autoDNA iesaka
Kā noteikt automašīnas cenu

Automašīnas novērtēšana – kas nosaka automašīnas vērtību?

26 aprīļa 2015

Automašīnas novērtēšana – kas nosaka automašīnas vērtību? Pērkot lietotu automašīnu vērtība ir atkarīga no daudziem faktoriem, starp kuriem vissvarīgākie protams ir marka, modelis un automašīnas izlaiduma gads. Bet nav iespējams adekvāti novērtēt automašīnu nezinot arī daudzus citus faktorus, kuri ietekmē tās vērtību. Automašīnas novērtēšana – kas nosaka automašīnas vērtību?

Lietotas automašīnas novērtējums – kas jāņem vērā?

Automašīnas novērtēšana - kas nosaka automašīnas vērtību?

pexels: Oleksandr Pidvalny

 • Pirmās reģistrācijas datums, jo vecāka automašīna, jo zemāka ir tās vērtība
 • Automašīnas tips (vai tas ir pasažieru, apvidus vai kravas auto u.c.), marka un automašīnas modelis
 • Virsbūves tips – hečbeks, universāls vai sedans
 • Durvju skaits – vai auto ir trīsdurvju, četrdurvju vai ar piecām durvīm
 • Degviela ar kuru auto tiek darbināts – ar benzīnu, gāzi, dīzeļdegvielu, vai arī tas ir elektromobīlis. Cenu ietekme arī tas vai gāzes iekārta ir uzstādīta rūpnīcā un pēc cik ilga laika būs jamaina gāzes balons.
 • Dzinējs – tā tilpums un zirgspēki
 • Pārnesumkārbas tips un pārnesumu skaits
 • Auto aprīkojums, gan standarta aprīkojums, gan arī papildus aprīkojums – drošības spilveni, signalizācija, ātrumkārbas bloķēšana, parkošanās sensori, vieglmetāla diski, āķis, gaisa kondicionieris, borta dators, navigācija, sēdekļu apsilde, audio sistēma, jumta sliedes, ādas apdare u.t.t.
 • Transportlīdzekļa stāvoklis – šis punkts attiecas, gan uz auto ārpusi, gan uz automašīnas salonu, jo cenu var ietekmēt atsevišķas aprīkojuma sastāvdaļas (vai nu tās ir bojātas vai to vispār nav). Veicot lietotas automašīnas novērtēšanu jums vajadzētu zināt, kuras atsevišķas detaļas jau ir nomainītas un kuras tuvākajā laikā būs jāmaina. Ja kaut kas jau bija mainīts būtu vērts zināt vai tika lietotas oriģinālās detaļas vai lēti aizstājēji.
 • Kurš pēc kārtas īpašnieks pārdod auto – augstāka cena var būt automašīnai, kurai bija tikai viens īpašnieks.
 • Auto nobraukums – tas ir viens no svarīgākajiem kritērijiem, ja runa ir par lietotām automašīnām. Galvenokārt jau tāpēc, ka, jo lielāks nobraukums, jo lielāka iespēja, ka dažas detaļas jau būs nolietojušās un tās būs jānomaina.

 

Vai zināji

autoDNA ir vadošais transportlīdzekļu vēstures tiešsaistes pārbaudes pakalpojumu sniedzējs. Pamatojoties uz jūsu VIN numuru, ar autoDNA varat pārbaudīt transportlīdzekļa vēsturi pirms tā iegādes. Daudzos gadījumos VIN pārbaude var novērst nevēlamas papildu izmaksas, kas saistītas ar transportlīdzekļa iegādi ar nezināmu vai likvidēta transportlīdzekļa pagātni.

 

 

Ir arī citi faktori, kas ietekmē automašīnas vērtību, bet tie parasti netiek ņemta vērā, aprēķinot auto vērtību ar interneta vietņu kalkulatoriem vai vērtību nosakošiem interneta saitiem. Bet par šiem   citiem faktoriem arī ir vērts padomāt, pērkot lietotu automašīnu, jo īpaši, ja mēs gribam nopirkt lētāku auto un skaitam katru papildus iztērētu centu.

 • Auto vēsture – vai automašīna iepriekš tika izmantota kā taksometrs vai arī auto ir no līzinga kompānijām?
 • Vai auto tika turēts garaža vai autostāvvietā zem klajas debess?
 • Ko mēs papildus iegūstam no auto tirgotāja – otro riepu komplektu, rezerves riteni, domkratu, ugunsdzēšamo aparātu, pirmās palīdzības komplektu vai arī tas viss mums būs jānopērk pašiem?
 • Pa kādiem ceļiem automašīna bija braukusi? Ja jūs pērkat automašīnu, piemēram, Vācijā ar 100,000 km noskrējienu, tā, iespējams, būs daudz labākā stāvoklī, nekā tāda pati ar to pašu noskrējienu pirkta tepat pie mums Latvijā. Tāpēc ar to mēs varam rēķināties, ja pirksim automašīnu tepat Latvijā tā noteikti būs nedaudz lētāka.

 

 

Automašīnas novērtēšana un tās patiesā vērtība.

Veicot lietotu automašīnu novērtēšanu, jāpatur prātā tas, ka pēc visu automašīnas parametru izklāsta parasti uzzināsim divas cenas –  auto reālo cenu un auto tirgus cenu. Pirmā cena ir tāda, par kādu vajadzētu pārdot doto modeli, bet otra ir tāda cena, kura faktiski visvairāk atbilst šī modeļa cenai pārdodamo automašīnu tirgū Latvijā. Būtu arī jāapzinās tas, ka, piemēram, par automašīnas cenu dažreiz var iespaidot arī faktori, kuriem nav racionāla pamatojumu – un tas ir autovadītaju viedoklis par konkrētā zīmola automašīnām. Tas nozīmē, piemēram, ka vācu automašīnas, kurām ir laba reputācija, ne tik ātri zaudē savu vērtību nekā, piemēram, Korejā ražotas automašīnas. Dažreiz automašīnas vērtību ietekmē arī īpašnieka vecums vai pat dzimums. Varam sagaidīt, ka pusmūža vīrietis, kurš vada automašīnu dažus gadu desmitus rūpēsies vairāk par savu automašīnu un tam būs lielāka pieredze braukšanā sarežģītos apstākļos, līdz ar to viņš pārdos savu auto labākā stāvoklī nekā jauns autovadītājs vai sieviete, kura pie stūres sēžās retāk. Tāpēc, pērkot lietotu automašīnu, ir vērts vadīties ne tikai pēc interneta vietnēs redzamajiem cenu piedāvājumiem, bet arī pēc jūsu noskatītā auto faktiskā stāvokļa.

 

Izsaki viedokli

Vai Jums patika raksts? Iespējams, Jums ir kādi jautājumi vai komentāri? Mēs aicinām Jūs dalīties savā viedoklī un izteikties zem raksta. Kā arī atcerieties – vienmēr pirms iegādāties automašīnu, motociklu vai pat piekabi – pārbaudi tā vēsturi ar autoDNA pēc VIN numura. VIN pārbaude ir viena no svarīgākajām lietām, kas ir jāizdara, pirms pieņemt lēmumu par lietotas automašīnas iegādi. autoDNA ar transportlīdzekļa vēstures atskaiti palīdzēs Jums pieņemt informētu lēmumu.