autoDNA iesaka
sajūga saudzēšana sastrēgumos

Kas jāzina par sajūga saudzēšanu korķos ar manuālo kārbu

19 augusta 2018

Vasara tuvojas savam neizbēgamajam noslēgumam un tas nozīmē tikai vienu lietu – atsāksies mācību gads un satiksmes sastrēgumi. Neaizmirsīsim arī par “Zalataja Sigulda” un citām iecienītām Latvijas vietām, kur vērot vienu no neticamākajiem dabas fenomeniem – dzeltenās lapas. Sajūga saudzēšana ir māksla, kas izzūd līdz ar automātiskajām pārnesumkārbām.

Sajūga saudzēšana lielos sastrēgumos

Ja jums ir pazīstami cilvēki, kuri dzīvo metropolēs, piemēram, Londonā, tad viņi pasmietos par mūsu sastrēgumiem. Taču vidējam Latvietim arī 15 minūtes uz Vanšu tilta var likties mokoši.

Sajūga remonta izmaksas automašīnā sākas no simts eiro un uz augšu. Un mēs runājam par neoriģinālām detaļām un darbu kādā no garāžu kompleksiem. Pie sertificēta dīlera vai servisa, tāme visticamāk būs divas reizes lielāka. Tieši tāpēc sajūga saudzēšana ir lielisks veids, kā pasargāt sevi un ģimenes budžetu no liekiem izdevumiem.

Ņemot vērā, ka vislielākā slodze uz sajūgu tiek veikta sastrēgumos, tad padoms ir gaužām vienkāršs – neslidiniet to! Ja auto ir apstājies, tad sajūgs ir pilnībā jāatlaiž (pirms tam vēlams izņemt no ātruma) vai arī nebrauciet ar daļēji izspiestu sajūgu.

Šāds braukšanas stils uzliek lielu slodzi sajūgam, kas ievērojami samazina tā resursu un pietuvina jūs pie nopietniem un dārgiem remontdarbiem.

Profesionāls ieteikums soli pa solim

Braucot sastrēgumā uzmanīgi vērojiet apkārt notiekošo, kad priekšā braucošais automobilis sāk kustēties, līdz galam izspiežam sajūgu, ieliekam pirmajā ātrumā, uzgāzējam un noķeram “momentu”, pilnībā atlaižam sajūgu un ripināmies uz priekšu, līdz priekšā braucošais auto ir apstājies. Pie apstāšanās – izspiežam sajūgu, izņemam no ātruma un ieliekam neitrālajā.

Ja mums ir dīzelis, tad varat baudīt manuālo-automātu jeb ieliekam pirmajā ātrumā un lēnām atlaižam sajūgu. Tālāk notiks neticamais – auto pats sāks lēnām ripot uz priekšu, lai arī gāzes pedālis nav nospiests. Ar benzīnniekiem tas neizdosies, jūsu auto noslāps un izraisīs dusmas un neizpratni aiz muguras esošajos vadītājos.

Sena paruna vēsta, ka rudenī Siguldā varot just degoša sajūga smaku. Tā ož pēc vairākiem simtiem sadegušu eiro, jo nepacietīgie šoferi ir tik cieši sastājušies viens aiz otra, ka operatīvie dienesti nevarētu izspraukties cauri. Nedariet tā, nekur tālu netiksiet un avārijas situācijās tik tiešām operatīvajam transporta līdzeklim ir apgrūtinoši nonākt savā galamērķī.

Jūs nevaldāt par situāciju uz ceļa

Viens no galvenajiem sastrēgumu principiem ir saglabāt vēsu prātu. Sastrēgumos bieži vien notiek nebūtiski ceļu satiksmes negadījumi, jo šādās saspīlētās situācijās, sevišķi, ja mēs kaut kur steidzamies (vienmēr), mūsu uzmanības un koncentrēšanās uz ceļa samazinās.

Atcerieties – jūs nevaldāt par situāciju uz ceļa. Labākais ko jūs varat darīt, ir izmantot kādu no satiksmes aplikācijām, piemēram, Latvijā populāro Waze, kas brīdinās par sastrēgumiem un izvēlēsies mazāk noslogotu maršrutu.

Arī strauja bremzēšana nenāks par labu ne jūsu bremžu sistēmai, ne pārējiem ceļu satiksmes dalībniekiem. Šāda uzvedība var tikai palielināt sadursmes risku.

Lielu daļu no šīm problēmām var atrisināt ar automātisko ātrumkārbu, kuras Latvijā un Eiropā kļūst arvien populārākas. Automašīnas ar automātisko pārnesumkārbu, protams, ka nesamazinās sastrēgumus, taču vismaz padarīs nīkšanu tajos nedaudz patīkamāku.

Ja domājat, ka liela starpība nav, tad izbrauciet paši no rīta vai vakarā un sapratīsiet par ko ir runa. Ja jums jau ir auto ar automātisko ātrumkārbu, tad necenšaties pie sarkanās luksofora gaismas vai sastrēgumos pārslēgties uz neitrālo. Ne degviela, nedz arī transmisija netiks taupīta pie šādas nevajadzīgas pārslēgšanās.

Ko darīt sastrēgumos un kā tos pavadīt patīkamāk?

Visvairāk, mums vajadzētu rūpēties par atbilstošu temperatūru transportlīdzekļa salonā. Ne pārāk karsts un ne pārāk auksts nodrošinās patīkamu emocionālo stāvokli un samazinās agresiju, kas pastiprināti rodas pie palielinātas gaisa temperatūras.

Izvēlieties noskaņai patīkamu mūziku un dziediet līdzi. Jūsu dziedāšanu citi satiksmes dalībnieki nedzirdēs, taču nodrošinās uzjautrinošu atgadījumu gan jums, gan citiem, kas redzēs jūsu karaokes priekšnesumu.