autoDNA iesaka
dzesēšanas šķidrumu

Kā izvēlēties dzesēšanas un vējstikla mazgāšanas šķidrumu?

29 septembra 2023

Katra vadītāja vēlme ir uzturēt relatīvi tīru un kārtīgu auto. Tas ne tikai uzlabo komfortu braucot, bet arī bieži novērš negaidītus remontus. Kas notiks, ja nepapildināsi vējstikla un dzesēšanas šķidrumus un kas jāapdomā izvēloties dzesēšanas un vējstikla mazgāšanas šķidrumu?

Vējstiklu mazgāšanas šķidrumus parasti izvēlamies divas reizes gadā – pirms vasaras un pirms ziemas. No vasaras šķidruma pirmkārt prasīsim to, lai tas noņemt no stikla putekļus un kukaiņus no ziemas šķidruma, lai tas efektīvi novērš sniegu, ledu un ķimikālijas. No abiem savukārt sagaidām, arī to, lai tie jauki smaržotu, vai vismaz smarža būtu izturama. Diemžēl lielākoties iegādājoties logu šķidrumu veikalā paši īsti nespējam pārbaudīt visus no šiem parametriem, kā arī ražotāji neatklāj šķidruma saturu un dažreiz pat šis saturs neatbilst patiesībai.

Pirmkārt, jāizvairās pirkt dārgus šķidrumus degvielas uzpildes stacijās. It īpaši ziemā to cenas var būt samērīgi augstas un tās var neiet roku rokā ar kvalitāti. Labas kvalitātes šķidrumus par zemāku cenu var iegādāties arī lielveikalā.

 • Jāpievērš uzmanību tikai uz to, lai tie nebūtu pārāk krāsaini, jo krāsa īpaši nekam nav noderīga, bet var atstāt krāsu paliekas gar logiem.
 • Ja ir tāda iespēja pasmaržojiet šķidrumu pirms pirkšanas. Jo mazāk kairinoša smarža, jo lielāka iespēja, ka šķidrums ir ražots no augstākas kvalitātes alkohola.
 • Īpaši jāpievērš uzmanību tam, lai nepirkt šķidrumu, kas satur metanolu. Protams tam vairs nevajadzētu atrasties veikala plauktos, bet vienmēr labāk ir pašiem pārliecināties lasot etiķetes.
 • Jā, un visbeidzot, ziemā labāk ir nepirkt šķidrumus, kuru sasalšanas temperatūra ir augstāka par -20 grādiem.

 

 

 • Redzamība un drošība: Vējstikla mazgāšanas šķidrums tiek izmantots, lai notīrītu vējstiklu no netīrumiem, kaitēkļiem, putekļiem un citiem piesārņojumiem, kas var ierobežot jūsu redzamību uz ceļa. Ja vējstikla ir netīrs vai aizsalis ziemā, tas var ievērojami samazināt jūsu redzamību un palielināt negadījuma risku.
 • Dzesēšana un dzinēja aizsardzība: Dzesēšanas šķidrums ir būtisks dzesēšanas sistēmas elements, kas nodrošina dzinēja dzesēšanu un novērš pārkaršanu. Ja dzesēšanas šķidrums ir pārāk zems vai tā koncentrācija nepareiza, tas var izraisīt dzinēja pārkaršanu un potenciāli nopietnus bojājumus dzinējam.
 • Aizsardzība pret koroziju: Pareizi maisot dzesēšanas šķidrumu, jūs nodrošināt dzesēšanas sistēmas aizsardzību pret koroziju un rūsēšanu. Nepareizi maisīts vai vecs dzesēšanas šķidrums var izraisīt dzesēšanas sistēmas bojājumus, kas var būt dārgi remonti.
 • Automātiskās sistēmas darbība: Dažas modernas automašīnas ir aprīkotas ar automātiskām vējstikla mazgāšanas sistēmām un dzesēšanas sistēmas vadības sistēmām, kas izmanto šos šķidrumus. Ja šķidrumu līmeņi ir pārāk zemi, šīs sistēmas var nedarboties pareizi, ietekmējot jūsu komfortu un drošību.

Dzesēšanas šķidrums

Kā izvēlēties dzesēšanas un vējstikla mazgāšanas šķidrumu

 •   Kaut gan Latvijas ziemas kļūst siltākas, tāpat gadās aukstāki periodu, tādēļ labāk izvēlieties dzesēšanas šķidrumu, kas satur antifrīzu. Tas palīdzēs novērst dzesēšanas sistēmas šķidruma salnāšanu un bojājumus.
 • Siltākā laikā ieteicams izvēlēties dzesēšanas šķidrumu, kas ir atšķaidīts ar ūdeni, lai palīdzētu dzesēt dzinēju.

Svarīgi ievērot ražotāja ieteikumus attiecībā uz dzesēšanas šķidruma tipu un maisījuma attiecībām, lai nodrošinātu optimālu dzesēšanu.

Īpaši ziemā mēs esam pakļauti problēmām sakarā ar dzesēšanas šķidrumiem. Ja bieži esam pildījuši sistēmā ūdeni nevis vajadzīgo dzesēšanas šķidrumu tas var novest pie situācijas kad glikola koncentrācijas līmenis nokrītis zem 30%. Tas nozīmē, ka šķidrums vairs neaizsargā dzesešanas sistēmu, kā arī pastāv iespēja, ka tas var sasalt un atkal radīt mums papildus izdevumus servisā.

Ka arī ja izrādīsies, ka mūsu dzesēšanas šķidrumam ir pārāk augsta sasalšanas temperatūra (virs -30 grādiem), mums vajadzētu tam pieliet koncentrātu vai arī pilnībā nomainīt to pret jaunu. Otro risinājumu – nomaiņu – mums ir jaāatkārto ik pēc 2-3 gadiem, jo aptuveni šādā laika posmā dzesēšanas šķidrums saglabā savas antikorozijas īpašības.

 

Kā pārbaudīt vai šķidrums joprojām ir saglabājis savus tehniskos parametrus?

To mēs varam izdarīt paši, iepriekš nopērkot areometru, kurš nemaksā dārgi, vai arī otra iespēja ir doties uz tuvāko servisu un pārbaudi uzticēt meistaram.

 

Dzesēšanas šķidruma stāvokli, protams, ir jāpārbauda ne tikai ziemā, jo jebkurā laikā sistēmā var rasties kāda plaisa vai savienojuma vietas deformācija, kas var izraisīt dzesēšanas šķidruma noplūdi. Sistēmu paildināt vislabāk ir ar to pašu šķidrumu, kurš jau tur atrodas. Pieļaujams ir arī papildināt ar destilētu ūdeni (to var iegādāties jebkurā DUS), bet jāatcerās, ka nedrīkst pārāk aizrauties ar atšķaidīšanu. Ja šķidrums ir pārāk atšķaidīts ir jāpielej tās pašas markas un tāda paša sastāva koncentrāts, kurš jau atrodas sistēmā.

 

Dzesēšanas šķidruma maiņa

Kad vēlamies nomainīt jau esošo dzesēšanas šķidrumu varam izmēģināt divus variantus kā to izdarīt.

 • Pašiem no koncentrāta sagatavot maisījumu, lai proporcijas būtu 50:50 vai 60:40 (kur 60 ir koncentrāts)
 • Iegādāties gatavu dzesēšanas šķidrumu. Pērkot jau gatavu dzesēšanas šķidrumu ieteicams ieskatīties automašīnas rokasgrāmatā vai ielūkoties internetā, jo gan rokasgrāmatā, gan interneta meklētājā var saņemt informāciju par to kāda veida dzesēšanas šķidrums ir vajadzīgs dotajai auto markai un modelim. Tas būtu īpaši svarīgi tiem transportlīdzekļiem, kuri ir samērā jauni, jo tiem var būt īpašas prasības attiecībā uz dzesēšanas šķidrumiem.

