autoDNA iesaka
Cik labi ziemas sezonai esi sagatavojis savu auto?

Cik labi ziemas sezonai esi sagatavojis savu auto?

18 novembr 2022

Ir novembra vidus un gaisa temperatūra beidzot noslīdējusi zem nulles un solās būt uz palikšanu. Tātad, ziema un aukstums ir klāt… Cik labi ziemas sezonai esi sagatavojis savu auto? Tam nav vajadzīgs ne ilgs laiks, nedz arī milzu līdzekļi. Drīzāk, ja automašīna ziemai nav atbilstoši gatava, tad var tiešām rasties šāda situācija. Tādēļ piedāvājam ielūkoties vēlamo veicamo darbu sarakstā, lai būtu ziemai gatavi pilnībā. Droši atzīmē, cik no šiem punktiem esi izpildījis.


Darbības, kuras mums ir nepieciešams izdarīt, lai sagatavotu auto ziemai var iedalīt divās grupās, tādas, kuras varam izdarīt paši un tādas ar kurām jāvēršas servisā pie meistara. Interesanti ir tas, ka darbību, kuras varam izdarīt paši ir ievērojami vairāk! Jā, zemāk redzamie punkti ir šķietami milzum daudz, taču nez vai kāds visam ikdienā pievērš uzmanību. Iespējams, pat tik niansēti neaizdomājas, cik reizēm šāds sīkums var radīt lielas klapatas.

ziemas cels 1

Foto: Pixabay.com

Kā pašam sagatavot auto ziemas sezonai?

Degviela

Sāksim ar degvielu. Tieši pirms pašas ziemas sākuma, kā arī gada saltākajā gadalaikā ir vērts tērēt vairāk līdzekļu labākās kvalitātes degvielas iegādei, pat neskatoties uz jau tā teju astronomiskajām cenām. It īpaši tas attiecas uz dīzeļmotoriem, kuriem ziemas mēnešos uzpildes stacijās ir iespējams iegādāties nedaudz šķidrāku un ir paredzēta tieši aukstajā laikā, nodrošinot transportlīdzeklim gludāku gaitu. Tā sasalst krietni zemākā temperatūrā nekā tas dīzelis, ko pērkam vasarā.

Kontaktu tīrīšanas darbi

Svarīga ir akumulatora, kontaktu un klemmju tīrīšana, jo sakrājušies netīrumi samazinās iespēju caur tiem vadīt strāvu. Tīrīt ir nepieciešams, jo tas ietekmē visu automašīnas elektrosistēmas darbību un var radīt arī veco problēmu ar spēkrata iedarbināšanu aukstumā. Turklāt, jo ilgāk automašīna ziemā nav kustināta, jo lielāks risks, ka baterija var arī ātrāk izlādēties. Tāpēc gadījumā, ja braucat reti, ik pa laikam ir vērts to iedarbināt uz kādu brīdi.

Logu tīrīšanas slotiņas

Automašīnas logi ziemā nonāk daudz lielākā laika apstākļu ietekmē nekā vasarā. Sniegs, ledus, dubļainā sniega šļakatas no pretī vai priekšā braucošām mašīnām… Tas nozīmē, ka logu tīrītājiem būs krietni lielāka noslodze un līdz ar to – nolietošanās. Ir vērts līdz ar ziemas sākumu uzstādīt jaunas logu tīrīšanas slotiņas.

Logu tīrīšanas šķidrums

Turpinot par priekšējo logu, nekādā gadījumā nedrīkst aizmirst par attiecīgajam gadalaikam paredzētā logu šķidruma izmantošanu. Tādēļ jau savlaicīgi ir vērts izlietot visu vasaras šķidrumu, vai arī līdz ar zemu gaisa temperatūru to izsūknēt no tvertnes. Pretējā gadījumā pastāv drauds, ka vasaras šķidrums sasalstot var pat saplēst tvertni, bet tās nomaiņa prasīs pietiekami ilgu laiku. Noteikti vajag vienu rezerves kannu vest līdzi bagāžniekā, jo ziemā logu šķidrums tiek patērēts daudz vairāk, tāpēc regulāri sekojiet līdzi tā līmenim tvertnē.

