Padomi
Zobsiksnas maiņa

Zobsiksnas maiņa – pieci brīdinājumi, kurus nevajag ignorēt

Pievienoja 8 oktobris 2019

Lietotam automobilim agrāk vai vēlāk pienāks brīdis, no kura klusībā baidās ikviens autovadītājs – zobsiksnas maiņa. Tas ir piņķerīgs un dārgs remonts, kurš jāuztic profesionālim, taču izmaksās vairākas reizes lētāk nekā, ja zobsiksna plīsīs.

Zobsiksna atrodas jūsu automašīnas motora priekšpusē. Tā ir izgatavota no izturīgas gumijas, kurā ir iestrādātas neilona auklas, kas to padara ļoti noturīgu pret nodilšanu, taču nekas nav mūžīgs un reti, kura automašīnas detaļa to pauž skaidrāk, kā zobsiksnas plīšana. Gluži kā nejauka šķiršanās starp diviem mīlniekiem, zobsiknsa plīstot aiz sevis atstās postažu.

Taču tas nenotiek pēkšņi un, neskaitot regulāru zobsiksnas maiņu ražotāja noteiktajā intervālā, ir vēl pieci citi brīdinājumi, kas var liecināt par plānveida servisa apmeklējumu.

Netipiska dzinēja darbība tukšgaitā

Zobsiksna pilda svarīgu dzinēja funkciju – sinhronu kloķvārpstas un sadales vārpstas darbību. Ja zobsiksnas zobi ir nodiluši vai noplīsuši, tad siksna slīdēs tiem pāri, izraisot nevienmērīgu dzinēja darbību. Tas izpaudīsies ne tikai ar skaņu, bet arī ar dzinēja raustīšanos un slāpšanu.

Principā šie ir kapu zvani un signalizē par pēdējiem kilometriem pirms siksnas plīšanas. Automašīnu šādā stāvoklī vislabāk būtu nogādāt servisā ar auto evakuatoru vai velkot striķī.

Nevienmērīga dzinēja darbība

Šis simptoms būs cieši saistīts ar iepriekš minēto. Ja siksna ir nodilusi un tā ir sākusi slīdēt, tad pārāk ātri tiks atvērts un aizvērts viens no cilindriem. Tas, protams, “čakarēs” vienmērīgu dzinēja darbību.

Nevajag to novelt uz aukstumu, sliktas kvalitātes degvielu un citiem cēloņiem. Nevienmērīga cilindru darbība agrāk vai vēlāk atstās paliekošus bojājumus pašā dzinējā.

Pastiprināta dūmošana

Ja ārā ir auksts, no izpūtēja nāks ārā balti dūmi – tas ir normāli, jo tas gluži vienkārši ir ūdens tvaiks. Taču, ja dūmu ir vairāk nekā parasti un jo sevišķi, ja tie paceļas no motortelpas, tas viennozīmīgi liecina, ka kaut kas nav labi un zobsiksnas maiņa ir potenciāli veicamo darbu sarakstā.

Cilindriem augšpusē ir divi caurumi, kas atbild par izplūdes gāzu izlaišanu un gaisa ielaišanu. Šo caurumu atvēršanās un aizvēršanās notiek sinhroni ar to, kā cilindri pārvietojas un kā sadales vārpsta griežas.

Nolietotas zobsiksnas gadījumā šī darbība kļūst nesinhrona, kas nozīmē, ka izplūdes gāzes tiks izvadīta un gaiss tiks ievests nepiemērotā laikā. Rezultātā no jūsu izplūdes sistēmas izplūdīs daudz vairāk dūmu.

Lasiet vēl:

Eļļas spiediena pazemināšanās

Var gadīties, ka gabaliņi no plīstošās zobsiksnas nonāks eļļas karterī. Tas savukārt pazeminās eļļas spiedienu un ģeometriskā progresijā sāks bojāt visu automašīnas dzinēju.

