autoDNA iesaka
Jauns autovadītājs

Jauns autovadītājs pie stūres un biežāk pieļautās kļūdas uz ceļa

18 septembra 2018

Kāds tad ir jauns autovadītājs pie stūres un biežāk pieļautās kļūdas uz ceļa? Nav noslēpums, ka gados jauns autovadītājs ir viens no bīstamākajiem ceļu satiksmes dalībniekiem. Līdzīgās domās ir apdrošinātāji, kuri vairākos statistikas pētījumos ir pierādījuši pieredzes trūkuma ietekmi uz koplietošanas ceļiem. 

Nepietiekoša prakse

Pirmā reize iebraucot lielā krustojumā, pirmā reizi apdzenot kravas auto un daudzas citas pirmās reizes, ir satraukuma pilns mirklis jaunam autovadītājam, kurš iepriekš par šādiem scenārijiem uz ceļa bija lasījis grāmatā un atradies pieredzējuša instruktora kompānijā.

Nepietiekoša prakse ir galvenais ceļu satiksmes negadījumu iemesls starp jauniem autovadītājiem. Diemžēl, taču vienīgais veids kā kļūt par labāku vadītāju ir praktiskā pieredze.

Pavadiet vairāk laika ceļā pieredzējuša vadītāja uzraudzībā. Nekautrējaties uzdot jautājumus gan par situāciju uz ceļa, gan arī par citām lietām. Piemēram, ja ārā līst lietus, tad par akvaplanēšanu.

Līdz ar pirmo sniegu, radīsies nepārvaram vēlme auto samest “šķērsām”. Vienīgi, ja tas tiks darīts pirmo reizi, tad pastāv liela iespēja iekulties ceļu satiksmes negadījumā. Pieredzes uzkrāšana šādās situācijās ir ļoti vērtīga, taču tas ir jādara atbilstošās vietās, piemēram, ziemas trasēs.

Uzmanības novēršana

Ja agrāk CSDD reklāmas pārsvarā varēja redzēt pirms Jāņiem, tad šobrīd jauns autovadītājs ir jāizglīto arī par citām uzmanību novērsošām lietām. Viedtālruņi ir galvenais iemesls, kāpēc acis tiek nolaistas no ceļa.

Pietiek ar vienu sekundi, lai uzbrauktu priekšā esošajai automašīnai vai arī nobrauktu no ceļa. Katru gadu visā pasaulē nopietnos ceļu satiksmes negadījumos bojā iet tūkstošiem gados jaunu autovadītāju.

Atcerieties, vēl neviens nav gājis bojā, ja laikā nav paspējis atbildēt uz Facebook komentāru, “iesisrsniņojis” Instagram bildi vai paudis savu viedokli Twitter 280 rakstu zīmēs ar dienas aktuālo tēmturi. Telefons automašīnā ir derīgs divām lietām – navigācijai un mūzikas atskaņošanai. Gan GPS, gan mūziku ir jāieslēdz pirms gāzes pedāļa nospiešanas.

Automašīnas nekopšana

Ja esi jauns autovadītājs un nepārstāvi 1% Latvijas krējuma, tad visticamāk tavs auto ir dārgākais, kas tev ir. Degviela ir tikai viens no dārgajiem automašīnas uzturēšanas blakusefektiem.

Trokšņu un dīvainu vibrāciju ignorēšana var novest ne tikai pie kapitāla remonta, bet arī paaugstinātas bīstamības uz koplietošanas ceļiem. Automašīnai ir nepieciešama regulāra apkope – koncepts, kuru ne visi saprot.

Eļļa ir jāmaina, riepām ir jāgriežas, amortizatoriem nav jātek utt. Visu uzreiz būs grūti iegaumēt, bet ir jāveido ieradums, kas palīdzēs saglabāt drošību uz ceļa un auto labā stāvoklī.

Ieteikums – veidojiet kontrolsarakstu un pievērsiet uzmanību automašīnas nobraukumam. Daudzām auto rezerves daļām ir aptuvenais kalpošanas laiks. Nav jāgaida līdz brīdim kad degvielas filtrs tik ļoti aizsērēs, ka automašīnu nevar pielaist.

 

 

Sliktu ieradumu attīstīšana

Līdz ar savām pirmajām dienām pie automašīnas stūres, jauns autovadītājs sāk veidot arī pats savu braukšanas stilu, kas sevī ietver arī dažādus bīstamus un ne tik bīstamus ieradumus.

Liela daļa atbildības ir jāuzņemas vecākiem, kuri bieži vien ir pirmie instruktori tukšajās stāvvietās un paraugi pie stūres jau no agras bērnības. Slikti ieradumi var būt visdažādākie. Sākot no ātruma pārsniegšanas, distances neievērošanas, regulāras lamāšanās pie stūres, pārāk straujas bremzēšanas utt.

Ceļu satiksmes negadījums bieži vien notiek pēkšņi. Ja esi tādā bijis, tad pacenties atcerēties, kas tieši notika īsu brīdi pirms tā? Ieskatījies telefonā? Runāji pa telefonu? Pārāk strauji nobremzēji? Nogriezies neatļautā vietā? Vai kas cits? Attaisnojumus nav grūti atrast, taču dzīvi no jauna salikt kopā gan ir.

 

Vai zināji

autoDNA ir vadošais transportlīdzekļu vēstures tiešsaistes pārbaudes pakalpojumu sniedzējs. Pamatojoties uz jūsu VIN numuru, ar autoDNA varat pārbaudīt transportlīdzekļa vēsturi pirms tā iegādes. Daudzos gadījumos VIN pārbaude var novērst nevēlamas papildu izmaksas, kas saistītas ar transportlīdzekļa iegādi ar nezināmu vai likvidēta transportlīdzekļa pagātni.