autoDNA iesaka
viltots VIN numurs autoDNA

Viltots VIN numurs – nopietns noziegums un vēlme slēpt auto izcelsmi

16 janvāris 2020

Automašīnas identifikācijas numurs, kuru mēdz dēvēt arī par virsbūves numuru, katram auto ir unikālais. Tieši šī iemesla dēļ viltots VIN numurs var slēpt automašīnas patieso identitāti un sagādāt kaudzi ar problēmām. Zemāk apskatīsim detalizētāk kādas ir pazīmes un kāpēc pārdevēji krāpjas ar VIN numuriem.

Viena lieta ir viltots VIN numurs sludinājumā, lai slēptu automašīnas tehnisko stāvokli un to nevarētu pārbaudīt ar auto vēstures datubāzēm. Taču mēdz gadīties arī automobiļi, kuriem ir fiziski viltos VIN numurs. Ja sludinājuma autors var aizbildināties ar resniem pirkstiem, neuzmanību un citiem maz ticamiem iemesliem, tad par pašrocīgu VIN numura maiņu draud kriminālatbildība.

Krimināllikums, 265. pants. Transportlīdzekļa reģistrācijas dokumenta, agregāta un reģistrācijas numura zīmes nelikumīga izgatavošana, realizēšana, izsniegšana, viltošana, iznīcināšana un nolaupīšana.

Par transportlīdzekļa reģistrācijas dokumenta, agregāta vai reģistrācijas numura zīmes nelikumīgu izgatavošanu, realizēšanu, izsniegšanu, viltošanu vai iznīcināšanu — soda ar brīvības atņemšanu uz laiku līdz vienam gadam vai ar īslaicīgu brīvības atņemšanu, vai ar piespiedu darbu, vai ar naudas sodu.

Lasiet vēl:

  1. Viltota automašīnas servisa grāmata. 8 sarkanie karogi apkopes vēsturē
  2. Pieci nestandarta drošības risinājumi cīņā ar auto zagļiem
  3. Kur atrast VIN numuru?

VIN numura viltošanas pazīmes un veidi

Iekams ķeramies klāt viltota VIN numura sarkanajiem karogiem, apskatīsim izplatītākos veidus, kā likumpārkāpēji vilto šo unikālo identifikācijas numuru. Par situāciju Latvijā informāciju portālam autoDNA sniedza Valsts Tiesu ekspertīžu birojs, kurš ar zināmu regularitāti sastopas ar dažādiem krāpniecības veidiem, tai skaitā arī viltotiem VIN numuriem.

Pārsists VIN numurs

Biežākie uz metāla izpildīto VIN numuru mainīšanas veidi ir tā saucamā “pārsišana”, kad oriģinālais numurs tiek daļēji vai pilnībā izslīpēts un aizstāts ar citu. Gadās arī viltota fragmenta iemetināšana ar citu VIN, vai VIN aizklāšana ar citu VIN numuru, uzlīmējot vai uzmetinot to pa virsu.

Viltota VIN numura pazīmes

Parasti visas pazīmes tiek maskētas, lai Latvijas vidējais pircējs, bez lielas pieredzes auto pirkšanas/pārdošanas lietās, nepamanītu atšķirību. Būsim atklāti paši pret sevi, apskatot auto uz vietas mēs VIN numuram pievēršam vismazāko uzmanību un fokusējamies uz klasiskajiem auto defektiemrūsu, nolietojumu un kopējo tehnisko stāvokli.

Ir vairāki sarkanie karogi, kas var norādīt uz to, ka ir viltots VIN numurs:

  • Krāsas pārklājuma atšķirība no citām automobiļa virsbūves detaļām;
  • Rūsas klātbūtne;
  • Pašrocīga metinājuma šuves VIN numura tuvumā;
  • Uzkrītoša kāda elementa formas atšķirība;
  • Aizdomīgi skrāpējumi uz VIN numura plāksnes vai tās tuvumā;
  • Daļēji iznīcināts identifikācijas numurs vai kā citādi bojāts tā izskats.

Valsts Tiesu ekspertīžu biroja Tehnisko ekspertīžu departamenta direktors Jānis Dundurs brīdina, ja rodas šaubas par VIN numura autentiskumu, no plānotā pirkuma labāk atteikties un par to paziņot Valsts Policijai. Labāk pirms pirkuma veikšanas nodrošināties un doties uz CSDD numuru salīdzināšanu kopā ar iepriekšējo automobiļa īpašnieku vai pārdevēju.

Automašīnu klonēšana

Viens no iemesliem kādēļ tiek viltots VIN numurs ir zagtu automobiļu realizācija. Shēma ir gaužām vienkārša. Nozagtajam auto tiek uzlikts vizuāli tāda paša markas un modeļa VIN numurs.

Tādēļ ir ar ļoti lielu vērību ir jāsalīdzina auto vēstures atskaitē redzamā informācija ar to, kas ir realitātē. Pievērsiet uzmanību ne tikai nobraukumam un avārijām, bet arī aprīkojumam, izcelsmes valstij, ražošanas gadam, krāsas, lakas kodam, interjeram un jebkurai citai informācijai, kas var likties aizdomīga.

Ekspertīzes Valsts Tiesu ekspertīžu birojam pamatā nosaka Valsts Policija, citreiz Robežsardze. Aptuveni 75% gadījumu šajās ekspertīzēs izrādās, ka ir veiktas kādas manipulācijas un viltots VIN numurs. Nereti šāda auto iegāde, kuram ir viltots VIN numurs, beidzas ar to, ka tas tiek konfiscēts un pircējs paliek ne tikai bez auto, bet arī iztērētās naudas.

Summa komentāri: 1

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta.