autoDNA iesaka
Degvielas cena Lietuvā

Kāpēc degvielas cena Lietuvā ir zemāka nekā Latvijā?

17 janvāra 2019

Mūžsenais jautājums par degvielas cenu atšķirību ir kārtējo reizi uzplaiksnījis Latvijas sabiedrībā. Ja iepriekš rakstījām kā veidojas degvielas cena Latvijā, tad šoreiz detalizētāka informācija par tās veidošanos kaimiņvalstīs.

 

 

Degvielas cenu atšķirības Latvijā un Lietuvā ir skaidrojamas ar atšķirībām nodokļu politikā, konkurenci un tirgotāju periodiskām īpaši zemām akcijas cenām. Saskaņā ar Latvijas degvielas tirgotāju asociācijas (LDTA) datiem, vidēji degvielas cena Lietuvā ir par trīs līdz četriem eiro centiem zemāka nekā Latvijā, savukārt Igaunijā tā ir par 10 eiro centiem augstāka. Būtiski uzsvērt, ka abās kaimiņvalstīs degvielas cenā nav ierēķināts ceļa vai auto ekspluatācijas nodoklis.

 

Dinamiskas degvielas cenas

Medijos ir tik daudz dzirdēts par milzīgajām degvielas cenu atšķirībām abās valstīs, ka cilvēki nereti izdara pārsteidzīgus secinājumus. Parasti tiek secināts, ka degvielas cena Lietuvā ir ievērojami zemāka un, ka cenu starpība, ir lielāka par valstī noteikto nodokļu starpību.

Tomēr šī ir tikai monētas viena puse, jo netiek ņemti vērā vairāki būtiski faktori. LDTA norāda, ka lielākoties tiek salīdzināta degvielas zemākā cena Lietuvā ar degvielas augstāko cenu Latvijā, neņemot vērā dažādas tirgotāju akcijas DUS, kā arī klientu lojalitāšu programmas.

 

 

“Latvijā klientu lojalitāšu programmas ir daudz izplatītākas, nekā Lietuvā. Piemēram, Latvijā lojalitāšu programmu ietvaros var iegūt atlaidi līdz pat sešiem centiem litrā. Abās valstīs degvielas cenas ir dinamiskas, tās atšķiras ne tikai dažādu degvielas tirgotāju DUS, bet cenas atšķiras arī viena zīmola DUS ietvaros,” pauž LDTA izpilddirektore Ieva Ligere.

Cenu atšķirības ir izskaidrojamas gan ar atšķirīgajām nodokļu likmēm, gan ar degvielas tirgotāju aso konkurenci ne tikai Lietuvā, bet arī Latvijā. Ne mazāk būtiska arī DUS atrašanās vieta un dažādas mārketinga kampaņas, kuras mēs varam arī nepamanīt.

 

Atšķirības nodokļu likmēs

Akcīzes nodokļa likmes degvielai Baltijā un Polijā (EUR/l bez PVN)*

2018-2019 Latvija Lietuva Starpība
Benzīni 0.476 0.434 – 0.042
Dīzeļdegvielas 0.372 0.347 – 0.025
2018-2019 Latvija Igaunija Starpība
Benzīni 0.476 0.563 + 0.087
Dīzeļdegvielas 0.372 0.493 + 0.121
2018-2019 Latvija Polija Starpība
Benzīni 0.476 0.389 – 0.087
Dīzeļdegvielas 0.372 0.342 – 0.03

Datu avots: http://ec.europa.eu/energy/observatory/reports/Oil_Bulletin_Duties_and_taxes.pdf

 

Lietuvas un Latvijas akcīzes nodokļa likmes starpības ietekme (pieskaitot PVN):

  • benzīnam tie ir pieci centi par litru;
  • dīzeļdegvielai – trīs centi par litru;
  • papildus, aptuveni, 1,5 cents par litru – rezerves nodeva.

Lietuvā rezerves trīs dienām uzglabā valsts aģentūra, savukārt atlikušajām 60 dienām uzglabāšanas izmaksas ieceno preces cenā, vai pērk “biļeti” no rezervju aģentūras.

