autoDNA iesaka
auto ar lielu nobraukumu

Pirkt vai nepirkt auto, kam ir liels nobraukums?

27 maija 2023

Automašīnas nobraukums ir lielisks indikators, lai izdarītu pirmos secinājumus par sludinājumā noskatīto automobili. Jo tas ir lielāks, jo auto ir vairāk laika pavadījis kustībā un attiecīgi ir nolietojušās neskaitāmās detaļas. autoDNA skaidro riskus un mītus par auto, kam ir liels nobraukums.

Auto ar lielu nobraukumu mūsu prātos ir tāds, kuram odometra rādījums parasti ir virs 250 – 300 tūkstoši. Latvijas sabiedrībā ir iesakņojies stereotips, kuru joprojām pie dzīvības uztur liela daļa lietotu automašīnu tirgotāji, proti, 10 gadus veciem auto nobraukums nevar būt vairāk par 200 – 250 tūkstošiem kilometru. Zemāk apskatīsim vairākus aspektus, kas atvieglos jūsu izvēli – pirkt vai nepirkt auto ar lielu nobraukumu?

Stereotipiskā 200 000 km robeža var nodarīt lielu postu jaunajam automašīnas īpašniekam, kuram nav ne jausmas par reālo attālumu, ko auto savā dzīves laikā ir veicis. Taču velns nav nemaz tik melns kā to mālē. Ir vairāki aspekti, kas jāņem vērā, ja apsverat iespēju iegādāties auto ar 300, 400, 500, 600 un vairāk tūkstošu kilometru lielu nobraukumu.

Apkopes

Regulārās auto apkopes

Ja automašīna ir ar pilnu un uzticamu servisa vēsturi, kuru var pārbaudīt, piemēram, pie dīlera vai arī respektablā servisā, tad nobraukto kilometru skaitam ir maza nozīme. Ginesa pasaules rekordists Ērvs Gordons (Irv Gordon) ar savu 1966. gada Volvo 1800S uz ceļa ir pieveicis teju piecus miljonus kilometru. Auto joprojām darbojas ar tā oriģinālo dzinēju ko gan nevarētu teikt par ritošo daļu, kas regulāri ir labota.

Auto, kam ir mazs nobraukums nenozīmē, ka tā ir tikusi saudzīgi lietota un regulāri veiktas apkopes, mainīta eļļa un ievērota labas ekspluatācijas prakse. Auto pilsētas režīmā ne tikai vairāk patērē degvielu, bet arī ātrāk nolietojas.

Transmisija un dzinējs ir pakļauti lielai slodzei intensīvas satiksmes laikā, kamēr vienmērīga braukšana pa šoseju ir daudz saudzīgāka un labvēlīgāka automašīnas mūžam.

Būtisks faktors ir ne tikai nobraukums, bet arī motorstundas. Piemēram, 200 000 kilometru ar ātrumu 100 km/h var nobraukt 2000 stundās jeb 83,3 diennaktīs. Savukārt tos pašus 200 000 kilometrus ar vidējo pilsētas ātrumu 20 km/h var nobraukt 10 000 stundās jeb 416,6 dienās! Starpība ir milzīga, lai arī nobraukums ir viens un tas pats.

Lasiet vēl:

Kaulēšanās

Automašīnas, kurām ir liels nobraukums ir grūtāk pārdot, taču te paveras ne tikai potenciālie riski, bet arī izdevīgi piedāvājumi. Ja pārdevējs ir melojis par automašīnas nobraukumu un jums ir pieejama vēstures atskaitē esošā informācija, kas to pierāda, tad jums ir papildus iemesls pieprasīt zemāku cenu. Nemaz nerunājot par citu vērtīgu informāciju, kuru ir iespējams iegūt un izmantot, iegādājoties lietotu auto.

