Vidējais auto vecums Latvijā un Eiropā

Auto vidējais vecums Latvijā un Eiropā: pēdējie neesam

Pievienoja 4 jūnijs 2020

Latvijas mediju telpā ik pa brīdim izskan, ka Latvijas autoparka vidējais vecums ir krietni gados salīdzinoši ar citām Eiropas valstīm. Statistikas dati ir nepielūdzami, taču paskatoties uz kopējo ainu, neesam nemaz tik sliktā pozīcijā.

Auto vidējais vecums Latvijā ir 13,9 gadi, savukārt Eiropā 10,8 gadi. Līdz ar to no Eiropas vidējā rādītāja atpaliekam par nedaudz vairāk kā trim gadiem. Labā ziņa ir tā, ka šajā topā neesam pēdējā vietā un esam apsteiguši vairākas citas Eiropas valstis, tai skaitā abas kaimiņvalstis – Igauniju un Lietuvu.

Auto vidējais vecums Latvijā

Vidējais auto vecums Latvijā

Par automašīnu vidējo vecumu Latvijā medijos tiek runāts itin bieži. Ar pirkstu tiek rādīts dažādos virzienos, taču reti kad tiekam salīdzināti ar kaimiņvalstīm vai citām Eiropas valstīm. Piemēram, Čehijā vidējais automašīnas vecums ir 14,8 gadi.

Latvijā vidējo autoparka vecumu veido aptuveni 700 000 automašīnu. Saskaņā ar Latvijas auto asociācijas datiem, pērn tika pārdotas 15 000 – 16 000 jaunas automašīnas, kas ir piliens jūrā uz kopējā fona.

Kā atjaunot Latvijas autoparku?

Lai atjaunoto Latvijas autoparku ir nepieciešams īstenot vienu no diviem scenārijiem. Viens no tiem paredzētu jaunu auto pārdošanas apjomu dubultošanos, kas diez vai notiks tuvākajā laikā. Taču tas nav neiespējami, jo ap 30 000 jaunu automašīnu Latvijā tika pārdotas “treknajos gados”.

Otra iespēja būtu saglabāt jauno auto pārdošanas apjomu esošajā līmenī, taču importēt jaunākus lietotus auto. Ja šobrīd vidējais importētā auto vecums ir 10 gadi, tad attiecīgi būtu jāimportē uz pusi jaunāki auto.

Eiropas vidējais autoparka vecums

Eiropas vidējais auto vecums

Eiropā vidējais autoparka vecums ir 10,8 gadi. Situācija nedaudz ir uzlabojusies, ņemot vērā, ka 2017. gadā šis rādītājs bija 11,1 gadi. Šobrīd Eiropa ir atgriezusies 2014. gada līmenī, kad vidējais vecums bija 10,7 gadi.

Desmit gadus vecam auto nav ne vainas, ja tas ir uzturēts labā darba kārtībā, kā tas arī bieži notiek Eiropas attīstītajās valstīs. Diemžēl lielāko sabiedrības draudu rada lietotas automašīnas, kas tiek uzpirktas pēc nopietnām avārijām, maksimāli lēti salabotas (uzmanību veltot vizuālajam skatam) un pēc tam pārdotas Latvijā. Šādas automašīnas apdraud pasažieru un citu ceļu satiksmes dalībnieku veselību.

Otra problēma ir arvien pieaugošais spiediens samazināt kaitīgo izmešu daudzumu. Katrā ES dalībvalstī regulējums atšķiras. Francija šobrīd ir līderpozīcijās un jau tuvāko gadu laikā plāno aizliegt automašīnu ar iekšdedzes dzinēju klātbūtni, sevišķi dīzeļdzinēju, valsts lielāko pilsētu centros.

Lasiet vēl:

Jaunākie autoparki Eiropā: Top 5

Jaunākie auto Eiropā

Saskaņā ar Eiropas automobiļu ražotāju asociācijas datiem, 2019. gadā Luksemburga ieņēma godpilno pirmo vietu ar vidējo autoparka vecumu 6,4 gadi. Luksemburga ir viena no mazākajām Eiropas valstīm ar 626 108 iedzīvotāju. Neskatoties uz to, valstī ir reģistrēti 415 000 vieglo automašīnu, no kurām teju 50 tūkstoši 2018. gadā tika nopirktas dīleru salonos.

Godpilno otro vietu ieņem Lielbritānija ar vidējo autoparka vecumu astoņi gadi. Uz nepilniem 61 miljonu iedzīvotāju ir reģistrēti nepilni 35 miljoni automašīnu. Nav brīnums, ka no Lielbritānijas tiek ievestas tik daudz automašīnas Latvijā uz izjaukšanu. Rezerves detaļas bieži vien ne ar ko neatšķiras, ja stūre ir bijusi labajā pusē.

Trešajā vietā ierindojas Austrija ar vidējo autoparka vecumu 8,2 gadiem. Valstī ar 8,9 miljoniem iedzīvotāju ir reģistrēti 4,9 miljoni automašīnu.

Ceturtajā vietā atrodas Īrija, kur autoparka vecums ir 8,4 gadi. Valsts 6,5 miljoni iedzīvotāju ir reģistrējuši 2,1 miljonu automašīnu.

Top 5 noslēdz Dānija ar vidēji 8,8 gadus veciem automobiļiem. Dānijā dzīvo 5,8 miljoni iedzīvotāju, kas savā īpašumā iegādājušies 2,6 miljonus automobiļu.

Autoparka vecums Vācijā, Francijā, Itālijā, Beļģijā un Nīderlandē

Biežāk importētie auto no Eiropas

Augstāk pieminētās valstis veido Latvijā importēto lietotu auto Top 5. Vislielākais autoparks Eiropā pieder Vācijai, kur reģistrēti 47 miljoni automobiļu ar vidējo vecumu 9,5 gadi. Lai arī lietoti auto Latvijā visbiežāk ieceļo tieši no Vācijas, tas nenozīmē, ka auto visu savu laiku tur arī ir pavadījis. Bieži vien automašīnas tiek ievestas no blakus esošajām valstīm, piereģistrēts Vācijā un tad ielikts pārdošanā.

Francija ieņem otro vietu aiz Vācijas importēto auto ziņā mūsu valstī. Francijas autoparks ir ceturtais lielākais visā Eiropā ar 33 miljoniem automašīnu, kuru vidējais vecums ir deviņi gadi.

Itālija ieņem trešo vietu lietotu auto importa ziņā Latvijā un tai pieder otrs lielākais autoparks Eiropā ar 39 miljoniem auto, kuru vidējais vecums ir 11,3 gadi. Pērkot auto no Itālijas liela uzmanība ir jāpievērš, reģionam no kura auto ir atceļojis. Dienviditālija no Ziemeļitālijas atšķiras kā diena pret nakti.

Latvijas lietotu auto importa valstu saraksta ceturtajā vietā ierindojas Beļģija ar 5,7 miljoniem lielu autoparku, kuru vidējais vecums ir 9 gadi. Automašīnas no Beļģijas bieži vien ir ar lielu nobraukumu, tāpēc tieši no šīs valsts tās itin bieži mēdz “notīt”.

Lietotu auto importa Top 5 noslēdz Nīderlande ar 8,7 miljonu lielu autoparku un vidējo vecumu 10,6 gadi.

Vecākie autoparki Eiropā

Vecākās automašīnas Eiropā

Pienācis laiks paskatīties uz to valstu autoparkiem, kas ir palikuši aiz Latvijas. Lai arī Latvijā nenoliedzami ir salīdzinoši vecs autoparks, sevišķi paskatoties uz Luksemburgu, ir vairākas valstis, kur situācija pārsteidzošā kārtā ir vēl sliktāka.

Visvecākais autoparks Eiropā ir atrodams uz Lietuvas ceļiem! Uz pusi lielākais Lietuvas autoparks, ar 1,4 miljoniem automašīnu, ieņem kaunpilno pirmo vietu. Saskaņā ar asociācijas datiem Lietuvas autoparka vecums ir 16,9 gadi! Piedevām no 1,4 miljoniem auto, 1,2 miljoni auto ir vecāki par 10 gadiem.

Neko daudz neatpaliek mūsu ziemeļu kaimiņa 746 000 automobiļu lielais autoparks, kura vecums ir 16,7 gadi. Acīm redzot igauņu prioritātes attiecībā uz jaunu auto iegādi ir kaut kur saraksta lejasdaļā un fokusā ir IT un citas nozares.

Trešais vecākais autoparks Eiropā pieder Rumānijai. 19 miljoniem rumāņu pieder 6,4 miljoni automašīnu, kuru vidējais vecums ir 16,3 gadi.

Ceturtajā vietā atrodas Eiropas kultūras šūpulis – Grieķija. Valsts 5,1 miljonus lielais autoparks ir 15,7 gadus vecs.

Piektajā vietā atrodas Čehija. Hokeja un alus lielvalsts 5,8 miljonus lielais autoparks ir 14,8 gadus vecs.

Kopumā no 27 valstīm Latvija ieņem 20. vietu aiz sevis atstājot, jau pieminēto Lietuvu, Igauniju, Rumāniju, Grieķiju kā arī Ungāriju (14,2 gadi). Šobrīd esam vienā līmenī ar Poliju un Slovākiju, kur gluži tāpat kā Latvijā vidējais auto vecums ir 13,9 gadi.

Summa komentāri: 0

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta.