autoDNA iesaka
automasina-no-autrijas-autodna

Automašīnas no Austrijas. Kā tās iegādāties un reģistrēt Latvijā?

26 novembr 2022

Ikviens, kurš vēlas iegādāties pēc iespējas jaunāku lietotu automašīnu ar iespējami mazāku nobraukumu un labā tehniskā stāvoklī, priecātos pirkumu veikt par zemāku cenu. Austrija ir viena no tām Eiropas Savienības (ES) valstīm, kuru iecienījuši šādu automašīnu potenciālie pircēji. Taču arī Austrijā, līdzīgi kā jebkurā citā valstī, ir jāzina daudz svarīgas informācijas gan par iegādi, gan nolūkotā spēkrata ievešanu un reģistrāciju Latvijā. Kā tas notiek un kas ir jāzina, lai atvestu automašīnas no Austrijas.

Kam pievērst uzmanību, izvēloties auto Austrijā?

Ik gadu Latvijā no Austrijas tiek importēti puslīdz līdzīgs skaits lietotu automašīnu, piemēram, pērn tie bija 650. Nav gluži populārāko valstu desmitniekā, un tomēr. Uzreiz jāsaka, ka ceļš ir tālāks nekā līdz Skandināvijai vai tai pašai lietoto spēkratu lielvalstij Vācijai, kas Latvijā un ne tikai ir galamērķis un apjoma ziņā līderis numur viens.

No Austrijas ievesto automašīnu vidū īpaši populāras ir tādas markas kā “BMW” (ievesti 143 auto), “Audi” (96), “Volvo” (94), “Opel” (34) un “Gord” (33).

Lasi vēl: Lietots automobilis pie dīlera – Volvo, Opel, Subaru, Škoda

Ievēro

Latvijā 2021.gadā no Austrijas tika ievestas 650 automašīnas. Vienmēr pārbaudi automašīnas VIN numuru ar autoDNA pirms to iegādājies.


Kāpēc tieši Austrija? Jo tās ir viegli importējamas, turklāt vienlaikus var sagaidīt arī teju perfektu tehnisko stāvokli un iegādājamu par pieņemamu cenu, kas nereti ir pat zemāka nekā Latvijā vispopulārākajā lietoto automašīnu pirkšanas valstī – Vācijā. Tieši tas ir galvenais iemesls, kādēļ šādu spēkratu tīkotāji pošas nedaudz garākam ceļam. Turklāt Austrijā darbojas arī plašs un uzticams starpnieku tīkls, kas palīdzēs tikt pie noskatītā auto pašam neesot klāt, bet automašīnu sagaidot atvestu mājās.

Lasi vēl:

Foto: Pixabay.com

Kur meklēt automašīnas no Austrijas?

Austrijas lietoto automašīnu tirgū ir vairākas iespējas, kā tikt pie jauna spēkrata. Zemāk nedaudz apskatīsim katru no trim.

Tīmeklī

Mēs ieteiktu kādu no Eiropas lielākajām un uzticamākajām izsoļu vietnēm tīmeklī. Noteikti ir vērts apmeklēt tādas vietnes kā autoscout24.com, mobile.de vai ooyyo.com. Svarīgi ir tas, ka katrā no šīm vietnēm ir pieejama arī krievu valoda, bet vietnē ooyyo.com – arī latviešu valoda. Tādā veidā mums nav jāzina austriešu vācu valodas dialekts (protams, angļu valodas zinātājiem nebūs itin nekādu problēmu).

Pērkot automašīnu tieši uz vietas

Tāpat kā Šveicē, arī Austrijā automašīnu var iegādāties “no ielas”, kas nozīmē to novietotu pagalmā mājas priekšā. Tomēr ir jāzina, kur meklēt šāda veida automašīnas, un ir nepieciešams daudz brīvā laika.

Citādi ir, ja mēs izmantojam tāda cilvēka pakalpojumus, kurš specializējas automašīnu importēšanā no Austrijas. Tādā gadījumā viņš var mums palīdzēt atrast īsto vietu ar labā stāvoklī esošām automašīnām. Tāpat kā daudzās citās valstīs, arī šeit mēs varam atrast lietotu automašīnu plačus un privātus piedāvājumus kā labā, tā pat ļoti sliktā stāvoklī esošām automašīnām.

Ir vēl viena lieta, kas jāpatur prātā. Pārdevēji, kuri pastāvīgi iegādājas spēkratus no lietotu automašīnu vietām, vienmēr varēs tās nopirkt par daudz izdevīgāku cenu. Tātad, papildu ieguvums arī jums. Pašam kaulēties par cenu uz ielas vai placī esošu auto diez ko lielas cerības nebūs, taču ir vērts pamēģināt.

Lietoti auto no vietām, kuras pārvalda izplatītāji

Vēl viena izvēle bieži vien ir lietotas automašīnas, kuras faktiski tiek iegādātas no izplatītājiem, kas pārdod klientu pārdotos spēkratus, nomainot tos pret jauniem. Arī Latvijā ir izplatīta šāda sistēma. Protams, šādi auto maksās dārgāk nekā privātpersonai, taču vairumā gadījumu tās ir patiešām labā stāvoklī. Pie oficiāliem dīleriem arī būs daudz lielāka uzticamība un kliedētas šaubas par šmaukšanos ar patieso informāciju.