Riski, pērkot auto ar lielu nobraukumu

Kādi riski pērkot auto ar lielu nobraukumu

Vairumam automašīnu pie noteikta kilometru skaita autoražotājs rekomendē veikt kādu no “lielajiem” remontiem vai pat detaļas nomainīšanu. Klasiskais piemērs – zobsiksna. Vidēji to iesaka mainīt pie 130 – 150 tūkstošiem nobrauktu kilometru.

Ja auto ir pieveicis 300 000km, taču pārdots ar 150 000km, tad var rasties maldīgs priekšstats, ka zobsiksna ir tikko nomainīta. Rezultātā pastāv milzīgs risks, kas rakstāms ar vairākām nullēm tēriņu ailē. Reizēm bojājums ir tik liels, ka nemaz neatmaksājas veikt automašīnas remontu.

Sevišķi jāuzmanās no bijušajiem taksometriem, kurus ārvalstīs var nopirkt par zemu cenu un Latvijā pārdot par krietni augstāku summu. Par auto iepriekšējo ekspluatāciju liecinās ne tikai ieraksts autoDNA vēstures atskaitē, bet arī vairāki sarkanie karogi par kuriem varat lasīt šeit – 8 drošas pazīmes, ka jūsu sapņu auto pirms tam bija taksometrs.

Otra riska grupa ir neapzināta dalība dažādās shēmās, kā rezultātā valstij netiek nomaksāti nodokļi, savukārt pircējs veicina negodprātīgu konkurenci un riskē palikt bez jebkādām garantijām no pārdevēja puses.

Izsaki viedokli

Vai Jums patika raksts? Iespējams, Jums ir kādi jautājumi vai komentāri? Mēs aicinām Jūs dalīties savā viedoklī un izteikties zem raksta. Kā arī atcerieties – vienmēr pirms iegādāties automašīnu, motociklu vai pat piekabi – pārbaudi tā vēsturi ar autoDNA pēc VIN numura. VIN pārbaude ir viena no svarīgākajām lietām, kas ir jāizdara, pirms pieņemt lēmumu par lietotas automašīnas iegādi. autoDNA ar transportlīdzekļa vēstures atskaiti palīdzēs Jums pieņemt informētu lēmumu.

Iegādājoties auto aizdomīgā darījumā pircējs ar savu parakstu ir iesaistījies dokumentu viltošanas shēmā – parakstījies uz viltota līguma skaidri apzinoties, ka nav bijis iesaistīts auto iegādes procesā ar Vācijas kompāniju.

Arī atbildība par automašīnas tehnisko stāvokli no negodprātīgā autotirgotāja tiek momentā noņemta un pircējs paliek ar fiktīvu līgumu, kurš noslēgts starp viņu un kaut kādu uzņēmumu Vācijā.

Uzņēmumu auto

Uzņēmumu auto kvalitāte

Viena no labākajām iespējām iegādāties lietotu auto, kam ir liels nobraukums, ir bijušās uzņēmumu automašīnas. To galvenā priekšrocība ir regulārās servisa apkopes oficiālajos servisos, uzticamas izcelsmes degviela un pilna servisa vēsture.

Ja auto ir ievests no ārvalstīm, piemēram, Vācijas, tad tā visticamāk ir lielākoties lietota uz autobāņa, kas ir vēl viens plusiņš, jo dzinējs būs nokalpojis krietni mazāk motorstundas.

Ērvs Gordons (Irv Gordon) ir tikai viens spilgts piemērs tam, ka nevajag baidīties no automašīnām ar lielu nobraukumu. Ja ar cieņu izturas pret mehāniku, tad tā uzticami kalpos ilgus gadus.

Taču neesiet naivi un neticiet, ka 2007. gada BMW 530D no Vācijas ir atceļojis ar 220 000 lielu nobraukumu. Statistika nemelo un pastāv ļoti liela iespēja, ka jūsu sapņu auto ir pieveicis krietni lielāku kilometrāžu un Latvijā nāksies maksāt par dārgiem remontdarbiem.