autoDNA iesaka
Ekonomiska braukšana

Kā ar auto braukt ekonomiski?

14 marta 2015

Ekonomiska braukšana ir kaut kas tāds, kas mums būtu jāiemācās, jo taupīgi braucot mēs katru mēnesi varam ietaupīt sākot no pāris eiro līdz pat 10 vai 20 eiro mēnesī. 

Lai taupīgi braukt ar automašīnu jums nekas sarežģīts nav jāapgūst, jo daži padomi, kurus var iegūt automašīnas ekonomiskas vadīšanas kursos ir triviāli un tos var apgūt dažos mirkļos. Pie citas braukšanas tehnikas jums ir nedaudz jāpatrennējas, bet tas nav nekas sarežģīts, jo to var iemācīties pat iesācējs.


Kā braukt ekonomiski?

1. Nenoslogojiet automašīnu bez vajadzības

Autovadītāji bieži bagažniekos vizina līdzi mantas, kuras tiem nav vajadzīgas, piemēram, pēc tam, kad tiek nomainītas riepas un tās vajadzētu aiznest uz pagrabu par tām tiek aizmirsts uz dažām dienām, un tās kopā ar 5 litrīgu logu šķidruma kanniņu un citām mantām tiek vestas līdzi. Vai varbūt jums gadās arī tā, ka pēc iepirkšanās hipermārketā jūs aizmirstat par dzēriena iepakojumu, lielo pulvera paku un tas viss vizinās jums līdzi pāris dienas? Ņemot to visu vērā jums vajadzētu atbrīvoties no visa liekā svara automašīnā – jo smagāka automašīna, jo vairāk degvielas tā patērē.

Papildu slogs ir arī jumta bagāžnieks, tāpēc, ja jums tas uz doto brīdi nav nepieciešams, labāk to noņemiet, nevis braukājiet ar to pa pilsētu. 

2. Ekonomiska braukšana – regulāri pārbaudiet spiedienu riepās.

Vismaz reizi mēnesī apmeklējiet DUS ar gaisa kompresoru, lai pārbaudītu vai jums ir pareizs gaisa spiediens riepās. Braukšana ar pārāk augstu vai pārāk zemu spiedienu riepās ir ne tikai bīstama, bet arī negatīvi ietekmē degvielas patēriņu braukšanas laikā. 

3. Ekonomiska braukšana – mēģiniet braukt vienmērīgi.

Mazāks degvielas patēriņš būs tad, ja mēs brauksim vienmērīgi, bez uzrāvieniem, pēkšņiem paātrinājumiem un nevajadzīgas bremzēšanas. Tāpēc ir svarīgi uz ceļa saglabāt možu prātu un censties paredzēt visu, kas mūs sagaida pēc pāris desmiti metriem. Ja jūs, piemēram, brauciet pa pilsētu, kur ik pēc pāris desmit metriem ir luksofors, nav jēgas strauji paātrināties vai apdzīt citus autovadītājus, jo var izrādīties, ka pēc brīža jums būs jābremzē vai jāaptur automašīna. Pēkšņi, strauji paātrinājumu un straujas bremzēšanas ir iemesls tam, ka jūsu auto patērēs vairāk degvielas. 

4. Pielāgojiet pārnesumus dzineja apgriezieniem.  

Vismazāk degvielas mēs patērēsim tad, kad dzinējs darbojas ar maziem apgriezieniem. Dīzeļdzinejiem tie ir 2000 apgriezieni minūtē, bet benzīna dzinējiem 2400 apgriezieni. Pie lielākiem apgriezieniem būs nepieciešams jau augstāks pārnesums līdz ar to degvielas patēriņš būs mazāks. 

5. Regulāri mainiet filtrus.    

Ja gaisa filtri un degvielas filtri netiks regulāri mainīti tie var aizsērēties un tāpēc tas var veicināt lielāku degvielas patēriņu. 

6. Nelietojiet gaisa kondicionieri, ja jums tas dotajā brīdī nav vajadzīgs.

Gaisa kondicionieris var izraisīt augstu degvielas pateriņa pieaugumu, tāpēc neieslēdziet to, ja tas nav nepieciešams. Braucot lielakus attālumus, ja gaisa kondicionēšana ir ieslēgta, ir vērts to šad un tad izslēgt uz dažām minūtem, jo tas ne tikai ietaupīs degvielu, bet arī paildzinās pašā gaisa kondicioniera darbošanās ilgumu. 

7. Pa šoseju nebrauciet pārāk ātri.   

Mierīga, vienmērīga braukšana pa šoseju bez uzrāvieniem, apdzīšanām un pēkšņiem paātrinājumiem iepriecinās jūs ar pamatīgu degvielas ietaupījumu. Vēl jo vairāk, braucot pa šoseju mēs parasti nobraucam lielāku ceļa posmu un tāpēc degviela ietaupās acīmredzami.

8. Izvēlēties maršrutus ar mazāku transporta plūsmu.

Vietās, kur satiksme nav pārāk intensīva parasti braukt var mierīgāk. Nav jāapstājās, ja kāds tieši jums priekšā gaida iespēju veikt pagriezienu, nav vajadzības kādu apdzīt, ja priekšā braucošais transportlīdzeklis brauc pārāk lēni. Var gadīties, ka izvēloties garāku ceļa posmu ar mazāku transporta kustību mēs patērēsim mazāk degvielas nekā braucot īsāku ceļa posmu ar intensīvu satiksmi. 

9. Nesildiet automašīnu pirms braukšanas.

Šo kļūda mēs bieži pieļaujam ziemā, sildam auto pirms uzsākam braukt. Tā tomēr ir nesaimnieciska rīcība. Pirmkārt, auto stāvot un darbojoties tukšgaitā pat pie maziem apgriezieniem nevajadzīgi patērē degvielu. Turklāt, kad dzinējs ir auksts tas patērē vairāk degvielas, nekā tad, ja tas ir uzsilis un ātrāk tas uzsils tikai tad kad mēs brauksim nevis kad stāvēsim uz vietas. Kā tad labāk rīkoties? Vislabāk būtu piedarbināt automašīnu un uzreiz doties ceļā. 

Šie daži, iepriekš minētie punkti ir tie, kuri jums būtu jāzina, neatkarīgi no tā, ar kādu degvielu jūs braucat, vai nu tas ir benzīna dzinējs, dīzelis vai arī auto, kurš darbināms ar gāzi. Ietaupīt vienmēr būs izdevīgi un ietaupījumu nekad nebūs par daudz, turklāt ekonomiska braukšana un mazāks degvielas patēriņš atstās pozitīvu ietekmi ne tikai uz jūsu maku, bet arī uz apkārtējo vidi.

Vai zināji

autoDNA ir vadošais transportlīdzekļu vēstures tiešsaistes pārbaudes pakalpojumu sniedzējs. Pamatojoties uz jūsu VIN numuru, ar autoDNA varat pārbaudīt transportlīdzekļa vēsturi pirms tā iegādes. Daudzos gadījumos VIN pārbaude var novērst nevēlamas papildu izmaksas, kas saistītas ar transportlīdzekļa iegādi ar nezināmu vai likvidēta transportlīdzekļa pagātni.