Kas ir jāzina?

Austrijā sludinājumu tīmekļa vietnēs bieži ir atrodami dažādi lietoto automašīnu piedāvājumi. Pirms izvēlēties kādu no tiem, tomēr ir jāpārbauda daži ļoti svarīgi parametri, lai “neiegrābtos”. Mašīnai jābūt labā tehniskā stāvoklī, taču būtu arī jauki, ja tas nebūtu pārāk dārgs, vai ne?

Kādu informāciju nepieciešams zināt

 • nobraukums;
 • tehniskais stāvoklis;
 • juridiskais statuss;
 • īpašnieku skaits;
 • izlaiduma gads;
 • derīga civiltiesiskās atbildības apdrošināšanas polise;
 • iespējama dereģistrācija.

Austrijas automašīnas reģistrācijas apliecības paraugs

Paraugs nr. 2.

Paraugs nr.1.

Automašīnas tehniskais stāvoklis

Pirms runāt par darījuma slēgšanu, pirms tam ir jāpārliecinās par informāciju un tās patiesumu. Pirmkārt, spēkrata vispārīgais tehniskais stāvoklis. Nobraukums var liecināt par to, kā to izmantojis iepriekšējais īpašnieks. Tomēr ir jāpārliecinās, ka nobraukums ir reāls. Odometra rādījums ir viena lieta, taču ir jāpievērš uzmanība arī automašīnas vispārējam tehniskajam stāvoklim. Pat situācijā, kad tas ir izturējis pārbaudes, ir ieteicams pārliecināties par auto negadījumu vēsturi un iespējamiem pagātnes bojājumiem. Tas ir tāpēc, ka to labošana var ievērojami palielināt izmaksas par transportlīdzekļa nogādāšanu Latvijā atbilstošā stāvoklī.

Daudzi pārdevēji mēdz noklusēt detalizētu konkrētas automašīnas vēsturi, tāpēc ir noteikti šī informāciju jāpārbauda pēc VIN numura, kas identificē konkrēto transportlīdzekli. VIN pārbaude veicama bez maksas autoDNA datu bāzes tīmekļa vietnē.

VIN numurs

Jāpārbauda, vai pārdevēja norādītais VIN numurs patiešām ir tas, kas uzdrukāts uz automašīnas, kuru plānojat iegādāties. Tas ir tāpēc, ka ir bijuši gadījumi, kad pārdevēji ir norādījuši atšķirīgu VIN numuru nekā piedāvātajā automašīnā. Šādas situācijas nenotiek bieži, taču no tām ir jāuzmanās. Tomēr to var pārbaudīt tikai uz vietas, apskatot automašīnu.

Apdrošināšanas polise

Savukārt civiltiesiskās atbildības apdrošināšanas polise ir būtiska situācijā, ja esam nolēmuši stūrēt iegādāto spēkratu mājup pašu spēkiem. Katram reģistrētam transportlīdzeklim ir jāiegādājas šāda veida aizsardzība, tāpat kā Latvijā. Bez tās sadursmes vai avārijas gadījumā policija uzskatīs jūs par līdzvainīgu, vadot automašīnu bez polises, un par to draud bargs sods. Turklāt jums būs jāmaksā no savas kabatas visi zaudējumi, pat ieskaitot slimnīcas rēķinus. Tāpēc iesakām labāk lieki neriskēt. Šī iemesla dēļ jums no līdzšinējā īpašnieka obligāti ir jāsaņem attiecīgie dokumenti. Tad, jau atgriežoties Latvijā, jāiegādājas standarta civiltiesiskās atbildības apdrošināšanas polise.

Lasi vēl: Apdrošinātāju norakstītie auto – ko tas vispār nozīmē?

Foto: Unsplash.com

Kā ievest automašīnas no Austrijas?

Austrija ir Eiropas Savienības dalībvalsts, tātad, automašīnas importēšana ir samērā vienkārša. Tomēr gan pirkums, gan brauciens pašam vai vienošanās ar starpnieku ir jāplāno jau savlaicīgi. Jautāsiet, kā rīkoties un ko jāņem vērā, ja automašīnas iegādi vēlaties veikt Austrijā? Lūk, īss ceļvedis divos gadījums: automašīnu vedīsiet pats vai arī izvēloties starpnieku.

Individuālā ceļā: brauc pats saimnieks

Jau minējām par iespēju iegādāties automašīnu “uz ielas” vai vienkārši no privātpersonas, taču jebkurā gadījumā veicot darījumu, pārdevējam jums ir jāiesniedz konkrēti dokumenti:

 • reģistrācijas dokuments jeb apliecība;
 • tehniskās apskates apliecinājums;
 • transportlīdzekļa apliecība;
 • civiltiesiskās atbildības apdrošināšanas polise.

Austrijā reģistrācijas dokuments sastāv no divām daļām. Tie nepieciešami, lai auto reģistrētu pēc tam Ceļu satiksmes drošības direkcijā Latvijā. Pēc izvēles varat saņemt arī tehniskās apkopes grāmatiņu un automašīnas izgatavotāja izsniegts transportlīdzekļa atbilstības sertifikāts (COC). Jūsu pienākums ir iegūt arī īpašu atļauju, ko sauc par eksporta plāksnēm. Tās maksā dažus simtus eiro un ir jāiegādājas, vēl atrodoties Austrijā, apmeklējot attiecīgo valsts iestādi.

Austrijā nepieciešams iegūt arī speciālu vinjeti, par kuras trūkumu var draudēt naudas sods līdz pat 3000 eiro. Šī iemesla dēļ daudzi cilvēki izvēlas vilkt automašīnu uz borta. Tas ir ērtāks risinājums, lai gan vienlaikus nebūs tas lētākais. Tiesa, šādā veidā jums nebūs jābrauc pie stūres maksimums dažus simtus kilometru.

Automašīnu piegādā starpnieks

Vēl viena iespēja, kas krietni mazinās jūsu pūliņus, ir izmantot starpnieku palīdzību. Šie Austrijā esošie speciālisti piedāvā pakalpojumus, kas veiks visu nepieciešamo formalitāšu nokārtošanu uz vietas un pēc tam iegādātās automašīnas nogādāšanu jūsu adresē Latvijā. Ko no tā iegūsiet jūs? Jums nevajadzēs pašam doties uz Austriju, veikt visu formalitāšu un dokumentu kārtošanu, kas ir laikietilpīgs process, kā arī stūrēt pēc tam spēkratu uz Latviju. Lai arī jums būs jāmaksā starpniekiem komisijas maksa, tomēr jebkurā gadījumā kopumā tas izmaksās lētāk nekā individuāls pirkuma ceļojums.

Kā notiek automašīnas reģistrācija Latvijā: soli pa solim

Kad atgriezīsieties Latvijā ar nupat Austrijā iegādāto automašīnu, sākotnēji ilgi par to priecāties nevarēsiet. Kāpēc? Jo jūsu rīcībā būs tikai piecas dienas, lai automašīnu reģistrētu. Tas nekas, ja automašīnai bija derīga Austrijas tehniskā apskate – Latvijā jāveic obligāti un – bez kavēšanās.

Ņemiet vērā to, ka nebūs jābaidās no kādiem “pārsteigumiem” – visdrīzākais, ka jūs apskati pārvarēsiet ātri un pirmajā piegājienā, ņemot vērā to, ka auto atceļojis no Austrijas, kur tie ir uzturēti labā līmenī. Turklāt jūs paši būsiet pārbaudījuši tā faktus un vēsturi attiecīgajā datu bāzē.

Nepieciešamie dokumenti

Lai reģistrētu lietotu automašīnu no Austrijas, Ceļu satiksmes drošības direkcijā ir jāiesniedz konkrēti dokumenti (jāuzrāda arī Austrijas reģistrācijas numurs):

 • reģistrācijas apliecinājums – transportlīdzekļa apliecība;
 • reģistrācija par agregāta numuru salīdzināšanu;
 • pirkuma/pārdošanas līgums;
 • personu apliecinošs dokuments – pase vai ID karte.

Reģistrēšanas izmaksas Latvijā

Kopumā reģistrācijas procesā ir jārēķinās ar trim CSDD pamata pakalpojumu izmaksām (tās var nedaudz pieaugt, jo dažkārt cilvēki mēdz izvēlēties īpašas numurzīmes ar sev vēlamiem skaitļiem vai burtiem un kombinācijām, kas ir papildu pakalpojums):

 • par reģistrāciju, reģistrācijas apliecību un valsts reģistrācijas numura zīmēm 43,93 eiro;
 • par agregātu numuru salīdzināšanu 4,90 eiro;
 • par katra nodokļa iekasēšanu, veicot nodokļa maksājumu CSDD kasē 1,20 eiro.

Tāpat arī jāveic trīs nodokļu iemaksas:

 • transportlīdzekļa eksplautācijas nodoklis;
 • uzņēmumu vieglo transportlīdzekļu nodoklis (tikai juridiskajām personām);
 • dabas resursu nodoklis kravas automašīnām ar pilnu masu līdz 3500 kg, vieglām automašīnām, tricikliem vai kvadricikliem.

Automašīnas no Austrijas

Lasi vēl: 

Izsaki viedokli

Vai Jums patika raksts? Iespējams, Jums ir kādi jautājumi vai komentāri? Mēs aicinām Jūs dalīties savā viedoklī un izteikties zem raksta. Kā arī atcerieties – vienmēr pirms iegādāties automašīnu, motociklu vai pat piekabi – pārbaudi tā vēsturi ar autoDNA pēc VIN numura. VIN pārbaude ir viena no svarīgākajām lietām, kas ir jāizdara, pirms pieņemt lēmumu par lietotas automašīnas iegādi. autoDNA ar transportlīdzekļa vēstures atskaiti palīdzēs Jums pieņemt informētu lēmumu.