autoDNA iesaka
Kādu auto iegādāties - jaunu vai lietotu?

Automašīnas novērtēšana. Kā nosaka automobiļa vērtību?

12 decembr 2019

Automašīnas novērtēšana ir nepieciešama vairākos scenārijos, piemēram, ja vēlaties to atstāt pie dīlera apmaiņā pret citu automašīnu. Zemāk aprakstīsim kritērijus, kas tiek ņemti vērā, nosakot jūsu automašīnas vērtību.

autoDNA rakstu sērijā “Lietots automobilis pie dīlera” mēs noskaidrojām, ka ikviens dīleris piedāvā automašīnas novērtēšanu. Vērā tiek ņemti vairāki parametri un to var veikt ar un bez notāra apstiprinājumu, piemēram, mantojuma gadījumā būs vajadzīgs notāra zīmogs.

 

Kādi kritēriji tiek ņemti vērā, nosakot automašīnas vērtējumu?

Ja automašīnas novērtēšanu veic lietotu automašīnu tirdzniecības uzņēmums vai dīleris, tad profesionāls vērtētājs vadās pēc:

Talkā, protams, tiek ņemta vērā arī tirgus vidējā cena atbilstoši iepriekš uzskaitītajiem parametriem. Procesā automašīna tiek salīdzināta arī ar dīlera vai uzņēmuma vērtējuma datubāzi un ārvalstu sludinājumiem.

Standarta automašīnas novērtēšanas gadījumā, piemēram, BRC salonā automašīna netiek pacelta uz stenda un apskatīta balstiekārta. Ja klientam ir šāda vēlme, tas gan BRC, gan arī vairums citos salonos ir atsevišķs maksas pakalpojums par tehnisko novērtējumu, kur tiek veikta gan defektācija, gan datordiagnostika, gan krāsas biezuma noteikšana.

Svarīgi piebilst, ka respektablā uzņēmumā automašīnas vērtēšana tiek veikta saskaņā ar starptautiski izstrādātu vērtēšanas metodiku un standartiem, kā arī vadoties pēc tehniskajiem un metodiskajiem materiāliem.

Lasiet vēl:

 

 

Kādi kritēriji paceļ automašīnas vērtību?

Lai arī vairumam automašīnu vērtība ļoti strauji krītas, vidēji 50% pirmo trīs gadu laikā, ir veidi kā izcelties uz apkārtējo fona un nedaudz pacelt automašīnas vērtību. Pārskatāma un patiesa servisa vēsture ir viens no šādiem kritērijiem. Ja visas apkopes un remontdarbi ir veikti respektablā servisā vai pie dīlera, tas pierāda auto tehnisko atbilstību ražotāja noteiktajiem kvalitātes standartiem.

Automašīnas vērtību noteikti pacels arī aprīkojuma līmenis un būtiskas ekstras. Pērkot lietotu automobili, pircēji vēlēsies, lai tas būtu pēc iespējas “pilnāks”. Būtiski, lai šīs ekstras arī strādātu. Sēdekļu apsilde neko nedos, ja tā nestrādās. Gluži pretēji, tas samazinās auto vērtību!

Pirmais iespaids ir ļoti svarīgs, attiecīgi automašīnas vizuālajam stāvoklim ir ļoti liela ietekme uz automašīnas vērtību. Labi kopta virsbūve un salons tiks augstu novērtēta priekšrocība. Pirms došanās pie vērtētāja ir svarīgi novērst viegli salabojamas lietas, piemēram, dažādus kļūdu paziņojumus borta datorā vai izpulēt nelielas švīkas uz virsbūves.

 

 

Kādi kritēriji pazemina automašīnas vērtību?

Te nu gan ir jāsaka, ka daudzi grēko vai nu apzināti, steigā, aiz nezināšanas vai vienkārši ignorē., taču kritēriji ir vairāki:

  • Trūkstoša servisa vēsture;
  • Bojājumi un defekti (vizuālie un tehniskie);
  • Pastiprināts nolietojums;
  • Būtiski vērtību samazinās liels nobraukums vai atklāta nobraukuma neatbilstība;
  • Ceļu satiksmes negadījumu vēsture;
  • Degošas instrumentu paneļa lampiņas (Airbag, ABS, Check engine, u.c.)

 

 

Cik maksā automašīnas novērtēšana?

Cena par šādu pakalpojumu svārstās no 30 – 100 eiro un ir atkarīga no automašīnas tipa, uzņēmuma un arī tā cik steidzami šāds vērtējums ir nepieciešams. Piemēram, mehāniskajiem transportlīdzekļiem, kuru masa ir virs 5,5 tonnām būs paaugstināta pakalpojuma maksa.

Bāzes vērtējums vieglajiem automobiļiem lielākoties svārstās 30 – 40 eiro robežās un tiek sagatavots diennakts laikā. Ja vajadzība pēc šāda pakalpojuma ir ārkārtēji steidzama, tad jārēķinās, ka par to būs jāpiemaksā papildus 20 – 30 eiro un profesionāls automašīnas novērtējums būs gatavs stundas vai dažu stundu laikā.

Lasi vēl: Apdrošinātāju norakstītie auto – ko tas vispār nozīmē?

 

Vai zināji

autoDNA ir vadošais transportlīdzekļu vēstures tiešsaistes pārbaudes pakalpojumu sniedzējs. Pamatojoties uz jūsu VIN numuru, ar autoDNA varat pārbaudīt transportlīdzekļa vēsturi pirms tā iegādes. Daudzos gadījumos VIN pārbaude var novērst nevēlamas papildu izmaksas, kas saistītas ar transportlīdzekļa iegādi ar nezināmu vai likvidēta transportlīdzekļa pagātni.