autoDNA iesaka
Rāvējslēdzēja princips

Pabrauci sastrēgumā visiem garām un ielīdi priekšā? Pareizi dari! Rāvējslēdzēja princips

8 janvāra 2019

Lai cik provokatīvs nebūtu virsraksts, izrādās, ka visoptimālākā satiksmes kustība pirms sašaurinājuma vai slēgtas joslas, ir braukt līdz pašam galam līdz tā beidzas jeb “rāvējslēdzēja princips”. Protams, pirms manevra parādiet pagrieziena rādītāju un pēcāk mirgojošu “paldies”.

Sastrēgumi ir neizbēgama satiksmes sastāvdaļa, kas jau vairākus gadu desmitus izdara lielu spiedienu uz autovadītāju nervu sistēmu. Ja, piemēram, uz Salu tilta redzat priekšā sastrēgumu 1. un 2. joslā, tad parasti 3. josla ir mazāk noslogota.

Jums ir divas iespējas:

  • Laicīgi ieslēgt pagrieziena rādītāju un iekārtoties 2. joslā;
  • Braukt līdz galam, ieslēgt pagrieziena rādītāju un iekārtoties 2. joslā.

Lielākajai daļai autovadītāju pirmā iespēja šķiet pieklājīgāka un pacietīgāka – mazāk savtīga. Taču pētījums pēc pētījuma pierāda, ka mūsdienu intensīvās satiksmes apstākļos, šādi tiek veidota gara un lēna sastrēguma rinda. Tā ne tikai nomāc autovadītājus, bet ir neefektīva, jo samazina izmantojamā ceļa apjomu un palielina ceļu satiksmes negadījuma risku.

Rāvējslēdzēja princips sastrēgumā

Foto: Nabeel Syed, Unsplash

Izvēloties otro scenāriju, iespējams, ka dažiem tas šķitīs nepieklājīgi un jūsu virzienā veltīs nesadzirdamus lamu vārdus, taču saskaņā ar pētījumu rezultātiem izrādās, ka šis ir optimālākais satiksmes kustības risinājums.

 

 

Rāvējslēdzēja princips

Par “rāvējslēdzēja” principu satiksmes kustībā gan jau būs visi dzirdējuši. CSDD pat pirms kāda laika aktualizēja šo terminu reklāmas kampaņā. Ievērojot šādu satiksmes organizāciju, tiek efektīvi izmantots pieejamais ceļa posms un samazina sastrēgumā pavadīto laiku līdz pat 40%.

Protams, ka sistēma strādā tikai tad, ja abu joslu vadītāji spēj sadarboties un ieturēt toleranci. Ja stāvat 20-30 automašīnu rindā un kreisajā joslā ir kādas 3-5, tad tā ir neefektīva satiksmes kustība un jums būtu jāpārkārtojas uz kreiso joslu.

Lasiet vēl:

 

Vienā no ASV veiktajiem pētījumiem ceļu strādnieki bija izvietojuši trīs dažādas brīdinājuma zīmes. Pirmā tika uzstādīta līdzās zīmei, kas informēja autovadītājus par slēgto joslu ar uzrakstu “Izmantojiet abas ceļa joslas sastrēguma laikā”

Otrā zīme tika uzstādīta pusceļā līdz joslas beigām ar uzrakstu “Izmantojiet abas ceļa joslas līdz satiksmes saplūšanas vietai”. Savukārt trešā zīme tika uzstādīta teju pie pašām beigām ar uzrakstu “Ievērojiet rāvējslēdzēja principu”.

Remontdarbu laikā tika novērots, ka vadītāji cits pret citu izturējās ar lielāku toleranci, tika reģistrēti mazāk ceļu satiksmes negadījumu, kā arī palielināta satiksmes plūsma par 15%, savukārt sastrēguma rinda tika samazināta par 50%.

 

Turpmāk, ja priekšā redzat sastrēgumu, tad droši brauciet pa brīvo joslu līdz tās beigām. Un otrādi, ja kāds jums pabrauc garām un pēc tam mēģina iekārtoties jūsu joslā, tad nelamājaties un atceraties, ka viņš visiem sastrēguma dalībniekiem izdarīja labu.

 

 

Vai zināji

autoDNA ir vadošais transportlīdzekļu vēstures tiešsaistes pārbaudes pakalpojumu sniedzējs. Pamatojoties uz jūsu VIN numuru, ar autoDNA varat pārbaudīt transportlīdzekļa vēsturi pirms tā iegādes. Daudzos gadījumos VIN pārbaude var novērst nevēlamas papildu izmaksas, kas saistītas ar transportlīdzekļa iegādi ar nezināmu vai likvidēta transportlīdzekļa pagātni.