autoDNA iesaka
amortizatoru efektivitāte

Kā novērtēt amortizatoru efektivitāti?

12 jūnija 2018

Jauni amortizatori sniedz neaprakstāmu komforta sajūtu, braucot pa nelīdzeniem ceļiem. Trokšņi salonā samazinās, kafija nelīst ārā un galu galā arī drošības aspekts palielinās. Pats par sevi saprotams, ka amortizatoru stāvoklis automašīnā būtiski ietekmē braukšanas drošību. Taču kā novērtēt to efektivitāti? Un kā pārliecināties, ka tie ir kārtībā?

Amortizators ir ierīce, kas absorbē riteņa un piekares elementu vibrācijas attiecībā pret pārējo automašīnu. Par šādas ierīces nepieciešamību cilvēce saprata uzreiz pēc riteņa izgudrošanas. Naudas taupības nolūkos, iepirkuma ratiņi gan ar tiem nav aprīkoti. To neesamība ir labi jūtama, ja ir jātiek pāri guļošajam policistam vai citiem šķēršļiem veikalu ejās.

Amortizatori braukšanas laikā ir ciešā saistībā ar ceļa virsmu un tā stāvokli. Tie palīdz riteņiem veidot saķeri ar ceļa virsmu un gādāt ne tikai par pasažieru komfortu, bet arī pasažieru drošību. Amortizatori darbojas harmonijā viens ar otru, tāpēc autoservisos iesaka mainīt visus četrus vai vismaz pa pāriempriekšā un aizmugurē. Pat ja tikai viens no amortizatoriem ir bojāts, tas var izraisīt avārijas situācijas.

Diemžēl autovadītāji nepamana, ka amortizatori ir kļuvuši mazāk efektīvi, jo nolietojums notiek pakāpeniski un tikai pie guļošajiem policistiem, bedrēm, bruģēta ceļa un citu šķēršļu pārvarēšanas mēs ar skaļa trokšņa pavadījumu fonā atceramies, ka vajadzētu aizbraukt līdz autoservisam. Uz gluda asfalta viss šķiet kārtībā, taču pagriezienos vai uz nelīdzenām ceļa virsmām autovadītāji uzprasās uz nepatikšanām. Situāciju nepadara labāku arī amortizatoru maiņa, kas atkarībā no markas un modeļa var maksāt prāvu naudas summu, sevišķi ņemot vērā faktu, ka parasti ir jāmaina divi uzreiz. Taču viena pozitīva lieta šajā visā ir – mēs dzīvojam Latvijā un ir gana daudz atgādinājumu uz ceļa, kas neļaus aizmirst par amortizatoru tehnisko stāvokli. Bet, ja nopietni, tad nevajadzētu atlikt remonta darbus līdz brīdim, kad auto brauc tikai uz “atsperēm”.

Kā pārbaudīt amortizatoru stāvokli?

Stereotipiskākā metode – uzsist pa riteni un pašūpināt. Taču vai kāds zina ko tas dod? Kādi indikatori jāvēro? Tas ir līdzīgi kā ar arbūza iegādi veikalā – ikviens zina, ka tas ir jāpaceļ, jāpieliek pie auss un jāklauvē. Bet tikai retais zinās, kas ir jāsaklausa. Līdzīgi ir ar auto šūpināšanu.

Šāda šūpināšana notiek CSDD uz stenda. Inspektori krata automašīnu un vēro tās kustības visos četros stūros. Šādā veidā nosakot, kurš amortizators nepilda savu funkciju. Līdz ar to šādu šūpināšanu var veikt arī neceļot auto uz stenda, taču tad ir jābūt līdzi lietpratējam, kurš noteiks amortizatoru stāvokli un atlikušo resursa ilgumu.

Ideālā gadījumā, pirms tehniskās apskates iešanas, auto ir vērts aizvest uz servisu. Ja auto nav tikko no salona, tad ir vērts samaksāt dažus eiro, lai mehāniķis auto paceļ uz stenda un nosaka ne tikai amortizatoru, bet arī bremžu sistēmas, stūres mehānisma u.c. detaļu tehnisko stāvokli.

Atsevišķos gadījumos var noņemt amortizatorus un testēt tos ar ārēji absorbējošu mērīšanas ierīci. Piņķerīgi, taču šāda pārbaude sniegs pilnvērtīgu un uzticamu informāciju par to stāvokli. Ja auto aprīkots ar X-treme Sport Pro II Type Racing China amortizatoriem par 80 eiro gabalā, tad šī diez vai būs atbilstošākā metode.

Faktiski vislabākais ir nomainīt amortizatorus ar jauniem. Par to tehnisko stāvokli pateiks CSDD inspektors, taču uz ceļa tie arī liks par sevi manīt ar dažādu trokšņu starpniecību. Viens no vizuāli redzamākajiem defektiem, ir amortizatoru šķidruma noplūde jeb kā tautā saka “amīši sulo” vai “amītis ir iztecējis”.

Autora personīgais ieteikums – netaupiet naudu uz amortizatoriem. Lētie X-treme Sport Pro II Type Racing China tipa modeļi uz Latvijas ceļiem “izbeigsies” gada laikā.