autoDNA iesaka

Vai auto pēc avārijas var būt drošs pirkums?

10 augusta 2020

Jo vecāks auto, jo lielāka iespējamība, ka tas ir bijis kādā ceļu satiksmes negadījumā. Svarīgs ir nevis avāriju skaits, bet gan nodarītais kaitējums un remonta kvalitāte.

Automašīnas stāvoklis pēc avārijas lielā mērā ir atkarīgs no ceļu satiksmes negadījuma smaguma pakāpes. Vai pēc avārijas tas var būt drošs? Ja apdrošinātājs to ir norakstījis, tad visticamāk nē, ja tam ir mainītas durvis vai motora pārsegs, tad visticamāk jā.

Automašīnas odometra rādījums un avāriju vēsture ir divi ļoti būtiski rādītāji ikviena automobiļa ekspluatācijas vēsturē. Nobrauktie kilometri var sniegt aptuvenu priekšstatu par motora, ātrumkārbas un citu detaļu stāvokli. Savukārt fiksētās avārijas sniedz skaidru priekšstatu par bojājuma vietu un veiktā remonta kvalitāti.

Kā defekti tiek nomaskēti pēc avārijas un ko pārdevēji tev nestāsta?

autoDNA slēptās kameras video sērija “Neļauj sevi apčakarēt. Pārbaudi pirms pērc!” daudziem no jums parādīja negodprātīgu auto tirgotāju ikdienu. Blefs un smalki atstrādāti auto pārdevēju triki ir viņu piens un maize. Neesiet lētticīgi un pieprasiet no auto pārdevējiem autoDNA vēstures atskaiti.

Pērn mūsu slēptā kamera devās apskatīt kādu pavisam jaunu Hyundai Santa Fe par fantastiski izdevīgu cenu. Arī pārdevējs izmantoja visus viņa arsenālā esošos trikus un politiķa cienīgi runas mākslu, izvairoties no tiešas atbildes uz mūsu uzdotajiem jautājumiem. Piedāvājam ielūkoties kā tad mums gāja un ar ko ir jāsastopas pircējiem, ja nav informācijas par automobiļa vēsturi.

Kāpēc apdrošinātāji noraksta automobiļus pēc avārijas?

Apdrošināšanas kompāniju veiktie ieraksti datu bāzēs skaidri norāda aprēķināto zaudējumu lielumu. Parasti šīs summas ir visai augstas, jo apdrošinātāji savos aprēķinos ietver ne tikai labas kvalitātes vai pat oriģinālās detaļas, bet arī darbu sertificētā servisā.

Ja avārija ir bijusi gana nopietna un bojājumu eksperts ir secinājis, ka remonta izmaksas ir pārāk lielas, tad to neatmaksājas vai pat atsevišķos gadījumos ir neiespējami saremontēt atbilstoši ražotāja noteiktajai kvalitātei.

Šādi automobiļi tiek norakstīti un nodoti izsoļu namiem uz pārdošanu. Atsevišķās ES valstīs šādus auto vairs nav iespējams atkārtoti piereģistrēt, tāpēc tie vai nu tiek izjaukti detaļās vai arī eksportēti uz citām valstīm. Bieži vien tie tiek izjaukti detaļās, taču netrūkst gadījumu kad šādi norakstīti auto nonāk prasmīgu mehāniķu rokās un dažu nedēļu laikā tiek salipināts kopā vizuāli iespaidīgs auto.

Automašīnas stāvoklis pēc avārijas

Portāls autoDNA uzrunāja trīs ekspertus – Autosportistu un Drošas Braukšanas Skolas vadītāju Jāni Vanku, Rīgias Tehniskās Universitātes profesoru Ēriku Vondu un Biķernieku kompleksās sporta bāzes vadītāju Normundu Lagzdiņu. Mēs uzdevām vienu jautājumu – vai auto pēc avārijas var būt drošs? Viņu atbildes skaties zemāk ievietotajā video.

