autoDNA iesaka
Krāpnieciskas darbības

Kā pamanīt viltīgākās krāpnieciskās darbības auto pirkšanas laikā

27 decembr 2022

Daudzi cilvēki īpaši netic stāstiem, kad krāpnieciskās darbības auto pirkšanas laikā tiek aprakstītas internetā un citi dalās ar savu pieredzi par piedzīvoto. Dažiem šķiet, ka krāpšanās ar auto pārdošanu ir no 90. gadiem un no mežonīgajiem kapitālisma laikiem… Kā pamanīt viltīgākās krāpnieciskās darbības auto pirkšanas laikā?

 

 

Visnekaunīgākie krāpniecības veidi

Mūsdienu datorizētajā laikmetā, kad viss ir ierakstīts interneta reģistros, kad visapkārt ir skaisti autosaloni un viss apkalpojošais personāls ir baltos izgludinātos kreklos, nav jāsatraucās. Šķiet, ka mūs nekas nevar apdraudēt un jāsatrauca tikai par to, kā iegādāties auto.

Izrādās, ka tomēr krāpnieciskās darbības auto pirkšanas procesā arī mūsdienās ir visai izplatīta parādība. No kā mums vajadzētu uzmanīties?

 

Zagta auto tirdzniecība

Krāpnieciskās darbības auto pirkšanas procesā lielā mērā ir zagļu darbības sfēra, kuri vēlas ne tikai izjaukt auto pa rezerves daļām, bet arī pārvērst savu guvumu naudā to pārdodot veselu. Viens no populārākajiem veidiem ir tā sauktā auto klonēšana.

Zagļi sākumu nozog vienā valstī dokumentus, bet kādā citā valstī pieskaņo tiem zagtu auto. Dokumentus neviens īpaši nemeklēs, vienkārši paziņos par to nozaudēšanu un uztaisīs jaunus. Tikmēr dati no nozagtajiem dokumentiem tiek uzlikti nozagtai automašīnai un transportlīdzeklis iegūst jaunu identitāti.

Vēl viens veids, kā zagļi klonē transportlīdzekļus, ir numurzīmju izmantošana no norakstītajām automašīnām. Gadās arī tā, ka zagļi, izmantojot pazīšanos autoservisos, izmanto numurzīmes no automašīnām, kuras likumīgi braukā pa autoceļiem.

 

Lasiet vēl:

 

Auto, kurš salikts no diviem

Auto, kuram pilnībā ir sasista priekšpuse, nekam vairs nav derīgs, līdzīgi kā auto, kuram pilnībā ir sasista aizmugure. Krāpniekiem šī ir laba iespēja gūt peļņu.

Krāpnieciskās darbības shēma ir vienkārša: no diviem pusvrakiem tie saliek kopā automašīnu, kura varbūt izskatās normāli, bet drošības ziņā pilnībā neatbilst nekādiem standartiem un, ja notiktu kāds smagāks ceļu satiksmes negadījums, tad gan vadītājam, gan pasažieriem nebūtu nekādu izredžu izkļūt no šīs situācijas nesavainojoties.

 

 

Depozīta izkrāpšana

Šāds krāpnieciskās darbības veids īpaši skar tos, kuri noskatījuši retu un ļoti iekārojamu auto modeli. Kad mēs ieraugam internetā sludinājumu, kurā ir redzams mūsu sapņu auto, bieži vien uzreiz paķeram telefonu un zvanam, pat, ja transportlīdzeklis atrodas Latvijas tālākā nostūrī.

Tā kā brauciens uz norādīto vietu ne vienmēr uzreiz ir iespējams, mēs esam gatavi iemaksāt depozītu, lai tad, kad būs iespēja nokļūt pie noskatītā auto, tas joprojām mūs tur sagaidītu. To vien gaida krāpnieki, kuri pēc depozīta saņemšanas izdzēš sludinājumu un izmet SIM karti no telefona, lai nevarētu ar viņu sazināties. Depozīts ir zaudēts, auto – nebūs…

 

Nomas auto pārdošana

Protams, ir grūti kaut ko tādu iedomāties, taču šādas krāpnieciskās darbības metodes patiešām notiek. Šādas krāpnieciskās darbības dara cilvēki, kas iznomā auto uz citu vārdu un pēc tam to pārdod kādam, kurš nav pārbaudījis transportlīdzekļa dokumentus, vai tajos ir uzrādīta tā pati persona, kura pārdod auto.

Krāpnieki ir ļoti viltīgi, jo, piemēram, viņi var uztaisīt sev viltotus dokumentus, kuros ir tas pats uzvārds kāds ir auto tehniskajā pasēs. Tā viņi jums iestāsta, ka auto ar viņa palīdzību pārdod krāpnieka tēvs, kurš šobrīd atrodas slimnīcā un ir nepieciešama nauda dārgai operācijai.

 

“Anglis” kā vācu auto

Šis ir vēl viens nekaunīgs krāpnieciskās darbības veids. Automašīnas no Apvienotās Karalistes Latvijā nav īpaši populāras, jo tas prasa dārgu pārbūvi, lai pārliktu stūri no labās uz kreiso pusi. Toties šādi auto tur ir daudz lētāki nekā tādi paši auto ar stūri “pareizā” pusē.

To izmanto krāpnieki, kuri nopērk Anglijā auto ar stūri labā pusē, pēc tam pārliek stūri uz kreiso pusi un, uztaisot viltotus dokumentus, pārdod tos kā auto, kuri ir atvesti no Vācijas. Tad auto tiek pārdots Latvijā kā auto ” tikko no Vācijas”.

 

Kā ātri atpazīt blēžus auto sludinājumu portālos?

Foto: Pixabay.com

 

Krāpnieciskās darbības – kā no tām izvairīties?

Svarīgi ir pārbaudīt piešķirto automašīnai VIN numuru un citu informāciju tādā portālā kā, piemēram, autoDNA.lv, lai tā maksimāli izvairītos no pasargātu sevi no krāpnieciskās darbības piekopējiem.

 

 

Protams, nekādā gadījumā nav ieteicams iegādāties tādu auto, ja tas pirms iegādes procesa nav rūpīgi pārbaudīts kādā uzticamā auto servisā vai pie sev labi zināma auto mehāniķa – meistara. Vajadzētu arī rūpīgi pārbaudīt visus noskatītā auto dokumentus. Vai numuri šajos dokumentos sakrīt ar tiem numuriem, kas redzami uz automašīnas? Tāpat arī, vai personas dati, kuri ir uzrādīti dokumentos, patiešām atbilst tiem pašiem datiem, ko uzrāda automašīnas pārdevējs?

Par auto vislabāk būtu arī ir norēķināties ar pārskaitījumu, nevis maksāt pārdevējam skaidrā naudā, jo elektroniskos maksājumus vienmēr būs daudz vieglāk izsekot, ja gadījumā radīsies kādas kaut mazākās aizdomas par iespējamo krāpniecību. Uzmanīgi jāizlasa visi līgumi, ieteicams tos aiznest pie jurista. Vislabāk būtu, ja kāds jurists būtu jums labi pazīstams, tad būs garantēta maksimāla uzmanība detaļām.

Būtu japārliecinās arī par to, ka pārdevējs līgumā apliecina ar savu parakstu automašīnas tiesisko izcelsmi, kā arī to, ka tas nav bijis iesaistīts vai cietis ceļu satiksmes negadījumos un viss auto aprīkojums atbilst patiesībai.

Diemžēl krāpnieki vienmēr būs soli priekšā pircējiem, kuri, neskatoties uz visu savu labo gribu, neapzināti noticēs viltvārdim pārdevējiem. Tāpēc vienmēr ir svarīgi saglabāt veselo saprātu un pat tad, ja ieraugām kādu pievilcīgu sludinājumu ar šķietami neticami un neiespējami zemu cenu, jāatceras, ka tas nav iemesls priekam, bet gan brīdinājuma signāls, lai ieslēgtu sarkano drošības gaismu!

 

Izsaki viedokli

Vai jums patika raksts? Iespējams, jums ir kādi jautājumi vai komentāri? Mēs aicinām jūs dalīties savā viedoklī un izteikties zem raksta. Kā arī atcerieties – vienmēr pirms iegādāties automašīnu, motociklu vai pat piekabi – pārbaudi tā vēsturi ar autoDNA pēc VIN numura. VIN pārbaude ir viena no svarīgākajām lietām, kas ir jāizdara, pirms pieņemt lēmumu par lietotas automašīnas iegādi. autoDNA ar transportlīdzekļa vēstures atskaiti palīdzēs jums pieņemt informētu lēmumu.

 

Lasi vēl: