autoDNA iesaka
Autoražotāju atsaukumi un pieļautās kļūdas

Autoražotāju lielāki atsaukumi un pieļautās kļūdas

3 septembra 2020

Neviens nav perfekts un katrs no mums pieļauj kļūdas. Tas attiecas arī uz lielu kompāniju vadītājiem un zinošiem auto inženieriem. Lai cik garš arī nebūtu saskaņošanas un apstiprināšanas process, vienmēr atradīsies kāda vājā vieta, kas par sevi liks agrāk vai vēlāk manīt.

Autoražotāju atsaukumi notiek biežāk nekā jūs domājat, taču parasti tie neizpelnās lielu sabiedrības uzmanību. Starp zināmākajiem autobūves atsaukumiem ir Volkswagen dīzelgeitas skandāls, Toyota sprūstošais gāzes pedālis un Ford nedienas ar sprāgstošām riepām un svilstošām automašīnām.

Daļa no šiem atsaukumiem notika pagājušā gadsimta izskaņā, taču daudzi no tiem ir piedzīvoti salīdzinoši nesen. Ļoti iespējams, ka arī tavam automobilim ir bijis kāds rūpnīcas defekts, uz kuru attiecas atsaukums un bezmaksas remonts. Ja pērc jaunu auto vai arī vēlies pārliecināties par sava automobiļa stāvokli, tad autoražotāju atsaukumi ir daļa no vēstures atskaitē iekļautās informācijas.

General Motors un problēmas ar vakuuma pumpi

GM ir viens no lielākajiem un reizē arī neuzticamākajiem ASV autoražotājiem. General Motors paspērnē atrodas tādi zīmoli kā Chevrolet, Buick, GMC un Cadillac. Lai arī Eiropā šie automobiļi nav bieži sastopami, šis konkrētais atsaukums ir viens no jaunākajiem un apjomu ziņā visai iespaidīgs.

General Motors paziņoja, ka atsauc 3,4 miljonus pikapu un apvidus automobiļu. Iemesls? Defektīvs auto vakuuma pumpis, kura dēļ autovadītājiem ir jāspiež krietni spēcīgāk uz bremžu pedāļa, lai varētu pilnībā apstāties.

Šis defekts ir izraisījis 113 auto avārijas, kuros cietuši 13 cilvēki. Par laimi nav bojāgājušo. Atsaukums attiecas uz Cadillac Escalade, Chevrolet Silverado, Chevrolet Suburban, Chevrolet Tahoe, GMC Sierra, un GMC Yukon apvidus automobiļiem un pikapiem. Ja nu gadījumā jums ir kāds no šiem auto, tad būtu vērts painteresēties par vai tas nav atsaukto automobiļu sarakstā.

Tesla atsauc 70% automobiļu

Īlona Maska ambiciozais Tesla projekts biržā šobrīd līdzinās Bitcoin cenu kāpumam. Lai cik futūristiskas, fantastiskas un videi draudzīgas šīs automašīnas nebūtu – tās ir un paliek automašīnas.

2017. gadā kompānijai nācās atsaukt 53 000 Tesla automobiļu, jo bija radušās problēmas ar stāvbremzi. Dažiem automobiļiem tā vienkārši nedarbojās, savukārt citiem to nemaz nevarēja atslēgt. Atsaukto automobiļu skaits nav liels, taču, ja to salīdzina pret gadā saražoto vienību skaitu, tad tie ir 70% auto.

Takata nāvīgie drošības spilveni

Kas to būtu domājis, ka viena no revolucionārākajām auto drošības tehnoloģijām ir vainojama vismaz 11 cilvēku nāvē un vairāk nekā 100 ievainojumos. Runa ir par 2015. gadā izsludināto atsaukumu, kas kopumā skāra vairāk 40 miljonu automobiļu.

Šis konkrētais defekts skāra vairākus desmitus autoražotāju visā pasaulē, tostarp, premium un superauto zīmolus. Pie visa ir vainojama Japānas avārijas drošības spilvenu ražošanas kompānija Takata, kas drīz vien pēc šī incidenta paziņoja par bankrotu.

Uzņēmums piegādāja vairāk nekā 60 miljonus bojātus avārijas drošības spilvenus. Atsevišķos gadījumos bojātie gaisa spilveni salonā piepūtās ar pārāk lielu jaudu, eksplodējot un raidot karstu šrapneli visos virzienos. Zīmīgi, ka lielākoties bojāgājušie un ievainotie bija tieši Honda automašīnu pasažieri.

Takata bija viens no tirgus līderiem avārijas drošības spilvenu industrijā un ļoti iespējams, ka jūsu automobilis ir aprīkots ar šī uzņēmuma spilveniem. Izmeklēšana joprojām turpinās un ik pa laikam tiek izsludināti jauni atsaukumi.

Toyota gāzi grīdā

Viens no uzticamākajiem auto ražotājiem visā pasaulē 2009. un 2010. gadā bija spiests atzīt vienu no savām lielākajām neveiksmēm un atsaukt 9 miljonus automobiļu. Sākotnēji tika uzskatīts, ka salona paklājiņi bija vainojami pie gāzes pedāļa iesprūšanas, kas izraisīja nekontrolējamu akcelerāciju. Vēlāk tika konstatēts, ka vainojami ir ne tikai viegli slīdošie paklājiņi, bet arī pats pedālis un ar to saistītā sistēma.