 

Lasi vēl:

 

Joprojām nav nekāda ceļu nodokļa

LTDA uzsver, ka degvielas cena Lietuvā tiek veidota pēc līdzīga principā kā Latvijā un tanī nav iekļauts transporta ekspluatācijas vai ceļa nodoklis. Auto asociācijas valdes loceklis Ingus Rūtiņš apstiprina, ka Lietuvā pasažieru automobiļiem un vieglajam komerctransportam ekspluatācijas nodokļa nav. Tā nav vispār nekādā formā un saturā, ne atsevišķi, nedz arī kā papildus nodoklis pie degvielas, nedz arī vēl kādā citā veidā. Tāpat Lietuvā ceļa nodoklis netiek iekļauts degvielas cenā.

Tas kādā veidā ieņēmumi no akcīzes nodokļa tiek novirzīti ceļu uzturēšanai ir pavisam cits stāsts un Lietuvas atbildīgās ministrijas viens no pamata uzdevumiem.

 

Pierobežas sīvā konkurence

Par Latvijas-Lietuvas robežu ir daudz un dažādu joku, kuros ir salīdzināts ceļu stāvoklis abās valstīs. Taču pierobežā konkurence ir īpaši sīva un Lietuvai labvēlīgo nodokļu rezultātā uzvar mūsu kaimiņi.

Līdzīgu paralēli var vilkt ar alkohola tirdzniecību Latvijas un Igaunijas pierobežā, visspilgtāk Valkā-Valgā. Igaunijā akcīzes nodoklis alkoholam ir augstāks un attiecīgi grādīgie dzērieni Igaunijas veikalos dārgāki, kas savukārt veicina igauņu pircēju pieplūdumu Latvijas pierobežas veikalos.

Kas attiecas uz degvielas cenu Lietuvā, tad var novērot zināmu tendenci – jo tuvāk Latvijas robežai, jo cena ir zemāka.

 

Mažeiķi

Mūsu dienvidu kaimiņam ir vēl viens būtisks trumpis degvielas cenu atšķirībās, proti, Mažeiķu naftas pārstrādes rūpnīca, kas degvielas tirgotājiem Lietuvā samazina piegādes cenas.

Ja skatāmies vidējo rādītāju, tad kopumā cenu atšķirības starp Lietuvu un Latviju saglabājas trīs līdz četru eiro centu apmērā, kas ir arī akcīzes nodokļa starpība, atstājot vietu citiem faktoriem, piemēram, jau pieminētajiem Mažeiķiem.

 

Kopsavilkums

Sarunas par akcīzes nodokļa sinhronizēšanu ar Lietuvas nodokļu politiku ir tikpat senas, kā Igaunijas pusē par alkohola akcīzes pielīdzināšanu Latvijas likmei. Tomēr, Finanšu ministrijas prioritāšu sarakstā šis jautājums pagaidām nav aktuāls. Tā ir starpvalstu konkurence un akcīzes nodokļa izmaiņas nav vienas dienas darbiņš.

Vidējā degvielas cena Lietuvā ir par 3 – 4 centiem zemāka nekā Latvijā un tas ir fakts. Uz atsevišķām atlaižu akcijām un ar Lietuvas lojalitāšu kartēm kabatā var notrāpīt arī uz lielāku cenu atšķirību.

Nenoliedzami, ka degvielas cena ir būtisks uzņēmējdarbības faktors, kas tiešā mērā ietekmē preču un pakalpojumu izmaksas. Taču mūžam aktuālo jautājumu par ceļu stāvokli Latvijā un Lietuvā nevar atrisināt ar “ceļa nodokli” vien.

Izsaki viedokli

Vai jums patika raksts? Iespējams, jums ir kādi jautājumi vai komentāri? Mēs aicinām jūs dalīties savā viedoklī un izteikties zem raksta. Kā arī atcerieties – vienmēr pirms iegādāties automašīnu, motociklu vai pat piekabi – pārbaudi tā vēsturi ar autoDNA pēc VIN numura. VIN pārbaude ir viena no svarīgākajām lietām, kas ir jāizdara, pirms pieņemt lēmumu par lietotas automašīnas iegādi. autoDNA ar transportlīdzekļa vēstures atskaiti palīdzēs jums pieņemt informētu lēmumu.