Gluži tāpat kā būvnieki veic slodzes testus, arī autoražotājs veic detalizētus aprēķinus, lai automašīna sniegta pēc iespējas augstāku drošības līmeni dažādos sadursmes scenārijos. Pēc nopietnām avārijām tiek bojāts ne tikai automašīnas vizuālais skats, elektronika un dažādas drošības sistēmas, bet arī pats automašīnas rāmis.

Ja automobilim ir saliekta “ģeometrija”, tad problēmas būs gan lielas, gan mazas, gan arī biežas un mokošas. Tas, ka savirzi būs teju neiespējami noregulēt un attiecīgi riepas dils vairāk un nevienmērīgi, ir mazākā no problēmām.

Automobilim ar saliektu rāmi vienmēr kaut kur krāsies un tecēs ūdens, kas var atstāt ietekmi uz elektrosistēmu – negaidītiem kļūdu kodiem datorā, īssavienojumiem, rūsas rašanos, elektrības zudumu un virknei citu problēmu.

Liela nozīme ir metinājuma vietām un veiktā darba kvalitātei. Ja šāds auto vēlreiz cietīs smagā ceļu satiksmes negadījumā, tad ļoti iespējams, ka plīsīs tieši metinājuma vietās, kas ir visas konstrukcijas vājākais posms.

Drošības sistēmas pēc avārijas

Auto pēc avārijas

Auto pēc avārijas

 

Kad norakstīts automobilis ir nonācis negodprātīgu pārdevēju rokās, tad mērķis ir tikai viens – gūt maksimālu peļņu, iztērējot pēc iespējas mazāk. Tas nereti noved pie situācijām, kad netiek nomainīti drošības spilveni vai savestas kārtībā citas drošības sistēmas. Borta datoru var apmuļķot un tikai pie nākamās avārijas būs iespējams konstatēt automašīnas trūkumus.

Lasiet vēl:

Lietas, kurām pievērst uzmanību

Kāpēc apdrošinātāji noraksta auto

Kāpēc apdrošinātāji noraksta auto

 

Par automašīnas stāvokli pēc avārijas var izdarīt itin labus secinājumus paskatoties uz bildēm vien. AutoDNA atskaitēs ir uzrādīta ne tikai apdrošinātāja noteiktie zaudējumi, bet arī bilžu galerija. Taču arī bez atskaites var itin labi noteikt auto stāvokli, ja ir zināms, kur meklēt pavedienus.

Pārbaudiet virsbūves krāsu

Pārkrāsot visu automobili ir visai dārgs prieks un reti, kurš to dara. Ja ir pieejams automašīnas krāsas mērītājs, tad var itin viegli noteikt pārkrāsoto detaļu. Taču kā jau iepriekš minējām, tas ir subjektīvs rādītājs, jo tikpat labi bojājums varēja arī nebūt pārāk liels.

Rūpnīcas krāsojums ir teju perfekts un vienmērīgs, savukārt lēta pārkrāsošana var atstāt tā saucamo “apelsīnu” jeb nelīdzenumus uz automašīnas virsmas. To var redzēt skatoties uz virsbūvi no malas. Šādu defektu var arī sajust ar roku.

Atšķirīgas atstarpes virsbūves detaļās

Noteikti pievērsiet uzmanību atstarpēm virsbūves detaļās. Tas attiecas arī uz plastmasas bamperiem. Kad durvis, motora pārsegs un bagāžnieks ir aiztaisīts ciet, tad atstarpēm visur ir jābūt vienādām, simetriskām un bez redzamām nobīdēm. Ja ir grūtības aizvērt vai atvērt durvis, tad arī tas var liecināt, ka auto ir bijis ceļu satiksmes negadījumā.

