autoDNA iesaka
Auto pārbaude mehāniķis

Auto pārbaude pirms pirkšanas – padomi kur un kā meklēt informāciju

20 aprīļa 2022

Šajā rakstā apskatīsim vairākas automobiļa pārbaudes iespējas pirms lielā pirkuma veikšanas. Savos padomos dalīsies arī autoDNA aptaujātie eksperti no dažādām nozarēm, tai skaitā arī LTAB un CSDD.

Auto pārbaude pirms pirkšanas ir obligāts priekšnosacījums, ja vēlaties iegādāties lietotu automobili patiesi labā stāvoklī. Internetā ir pieejama auto pārbaude pēc numura, gan arī auto pārbaude pēc VIN numura. Neaizmirstiet arī par citiem resursiem – LTAB par avārijām Latvijas teritorijā kā arī CSDD pieejamo informāciju par nobraukumu, iepriekšējā apskatē veiktajām atzīmēm un nopietnām avārijām, kurās ir atņemta tehniskās apskates uzlīme.

Raksta gaitā izvērtēsim arī mūsu uzrunāto ekspertu padomus – kam pievērst uzmanību pērkot lietotu auto un kā pilnvērtīgi pārbaudīt auto pirms pirkuma noformēšanas.

Zemāk esošajā video autoDNA aptaujātie eksperti – autosportists un Drošas Braukšanas Skolas vadītājs Jānis Vanks, Rīgas Tehniskās Universitātes profesors Ēriks Vonda, Biķernieku kompleksās sporta bāzes vadītājs Normunds Lagzdiņš, LTAB valdes loceklis Juris Stengrevics un CSDD komunikācijas departamenta pārstāve Ieva Bērziņa dalās vērtīgos padomos, lai auto iegāde būtu pēc iespējas drošāka un pircējs būtu maksimāli pasargāts no slikta auto iegādes.

Auto pārbaude pirms pirkšanas – neuzticies sev!

autoDNA noslēdzošo “Ekspertu viedokļu” video sēriju sāk Biķernieku kompleksās sporta bāzes vadītājs Normunds Lagzdiņš, kurš īsi un konkrēti uzsver pašu būtiskāko faktoru – neuzticieties sev un tam ko pārdevējs jums stāsta. Auto diagnostika pirms pirkšanas ir gudrākais veids kā izvairīties no slīkoņiem vai vienkārši auto ar slēptiem bojājumiem.

Daudziem tas var likties pašsaprotami, ka auto būtu jāpārbauda pirms pirkšanas, taču pietiekoši liela sabiedrības daļa akli uzticas pārdevēja stāstītajam, apiet apli apkārt automobilim, uzsit pa riteni un dodas uz reģistrāciju CSDD.

 

Auto vēstures pārbaude – bezmaksas resursi

auto pārbaude bez maksas

Image by Steve Buissinne from Pixabay

Kad esat atlasījis lietotu automobiļu sludinājumus, nākamais solis ir pārbaudīt to ekspluatācijas vēsturi. Internetā ir pieejami vairāki resursi, kuros var iegūt vērtīgu maksas gan arī bezmaksas informāciju.

Auto pārbaude pēc numura jeb auto pārbaude pēc valsts reģistrācijas numura ir viens no izplatītākajiem veidiem kā iegūt pamatinformāciju par auto vēsturi Latvijā. Šādu pakalpojumu piedāvā gan Latvijas Transportlīdzekļu apdrošinātāju birojs (LTAB), gan arī Ceļu satiksmes drošības direkcija (CSDD).

Lasi vēl: Kā reģistrēt auto? Attālināti un vienkārši!

 

Vai zināji

autoDNA ir vadošais transportlīdzekļu vēstures tiešsaistes pārbaudes pakalpojumu sniedzējs. Pamatojoties uz jūsu VIN numuru, ar autoDNA varat pārbaudīt transportlīdzekļa vēsturi pirms tā iegādes. Daudzos gadījumos VIN pārbaude var novērst nevēlamas papildu izmaksas, kas saistītas ar transportlīdzekļa iegādi ar nezināmu vai likvidēta transportlīdzekļa pagātni.

 

 

LTAB izstrādātajā aplikācijā “Saskaņotais paziņojums LTAB OCTA” vai vietnē Transportlīdzekļa zaudējuma dati ir pieejama OCTA informāciju par Latvijā reģistrētajām auto avārijām. Ja automobilim ir bijusi fiksēta avārija, tad informācija par to parādīsies LTAB bezmaksas resursā.

CSDD Tehniskās apskates datos  bez maksas var apskatīt dažādu pamatinformāciju par noskatīto auto. Informācija ir sadalīta vairākās sadaļās:

  • Tehniskie dati;
  • Bremžu vērtējums;
  • Nobraukuma vēsture;
  • Transportlīdzekļa ekspluatācijas nodoklis.

Atsevišķos gadījumus var redzēt arī detalizētu informāciju par tehniskās apskates datiem.

Bezmaksas auto pārbaude pēc VIN koda ir iespējama vairākos resursos, taču ne vienmēr tur būs atrodams pilnvērtīgs un objektīvs ieskats transportlīdzekļa pagātnē. Sevišķi tas attiecas uz pirmoreiz reģistrētajiem automobiļiem, kuru vēsture Latvijas bezmaksas informācijas resursos nav fiksēta.

 

Lasiet vēl:

 

 

Automobiļa pārbaude – maksas resursi

Bezmaksas informācija sniegs vispārēju ieskatu auto vēsturē un dažkārt var neuzrādīt itin neko. Tas gan nenozīmē, ka auto ir “tīrs un balts”.

AutoDNA vēstures atskaite tiek ģenerēta no vairākām datubāzēm un uzrāda vērtīgu informāciju par ārvalstīs veiktām atzīmēm auto lietošanas laikā. Dažu eiro vērtā atskaite sniegs objektīvu ieskatu auto ekspluatācijā un parādīs fiksēto nobraukumu, ierakstus un bildes no apdrošināšanas kompānijām, informāciju no policijas datu bāzēm, autoražotāju atsaukumus un virkni citu noderīgu lasāmvielu.

Lasi vēl: Apdrošinātāju norakstītie auto – ko tas vispār nozīmē?

 

Kā pēdējo soli būtu ieteicams veikt auto diagnostiku respektablā servisā vai arī izmantot CSDD piedāvāto pakalpojumu un izkratīt to līdzās pārējiem, kas cer tikt pie jaunas tehniskās apskates uzlīmes.

Parasti automobiļus cenšas pārdot īsi pēc tehniskās apskates veikšanas, taču ja līdz ikgadējai apskatei ir palikušas dažas nedēļas, ir vērts par maksu to pacelt un kopā ar speciālistu apskatīt ritošās daļas stāvokli. Tas palīdzēs izvairīties no nevēlamiem remonta izdevumiem pavisam tuvā nākotnē.

 

 

 

Noslēgumā

Latviešiem ir teiciens: “Septiņas reizes nomēri – vienreiz nogriez. Pēc šāda principa arī būtu jāpērk lietots automobilis. Auto pārdevēja uzdevums ir iespējami ātrā laikā pārdot auto, pircēja uzdevums ir pārliecināties par auto kvalitāti.

Likums un tiesības lietota auto pircēja pusē ir baltiem diegiem šūtas. Ja būsiet iegrābies ar auto pēc nopietnas avārijas vai divreiz lielāku nobraukumu, tad nekas cits kā noplātīt rokas jums neatliks. Sevišķi, ja pirmās problēmas sāks parādīties pēc mēneša vai diviem.