 

Tomēr, ja neesam izdarījuši visu iepriekš rakstīto un mēs jau esam kaut kur lielveikalā vai kādā autodaļu veikalā tad uzmanību jāpievērš būtu:

 • Sasalšanas temperatūrai. Tā nedrīkst būt augstāka par -30 grādiem,
 • Viršanas temperatūrai, kas nedrīkst būt zemāka par 120 grādiem,
 • Sārmiem, kuriem jāpārsniedz 2.5

Svarīgi nejaukt dažādu parametru šķidrumus vienā dzesēšanas sistēmā!

 

 

Vējstikla mazgāšanas šķidrums

Kā izvēlēties dzesēšanas un vējstikla mazgāšanas šķidrumu

Vējstiklu mazgāšanas šķidrumus parasti izvēlamies divas reizes gadā – pirms vasaras un pirms ziemas. No vasaras šķidruma pirmkārt prasīsim to, lai tas noņemt no stikla putekļus un kukaiņus no ziemas šķidruma, lai tas efektīvi novērš sniegu, ledu un ķimikālijas. No abiem savukārt sagaidām, arī to, lai tie jauki smaržotu, vai vismaz smarža būtu izturama. Diemžēl lielākoties iegādājoties logu šķidrumu veikalā paši īsti nespējam pārbaudīt visus no šiem parametriem, kā arī ražotāji neatklāj šķidruma saturu un dažreiz pat šis saturs neatbilst patiesībai.

Lai uzzinātu precīzu šķidrumu veidu un maisījuma attiecības jūsu automašīnai, labākais veids ir konsultēties ar jūsu automašīnas ražotāju vai apmeklēt automašīnas servisu, jo dažādām automašīnām var būt atšķirīgi prasības un ieteikumi attiecībā uz šķidrumu izvēli. Tādējādi jūs nodrošināsiet, ka jūsu automašīna darbojas pareizi visos apstākļos un ir laba redzamība uz ceļa.

 

Ja ir tāda iespēja pasmaržojiet šķidrumu pirms pirkšanas. Jo mazāk kairinoša smarža, jo lielāka iespēja, ka šķidrums ir ražots no augstākas kvalitātes alkohola. Īpaši jāpievērš uzmanību tam, lai nepirkt šķidrumu, kas satur metanolu. Protams tam vairs nevajadzētu atrasties veikala plauktos, bet vienmēr labāk ir pašiem pārliecināties lasot etiķetes.

 


Svarīgi rūpēties par abu līdzekļu iegādi un rezerves vienmēr pārvadāt līdzi. Netīrs vējstikls traucē redzamību un var novest pie avārijas, tāpat problēmas ar dzesēšanas sistēmu var rasties, ja antifrīzs zaudē savas tehniskās īpašības vai ,ja tas sistēmā nav pietiekamā daudzumā un tas, savukārt, var novest līdz dārgiem remontiem. Mazgāšanas šķidruma sliktā kvalitāte var ievērojami pasliktināt mūsu drošību uz ceļa, kā arī nepareizi izvēlēts šķidrums, kurš paredzēts vasaras apstākļiem, ziemā sasalstot var radīt plaisas pašā tvertnē vai caurulēs, kas atkal novedīs pie nevajadzīgiem izdevumiem.  

 

Vēlies iegādāties auto, bet šķiet,ka pārdevējs melo?

autoDNA ir vadošais transportlīdzekļu vēstures tiešsaistes pārbaudes pakalpojumu sniedzējs. Noskaidro transportlīdzekļa vēsturi ar VIN numuru. Daudzos gadījumos VIN pārbaude var novērst nevēlamas papildu izmaksas, kas saistītas ar transportlīdzekļa iegādi ar nezināmu vai likvidēta transportlīdzekļa pagātni.