Pat ja jums ir zināms, ka auto ir cietis salīdzinoši nopietnā ceļu satiksmes negadījumā un vienalga vēlaties to iegādāties, tad noteikti vajadzētu pārliecināties par veiktā remontdarba kvalitāti bojājumu vietās. Noteikti pievērsiet uzmanību virsbūves detaļu salaiduma vietām un atstarpēm.

Pārbaudiet riepu nodilumu

Ja riepām ir nevienlīdzīgs nodilums, tas ir labs rādītājs, ka ar savirzi nav kaut kas kārtībā. Piedevām, ja auto ir bijis pēc ceļu satiksmes negadījuma, tad ar parastu savirzes noregulēšanu var nebūt gana.

Pievērsiet uzmanību logu marķējumam

Automašīnas logi

Automašīnas logi

 

Uz automašīnas logiem ir iespējams nolasīt to ražošanas laiku. Ja tie atšķiras vairāk par vienu gadu, tad tā ir zīme, ka automobilim logi ir mainīti. Atkal jau subjektīvi, jo tikpat labi kāds akmens varēja ielidot logā. Taču, ja mainīti ir, piemēram, visi kreisā sāna logi un tajā skaitā arī vējstikls, tad tas var liecināt par nopietnu avāriju.

Atšķirīgi lukturi

Automašīnu lukturi, sevišķi priekšējie, ir nemitīgi pakļauti sadursmei ar netīrumiem un tie ar laiku paliek miglaini. Tas pats attiecas arī uz aizmugurējiem lukturiem, taču ne tik izteikti. Ja viens no tiem ir gluži jauns, tad iespējams automašīnai ir bijusi sista viena vai otra puse.

Oriģinālie lukturi ir krietni dārgāki par OEM vai lētu Ķīnas alternatīvu. Ražotāja zīmolu var viegli atpazīt uz paša luktura. Ja tie atšķiras, tad ir mainīts. Ja ir mainīts, tad ne jau tāpat vien.

Skrūves un stiprinājumi

Ja virsbūves detaļām trūkst skrūves vai stiprinājumi, tad tas liecina, ka detaļa ir visticamāk ir ņemta nost pārkrāsošanai. Pievērsiet uzmanību arī automašīnas bamperiem – vai tie turas stingri klāt pie automašīnas virsbūves. Ja tie ļodzās un skaidri redzams, ka trūkst skrūves – tad tas ir ņemts nost.

Tas pats attiecas uz durvīm – pārbaudiet vai dekoratīvie paneļi stingri turās klāt. Ņemot tos nost bieži vien tiek aplauzti plastmasas stiprinājumi.

Pārkrāsotām detaļām nav tik liela nozīme

Auto pēc avārijas remonts

Auto pēc avārijas remonts

 

Daudzi uzskata, ja automašīnai kāda no detaļām ir pārkrāsota, tad auto ir pēc avārijas un no tāda būtu jāizvairās. Tikpat labi tas var liecināt par gādīgu īpašnieku, kurš ir atbilstoši rūpējies par savu spēkratu.

Pirms mēs spriežam par viena vienīgā krāsas mērītāja sniegto informāciju, ir vērts izskatīt objektīvu informācijas krājumu no vairākiem datu avotiem, tai skaitā internetā brīvi pieejamo informāciju, auto ekspertu vērtējumu un autoDNA atskaitē pieejamo informāciju.

Automašīnas krāsas biezuma mērītāji šobrīd ir viegli pieejams rīks un tas daudz pasaka priekšā, taču tā sniegtā informācija ne vienmēr ir objektīva. Tikpat labi durvis varēja tikt apskādētas pret kādu stabu vai arī uz motora pārsega ziemā uzkrita ledus no blakus esošās mājas jumta.

Lielāka vērība būtu jāpievērš veiktā remonta kvalitātei. Paviršs remonts veicinās rūsas veidošanos, kas ir nopietns defekts un var būtiski ietekmēt automašīnas atbilstību drošības standartiem.