autoDNA iesaka
dīzeļdegvielas

Vai dīzeļdegvielas dienas tiešām ir skaitītas?

27 jūlija 2021

Vairākās valstīs vieglā pasažieru transporta sektorā dīzeļdegviela ir gana strauji zaudējusi savu popularitāti, taču pagaidām – tikai ne Latvijā, kur viss arvien virzās popularitātē progresīvā virzienā. Galvenokārt, tas atspoguļojas jauno automobiļu tirgū, kur autobraucēji labprāt izvēlas hibrīda sistēmas spēka agregātus, vai arī sāk aizdomāties par elektriskajiem auto. Laikam jau te neatklāsies nekas jauns, uzzinot, ka galvenokārt tas notiek Eiropas pārtikušajās valstīs jautājumā par dīzeļdegvielas automašīnām.

Dīzeļdegvielas garais uzvaras gājiens

Vēl tikai aizvadītā gadsimta astoņdesmitajos gados dīzeļdegviela ienāca Eiropā kā lēts un vienkāršs barības avots komunālo transportlīdzekļu dzinējiem. Protams, arī pirms tam dīzeļdegviela nebija nekas svešs, taču ne šā brīža Eiropas Savienības teritorijā.

Pirmie soļi pasažieru automobiļu ražošanā ar dīzeļdzinēju tika sperti astoņdesmito gadu otrajā pusē. Liels paldies par to sakāms Volkswagen un Audi, jo tieši viņu piedāvājumos arvien biežāk uzradās ar dīzeli darbināmi spēka agregāti.

Dīzeļmotori

Jau deviņdesmito gadu sākumā dīzeļmotori no visiem pirmo reizi reģistrētajiem vieglajiem pasažieru automobiļiem veidoja gandrīz četrpadsmit procentus.

Turpmākajos gados dīzelis nostabilizēja savas pozīcijas ekoloģijas dēļ. Tika secināts, ka dīzeļdzinēji ir efektīvāki par benzīna motoriem un tie mazāk piesārņo gaisu ar oglekļa dioksīdu. Tāpēc jau 2006. gadā tā dēvētajā “vecajā” Eiropā automobiļi ar dīzeļa dzinēju pārkāpa 50% iedaļai un turpināja kāpumu.

Tā viss turpinājās līdz pat 2011. gadam, kad tika sasniegta virsotne – 55,7% pirmo reizi reģistrēto automobiļu bija ar dīzeļdzinēju.

Nekas nestāv uz vietas un sākās dīzeļa popularitātes lejupslīde. Aizvadītajā gadā starp jaunajiem auto dīzelis aizņēma vien 28%, taču šā gada pirmajā ceturksnī rādītāji ir vēl bēdīgāki – 23,2% no tikko reģistrētajiem jaunajiem automobiļiem.

Izdevīgāk ir izvēlēties benzīnu

Dīzeļdzinēju popularitāte nonākusi benzīna motoru pārziņā. Liela daļa cilvēku vispārējās ekoloģiskās histērijas ietekmē izvēlas daudz dārgāku automobili ar hibrīdo spēka sistēmu, kurā vienkopus sadzīvo benzīns un elektrība. Visbiežāk pirmās vijoles statuss paliek benzīnam, jo liela daļa hibrīdi tikai nedaudz piespēlē kopīgajā procesā.

Taču nostrādā tādas lietas kā aizliegums ar dīzeļdzinēju iebraukt lielākajās Eiropas pilsētās. Jo īpaši par to satraucas vācieši. Arī stāsti par dīzeļa kaitīgo ietekmi uz cilvēka organismu dara savu darāmo. Un protams gana agresīva reklāma hibrīdiem un elektrībai.

Lasi vēl: 

Vai dīzeļdegvielas dienas ir skaitītas?

Gan jā, gan nē. Pilsētās un mazo automobiļu segmentā dīzeļa klātesamība jau tuvākā laikā būs vēsture. Savukārt tiem, kam ikdienā tāls ceļš mērojams, kā arī vidējās, lielās un apvidus automobiļu rindās dīzelis vēl ilgi tiks pieminēts ar labu vārdu, jo reālas alternatīvas tam gluži vienkārši šobrīd nav.

registreto auto skaits

Izsaki viedokli

Vai jums patika raksts? Iespējams, jums ir kādi jautājumi vai komentāri? Mēs aicinām jūs dalīties savā viedoklī un izteikties zem raksta. Kā arī atcerieties – vienmēr pirms iegādāties automašīnu, motociklu vai pat piekabi – pārbaudi tā vēsturi ar autoDNA pēc VIN numura. VIN pārbaude ir viena no svarīgākajām lietām, kas ir jāizdara, pirms pieņemt lēmumu par lietotas automašīnas iegādi. autoDNA ar transportlīdzekļa vēstures atskaiti palīdzēs jums pieņemt informētu lēmumu.