autoDNA iesaka
Kā pareizi noparkot auto?

Kā noparkot auto? Ilustrētā teorija un vērtīgi padomi

23 aprīļa 2020

Auto novietošana stāvvietā ir tikpat svarīga kā pati braukšana. Katrs brauciens sākas un beidzas stāvvietā. Zemāk apskatīsim vērtīgus padomus kā pareizi un efektīvi novietot savu auto stāvvietā.

Kā noparkot auto? Ja tā ir paralēlā parkošanās, tad brīvajai stāvvietai ir jābūt dažus metrus platākai par jūsu auto. Ja tā ir iebraukšana gabarītietvaros jeb atpakaļgaitā, tad pozicionējiet savu auto pa vidu starp abām līnijām. Zemāk aprakstīsim vairākos soļos abus parkošanās veidus.

Paralēlā parkošanās

Paralēlā parkošanās

Grūtākā no figūrām, kas līdz galam netiek apgūta arī vairākus gadus pēc tiesību saņemšanas. Cik reizes nav gadījies pabraukt garām brīvai vietai tikai tāpēc, ka vietas ir pārāk maz un ir bail apskādēt auto, radīt sastrēgumu vai krist kaunā no apkārtējiem ceļu satiksmes dalībniekiem? Precīzu atbildi neviens nespēs dot, taču dziļi sirdī jūs ziniet, ka tādu situāciju ir bijis daudz.

Pat auto ražotāji apzinās šo figūru sarežģītību un ir izveidojuši palīgsistēmas, kas noparko automobili jūsu vietā. Problēma ir tāda, ka ne vienmēr dators spēs to izdarīt šauros apstākļos.

 1. Pirmais solis

  Atrodiet piemērotu stāvvietu, ideālā gadījumā vismaz pustrou metru platāku par jūsu auto. Arī šaurākās stāvvietās paralēlā parkošanās ir iespējama, vienīgi vairāk laika būs japatērē līdz auto būs paralēli ceļam.

 2. Otrais solis

  Apstājaties paralēli priekšā stāvošajai automašīnai – jo tuvāk, jo labāk. Pievērsiet uzmanību, lai jūsu automašīnas aizmugurējais bampers būtu līdz ar priekšā esošās automašīnas bamperi.

 3. Trešais solis

  Atkarībā no tā, kurā ielas pusē jūs atrodaties, izgrieziet stūres ratu līdz galam pa labi vai kreisi. Ja stāvvieta ir kreisajā pusē, tad stūres rats jāgriež pa kreisi, ja labajā pusē, tad arī stūre līdz galam jāgriež pa labi.

 4. Ceturtais solis

  Sāciet lēnām braukt atpakaļgaitā. Jo lēnāk, jo labāk, jo precīzāk varēsiet novērtēt apkārtējo situāciju un pozīciju kādā atrodas automašīna.

 5. Piektais solis

  Tagad ir pats piņķerīgāgais brīdis – pareizi jānosaka brīdis kad stūre jāsāk taisnot. Vadlīnijas var būt dažādas. Viens no paņēmieniem ir vadīties pēc atpakaļskata spoguļa. Tiklīdz tanī līdz pusei ir redzams aizmugurē esošais auto, apstājaties.

 6. Sestais solis

  Kad esat pilnībā apstājies atgrieziet stūres ratu vidus pozīcijā jeb vienkārši sakot – iztaisnojiet ratus.

 7. Septītais solis

  Turpiniet virzīties atpakaļgaitā līdz esat pabraucis garām priekšā stāvošajam auto un apstājaties.

 8. Astotais solis

  Pagrieziet stūres ratu pretējā pozīcijā un turpiniet lēnām braukt atpakaļgaitā. Ja stāvvieta ir kreisajā pusē, tad stūre jāgriež pa labi. Ja stāvvieta ir labajā pusē, tad stūre ir jāgriež pa kreisi. Pie stūres sēžot tas būs intuitīvi un saprotami.

 9. Devītais solis

  Turpiniet lēnām braukt atpakaļgaitā. Šajā brīdī automašīnai jau vajadzētu atrasties paralēli ielai.

 10. Desmitais solis

  Ja nepieciešams pabrauciet uz priekšu, lai auto būtu pēc iespējas tuvāk apmalei un netraucētu aizmugurē stāvošajam auto izbraukt no stāvvietas.

Ja esat drošs par savām prasmēm, tad varat visu iepriekš minēto neņemt vērā un vienkārši izmantot stāvbremzi ātrai un iespaidīgai automobiļa novietošanai stāvvietā.

Lasiet vēl:

Parkošanās atpakaļgaitā

Reti kuram problēmas sagādā šāda veida automašīnas novietošana stāvvietā. Taču arī šādā situācijā lieti noderēs daži praktiskie padomi.

Parkošanās atpakaļgaitā

 • Solis 1

  Pozicionējiet savu auto tā, lai vismaz vienu stāvvietu tālāk no brīvās stāvvietās, kurā vēlaties iebraukt.

 • Solis 2

  Pirms manevra uzsākšanas rūpīgi pārliecinaties, ka aizmugurē nav gājēji, velosipēdisti un citi satiksmes dalībnieki. Ja jums ir atpakaļskata kamera, tad sekojiet līdzi ekrānā redzamajam.

 • Solis 3

  Ja jums nav atpakaļskata kameras, tad vadāties pēc abiem sānu spoguļiem. Cenšaties galvu negrozīt un neapķert blakussēdētāja krēslu. Tas varbūt izskatās stilīgi vecās filmās, taču realitātē sānu spoguļi sniegs labāku priekšstatu par automašīnas pozīciju.

 • Solis 4

  Sākotnēji spogulī parādīsies viena no stāvvietas līnijām un turpinot virzīties atpakaļgaitā pēc kāda brīža parādīsies arī otra vadlīnija.

 • Solis 5

  Cenšaties noparkoties pa vidu starp abām līnijām. Tas dos optimālu attālumu līdz nākamajam automobilim, lai ērti un viegli izkāptu no transportlīdzekļa.

Avārija stāvvietā

Maznozīmīgi ceļu satiksmes negadījumi ļoti bieži notiek tieši autostāvvietās. Esiet piesardzīgi un neapskādējiet savu vai citu automašīnu. Bieži vien nekas vairāk par skrambām uz virsbūves nebūs, taču mēdz gadīties arī nopietnāki defekti, kad tiek sasisti lukturi vai iegūtas buktes.