Durvju gumijas

Durvju gumijas ir jāapsmidzina ar atbilstoši šim nolūkam sagatavotu šķidrumu, ko bez grūtībām var iegādāties teju jebkurā auto veikalā. Šādu šķidrumu ir vērts ziemā vadāt līdzi bagāžniekā un laiku pa laikam apsmidzināt durvju gumijas. Tas pasargās no kaitinošās čīkstēšanas ar piesalušām durvīm.

Durvju slēdzenes

Rūpēties par durvju slēdzenēm ziemas apstākļos palīdzēs īpaši līdzekļi, kuri izvadīs no tām mitrumu un samazinās sasalšanas risku. Tas ir jo īpaši aktuāli tiem, kuriem automašīnas degvielas vāciņš ir aprīkots ar slēdzeni.

Salona paklājiņi

Iespējams, daudziem tas būs jaunums, bet ir būtiski pievērst uzmanību arī salona paklājiņiem. Lai kā jums patiktu esošie paklājiņi, ziemā daudz praktiskāk ir izmantot no gumijas izgatavotos. Daudz vieglāk būs no tiem noņemt mitrumu. Jo mazāk ūdens salonā, jo mazāka iespēja, ka aukstā laikā būs jākasa stikls no iekšpuses. Iesakām pamēģināt zem gumijas paklājiņiem salikt papīra dvieļus vai pat avīzes, kuri absorbēs mitrumu.

Gaisa filtrs

Visbeidzot salona gaisa filtrs, kas ir viens no visvairāk aizmirstajiem priekšmetiem un bieži vien ir par iemeslu logu aizsvīšanai. Ja logi aizsvīst, nomainiet salona gaisa filtru.

ziemas cels2

Foto: Pixabay.com

Kādus sagatavošanās darbus ziemai labāk uzticēt servisa mehāniķiem?

Riepas

Protams, uzdevums numur viens ir – riepu nomaiņa! To jau jāizdara laikus, negaidot pirmo ledu un mīnusus. Citādi ir tiem, kuri izmanto visām sezonām paredzētās riepas, taču tāpat arī viņiem vajadzētu pārliecināties par riepu pašreizējo nodilumu. Iespējams, ka nepieciešamas jaunas.

Akumulators un ģenerators

Akumulatora jautājumam jau nedaudz pieskārāmies vienā no augstāk esošajiem punktiem, te runāsim par akumulatora un ģeneratora faktisko stāvokli, ko var noteikt tikai servisā. Katra ģeneratora stāvokļa pasliktināšanās var izraisīt to, ka braukšanas laikā pietiekami neuzlādēsim bateriju un līdz ar to nākamajā dienā varam palikt pie klusējoša autiņa… Servisā vēlams pārbaudīt kā ģeneratoru, tā akumulatoru.

Sveces un svečvadi

To automašīnu īpašniekiem, kuri brauc ar benzīnu darbināmiem spēkratiem, jāpalūdz automehāniķim pārbaudīt aizdedzes sveces un svečvadus. Dīzelīšu saimniekiem jāprasa pārbaudīt sildelementus, tajā skaitā kvēlsveces.

Dzesēšanas šķidrums

Dzesēšanas šķidrumam ir jābūt ne tikai vajadzīgā krāsā, bet tam ir arī jāsaglabā visas savas īpašības. Tā pārbaudei ir vajadzīgi mērinstumenti, kuri ir katrā sevi cienošā autoservisā. Ja vajadzīga nomaiņa, vislabāk to veikt pirms ziemas sākuma.

Apkures sistēma

Tas pats attiecas arī uz apkures sistēmu , kuru vēlams sakārtot pirms ziemas sākuma. Dažreiz pietiek tikai ar to, ka jānomaina filtrs, bet dažreiz problēma var būt nopietnāka.

Gaismas lukturi

Ir vērts pārbaudīt arī to, vai ar lukturiem ir viss kārtībā un tie noregulēti tā, lai neapžilbinātu tumša pretimbraucējus. Lukturiem jābūt tīriem, savukārt miglas lukturus ieteicams lietot tikai nepietiekamas redzamības gadījumos.

Izsaki viedokli

Vai Jums patika raksts? Iespējams, Jums ir kādi jautājumi vai komentāri? Mēs aicinām Jūs dalīties savā viedoklī un izteikties zem raksta!

Lasiet vēl: