autoDNA iesaka
skidrumu-maina-auto

Automobilim ik pa brīdim jānomaina visi darba šķidrumi! Kā to pareizāk darīt?

10 janvāra 2022

Kad jānomaina sava auto visi darba šķidrumi? Katram konkrēta, automobilim ražotājs ir paredzējis konkrētus šķidrumu maiņas intervālus. Jo jaunāks automobilis, jo intervāli ir lielāki.

Tā piemēram, šobrīd dažam labam auto ražotājs eļļas maiņu paredz pat pie 30 000 kilometriem. Kamēr auto ir jauns, mēs vairāk vai mazāk pie šīm norādēm pieturamies. Tiesa gan lielākā daļa automehāniķi iesaka šos intervālus jūtami samazināt, ja esam ieplānojuši ar vienu auto pabraukt ilgāku laiku par klasisku līzinga periodu vai garantijas laiku. Kā mēs labi saprotam, tad pēc garantijas visi remonti būs vien mums pašiem jāapmaksā!

 

Un tā, mehāniķu ieteiktie intervāli, pie kuriem būtu prātīgi pieturēties.

Dzinējs

Sākam ar klasisko dzinēja eļļas maiņu. Te viss ir vienkārši – ik pēc 10 tūkstošiem kilometru vai vienu reizi gadā, ja nobraukums ir neliels. Eļļa, gaisa filtrs un, protams, arī eļļas filtrs. Starp citu, biežāka eļļas maiņa kā ražotājs paredzējis, nekādā mērā neietekmē garantijas noteikumus. Daži nozares profesionāļi dīzeļa dzinējiem iesaka maiņu veikt pat vēl biežāk – ap 7 tūkstošiem kilometru nobraukuma.

Dzesēšanas šķidrums arī nav mūžīgs. To nomainīt būtu lietderīgi kā minimums reizi četros gados jeb ik pēc 60 tūkstošiem kilometru. Te gan jāpiebilst, ka ja kaut reizi ir gadījies pieliet dzesēšanas šķidrumu, tad nomaiņa jāveic pēc iespējas ātrāk. Reakcija starp diviem nezināmiem šķidrumiem ir neprognozējama. Jā, un veicot maiņu labāk izvēlēties long life jeb ilgas dzīves šķidrumu. Tā drošāk.

Pārnesumu kārba

Daudzi pat nenojauš, ka ātrumkārbā vispār ir eļļa! Citi zina, ka eļļa tur ir, bet nezina, ka tā pa brīdim jāmaina. It īpaši, ja runājam par mehānisko kārbu. Dažam labam mūsdienu auto ražotājs patiešām ir paredzējis, ka eļļa kārbā nav jāmaina visas dzīves garumā. Mehāniķi tam tomēr iebilst. Ja gribat iztikt bez nopietniem remontiem, mehāniskai kārbai iesaka eļļu nomainīt reizi 80 līdz 90 tūkstošiem kilometru. Ja esam īpaši sportiskas braukšanas piekritēji un kārbai jāpiedzīvo lielas slodzes, tad intervāls samazināms līdz 50 tūkstošiem.

Automātiskām kārbām eļļas maiņu mehāniķi iesaka veikt vismaz reizi 30 tūkstošos kilometru. Nav lēts prieks, bet noteikti lētāk par kārbas remontu!

Lasi vēl:

Bremzes

Bremžu eļļa jeb šķidrums katram automobilim būtu jānomaina reizi divos gados jeb ik pēc 30 tūkstošiem nobrauktu kilometru. Un bremzes noteikti nav tā lieta ar kuru riskēt. Tāpat kā stūres mehānisms.

Un, visbeidzot, tiem, kam patīk pilnpiedziņas automašīnas. Sadales mezglā arī jāmaina smērviela. To automehāniķi iesaka darīt kā minimums vienu reizi trīs gados jeb pēc katriem nobrauktiem 45 tūkstošiem kilometru!

Skidrumu maina

Skidrumu maina

Ieteikumi

Jāatceras, ka visi automehāniķu ieteiktie darba šķidrumu nomaiņas intervāli var atšķirties atkarībā no daudziem faktoriem. Piemēram, no braukšanas stila. Jo sportiskāki mēs gribam būt, jo vairāk mēs ne tikai apdraudam sevi un pārējos, bet pieprasām no automobiļa lielākas slodzes. Tā dēvētajiem “ielu huligāniem” dzinēja eļļas maiņa noderētu jau pēc pieciem tūkstošiem nobrauktu kilometru.

Un vēl kāda svarīga piebilde! Visi šķidrumi jāmaina arī tad, ja automobilis ne reizi pat nav iedarbināts vai nobraukti pavisam nedaudz kilometri. Tas tāpēc, ka jebkurš ķīmisks savienojums ar laiku zaudē savas darba īpašības:

  • Eļļai tā ir viskozitāte,
  • Dzesēšanas šķidrumam siltuma absorbēšanas spējas.

Tāpēc maiņas intervāli nav mehāniķu iegriba, bet mūsu drošība!

 

Saistīti raksti:

 

 

Vai zināji

autoDNA ir vadošais transportlīdzekļu vēstures tiešsaistes pārbaudes pakalpojumu sniedzējs. Pamatojoties uz jūsu VIN numuru, ar autoDNA varat pārbaudīt transportlīdzekļa vēsturi pirms tā iegādes. Daudzos gadījumos VIN pārbaude var novērst nevēlamas papildu izmaksas, kas saistītas ar transportlīdzekļa iegādi ar nezināmu vai likvidēta transportlīdzekļa pagātni.