Bojāti virzuļi un/vai vārsti

Principā pie šādas diagnozes zobsiksnas maiņa vairs nav opcija, jāsāk izvērtēt vai dzinēju ir vispār jēga remontēt. Sliktākais simptoms, ko varat piedzīvot, ir laika jostu nogriezta vai pilnībā salauzta. Ja tas tā ir, kloķvārpsta galu galā ieslēgsies pati un nebūs sinhronizācijā ar sadales vārpstas kustību.

Kad tas notiks, virzulis nonāks saskarē ar vārstiem, kad tie atveras. Tas var beigties ar vārstu saliekšanu vai virzuļa sabojāšanu.

Ja vēlaties novērst motora turpmāku bojājumu, nekavējoties izslēdziet motoru, tiklīdz rodas šis simptoms, un pastāv iespēja izvairīties no lieliem motora bojājumiem.

Tikšķēšana motortelpā

Zobsiksna ir savienota ar daudziem skriemeļiem, un to ieskauj daudz detaļu. Līdz ar siksnas nolietošanos, tā zaudēs savu spriegumu, kas var radīt savdabīgu, tikšķošu skaņu. Protams, tas ne vienmēr nozīmē, ka problēmas cēlonis ir tieši zobsiksna, tikpat labi tie varētu būt vārsti. Jebkurā gadījumā, tikšķēšana ir viens no tiem trokšņiem, kam ir jāpievērš papildus uzmanība.

Zobsiksnas maiņa katram modelim ir ieteicams veikt ražotāja noteiktajā laikā. Atkarībā no automašīnas markas un modeļa tie var būt no 100 000 līdz 200 000 kilometru. Sevišķi būtiski tas ir lietotiem auto, kas ir tikko ievesti Latvijā un nav zināms vai tam tiešām ir oriģinālais nobraukums un attiecīgi veikta zobsiksnas maiņa. Jauns komplekts maksās virs 100 eiro un darbs vēl tikpat.

Summa komentāri: 10

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta.

  1. Anonīms

   Tur domāts motora ķēdes nolietojums. Bija problēma vienreiz ar dzinēju, kuram ķede. Juka pa laukā pa sīkām daļam un tālāk pa visu dzinēju tās skaidas aizgāja. Finālā MEGA DĒRSTS UN NĀVE.

 1. Ilmārs

  Manam zirgam,kas ir volvo v70 2002g.noskrēja kloķvārpstas skriemelis,saraujot celiņsiksnu.Mainot skriemeli pamaniju citu šaizi.Nolūzis zobenes spriegotājrullītis no vītnes vietas.Īsāk sakot vītnes vairs nav.Ko tur var darīt? Metināt,vai citu bloku vajag?

  1. Špiļka

   Nevajag citu bloku, ir nācies taisīt Audi A4 b7 2.0tdi zobsiksnas spriegotāj ruļļa špiļkas vītne tika norauta blokā, ja or iespams tad špiļku vajag izskrūvēt ārā, ja nav tad ar bīdmēru izmēram špiļkas diametru, nogriežam līdz blokam un izurbjam ārā. Pēc šīs procedūras, iedzenam mazliet resnāku vītni un ar spec līmi ielīmējam un Āmen. Darot visu šo vajag bez steigas un akurāti.

 2. DEPUTATS

  VW PASSAT (B6), 103 KW, 2.0TDI, 16 vārsti, 2007.gads. Cik tad īsti ilgi nokalpos jauna zobsiksna un to mehānisms. Nopirku ieprieks minēto spaini ar skrūvēm. Skatos, ka uz motora vaka ir uzlīme ar zobsiksnas maiņu, kurā norādīti kilometru nobraukums, kad zobene uzstādīta un kilometru daudzums, kad zobene jāmaina. Paskatījos, ka ieprieksējais meistars norādījis, ka jāmaina pēc 60 000 km. Kā tad īsti ir?

 3. Elga

  Cik maksa nomainit zobsiksnu Tucsonam 2006.gada modelim, neesmu kops pirksanas mainijusi?