Kas jauns autoDNA?
korona-virusa-jautajumi-un-atbildes-autodna

Covid-19 ierobežojumi: jautājumi un atbildes autovadītājiem

16 aprīļa 2020

Liela daļa no mums ar B kategorijas tiesībām strādā attālināti un automašīnu izmanto reti. Atbildīgās iestādes ir ieviesušas virkni dažādu ierobežojumu, kas ietekmē mūsu ierasto ikdienu. Ko darīt un kā pareizi rīkoties, ja vēlaties pirkt vai pārdot automašīnu, un kādas formalitātes sagaida autobraucējus?

Koronavīrusa izraisītā slimība Covid-19 ir ieviesusi lielas izmaiņas daudzos sadzīves procesos. Šajā rakstā apkoposim atbildes uz vairākiem jautājumiem, kas skar var skart ikvienu auto pircēju, pārdevēju vai braucēju. Rakstu strukturēsim vairākos blokos – automašīnas pirkšana un pārdošana, formalitātes, finanses un droša automašīnas lietošana.

Automašīnas pirkšana un pārdošana

 

Jaunā pandēmija ir pamatīgi ietekmējusi daudzas nozares. Lai arī auto tirdzniecība nav pilnībā apstājusies, pārdošanas apjomi ir ievērojami kritušies gan jaunu auto dīleru salonos, gan arī lietotu auto tirdzniecības plačos.

Vai šobrīd ir īstais brīdis jaunas automašīnas iegādei?

Ja jums ir brīvi pieejami līdzekļi un varat droši atvēlēt papildus slogu jūsu ikmēneša ienākumiem, tad atbilde ir jā. Saskaņā ar Auto asociācijas apkopotajiem datiem, jaunu auto tirdzniecība Latvijā ir kritusies par 80%. Paredzams, ka gads auto dīleriem noslēgsies ar -50% prognozi attiecībā pret iepriekšējo.

Tas savukārt paver durvis dažādām akcijām, atlaidēm un kaulēšanās prasmei. Kredītiestādes šobrīd ir nedaudz sabijušās un var nākties saskarties ar zināmām grūtībām saņemt auto kredītu vai līzingu kārotā automobiļa iegādei.

Auto dīleri visā Latvijā ir ieviesuši stingrus higiēnas standartus. Auto asociācijas vadītājs Andris Kulbergs informē, ka auto salonos ir pieejami ne tikai dezinfekcijas līdzekļi, bet uz pārdevēju galdiem ir uzstādīti aizsargstikli, demo automašīnās tiek izmantoti stūres un krēslu pārvalki, kā arī tās regulāri tiek dezinficētas.

Uzņēmumi ļoti nopietni attiecas pret darbinieku informēšanu un drošības normu ievērošanu, jo pozitīva Covid-19 testa rezultātā auto salonu var aizvērt uz karantīnas laiku ciet. Apsver kārtīgi kas izmaksā vairāk – lietota vai jauna automašīna? Atbilde nav nemaz tik vienkārša kā varētu škist.

 

Kā droši iegādāties lietotu automašīnu?

Ir grūti iedomāties automašīnas iegādi, nepārbaudot to klātienē, ieskaitot testa braucienu vai vizīti servisā. Tomēr visām šīm darbībām ir nepieciešams tiešs kontakts ar citiem cilvēkiem, kas šobrīd nav ieteicams.

Tāpēc šobrīd vislabāk ir pārlūkot tiešsaistes sludinājumus. Ir uzņēmumi, kas piedāvā  360 grādu apskatu saviem auto. Šādā veidā attālināti var apskatīt gan automašīnas ārieni, gan arī interjeru.

Protams, šādā veidā nevar pārbaudīt nevienas automašīnas tehnisko stāvokli. Objektīvu ieskatu automašīnas tehniskajā stāvoklī var pārbaudīt tiešsaistē, izmantojot transportlīdzekļu vēstures pārbaudes rīkus, kuriem nepieciešams tikai VIN numurs, piemēram, autoDNA.

Ir vērts atzīmēt, ka arī lietotu automašīnu tirgotāji ir ieviesuši dažādus drošības pasākumus. Savukārt, ja lietots auto tiek pirkts pie dīlera, tad drošības ziņā tiek piedāvāts tāds pats serviss, kā pērkot jaunu auto.

Kā pārdot lietotu automašīnu?

Lietotas automašīnas pārdošana pandēmijas laikā var būt riskants pasākums, jo šobrīd interese par auto iegādi ir apsīkusi. To apliecina arī Auto asociācijas apkopotā informācija, kas liecina, ka lietotu auto tirgus šobrīd ir nokrities par 35%.

Auto iegāde ir liels pirkums, kuru daudzi var atlikt uz vēlāku laiku. Taču, ja ir absolūti nepieciešams pārdot auto, tad process ne ar ko neatšķiras no pirms pandēmijas laikiem.

Ja vēlaties savu auto atstāt pārdevējam un pretī saņemt citu, tad ņemiet vērā, ka šajā situācijā pārdevējs var to novērtēt stipri zem tirgus vērtības. Vairāk par auto pārdošanu pandēmijas laikā lasiet mūsu blogā – kā pārdot automašīnu krīzes laikā?

Vai šis ir piemērots brīdis lietotas automašīnas pārdošanai?

Ja vien jūsu ienākumi nav atkarīgi no lietotu auto tirdzniecības, tad šis nav tas labākais brīdis automašīnas pārdošanai. Pieprasījums ir zems un pirktspēja arī ir samazinājusies. Attiecīgi būtu labāk ir nogaidīt līdz brīdim, kad ekonomika tiks restarēta un kredītiestādes samazinās riska aprēķinus.

Arī pircēji labi apzinas, ka ir teicamā pozīcijā un spiedīs uz visām vājajām vietām, lai iegūtu sev pēc iespējas izdevīgāku darījumu. Šādā situācijā ir jāprot rast kompromiss abām pusēm.

Lasiet vēl:

Formalitātes

Koronavīrusa izraisītā slimība Covid-19 ir vainojama arī pie jaunām formalitātēm, kas nedaudz apgrūtina auto iegādes vai pārdošanas procesu.

Kā reģistrēt epidēmijas laikā nopirkto automašīnu?

Ja vēlaties piereģistrēt automašīnu klātienē CSDD, tad šādi pakalpojumi tiek nodrošināti tikai pēc iepriekšējā pieraksta. CSDD pandēmijas laikā iesaka veikt transportlīdzekļu maiņu attālināti, izmantojot CSDD e-pakalpojumus.

Tāpat ir iespējams saņem reģistrācijas apliecību pa pastu.

Savukārt, ja ir vēlme auto noņemt no uzskaites arī to var izdarīt attālināti. Arī šai darbībai CSDD ir sagatavojuši video pamācību.

Manas vadītāja apliecības derīguma termiņš drīz beigsies. Kā es varu to atjaunot?

Šajā gadījumā viss norit kā iepriekš. Nekādas papildus izmaiņas vai formalitātes nav ieviestas.

Finanses

Auto līzings vai auto kredīts?

Auto līzings vai auto kredīts?

Finanšu sektors pandēmijas laiku vērtē ļoti piesardzīgi. Lai arī šī finanšu krīze nav gluži tāda pati kā 2008. un 2009. gadā, kredītdevēji šobrīd ir ļoti piesardzīgi.

Vai ir iespējams ar kredītiestādi vienoties par maksājuma apturēšanu?

Tas ir atkarīgs no jūsu konkrētā kreditora. Šobrīd kredītbrīvdienas piedāvā teju katra kredītiestāde. Panākumu atslēga ir atklātībā un komunikācijā. Kreditoru interesēs nav atņemt jums automašīnu, kuru pēc tam būs grūti pārdot.

Kredītbrīvdienas ir tikai viens no risinājumiem. Varbūt ir vērts pagarināt atmaksas termiņu vai pārkreditēties pie cita kreditora, kas piedāvā izdevīgākus auto kredīta vai auto līzinga nosacījumus.

Kā atjaunot automašīnas apdrošināšanu? Vai ir iespējams pārtraukt līgumu attālināti, piem. ja jūs esat pārdevis automašīnu?

Mūsdienu digitālajā laikmetā reti, kad ir jāapmeklē ierasto pakalpojuma sniedzēju uzņēmumi uz vietas. To var redzēt arī pēc apdrošināšanas kompāniju filiālēm, kuru vietās atveras citi uzņēmumi.

Automašīnas apdrošināšanas līgumu var pārtraukt attālināti, jāsazinās tikai ar jūsu apdrošināšanas kompāniju vai brokeri.

Transportlīdzekļa lietošana

Covid-19 ierobežojumi: Cik cilvēki var atrasties auto?

Covid-19 ierobežojumi: Cik cilvēki var atrasties auto?

Vismaz šobrīd izsaktās, ka šajā kategorijā nebūs nekādi ierobežojumi. Taču ir vērts padomāt par dažiem piesardzības pasākumiem, kurus būtu jāņem vērā.

Cik cilvēku var atrasties automašīnā?

Lai arī oficiāli nav nekādi ierobežojumi noteikti, vēlams ievērot sociālo distancēšanos un izvairīties no svešu cilvēku uzņemšanas jūsu automobilī, piemēram, stopētāju. Jūsu personīgajā automobilī ir grūti ievērot 2m distanci.

Kādus drošības pasākumus vajadzētu ievērot, vedot auto uz servisu?

Dīleru auto servisos tiek piešķirta īpaša vērība auto pieņemšanai servisā. Auto asociācijas vadītājs Andris Kulbergs minēja, ka arī šajā gadījumā tiek lietoti interjera vienreiz lietojamie pārvalki un izmantoti dezinfekcijas līdzekļi. Auto tiek pieņemts un nodots, nekontaktējoties ar automašīnas īpašnieku un par veicamajiem darbiem vienojas attālināti.

Ja dodaties uz kādu mazāku servisu, kurš nespēj nodrošināt šādu aprūpes līmeni, tad pirms auto nodošanas pats dezinficējiet stūres ratu, ātrumpārslēgu un biežāk izmantotos slēdžus. To pašu izdariet arī pēc auto saņemšanas. Stūre ir netīrākā automašīnas interjera daļa, tā kā pievērsiet tai vislielāko uzmanību.

Saskaņā ar Auto asociācijas apkopoto informāciju, auto servisi šobrīd piedzīvo kritumu par 35% līdz 40%. Atlaides diez vai dabūsiet, taču ātrāk pie remontdarba gan tiksiet.

 

 

Vai zināji

autoDNA ir vadošais transportlīdzekļu vēstures tiešsaistes pārbaudes pakalpojumu sniedzējs. Pamatojoties uz jūsu VIN numuru, ar autoDNA varat pārbaudīt transportlīdzekļa vēsturi pirms tā iegādes. Daudzos gadījumos VIN pārbaude var novērst nevēlamas papildu izmaksas, kas saistītas ar transportlīdzekļa iegādi ar nezināmu vai likvidēta transportlīdzekļa pagātni.