Kā nopirkt lietotu auto

Kā nopirkt lietotu auto un izvairīties no nepatikšanām?

Pievienoja 12 oktobris 2018

Lietotas automašīnas iegāde nav nekas sarežģīts un to var veikt dažādos veidos. Problēmas sākas, kad mēs akli paļaujamies uz pārdevēja godprātību un neapzināti pērkam kaķi maisā vai pat zagtu kaķi no pavisam cita maisa.

Jūs esat sakrājis naudu savam jaunajam auto un jau dienām vai pat nedēļām ilgi šķirstiet sludinājumu portāla lapas, meklējot sev tīkamāko marku un modeli. Apskatīsim populārākos veidus, kā nopirkt lietotu auto un no kā būtu jāuzmanās.

Iegādes veidi

Brīdī, kad esat jau noskatījis savu jauno spēkratu un izpētījis tā tehnisko un vizuālo stāvokli, ņemot vērā gan atskaitēs uzrādīto informāciju, gan arī mehāniķa teikto atliek tikai viens – to nopirkt. Bet kā un kādas ir opcijas?

Lasiet vēl:

Populārākie auto iegādes veidi:

  • Skaidras naudas darījums;
  • Pārskaitījums;
  • Līzings;
  • Kredīts;
  • Maiņa.

Skaidras naudas darījums

Populārs maksāšanas veids automašīnām, kuru vērtība parasti nepārsniedz dažus tūkstošus eiro. Maksāt var gan privātpersonai, gan arī uzņēmumam. Auto placis nodrošinās ar pirkšanas/pārdošanas dokumentāciju, savukārt privātpersona ir jātur aiz rokas pie CSDD pakalpojumu lodziņa.

Pārskaitījums

Ne mazāk populārs veids kā nopirkt lietotu auto. Pārskatāms un caurspīdīgs process, kuru kontrolē pircējs. Ja auto pērkat no uzņēmuma, tad apmaiņā pret pirkšanas/pārdošanas dokumentiem tiek izskaitīta nauda. Dokuments kalpos kā pierādījums tam, ka auto esat nopircis. Ja automašīnas vērtība ir virs 7 200 EUR, tad pārskaitījums ir obligāts.

Līzings

Bankas piedāvāts finanšu instruments automašīnas iegādei ar pazeminātu procentu likmi. Parasti šādos gadījumos automašīnas vērtība līzinga beigās nedrīkst pārsniegt 10 gadus. Līdz ar to šis veids ir populārs mazlietotu auto iegādei. Automašīna ir bankas īpašums un parasti tai ir nepieciešama KASKO apdrošināšana.

Kredīts

Principā jebkurš naudas aizdevums no bankas vai cita kredītdevēja. Parasti ar palielinātu procentu likmi un tiek dēvēts par patēriņa kredītu, lai arī maskēties var arī zem citiem nosaukumiem. Nauda tiek ieskaitīta jūsu bankas kontā, automašīna ir jūsu īpašums un KASKO apdrošināšana ir brīva izvēle.

Ņemiet vērā, ka šādā gadījumā naudu nedrīkstēs tērēt citām vajadzībām, jo banka gaidīs paziņojumu automātisko paziņojumu par auto reģistrēšanu uz jūsu vārda.

Maiņa

Esošās automašīnas maiņa pret citu ar vai bez piemaksas. Ja nevajag piemaksāt, tad abi auto īpašnieki dodas uz CSDD un veic automašīnām īpašnieku maiņu.

 

BMW

Kā nopirkt lietotu auto droši

Kad nauda ir sagādāta, tā ir jāsamaksā automašīnas pārdevējam. Šis ir brīdis, kad galvā iešaujas visādas nepatīkamas domas.

Pārbaudi informāciju par pārdevēju

Ja noskatītais auto Latvijā nav vēl reģistrēts, to var iegādāties tikai pie auto tirgotāja reģistrētā tirdzniecības vietā jeb “placī”. Ja privātpersona piedāvā iegādāties Latvijā nereģistrētu auto, tad jūs tiekat iesaistīts kādā no krāpniecības shēmām!

Savukārt plačos var iegādāties gan auto ar ārvalstu numuriem (nereģistrētus), gan arī jau reģistrētus auto. Ja automašīnu pērkat no privātpersonas, tad pārliecinieties, ka tehniskajā pasē šī persona ir norādīta kā īpašnieks.

Ja noskatīto spēkratu pērkat ārvalstīs, tad pārliecinieties, lai jums uz rokas būtu reģistrācijas un iegādes dokumentu oriģināli!

Līgumā norādiet patiesu informāciju

Ja auto iegāde notiek Latvijā, tad arī līgums ir jāslēdz ar pārdevēju no Latvijas, nevis ar kaut kādu nezināmu cilvēku X, piemēram, Vācijā. Brīdī, kad tiek parakstīts viltots līgums, kurā norādīts, ka auto pirkts ārvalstīs, jūs iesaistāties kriminālnoziegumā, par kuru pienākas attiecīgs sods gan jums, gan pārdevējam.

Vienmēr prasiet pirkšanas/pārdošanas dokumentus

Ja auto tiek pirkts ar pārskaitījumu, tad attaisnojuma dokumentā ir jābūt norādītai cenai un īpašumtiesību apliecības numuram. Ja norēķināties skaidrā naudā, tad jāprasa čeks, kurā norādīta cena un īpašumtiesību apliecības numurs.

Ja pērkat auto negodīgā ceļā, tad rēķinieties ar sekām – auto var būt ir zagts un pie numuru salīdzināšanas to var atsavināt. Pie šāda scenārija, jūs zaudējat ne tikai auto, bet arī iztērēto naudu, jo darījums jau noslēgts Vācijā. Esiet modri un neļaujiet sevi apmānīt vai ievilināt kādā kriminālnoziegumu shēmā!

Pirms auto iegādes pārbaudi tā vēsturi. Līdzās informācijai par avārijām, nobraukumu, plūdiem, aprīkojumu un citiem informācijas avotiem, tiks uzrādīts vai tā nav bijusi zagta! Vairāk skaties – autoDNA vēstures atskaite.

Papildus atskaites:

Summa komentāri: 0

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta.