Kas jauns autoDNA?
informacijas-asimetrija-autoDNA-skaidrojums

Informācijas asimetrija un “citronu tirgus”

18 septembra 2021

Kas ir informācijas asimetrija un “citronu tirgus” – ko tas var nozīmēt transportlīdzekļu pircējiem un pārdevējiem?

Informācijas asimetrija ir situācija, kurā vienai darījuma pusei ir ievērojamas priekšrocības salīdzinājumā ar otru – tā zina daudz vairāk par darījuma priekšmetu un var izmantot šīs zināšanas savā labā uz pircēja rēķina.

Šis ir viens no fragmentiem no autoDNA veiktās publikācijas “Rulete ir beigusies, pērkot lietotu automašīnu”. Publikācija skar būtiskas sociālās tēmas, kas saistītas ar pārredzamu automobiļu tirgu Eiropā un Latvijā.

Nesen publicētajā rakstā tika apspriesta publikācijas pirmā nodaļa “Kāpēc VIN numurs?”.

Šodien mums būs īss otrās nodaļas kopsavilkums. “Citronu automašīna”, saukta arī par “slazdu automašīnu” vai “automašīna lamata”, ir jauns vai lietots transportlīdzeklis ar slēptiem trūkumiem (kas, iespējams, ir veidoti rūpnīcā vai ražošanas plānošanas laikā).
Bojātus vai slikti ekspluatētus transportlīdzekļus pircējs nopirka un pārdod, iepriekš nezinot par transportlīdzekļa faktisko stāvokli, t.i. tos var pārdot ar mehāniskām problēmām, odometra rādījumu neatbilstībām, slēptu negadījumu vēsturi vai pēc remonta, kas veikts pretēji ražotāja ieteikumiem. Ekonomisku, mehānisku vai juridisku trūkumu novēršana ietekmē šādas automašīnas pārdošanas cenu un vērtību.

“Citronu tirgus”

Citronu piedāvājumu” informācijas apjomā, ir ļoti grūti tikt cauri un atrast sludinājumu ar labu lietotu automašīnu. Tas padara pārdevēja un pircēja darījuma caurspīdīgumu – ļoti svarīgu.
Garantija lietotām automašīnām attiecas tikai uz noteiktu tirgus daļu salīdzinoši jaunām automašīnām, un tās izmantošanas joma ir ierobežota.
Tomēr, masveidā var izmantot VIN numura piedāvātās iespējas. Par laimi šī tehnoloģija ļauj pārbaudīt, ko pārdevējs ievietojis savā sludinājumā. Pateicoties tādiem risinājumiem kā e.csdd.lv, ltab.lv vai autoDNA.lv, pircēji iegūst vienkāršu, ātru un daudzos gadījumos bezmaksas risinājumu, lai samazinātu informācijas asimetriju.

Tas nozīmē – beigas pircēja-pārdevēja attiecībās un nesodītas manipulācijas. Daži cilvēki jau izslēdza sevi no lietotu automašīnu tirgus, nesniedzot transportlīdzekļa īsto vēstures informāciju vai pat VIN numuru. Šāda prakse daudziem pircējiem ir “sarkanais karogs”.
VIN numuru var uzzināt pēc sazināšanās ar pārdevēju pa tālruni vai e-pastu, taču tikai šādas pamatinformācijas slēpšanas fakts nozīmē, ka šāds darījums var pat nenotikt.

Lasiet vairāk par publikāciju “Rulete ir beigusies

Izlasiet publikācijas pirmās nodaļas aprakstu – “Kāpēc VIN numurs?”.

Nobeigums

Vai esat iepazinies ar jēdzienu “informācijas asimetrija“? Vai esat kādreiz saskāries ar to, pērkot vai pārdodot automašīnu?

Informācijas asimetrija ir situācija, kurā vienai darījuma pusei ir ievērojamas priekšrocības attiecībā uz otru – tā zina daudz vairāk par darījuma priekšmetu, piemēram, automašīnas defektiem un var izmantot šīs zināšanas savā labā uz pircēja rēķina.