • Citroen C3
  • Chevrolet Spark

 

 

Pat ja jūs esat autovadītājs, kurš ir labi situēts un finansiāliem apsvērumiem nav lielas nozīmes ir vērtīgi parūpēties par savām auto prasmēm pirms nopienta pirkuma.