Atsaukums galvenokārt skāra ASV tirgu, taču gana liels skaits automobiļu tika atsaukts arī Eiropā kopumā 1,8 miljoni. Šis defekts skāra arī atsevišķus Lexus modeļus. Šis defekts bija vainojams pie neskaitāmām avārijām un vairākiem desmitiem bojāgājušo.

Ford mantkārība un piespiedu atsaukums

Viens no ievērojamākajiem atsaukumiem norisinājās pagājušā gadsimta 80. un 90. gados, kas spilgti iezīmēja ASV Ford korporācijas mantkārību un vienaldzību pret cilvēku drošību.

Laika posmā no 1988. līdz 1993. gadam Ford saražoja 22 miljonus automobiļu ar aizdedzes slēdzi, kas bija novietots ļoti tuvu dzinējam un mēdza pārkarst. Sliktās ziņas ir tādas, ka šīs pārkaršanas rezultātā auto pārstāja darboties ne tikai dzinējs, bet arī stūres mehānisms un bremzes. Atsevišķos gadījumos auto arī mēdza aizdegties.

Izmeklēšanā atklājās, ka Ford zināja par šo defektu un ignorēja inženieru piedāvājumu pārvietot to uz vēsāku vietu motortelpā. Kopumā tika atsaukti 7,9 miljoni automobiļu.

Lasiet vēl:

Mercedes-Benz eko-bio-šmeko vadu apvalki

Vides aizstāvju spiediena rezultātā auto ražotāji tiek spiesti meklēt ne tikai veidus kā samazināt CO2 izmešu daudzumu, bet arī kā padarīt automobiļus kaut vai nedaudz bioloģiski noārdāmus.

No visiem iespējamajiem materiāliem, Mercedes-Benz inženieri 1990-tajos gados izdomāja, ka tieši vadu apvalkiem pēc noteikta laika ir jāsāk dabā sadalīties. Ņemot vērā, ka 90-to gadu Mercedes-Benz automobiļi ir praktiski nenokaujami, pēc vairāk nekā dekādes gaismā nāca dzirksteļojošā realitāte. Bio-vadu apvalki sāka noārdīties, kas neizbēgami noveda pie milzīgām ķibelēm elektrosistēmu darbībā.

Mercedes-Benz tā arī neizsludināja nekādu automobiļu atsaukumu un ielās baumo, ka tas skartu tik daudzu automobiļu, ka Mercedes-Benz nespētu no tā finansiāli atgūties. Ja tev ir 90-to gadu Mercedes-Benz, tad nebrīnies, ka laiku pa laikam kaut kas saiet uz īso.

General Motors aizdedzes slēdzis, kas prasīja vairāk nekā 100 cilvēku dzīvības

ASV korporāciju mantkārībai tik tiešām nav robežu. General Motors 2014. gadā iekūlās vienā no skaļākajiem skandāliem auto industrijas vēsturē. Visā pasaulē tika atsaukti 30 miljoni automašīnu, jo beidzot gaismā nāca ilgi slēptā patiesība par bojātiem aizdedzes slēdžiem.

Stāsts ir līdzīgs ar Ford gadījumu, kas norisinājās pagājušā gadsimta 80. un 90. gados. Sabojājies slēdzis bieži vien noveda pie tā, ka automašīnai brauciena laikā pēkšņi varēja apstāties dzinējs, kas noveda pie neskaitāmām avārijām, kā rezultātā nedarbojās avārijas drošības spilveni.

Tika konstatēts, ka kopumā dzīvību zaudēja 124 cilvēki un vairāki simti tika ievainoti. Taču pats skarbākais šajā visā situācijā bija fakts, ka General Motors zināja par šo defektu vairākus gadus.

Volkswagen dīzelgeita

Tā saucamais dīzelgeitas skandāls sākās 2015. gadā un ir viens no skaļākajiem pēdējo laiku notikumiem autobūves industrijā. Volkswagen slāpekļa oksīda (NOx) izmeši neatbildi ASV prasībām un tā vietā, lai šo problēmu atrisinātu legālā veidā, Volkswagen izdomāja, ka vieglāk būs apmānīt laboratorijas mērierīces ar speciāli programmatūru.

Viss bija labi līdz neatkarīgi pētnieki nolēma pārbaudīt NOx izmešu daudzumu reālā dzīves situācijā nevis kontrolētos laboratorijas apstākļos. Kā izrādās, NOx izmešu daudzums tika pārsniegts 40 reizes.

Milzu skandāls īsā laika periodā pāršalca visu pasauli un Volkswagen nācās atsaukt 11 miljonus TDI automašīnu, lai vērstu situāciju par labu. Uz doto brīdi šis skandāls Volkswagen ir izmaksājis vairāk nekā 33 miljardus ASV dolāru un pamatīgi sabojājis uzņēmuma tēlu.

Noslēgumā

Šie ir tikai daži skaļākie un nopietnākie atsaukumi, taču lielāki un mazāki defekti tiek regulāri atklāti. Aizvest automašīnu pie dīlera un novērst bojājumu ir automašīnas īpašnieka pienākumus. Pilnīgi iespējams, ka kāds no jums jau ir saremontējis kādu rūpnīcas izsludinātu defektu, par to nemaz nenojaušot.